Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

„Důchodové konto“ můžete sledovat na internetu


Bc. Michaela Sobotková
12. 5. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Od letošního března máte možnost vidět aktuální stav svého konta evidovaných dob pojištění, aniž byste museli žádat o „papírové“ zaslání výpisu.

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Chcete zjistit, zda máte do důchodu započteny všechny doby pojištění a výdělky? Od března si svoje „důchodové konto“ můžete zkontrolovat na internetu. Stačí mít zřízenou datovou schránku a přihlásit se do ePortálu ČSSZ.


 
Od letošního března máte možnost vidět aktuální stav svého konta evidovaných dob pojištění, aniž byste museli žádat o „papírové“ zaslání výpisu. Umožní vám to ePortál České správy sociálního zabezpečení („ČSSZ“).
 
Díky němu mají zejména zaměstnaní lidé nástroj, jak si zkontrolovat, že jejich zaměstnavatelé potvrdili ČSSZ dobu jejich důchodového pojištění a hrubé příjmy (výdělky) ve správné výši.
 
Služba poskytuje informace o dobách důchodového pojištění, které jsou v evidenci ČSSZ, jako výdělečná činnost, případně náhradní doby pojištění (např. studium, evidence na úřadu práce, péče o dítě, výkon vojenské služby atp.). Součástí přehledu jsou také vyměřovací základy a tzv. vyloučené doby (např. doba dočasné pracovní neschopnosti, doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně atp.), které se zaznamenávají od roku 1986.
 
Údaje o době pojištění OSVČ jsou do centrální evidence ČSSZ zasílány zpravidla do konce kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém byla OSVČ účastna důchodového pojištění a za který zaplatila pojistné. Obdobně to platí i pro osobu účastnou dobrovolného důchodového pojištění.

Přihlášení do „důchodového konta“

Abyste mohli nahlédnout do přehledu dob důchodového pojištění, je nutné přihlásit se do ePortálu ČSSZ. K jeho používání potřebujete přístupové údaje ke své datové schránce.
 
Systém individuálních kont pojištěnců umožňuje, že se konto průběžně aktualizuje na základě každého nově doručeného a zpracovaného dokladu.
 
Kromě náhledu na „konto“ mají lidé stále možnost požádat jednou za kalendářní rok ČSSZ o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP).
 
Doklady, které ČSSZ o svých pojištěncích eviduje, mohou v některých případech posloužit i jinak než jen pro účely důchodu. Jde o situace, kdy lidé potřebují svou pracovní minulost prokázat např. novému zaměstnavateli, v souvislosti s podnikáním pro doložení praxe, nebo pro různé jiné účely.
 
Návod na zobrazení konta na ePortálu naleznete na webových stránkách ČSSZ.


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Pítr
30. 5. 2015 18:49:00
Skvělý článek slečno. Máte přítele?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Testování zaměstnanců se spustí od března

26. 2. 2021 | Od 1. března mohou zaměstnavatelé nakupovat schválené antigenní testy určené pro testování laiky, a může tak začít testování zaměstnanců ve firmách. Jejich seznam najdete na webu Ministerstva zdravotnictví. Zpočátku bude testování dobrovolné, později povinné. Vláda zaměstnavatelům přispěje na jednoho zaměstnance maximálně 60 Kč na test čtyřikrát měsíčně. Zaměstnance, u kterého se testem onemocnění prokáže, bude muset zaměstnavatel nahlásit na hygienu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
i-servis.cz
Tvorba, optimalizace a provoz webů, redakční systémy a e-shopy.
www.i-servis.cz

ACCOUNTING GROUP s.r.o.
Účetní kancelář poskytuje komplexní služby v oblasti účetnictví
www.acgroup.cz

Daňový kalendář

1. 3. 2021 Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za zd. období 2020
15. 3. 2021 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
22. 3. 2021 Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za zd. období 2020 - elektronické podání
25. 3. 2021 Kontrolní hlášení (za únor 2021)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,20 Kč
0,085 Kč
21,61 Kč
0,260 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.02.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru