Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené


Lenka Uvírová
23. 10. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zaměstnankyně musí dopředu nahlásit zaměstnavateli, že jí bude končit mateřská či rodičovská dovolená a dohodnout se s ním na nástupu do zaměstnání.

Foto: Fotolia.eu

 

Pro každou ženu, která uvažuje o mateřství, je důležité vědět, jaká má práva a povinnosti v zaměstnání v souvislosti s mateřskou a rodičovskou dovolenou. Jakých chyb se zaměstnavatelé nejčastěji dopouštějí? Kdy můžete dostat výpověď?


 
Návrat do zaměstnání po mateřské nebo rodičovské dovolené (MD, RD) je téma, které řeší mnoho žen. Situací a řešení je mnoho. Hlavně v praxi je ale tato oblast vnímána nesprávně.
 
Z právního hlediska upravuje pracovněprávní vztahy zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce (ZP), který pojednává jak o nástupu na mateřskou či rodičovskou dovolenou, tak o návratu do zaměstnání po jejím skončení.
 
Z uvedeného zákona jednoznačně vyplývá, že zaměstnavatel je povinný po dobu trvání mateřské nebo rodičovské dovolené držet pracovní místo zaměstnanci a nesmí mu dát výpověď. Na jeho pracovní pozici může přijmout jiného zaměstnance jako zástup po dobu trvání překážky v práci v podobě mateřské nebo rodičovské dovolené.
 
Zaměstnanec nesmí dostat výpověď v ochranné době. To je v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou (viz § 53 odst. 1 písm. d) ZP).

Pracovní pozice podle pracovní smlouvy

Avšak je mnoho zaměstnavatelů, kteří se domnívají, že po skončení překážky v práci v podobě rodičovské dovolené (a to hlavně v případě, že opakovaně navazuje na mateřskou dovolenou ve vztahu k více dětem po sobě) nemusí již přidělovat dosavadní práci.
 
Taktéž si často myslí, že pokud se zástup ukáže být schopnější než zastupovaný zaměstnanec, změní zástup na pracovní poměr na dobu neurčitou a zastupovaného zaměstnance změní na nadbytečného, kterému po ukončení rodičovské dovolené dá výpověď pro nadbytečnost.
 
Tyto názory ale odporují právní úpravě v zákoníku práce. Protože zaměstnavatel má povinnost nabídnout dotčenému zaměstnanci pracovní pozici podle podmínek pracovní smlouvy – v souladu se sjednaným druhem a místem výkonu práce.
 
Také může zaměstnavatel zaměstnanci nabídnout změnu obsahu pracovní smlouvy a zaměstnanec ji může přijmout. Bez jeho souhlasu však nemůže takto postupovat.

Výpověď pouze z organizačních důvodů

Zaměstnavatelé mají i za to, že v případě, kdy zaměstnanec nepřijme nové podmínky, vzniká tím jeho nadbytečnost, a proto může dostat výpověď z organizačních důvodů. Ale za organizační změnu nemůžeme považovat záměr zaměstnavatele snížit počet zaměstnanců.
 
Myslí se tím konkrétní zásah do organizační struktury, který má za následek, že už není potřebná práce toho kterého zaměstnance a zaměstnavatel tedy nemá možnost přidělit dotčenému zaměstnanci odpovídající práci. V tomto případě může zaměstnanec po návratu z MD či RD dostat výpověď z důvodu uvedeného v § 52 písm. c) ZP.
 
Jen proto, že má zaměstnavatel na uvedeném pracovním místě dva zaměstnance s pracovní smlouvou na dobu neurčitou, se nelze „zbavit“ zaměstnance nastupujícího po MD či RD pro nadbytečnost.
 
Z uvedeného je zřejmé že:
  • zaměstnavatel je povinný podržet místo zaměstnanci po dobu trvání MD/RD (i po sobě následujících),
  • zaměstnavatel má právo nabídnout zaměstnanci po návratu z MD/RD pracovní pozici odpovídající jeho pracovnímu zařazení nebo mu nabídnout změnu v pracovní smlouvě,
  • zaměstnanec má právo po MD/RD na pracovní pozici, kterou vykonával, nebo pracovní pozici, která odpovídá podmínkám uvedeným v pracovní smlouvě,
  • zaměstnavatel má právo dát zaměstnanci po MD/RD výpověď pro nadbytečnost pouze v případě zásahu do organizační struktury.
 
Tyto situace se samozřejmě týkají zaměstnanců, kteří mají pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V případě zaměstnance či zaměstnankyně s pracovní smlouvou na dobu určitou je zřejmé, že v době trvání MD či RD pracovní smlouva zaniká.
 
