

Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.
Začínáte podnikat a hledáte spolehlivý účetní program, který vám práci zjednoduší, ne přidělá? Poradíme vám, podle čeho poznat, který účetní systém bude vašemu podnikání sedět nejlépe.
Účetní jsou z podstaty jejich práce vesměs pečliví a pořádkumilovní lidé, kteří chtějí mít účty a celou související administrativu bez chybičky. Proto se možná podiví, že někdy může být pro účtovaného poplatníka z hlediska daňové škody lepší účetnictví velmi špatné než pouze málo špatné.
Evropský parlament schválil balíček ViDA, který od 14. dubna 2025 přináší modernizaci DPH v digitální éře. Klíčové změny se týkají elektronické fakturace, platforem a přeshraničních transakcí. Od července 2030 bude u přeshraničních B2B plnění povinná elektronická faktura do 10 dnů, zruší se souhrnné hlášení. Od roku 2028 ponesou platformy odpovědnost za DPH u služeb jako ubytování a přeprava, pokud poskytovatel neprokáže své DIČ a že sám DPH odvádí.
Dlouho očekávaná flexibilní novela zákoníku práce byla schválena. Cílem je zvýšení přizpůsobivosti zákoníku práce v zájmu zaměstnanců i zaměstnavatelů a modernizace v reakci na vývoj a potřeby moderního trhu práce. V dnešním článku se podíváme na ty nejvýznamnější změny.
Neodevzdání daňového přiznání může přijít podnikatele i živnostníky velmi draho. Po uplynutí papírového termínu 1. dubna 2025 je možné přiznání podat už jen elektronicky, a to do 2. května. OSVČ s datovou schránkou mají tuto formu povinnou, a totéž platí i pro podání přehledů zdravotním pojišťovnám a ČSSZ. Pokud někdo nestihne termín, může využít služeb daňového poradce a posunout si lhůtu na 1. července. Za zpoždění s podáním hrozí pokuta až 300 tisíc korun. Neodevzdání přehledů může znamenat sankce do 50 tisíc. Nezaplacené daně a pojistné se prodraží i na úrocích – aktuálně 12 % u daní a penále u pojistného dle typu až 0,0329 % za den. Povinnosti je třeba si hlídat, protože sankce se vymáhají důsledně.