Co dělat, když zjistíte, že v odeslaném řádném měsíčním hlášení za duben byla chyba, nebo potřebujete ve mzdách dodatečně něco změnit? Žádnou paniku, legislativa i naše programy s tím počítají, a právě teď nastává čas pro opravné hlášení.
V řádném měsíčním hlášení mám chybu, jak vystavím opravné?
Co radí teorie
Opravy do 20. dne v měsíci
Pokud potřebujete odeslané řádné podání zrušit, využijete jednoduše povel Záznam/Vystavení storna v agendě Měsíční hlášení. Storno můžete podat pouze do 20. dne následujícího měsíce, za který je hlášení podáváno.
Opravy po 20. dni v měsíci
Pokud potřebujete opravit nebo doplnit údaje v již odeslaném dubnovém hlášení, podáváte podle zákona Opravné hlášení. To se podává z vlastního zjištění, případně na výzvu nebo upozornění ČSSZ. Opravné hlášení musí obsahovat vždy všechny části tak jako řádné hlášení, a to včetně všech případných úprav mezd zaměstnanců. Pokud vám přijde výzva od ČSSZ, musíte podat opravné hlášení do 8 dnů od doručení výzvy.
Co na to programy POHODA a PAMICA?
Ověření stavu podání měsíčního hlášení
Pokud bylo vaše řádné podání měsíčního hlášení přijato úřady jen částečně s chybami, bude nutné tyto nedostatky vyřešit prostřednictvím opravného podání. Před podáním opravného hlášení je nutné nejprve ověřit stav řádného pomocí povelu Odeslání DZMH…, který najdete v agendě Měsíční hlášení v nabídce Záznam. Poté budete pokračovat prostřednictvím Průvodce pro elektronické podání DZMH, kde odešlete požadavek na zjištění stavu měsíčního hlášení.
Kde najdete informace o stavu zpracování měsíčního hlášení?
Po ověření stavu podání DZMH v agendě Elektronická podání pomocí povelu Záznam/Zjistit stav podání budou údaje o stavu zpracování hlášení uvedeny v agendě Měsíční hlášení na záložce Poznámky, stejně tak i u jednotlivých zaměstnanců v agendě Měsíční hlášení položky.
V případě odeslání DZMH do datové schránky můžete využít načtení protokolu odpovědi na dotaz o stavu podání prostřednictvím povelu Záznam/Načíst DZMH…, který slouží k importu XML souboru odpovědi na podání měsíčního hlášení do agendy Měsíční hlášení.
FAQ: Jak zjistit stav Měsíčního hlášení pomocí podání DZMH?
Ověření stavu podání měsíčního hlášení je důležité pro správné vyhodnocení zpracování u jednotlivých částí podání, zda jsou přijaty v pořádku bez chyb. V případě částečného přijetí podání jsou uvedeny informace o chybách na záložce Poznámky. V případě zamítnutého podání u jednotlivých zaměstnanců je ID formuláře, tzv. GUID označen červeně. Toto označení program využije pro určení správného typu podání R – řádné při vytvoření následného opravného hlášení.
Pokud jste již měsíční hlášení odeslali a podání nebylo přijato z důvodu chyb, nikdy nemažte již odeslaná podání z agendy Měsíční hlášení. Všechna opravná podání se odkazují na tzv. GUID prvního řádného MH, taktéž i odeslání storna podání musí obsahovat GUID původního podání. V případě smazání původního podání ztratíte možnost odesílat jakékoliv změny a opravy. Případný pokus o odeslání nového řádného podání by navíc byl zamítnut jako duplicitní.
Dále je postup v systémech POHODA a PAMICA jednoduchý.
1. Pokud jsou opravy spojené s úpravou mezd, nejprve zrušte zaúčtování mezd příslušného měsíce.
2. Proveďte potřebné opravy a úpravy v kartách zaměstnanců a mzdy znovu zaúčtujte.
3. Přesuňte se do agendy Měsíční hlášení a přes nabídku Záznam zvolte povel Vytvoření opravného hlášení. Tím program automaticky naváže opravu na původní řádné podání.
4. Vygenerované opravné hlášení zkontrolujte a odešlete obvyklým způsobem.
Shrnutí
Opravné hlášení JMHZ se podává v případě, kdy po odeslání řádného hlášení zjistíte chybu nebo potřebujete dodatečně upravit mzdové údaje. V programech POHODA a PAMICA můžete opravné hlášení jednoduše vytvořit přímo v agendě Měsíční hlášení navázáním na původní podání. Pokud vám přijde výzva od ČSSZ, musíte podat opravné hlášení do 8 dnů od doručení výzvy.
Pokud potřebujete poradit s postupem, doporučujeme využít našeho průvodce JMHZ, kde najdete podrobné návody i odpovědi na nejčastější otázky.

Související články:
JMHZ: Jak na první Měsíční hlášení za duben?
JMHZ: Jaké údaje o zaměstnancích je dobré začít doplňovat už teď?
JMHZ: Máte soubor s OIČ a ID zaměstnání z ePortálu ČSSZ?
JMHZ: Jak na dohlášení registrace zaměstnavatele?








Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.