Jiná situace nastává při zániku zaměstnavatele, u kterého byla osoba na MD/RD zaměstnaná. Podle § 54 ZP se zákaz výpovědi podle § 53 (zákaz výpovědi v ochranné době) nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci:
  • pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,
  • pro organizační změny uvedené v § 52 písm. b); to neplatí v případě těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, která čerpá mateřskou dovolenou, nebo zaměstnance v době, kdy čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.
 
To znamená, že zaměstnanec čerpající MD/RD může ve výše uvedených případech dostat výpověď.

Co když není hlídání?

Další problém s nástupem do zaměstnání po MD/RD může nastat tehdy, kdy uvedená doba MD/RD skončila, ale rodič nemá možnost umístit dítě do předškolního zařízení. Jak tedy postupovat v takovém případě? Je možné požádat o neplacené volno a musí zaměstnavatel tomuto požadavku vyhovět?
 
Zaměstnanec má povinnost dopředu nahlásit zaměstnavateli, že mu bude končit MD či RD a dohodnout se s ním na nástupu do zaměstnání. Může taktéž požádat zaměstnavatele o neplacené volno v případě, že např. nemá po dobu prázdnin hlídání. V tomto mu ale zaměstnavatel nemusí vyjít vstříc. Je to na vzájemné dohodě obou stran.


Související články:
Práce na mateřské či rodičovské dovolené
Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené
Čerpání dovolené po skončení mateřské
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Miluška
3. 7. 2019 23:08:43
Dobrý den, dne 6.8.2019 nastupuji po mateřské do prace, kde mám smlouvu na neurčito. Chceme druhé dítě. Za jak dlouho mohu opět na mateřskou? Kolik dní musim odpracovat, abych měla narok na mateřskou
Dekuji
Hlášení závadného obsahu

Petra
9. 10. 2018 22:55:47
Dobrý den, končí mi druhá rodičovská dovolená, každou jsem měla na tři roky. Zaměstnavatel vzal na mé místo (správce majetku) jinou paní a dal jí smlouvu na dobu neurčitou. A počítají s tím, že nastoupím na jinou pozici (administrativní pracovník), nevím ale jaké platové zařazení mi chtějí nabídnout. Pokud toto místo odmítnu, mám nárok na odstupné?? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Gabka
20. 9. 2018 21:53:49
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak to je,když zaměstnavatel žádá/prosí o můj návrat o půl roku dříve než bylo domluveno? Nemám zajištěnou školku nic,byl by to nástup za 3mesice. Mají právo mě ,,nutit" se vrátit? Měla bych příp.nejaky postih do budoucna? Diky
Hlášení závadného obsahu

Renata
13. 6. 2018 9:13:50
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to v případě, když se vracím do práce z RD a práce kterou vykonávám je časově neslučitelná s vyzvedáváním dětí ze školky / školka do 16.30, pracovní doba do 18.00 ) je zaměstnavatel povinnen umožnit zkrácený úvazek,nebo změnu pracovní doby tak, abych si děti stihla vyzvednout?.. podotýkám, že je nemá kdo jiný vyzvednout...ani babičky..ani manžel.Děkuji moc za info :-)
Hlášení závadného obsahu

Lucka25
31. 7. 2017 13:46:01
Dobry den, momentalne jsem na Rd kdy mi konci pristi rok 13.7.2018. Moje otazka z ni kdy musim nastoupit do prace. 14 a 15 je vikend a jelikoz delam ve skolce tak je zavrino. Moje praovni smlouva stale bezi. Dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Anna
28. 7. 2017 14:24:09
Dobry den prosím o info bude mi končit rodičovsky prispevok požadala sem pisomne zamestnavatela o upravu pracovnej doby a on mi odepsal že nemuže vyhovet me žadosti že by tato zmena vážne narušila provoz ale vypoved mi nedal.Musim davat vypoved ja?Alebo musi dat on a patry mi aj odstupne?Prosim poradte mi psala sem na inšpektorat prace a oni mi odepsali že mam sa obratit na sud ja to nechapem už ani ten inšpektorat vam nepomože prosim odpište mi
Hlášení závadného obsahu

miša
25. 5. 2017 20:13:25
Dobrý den chtěla bych se zeptat konci mi mateřská dovolená jelikož nemam hlidáni pro ditě 3 roky tak musim dat výpověd z práce.Bylo mi řečeno abych měla nárok na podporu musím se vrátit na par dní do práce.Tam mi ale řekli že mi výpověd dohodou nepodepíšou a budu muset zůstat než uplyne výpovědní doba.Prosím o radu co stím
děkuji
Hlášení závadného obsahu

