Ach ty směnky!


Lenka Uvírová
21. 9. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Setkáváte se často se směnkami? A zdají se vám v pořádku?

Foto: Fotolia.eu

 

Setkáváte se často se směnkami? A zdají se vám v pořádku? I když právě teď nejspíš souhlasně přikyvujete, existuje velká pravděpodobnost, že budou z nějakého důvodu neplatné.


 
Také se dnes a denně setkáváte se směnkami? Máte po ruce nějakou? Zkuste se na ni podívat. Zdá se vám v pořádku? Mně taky, ale i přesto existuje dost velká pravděpodobnost, že bude z nějakého důvodu neplatná. Směnečná pravidla jsou totiž hodně přísná a formální. A navíc jsou někdy vykládána až nesmyslně. Podívejme se, co může být i nechtěně špatně.

Co třeba jednojazyčné náležitosti směnky? Bez výjimky! Opravdu, všechny podstatné náležitosti směnky musejí být sepsány v jednom jazyce.

Není označení „směnka“ jako „směnka“. Označení „směnka“ musí být pojaté do vlastního textu listiny. Není podstatné, jakým typem či velikostí písma je „směnka“ do vlastního textu listiny vepsána. Rozhodující je to, zda se zbylým textem tvoří souvislý a na sebe navazující celek. Proto nejsou platné směnečné formuláře, kde je slovo „směnka“ pouze v nadpise a dál v textu už nikde. Správnou formulací proto je a zůstává „za tuto směnku zaplatím“ (u směnky cizí „za tuto směnku zaplaťte“).

V jednoduchosti je krása

A pomyslnou třešničkou na dortu v tomto ohledu jsou rámečky. Rámečky, do nichž je zakomponováno směnečné prohlášení, mohou mít význam pro posouzení (ne)platnosti směnky, jednak jde-li o souvislost směnečného prohlášení, jednak kryje-li podpis výstavce (směnky vlastní) souvislý text směnky. Naštěstí zákrok Ústavního soudu před několika lety, právě u jednoho takového sporu, umožnil dnes tak široce používané předtištěné rámečky ve směnkách. Tudíž se nemusíme obávat, že ohraničením se podpis přesune někam do vzduchoprázdna a směnka nebude platná.

Co splatnosti? Tento údaj je stejně jako u faktury jednou ze základních náležitostí každé směnky. Ale zákon počítá i se situací, že na směnce uvedený není. Tehdy je směnka platná na viděnou, tedy při předložení. Když údaj o splatnosti uvedený je, ale nesprávně, má smůlu – podpůrná úprava se neuplatní.

Jaké vyplývá poučení? V jednoduchosti je krása. Pamatujte, že u směnek více než jinde platí, že méně je více. Čím jednodušší a srozumitelnější směnka bude, tím je menší pravděpodobnost chyb.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

danalla
29. 1. 2013 11:12:46
.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Změny u formulářů k DPH

30. 11. 2023 | K menším úpravám dojde od roku 2024 u elektronického formuláře kontrolního hlášení a daňového přiznání k DPH. A to v souvislosti s novelou zákona o DPH, která je součástí konsolidačního balíčku. Změny se budou týkat zejména popisů vybraných položek těchto formulářů, více se o nich dozvíte na webu Finanční správy. Elektronický formulář souhrnného hlášení VIES včetně pokynů k jeho vyplnění zůstane pro rok 2024 beze změny.


Dřívější zprávy
Firmy v Pohodě
 
Vladimír Širůček
Výroba reklamy,velkoplošný tisk,potisk trik,samolepky,písmomalířství
www.sirucek.cz

Ing. Kateřina Mlýnská
daňový poradce, účetnictví, mzdy, personalistika
www.dane-mlynska.cz

Daňový kalendář

15. 12. 2023 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 12. 2023 Daň z příjmů (pololetní záloha)
27. 12. 2023 Přiznání DPH (za listopad 2023)
27. 12. 2023 Souhrnné hlášení (za listopad 2023)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,35 Kč
0,060 Kč
22,39 Kč
0,176 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 01.12.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme