Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Zavedení mimořádných odpisů, zvýšení vstupní ceny pro pořízení hmotného majetku a zrušení daňové kategorie nehmotného majetku. To vše jsou letošní novinky v oblasti majetku, které však můžeme využít zpětně již od 1. 1. 2020.
S koncem účetního období vzniká v účetnictví potřeba časového rozlišení nákladů a výnosů. V článku se zaměříme na účty 383 a 385 – jaká jsou jejich specifika a jak souvisí s akruálním principem? A jaké jsou nejčastější účetní operace?
Novela zákoníku práce zavedla od roku 2021 významné změny v oblasti dovolené. V tomto článku se blíže podíváme na situaci, kdy zaměstnanec neodpracuje u zaměstnavatele celý kalendářní rok. Budeme tedy řešit poměrnou část dovolené.
Nejvýznamnější změny od 1. 1. 2021 nás bezpochyby čekají v oblasti daní z příjmů. Nicméně i u daně z přidané hodnoty došlo k několika významným novinkám, které bychom neměli opomenout a kterým se budeme podrobněji věnovat v tomto článku.
Pokud máte povinnost podat přiznání k dani silniční nebo k dani z nemovitých věcí, budete na to mít více času. Původní termín 1. února se totiž kvůli současným mimořádným událostem přesouvá až na 1. dubna 2021.
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí přineslo i změny v neprospěch poplatníků. Došlo například k prodloužení časového testu pro osvobození příjmu z prodeje nemovité věci na 10 let či ke snížení limitu pro úroky z úvěru na 150 000 Kč.
Od 1. 1. 2021 zákon o DPH vylučuje z možnosti uplatnit daň z nemovitostí určených k bydlení. Dotkne se to hlavně pronajímatelů, kteří pronajímají celé stavby s různými prostory, a dále nemovitostí pronajímaných k trvalému bydlení přes prostředníka.
Také pro rok 2021 platí nová vyhláška ohledně cestovních náhrad. Zaměstnanci vyslaní na pracovní cestu se mohou letos těšit na vyšší stravné. Došlo ale ke snížení výše průměrné ceny za litr pohonných hmot.
Vláda na svém jednání v říjnu letošního roku schválila návrh věcného záměru nového zákona o účetnictví. Jaké změny se plánují, co to pro účetní znamená a kdy můžeme nový zákon očekávat, se dozvíte v tomto článku.
Na jaké řádky přiznání k DPH uvést zboží dovezené z jiného členského státu EU? Jak správně vyúčtovat stravné při zahraniční cestě? Může mít spolek vedlejší výdělečnou činnost? Nejen na tyto otázky se dozvíte odpověď v následujícím článku.
Pro každou správnou účetní je organizace účetních dokladů základem, bez kterého se neobejde. Vhodné uspořádání všech dokumentů vám může ušetřit mnoho starostí a nepříjemností a vy tak povedete účetnictví ve větším klidu a jistotě.
Pořízení majetku je transakcí, se kterou se většinou nesetkáváme každý den, a může přinášet také určitá úskalí, s nimiž se musíme poprat. Podívejme se na problémy a jejich řešení, jež nás mohou potkat.
Dar může být v podobě peněžní, ale může mít též formu služby nebo movité či nemovité věci. Jeho poskytnutí bychom měli mít zároveň písemně prokázané. Poskytnutí i přijetí daru je třeba správně zaúčtovat. Jak na to, se dozvíte v následujícím článku.
Daňové novinky se na nás nyní řítí jako lavina. Podnikatelé ani výrobci účetních programů v posledním měsíci roku nemají jistotu, s čím od ledna počítat. Pojďme si shrnout ty nejdůležitější změny, které musí každý program bezpodmínečně reflektovat.
Od 1. 1. 2021 budeme dovolenou vykazovat po hodinách místo současných dnů. Nový způsob zjednoduší přepočet nároku na dovolenou při změně týdenní pracovní doby v průběhu roku i zjištění nároku na dovolenou u nerovnoměrně rozvržené pracovní doby.
Aktualizace jednotného kurzu za rok 2020 pro neúčetní jednotky