Monika
13. 5. 2017 19:16:10
Dobry den. Chtela bych se zeptat. Dceri budou 27.1.2018 tri roky. Od 28.1. 2018 bych mela nastoupit do prace. Chteli bysme druhe miminko. Dotaz zni kdyz otehotnim do ledna 2018. Muze me zamestnavatel poslat do prace (kdyz bude pro me vhodna)?? Z jake castky by se mi pocitala materska?? Z platu od zamestnavatele u ktereho jsem pracovala pred prvnim ditetem?? Doufam, ze muj dotaz je srozumitelny. Dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Lucie
30. 12. 2016 3:29:31
Návrat do zaměstnáni po RD
Hlášení závadného obsahu

Lenka
21. 12. 2016 21:40:02
Dobrý den chci se zeptat, jsem na RD a 27.5.2017 budou klukovi tři roky, příspěvek od státu 220000 jsem si rozložila na cca 27.5 měsíce, tudíž teď v lednu dostanu poslední příspěvek za prosinec¨, jsem stále zaměstnaná i když ale zaměstnavatel změnil majitele, chci se zeptat jestli mi rodičovská končí posledním měsícem výplaty příspěvku nebo trvá do tří let dítěte, jak to bude dál jestli musím nastoupit do práce teď od ledna nebo můžu být doma a můžu požádat o nějakou podporu třeba na ÚP. Děkuji Lenka
Hlášení závadného obsahu

Jitka 2
2. 5. 2016 14:08:36
Dobrý den. Nenašla jsem odpověď na dotaz "Jitky", tak se ptám znovu. Jsem zaměstnancem samosprávy, vysokoškolák, před nástupem na MD/RD platová třída 10. Nyní po okončení RD má pro mne zaměstnavatel nachystanou jinou pracovní náplň odpovídající středoškolskému vzdělání a platové třídě č. 8. Zařazení do platové třídy není předmětem pracovní smlouvy, je obsahem platového výměru. Je to v pořádku? Jak se popř. bránit? Díky za info!
Hlášení závadného obsahu

Linda
18. 4. 2016 18:04:30
Dobrý den, měla bych se vrátit po rodičovské dovolené do zaměstnání. Ovšem firma byla prodána jinému majiteli. Je i v tomto případě povinný mě zaměstnat?
Hlášení závadného obsahu

Kačka
12. 4. 2016 9:11:30
SM: Podle zákoníku práce máte nárok na úpravu pracovní doby.
§241 (2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Hlášení závadného obsahu

SM
11. 4. 2016 21:12:38
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to v případě, když se vracím do práce z RD a práce kterou vykonávám je časově neslučitelná s vyzvedáváním dětí ze školky / školka do 15.30, pracovní doba do 18.30 ) je zaměstnavatel povinnen umožnit zkrácený úvazek, abych si děti stihla vyzvednout?.. podotýkám, že je nemá kdo jiný vyzvednout...ani babičky..ani manžel. Děkuji moc za info :-)
Hlášení závadného obsahu

Petra
8. 3. 2016 16:57:17
Chci se zeptat mám rodicak na 3 roky chtěly by jsme další mimi malé budou 2 roky v 10.9.2016 musela bych otěhotnět asi tak v prosinci abych nastoupila na další mateřskou a chci se zeptat drží mě zaměstnavatel další 3 roky v práci, co musím mu na hlásit že z malou budu 3 roky doma že pak budu brát pmm že ju pak ukončim a pak nastoupim na rodicak
Hlášení závadného obsahu

jitka
27. 2. 2016 10:06:25
Dobry den, musí mi zaměstnavatel po,návratu z RD nabídnout pozici ve stejne platove tride, nebo me mize zařadit na pozici odpovidajici pracovní smlove, ale v nižší platove tride? Dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Diana
2. 2. 2016 9:20:51
Monika: Dobrý den, záleží na tom jaké místo výkonu práce máte uvedeno ve smlouvě. Pokud tam máte např. Prahu, nemohou Vás převést do Brna. Ale v rámci Prahy Vás "přemístit" zaměstnavatel může.
Hlášení závadného obsahu

Monika
1. 2. 2016 23:09:36
Dobrý den, končí mi MD.Pracovala jsem na vedoucí pozici pro fa. co má hodne filiálek. Když jsem se přišla ohlasít novému panu řediteli narovinu mi řekl, že mé bývalé odd. funguje dobře a on nic měnit nechce. Ale navrhl mi, že se poptá v blízkých filiálkách. Mám obavy, že máme s panem ředitelem rodílný pohled na co je blízká filiálka. Je nějak upraveno i místo výkonu prace? A pokud ne a já místo na jiné filiálce odmítnu, mohu požadovat odstupné? děkuji za info
Hlášení závadného obsahu

