Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

A zase ty doklady


Ing. Michaela Martínková
25. 7. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Někteří podnikatelé se nezabývají tříděním dokladů na podnikatelské a soukromé. Tuto práci přenechávají svým účetním, kteří se díky tomu mnohdy dozví spoustu zajímavých věcí z jejich života.

Foto: Fotolia.eu

 

Následující historky z naší účetní kanceláře dokládají, že třídění dokladů z „krabicového“ účetnictví může být i zábavné. A kolik zajímavých věcí se dozvíme!


 
Máme dlouhodobého klienta, který již předem při zahájení spolupráce avizoval, že se doma nezabývá tříděním dokladů na podnikatelské a soukromé. Tuto práci nechává nám a my uznáme, co do podnikání skutečně patří, a co se týká jeho soukromého života.
 
V pravidelných intervalech se tedy u nás v kanceláři objeví obálka s jeho doklady, nad kterou vždy kolegyně povzdechne, co je to za kupu práce. Postupným otevíráním obálek a tříděním dokladů však dojdeme k tomu, že není nic moc co účtovat, neboť převládají ryze soukromé věci.
 
Protože však musíme projít všechny doklady, dozvíme se někdy zajímavé věci. V době nadcházejících narozenin jeho manželky tedy víme s předstihem, jaký dárek obdrží (pán v tomto případě skromný rozhodně není), zdokumentovali bychom i rodinné výlety po vlastech českých, spočítali grill party v jejich domě podle objemu nákupu masa v letních měsících, zhodnotili jejich šatník apod.
 
Doklady, které se týkají sice soukromých věcí, ale váže se k nim např. záruka, vracíme pečlivě zpět, aby měl klient možnost s nimi dále již soukromě pracovat. Ostatní „provozní“ a jednorázově spotřebované věci skartujeme.
 
Nad jedním dokladem jsme však váhali, do jaké kupičky ho zařadit a jak ho vlastně vrátit. Byl to malý doklad s textem „zmrazení spermatu 1 rok“. Do podnikání jsme ho pochopitelně nezařadili, ale nějak nám nepřišlo vhodné ho dávat mezi šperky, trička atd. Uložili jsme ho tedy do zvláštní obálky a vrátili s ostatními doklady v jednom šanonu s uspokojením, že jsme do soukromí zase tak nenahlédli a něco nechali pod pokličkou.
 
Jaké však bylo naše překvapení, když asi po půl roce klient volal, zda tento doklad nemáme založený v účetnictví, že ho nutně potřebuje a určitě nám ho předával. Naše cudnost zmizela v momentě, kdy nám sdělil, že má výstavního kocoura, který šel tenkrát na nějakou operaci. Chtěl si tedy oním úkonem zabezpečit, aby měl kocour při případných následných pooperačních komplikacích možnost rozšiřovat svůj šlechtěný rod.

Pestré služební cesty

Abyste si nemysleli, že jen tento typ klientů o sobě v rámci dokladů řekne vše, přidávám další kratičkou historku z dokladů bývalého klienta, kterým byla malá s.r.o.
 
Měla více zaměstnanců, kteří jezdili na služební cesty po České republice i do zahraničí, a tak pravidelně předávali podklady pro vyúčtování služebních cest.
 
Párkrát se někdo uzarděl, když na vyúčtování z hotelového účtu vyjelo vedle spotřeby minibaru i pár minut sledování placených televizních programů pro dospělé (prý omylem spuštěné přes ovladač televize) nebo zakoupení určité bezpečnostní pomůcky (vše bylo pochopitelně účtováno nedaňově).
 
Vše ale dovršil ředitel, který předložil účet za ubytování v jednom pokoji, kde jako druhá osoba byla jejich obchodní zástupkyně. Nutno poznamenat, že doklady pro naši kancelář tenkrát chystala jeho manželka a té musely projít rukama tyto účty jako první ve firmě.


Článek byl připravený ve spolupráci se společností Finservis s.r.o.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Firmy v Pohodě
 
TD-IS, s.r.o.
Dodavatel účetního, výrobního, konstrukčního a DMS software.
www.td-is.cz

Prodej a servis laserů
Prodáváme a servisujeme laserové stroje, dodáváme také náhradní díly
www.narran.cz

Daňový kalendář

20. 1. 2020 Daňové přiznání MOSS (4. čtvrtletí 2019)
20. 1. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
27. 1. 2020 Přiznání DPH (za prosinec 2019)
27. 1. 2020 Přiznání DPH (za 4. čtvrtletí 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,15 Kč
-0,025 Kč
22,64 Kč
0,100 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 17.01.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru