Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Potvrzeno – k navýšení minimální mzdy od 1. 1. 2020 skutečně dojde. A to na částku 14 600 Kč. Spolu s minimální mzdou poroste také zaručená mzda. O kolik přesně u jednotlivých skupin prací? To se dozvíte v následujícím článku.
Pořídili jste si psa na hlídání objektu, ale nevíte, jak ho správně zanést do účetnictví? Váháte nad zaúčtováním vratky DPH či zda máte nárok na daňový bonus na děti? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v dnešní poradně.
Od ledna roku 2020 se valorizují všechny vyplácené důchody. Základní výměra důchodu se zvýší o 220 Kč, procentní výměra vzroste o 5,2 % a dále se navýší o dodatečnou částku 151 Kč. Zvýší se i dílčí důchody a příplatky k důchodům.
V roce 2020 nás opět čekají změny v legislativě, na které je dobré se připravit. Co nás tedy nemine? Například zavedení eNeschopenky, zvýšení minimální mzdy či nástup poslední vlny EET.
Navýšení rodičovského příspěvku od 1. 1. 2020 bude definitivně schvalovat Poslanecká sněmovna. Po včerejším jednání v Senátu se totiž vrátilo znovu poslancům i s pozměňovacími návrhy. Ve hře je tedy zpět též varianta „pro všechny do čtyř let“.
Spuštění eNeschopenky se kvapem blíží. Jakým způsobem vystaví neschopenku dočasně práce neschopnému zaměstnanci lékaři a jak ji zpracují zaměstnavatelé? Jak se na nový systém připravují programy POHODA a PAMICA?
O rovných 1 250 Kč vzroste minimální mzda od 1. ledna 2020, pokud návrh schválí i vláda. Lidé od příštího roku tedy pravděpodobně na výplatní pásce neobjeví částku nižší než 14 600 Kč za měsíc. Minimální mzda se tak zvýší na více jak 40 % průměrné mzdy.
Jak budeme od příštího roku zasílat notifikace s informacemi o pracovní neschopnosti zaměstnance prostřednictvím eNeschopenky? Jak správně zdaňovat příjmy z pronájmu? Nejen na tyto otázky dostanete odpověď v dnešní online poradně.
Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo návrh, který přináší změny v důchodovém systému. Jaké? Například dřívější odchod do důchodu pro zaměstnance v náročných profesích či zohlednění doby péče o děti či blízké nemocné pro výpočet důchodu.
Česká správa sociálního zabezpečení rozesílala přehledy dob důchodového pojištění. Před odchodem do důchodu tak můžeme zjistit, zda máme evidované všechny doklady o své pracovní minulosti. O přehled si může požádat kdokoliv, a to jednou ročně.
Poslanci odhlasovali minulý týden návrh na zvýšení rodičovského příspěvku o 80 000 Kč, čeká se ale ještě na schválení Senátem. Bude třeba o navýšení částky žádat? Na koho se bude vztahovat? Jak bude probíhat další schvalování?
Výstup Velké Británie z Evropské unie čili brexit je velmi aktuálním tématem. Jak tento „rozvod“ ovlivní životy běžných zaměstnanců? Kdo bude mít například nárok na dávky v nezaměstnanosti nebo příspěvek na péči?
Jaké jsou výše povinných odvodů ze mzdy pro zaměstnavatele, zaměstnance či podnikatele? Jaké jsou sazby stravného? Na tyto a další otázky týkající se mezd najdete odpovědi v přiloženém souboru, který si můžete stáhnout a využít ve vaší praxi.
Novela zákoníku práce by měla mimo jiné přinést spravedlivější výpočet dovolené či nový institut v podobě sdíleného pracovního místa. A od roku 2020 možná znovu dojde ke zvýšení minimální mzdy, a to na 14 700 Kč. Pokud tedy návrh projde.
Česká republika se chce inspirovat slovenským modelem a zavést zálohované výživné. Dosáhnout by na něj měli samoživitelé nebo samoživitelky, kteří mají příjem nižší než je průměrná mzda. Zároveň musí situaci aktivně řešit, tedy musí už běžet exekuce.