Andrea
14. 10. 2015 21:43:06
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, byla jsem 3 roky na rodičovské dovolené (zaměstnaná od listopadu 2009), ta mi končila 9. 10. 2015, 12. 10. 2015 jsem se vrátila zpět do zaměstnání. Na personálním oddělení mi bylo nabídnuto - 4 násobek platu s okamžitým odchodem. Vše měla personální nachystané, čekalo to jen na podpis majitelů, kteří se s ní ústně na této variantě dohodli. Najednou majitelé otočili, že nic nepodepíší, že mi má vytvořit pracovní místo. Dříve jsem pracovala jako junior operátor (snižovali stavy, firma končí v červnu 2016 a mé dřívější místo již nepotřebují obsadit), pracovní poměr na dobu neurčitou. Sama peronální říká, že pro mě práci nemá, ale musí ji někde vytvořit (sama neví kde), tak budu prý administrativní pracovník-záskok za call centrum, musím toto nové místo přijmout?... Co se stane v případě, že místo odmítnu?

Co se týče platu bylo mi sděleno, že by mi zůstal stejný jako dosud 11.700 kč + variabilní složka.

Prosím o odpověď, jelikož v úterý 20. 10. 2015, kdy se majitelé vrátí zpět do firmy, se bude moje pracovní smlouva řešit a potřebuji vědět, jak mám postupovat.


Děkuji moc za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Blanka
13. 8. 2015 12:50:04
Dobrý den, syn se narodil 20.8. 2012. Do zaměstanání po 3 letech bych se měla vrátit 20.8. nebo 21.8.? Děkuji za informaci, Studničková
Hlášení závadného obsahu

Pavel
9. 7. 2015 18:24:53
Dobrý den, na vedoucí pozici byl dosazen záskok z řad zaměstnanců, nyní kdy má dojit k návratu po MD,zaskok odmítá pozici uvolnit, vedení se k ničemu nemá. Vše proběhlo pouze ústní dohodou. Je možné se nějak bránit? Vedeni to nechává na dobré vůli záskoku jestli z pozice odejde. Děkuji za pomoc.
Hlášení závadného obsahu

Lenka
10. 6. 2015 9:41:18
Dobry den,prosim o radu co se tyce nastupu na nemocenskou po rodicovske dovolene.memu synovi budou 3 roky 21.7. tudiz bych mela nastoupit do prace 22.7,rodicovsky prispevek mi prijde pouze za cerven,tudiz v cervenci jiz nic nedostanu,domluvila jsem se v praci ze mohu nastoupit od 1.7.neni to nijak pisemne jen mezi nami ale ted jsem zjistila ze jsem 2 mesice tehotna,chci se zeptat mohu jit na nemocenskou uz ke dni 1.7. Bude mi proplacena?a nebo az od toho 22.7?jeste pripomenu ze rodicak mi konci v cervnu..predem moc dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

vladka
9. 6. 2015 20:00:37
Dobrý den, před dvěma dny jsem se vrátila po 3-leté RD. Zaměstnavatel mě chce nyní převést na jinou pracovní pozici, je to možné? Nebo mám nárok zamítnout s tím, že v tomto případě mám nárok na odstupné? dekuji
Hlášení závadného obsahu

Radka
30. 4. 2015 8:28:34
Hana: Záleží na tom, zda jste byla jmenovaná na dobu určitou či neurčitou. Pokud na dobu neurčitou, i po MD byste měla zůstat na stejné pozici, tzn. zástupkyně ředitelky. Pokud na dobu určitou, která uplynula např. v době, kdy jste byla na MD, tak se vracíte na pozici učitelky (dle pracovní smlouvy).
Hlášení závadného obsahu

Elena
29. 4. 2015 17:15:26
Dobrý den, 8.5. mi končí rodičovská dovolená. Zaměstnavatel zrušil pobočku ve městě, kde jsem byla zaměstnaná. Poslala jsem mu písemně na dodejku žádost a přiřazení práce podle pracovní smlouvy. Vím, že mi může dát výpověd. Ale chci se zeptat, pokud mi dá výpověd až v květnu, tak výpověd mi běží od 1.6. A to by znamenalo, že květen bych měla pracovat, ale nemám kde. Je pak v tom případě povinen proplatit i měsíc květen? Anebo prostě budu doma bez nároku na plat a čekat až na výplatu za červen?
Hlášení závadného obsahu

Hana
27. 4. 2015 19:38:54
Dobry den,prosim o radu.Pred RD jsem pracovala jako zastupkyne reditelky ve skole. Byla jsem na tuto pozici jmenovana. Nyni pred nastupem zpet mi reditelka nabidla jen misto ucitelky, tedy mene placene. Reditelce jsem vysla vstric, ze nastoupim az od srpna,ale nevim,zda musim toto misto prijmout. Zduvodnuje svuj pocin tim,ze se ve vedeni a administrative mnohe zmenilo. Kolega byl jmenpvan jako zastup za mne. Dekuji.
Hlášení závadného obsahu

nica
27. 4. 2015 8:16:52
machmeta: Já bych řekla že ano. Odstupné byste dostat měla, protože jste "nadbytečná".
Hlášení závadného obsahu

machmeta
26. 4. 2015 22:16:28
Pekny den, chtěla bych se zeptat. V cervnu mam nastoupit po RD zpet do prace. Bohuzel v me nepritomnosti doslo k predani mych povinnosti externi firme. Tudiz pozici, kterou jsem vykonavala, jiz ve firme vykonavat nemohu. Chtela bych se zeptat, zda by se na mne mohla vztahovat vypoved pro nadbytecnost . Jedná se o zásah do organizační struktury? V pripade vypovedi, mam narok na odstupne? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Jana
13. 4. 2015 23:27:50
Dobrý den potřebuju poradit končí mi MD a nemám hlídání když mi budu chtít neplacené volno musím si platit zdrav. a sociální sama a co kdybych si našla v tu dobu práci jinde poradte prosím
Hlášení závadného obsahu

sima
3. 4. 2015 12:26:49
Dobrý den,mám na Vás obrovskou prosbu...Jsem po MD a nyní to bude 5 měsíc co jsem na ÚP snad mám naději na zaměstnání,ale chtěla bych se zeptat...u té firmy kam mám nastoupit,pracuji jako brigád.tedy práci mi vozí jednou za čas domu...ale nyní se tam objevilo místo a tak jsem si tam zavolala zda by mě vzaly,řekly,že se domluvý s mistrem apod. a zavolají mi.Ten problém mám takový,mám jen základní školu,na střední jsem se učila kosmetičkou ale skončila jsem ,prostě v té době na to naši neměly atd. a šla jsem po brigádách a později za prodlužováním smluv jsem asi od 17 let pracovala v jedné velké firmě jako operátorka u linky,balení apod. Nyní to volné místo je opět něco podobného...ale chci se zeptat zda si ověřují zaměstnavatelé moje vzdělání?Nemohla bych jen říct,že jsem ukončila tu školu ikdyž jsem tam byla jen necelý školkní rok?Chtějí zaměstnavatelé vysvědčení nebo něco podobného?Moc děkuji za brzkou odpověď....S pozdravem Simona
Hlášení závadného obsahu

Gabi
20. 3. 2015 19:52:15
Dobry den chci se zeptat,rodicovska mi konci pristi rok v dubnu mela bych se vratit do prace ale sme se daleko odstehovali,mam dat vypoved ja nebo pockat az mi ji posle zamestnavatel?Co mam udelat aby sem dostala odstupne a podporu?Dekuji za odpoved.
Hlášení závadného obsahu

janees
5. 3. 2015 8:18:39
Kristýna: Na tři platy ale pokud Vaše místo stále existuje, vyhodit Vás nemůžou. Jedině že byste podepsala odchod dohodou...
Hlášení závadného obsahu

Kristýna
4. 3. 2015 22:45:10
Dobrý den, v květnu 2015 se mám vrátit po RD do práce. Zjistila jsem že na moje místo má nastoupit nová zaměstnankyně. Moje vedoucí mi to úmyslně zatajila. Mám smlouvu na neurčito a chtěla bych se zeptat jak postupovat. Asi mě budou chtít propustit. Na jakou výši odstupného mám nárok ?? Jsem zaměstnaná od 1.6.2006. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

katka
2. 3. 2015 15:30:46
Dobrý den. prosím o radu. Jsem na RD do 23.4.2015 . Ale RP mi skončil 28.2.2015. V breznu dostanu posledni RP.Chtěla bych nastoupit zpět do prace abych mela v dubnu penize, ale zamestnavatel mi řekl ze me nemůže nemůže vzít dřív než mi skončí RD. Takze nevím co s tím .predem díky za radu
Hlášení závadného obsahu

Renatarp
1. 3. 2015 21:41:56
Dobrý den, než nastoupím z MD do práce, musím vyřídit nějaké dokumenty? (socialka atd.. ? )
Hlášení závadného obsahu

pepca
22. 2. 2015 13:29:40
Dobry den, v zari mam nastoupit do prace po rodicovske dovolene. S nejvetsi pravdepodobnosti dostanu odstupne. Chtela bych se zeptat, jak se odstupne pocita Dekuji. V mem pripade by se jednalo pravdepodobne o 5 platu.
Hlášení závadného obsahu

zuzka
20. 2. 2015 21:15:38
Dobry den, 16.10.2015 bude mit syn 3 roky a mela bych tedy nastoupit do prace. Dnes mi volal zamestnavatel s tim, ze za dobu me RD se spoustu veci zmenilo a mou praci delaji systemy a kdesi cosi...pravda je takova ze praci kterou jsem delala ja ted delaji 3 slecny a protoze maji smlouvy ne jako zastup rodicovske ale na dobu neurcitou proate se mu nehodim do kramu. Rikal ze se rozumne snad domluvime. Nejsem proti i kdyz mne situace mrzi. Chtwla bych ale vedet na co mam vlastme narok a co mne vyjde "nejvyhodneji" mam narok na odstupne a nahradu platu nebo na co vse. Je vyhodnejsi nedohodnout se a nastoupit do prace a "nechat se vyhodit" prvni den v praci??? Na co je pote narok?
Hlášení závadného obsahu

Simona
19. 2. 2015 18:58:32
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám postupovat...2.4.2015 mi končí rodičkovská dovolená a chtěla bych se vrátit k zaměstnavatili,nicméně mi řekl, že má stop stav a asi mě nebude potřebovat..smlouvu mám na dobu neurčitou, ale musela jsem podepsat rozvázání pracovního poměru dohodou, bez data, jinak by mi smluvu na dobu neurčitou nedal...jak mám postupovat, má právo mě nevzít zpět po RD v době trvání 3let? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

mišinečka
8. 2. 2015 20:29:57
Dobry vecer,chtela bych se zeptat pokud po ukoceni Rd nastoupim pracovni eschopnost z ceho my zamestnavatel vypocita nemocenkou?Dekuji za odpoved.
Hlášení závadného obsahu

cassandra
29. 1. 2015 14:15:56
ZuHa: Místo zaměstnavatel drží jen do 3 let dítěte, potom už nemusí...
Hlášení závadného obsahu

ZuHa
29. 1. 2015 13:47:52
Dobrý den, čerpám RD a mám se vracet ke svému zaměstnavateli 6.6.2015. Nyní se mi však naskytla možnost uzavřít pracovní poměr u jiného zaměstnavatele od 1.3.2015. K původnímu zaměstnavateli se vracet nechci. Jak mám prosím postupovat?
Hlášení závadného obsahu

rené
28. 1. 2015 21:09:24
Dobrý den,1.3.2015 nastupuji na RD , která bude trvat do 31.8.2018, téměř do 4let dítěte. V práci mám smlouvu na dobu neurčitou tak bych chtěla vědět jestli mi musí držet místo až do konce RD. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

oliv82
26. 1. 2015 10:08:04
Dobrý den, končí mi RD. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Jsem zaměstnaná u firmy, která má laboratoře v okruhu 50km. Pracovní zařazení mám VŠ v laboratoři. Oznámili mi, že potřebují jen VŠ s odbornou atestací, já ji nemám. Nabídli mi 3měsíce odstupného, s tím souhlasím, ale neměla bych mít nárok i na 2měsíční výpovědní lhůtu? A co když mi zbyla dovolená než jsem nastoupila na MD (květen 2009).
Děkuji
Hlášení závadného obsahu

xshocker
14. 1. 2015 0:03:17
Dobry den, na konci brezna 2015 mi konci RD, zamestnavatel na me misto preradil kolegyni z jineho oddeleni a zmenil ji v prac.smlouve moji prac.pozici ,( bohuzel pouze po ustni vzajemne dohode na dobu kdy budu na MD). Chci se vratit, jenze jak jiz 100x popsano zamestavatel nevi co bude a jestli mne prijme zpet. V pripade ze bychom se pisemne dohodli na nastupu az od rijna 2015 (aby mel cas situaci vyresit) a nakonec mne stejne neprijali,mela bych narok na odstupne i pote co mi skoncila trileta MD?
Hlášení závadného obsahu

Pavla
11. 1. 2015 22:01:00
Dobrý den, mám dotaz. Mám se vracet do práce po 5-ti letech (2 děti) a vím, že majitel má místo mě 2 lidi, takže bude dělat vše proto, abych nenastoupila. Navíc má pobočku kousek od Prahy (sídlo je v Brně). Může mě dát na místo na pobočce, nebo musí do sídla společnosti v Brně, což mám vedeno i ve smlouvě? Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Lída
9. 1. 2015 12:02:49
Magda Jarošová: Zeptejte se na ÚP, co v této situaci dělat. Jednou jsem taky potřebovala poradit ohledně rodičáku a poradili mi tam. :-)
Hlášení závadného obsahu

Magda Jarošová
8. 1. 2015 17:48:31
Dobrý den, prosím o radu... jsem na RD s druhým dítětem po sobě. Zaměstnavatele jsem požádala o RD do tří let dítěte, ale z fin. důvodů jsem musela vzít rodičovský příspěvek na dva roky (11.500,- měs.). V únoru dosáhne malý dvou let, požádala jsem tedy zaměstnavatele o dřívější návrat do práce. Zaměstnavatel ale nesouhlasí. Soukromě jsem se dozvěděla, že na moje místo už přijali někoho jiného a se mnou už nepočítají. Jak mám nejlépe postupovat? Od února budu prakticky bez příjmů, tudíž nebudu moci dát ani děti do školky a tedy ani nastoupit jinou práci? Na ÚP se asi nahlásit nemůžu, pokud jsem "zaměstnaná", a mám nárok na nějakou soc. dávku (příspěvek)? Moc děkuji!
Hlášení závadného obsahu

hana michalkova
7. 9. 2014 14:03:20
muzu dostat vypoved v dobe rodicovske dovolene bez pisemneho oznameni?
Hlášení závadného obsahu

renata
29. 8. 2014 11:41:47
Dobrý den,dne 26.11.2014 mi končí mateřská...na ůvodní místo mě zaměstnavatel nevezme z důvodu, žetam má plno, nabídnul ji jiné místo (prodavačky, předtím jsem pracovala v kanceláři), které jsem odmítla z důvodu jiné pracovní doby, než kterou jsem měla před nástupem na MD...mám i tak nárok na odstupné?? moc děkuji
Hlášení závadného obsahu

markettkkaa
28. 8. 2014 21:31:27
zaměstnavateli jsem nahlásila RD na 3 roky. Chtěla bych však do práce nastoupit dřív. měl by mi zaměstnavatel vyhovět anebo musím prostě počkat?
Hlášení závadného obsahu

LiFu
26. 8. 2014 16:37:52
Co dělat, pokud zaměstnanec je na MD a RD už více než 7 let? a vůbec o sobě nedává vědět?..neznáme ani bydliště....dá se jeho pracovní poměr zrušit?
Hlášení závadného obsahu

vlasta
6. 8. 2014 13:18:20
josefa burianova: Pokud jste dostala výpověď pro nadbytečnost, nárok na odstupné máte. Nicméně výpověď Vám během trvání mateřské dovolené dát v žádném případě nemůžou.
Hlášení závadného obsahu

josefa burianova
4. 8. 2014 9:13:55
dobry den,chtěla bych se zeptat ,31.08.2014 mě končí mateřská,a ja už ted dostala výpověd z prace,že mě už nepotřebují,byla jsem uklízečka na 4hod,na dobu neurčitou.Mam narok na nějaké odstupné?jinou pozici mě nenabýdli.
Hlášení závadného obsahu

zuzana
12. 7. 2014 12:59:30
Dobry den, vracim se do prace po dvoulete MD.syn se narodil 1.1.kdy presne mam nastoupit do prace a potrebuju od zamestnavatele nebo pro nej z UP nejaky papiry o ukonceni? Dekuju
Hlášení závadného obsahu

vlasta
3. 7. 2014 14:16:31
beruliska: §241 (2) ZÁKONÍK PRÁCE: Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Hlášení závadného obsahu

beruliska
3. 7. 2014 12:32:48
Dobrý den, v srpnu mi skončí neplacené volno,které jsem měla z důvodu péče dítě do 4 let. Nyní bych měla nastoupit do zaměstnání. Mám nárok na zkrácenou pracovní dobu? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Iveta
2. 7. 2014 12:12:12
Dobrý den, prosím o info.
Dne 28.5.2014 mi skončila RD a chtěla jsem zpět do zaměstnání(smlouva na dobu neurčitou od 31.8.2001).V práci mi navrhli, že nastoupím 1.6. a já na to přistoupila( s tím, že na dva dny v květnu mi vystaví dovolenou-to byl omyl) a teď mě nutí podepsat novou prac. smlouvu s nástupem od 1.6. Mám na to přistoupit a kdo doplatí sociální a zdravotní zpětně(29.5-31.5)-já?Přeci novou smlouvu nepotřebuji a mohou mi zpětně propsat ty dva dny dovolené.Jinak od 1.6 normálně pracuji. Mockrát Vám děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

vlasta
24. 6. 2014 15:40:29
Kamila: Zaměstnanci, kteří se vrací po rodičovské dovolené zpět do práce, mají nárok na to, aby byli zařazeni na místo, které odpovídá jejich pracovní smlouvě. Záleží tedy na tom, jak široce máte v pracovní smlouvě definovaný druh práce, kterou máte vykonávat.

Bez Vašeho souhlasu Vás nemůže zaměstnavatel v zásadě přeložit na 50 km vzdálené pracoviště (vizte §43 zákoníku práce).
Hlášení závadného obsahu

Kamila
24. 6. 2014 14:17:56
Dobry den..moc vas prosim o radu. Vcera jsem byla u sveho zamestnavateleinformovat se o nastupu do prace. Pracuji jako prodejce novych vozu a v zari bych mela nastoupit do prace. Na me misto byl prijat pracovnik a klasicka situace..bylo mi receno..ze pro me misto nema a urcite ne jako prodejce. Chci se zeptat..pokud mi nabidne misto napr.servisniho asistenta ktere je spis pro chlapy..mohu odmitnout? Mam i tak pravo na odstipne? A pokud mi nenabidne zadnou praci..z jake castky mi odstupne budou pocitat? V prac.sml. mam napsanu min. Mzdu plus provizni slozku. Kdyby mi nabidl pozici na jine provozovne vzdalene 50 km? Mohu odmitnout a pozadovat odstupne? Dekuji moc za pomoc.
Hlášení závadného obsahu

Lucia
16. 6. 2014 12:58:35
Dobrý den, prosím o informaci...chci nastoupit do práce po mateřské dovolené a zaměstnavatel mi to nechce umožnit, protože jsem prej nezažádala o dřívější nástup a tak můj pracovní poměr skončí v době kdy skončí smlouva na dobu určitou. Navíc mi zbylo 18 dní dovolené z minulého roka a v zákoně jsem četla, že mám nárok na proplacení v případě ukončení pracovní smlouvy.
Děkuji za informaci.
Hlášení závadného obsahu

Jana B.
11. 6. 2014 9:36:55
Dobrý den,před nástupem na MD jsem byla zaměstnána na plný úvazek na dobu neurčitou. Nyní se vracím do zaměstanání a zaměstavatel mi nabízí práci už jen na poloviční úvazek s tím že pro mě plný pracovní úvazek nemá. Moje původní pozice na které jsem byla zaměstnána na plný úvazek byla nahrazena zástupem na poloviční úvazek. Mám právo dostat po RD zpět plný úvazek?pokud odmítnu poloviční úvazek má právo mě zaměstnavatel propustit?měla bych v tomto případě právo na odstupné?děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Kelly
10. 6. 2014 9:19:21
Pobírat rodičák můžete až do 4 let dítěte, ale zaměstnavatel Vám v takovém případě není povinný držet místo (pouze do tří let dítěte).
Hlášení závadného obsahu

marketa30
10. 6. 2014 1:49:34
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je někde přesně určeno, jestli se musí matka z rodičovské dovolené vrátit do zaměstnání po dovršení 3 let věku dítěte? Co když moje dítě bude mít tři roky v září, ale já si dávky snížím a "natáhnu si je" že mi celková částka 220000 bude vyplacena, až třeba v prosinci? V zákoně jsem dohledala, že zaměstnavatel má povinnost držet mi místo po dobu čerpání rodičovské dovolené. Mohla bych tedy nastoupit až v prosinci, nebo musím nastoupit v září (dítě dovrší 3 let) a zbývající částku si vybrat jednorázově?
Hlášení závadného obsahu

vlasta
27. 5. 2014 9:36:08
Doporučuji zaslat zaměstnavateli písemnou výpověď poštou doporučeně, abyste to měla potvrzené. Nebo můžete předat písemnou výpověď zaměstnavateli i osobně, ale také je dobré mít potvrzení, že ji převzal. Od 1. následujícího měsíce Vám poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. Zaměstnavatel Vám v žádném případě nemůže tvrdit, že výpověď nerespektuje a držet Vás v práci...
Hlášení závadného obsahu

raspr
23. 5. 2014 19:38:40
Dobrý den, mám 1.7.2014 nastoupit zpět po RD do zaměstnání, po špatné zkušenosti která se mi stala v březnu kdy mně zaměstnavatel požádal zda bych nastoupila na zkrácený uvazek já sehnala školku a hlídání abych mu vyhověla, chtěla jsem se vrátit, tak jsem den domluveného nástupu naběhla do práce a tam mi bylo řečeno že je to zbytečné. Takže já dítě ve školce a nastoupila jsem na smlouvu do jiné firmy kde mohu zustat, oznámila jsem to dosavadnímu zaměstnavateli a ten mi po týdnu oznámil, že výpověď nebude respektovat, ale když nenastoupím tak mi zanikne smlouva a zašlou mi zápočťák...tak nevim jestli mi opět nekecaj abych zas neměla nějaké problémy
Hlášení závadného obsahu

vlasta
22. 5. 2014 13:47:52
Myslím si, že Vaše pozice nezanikla, i když byla rozdělena na dvě.
Hlášení závadného obsahu

jana
22. 5. 2014 12:37:17
Vlasta: moc dekuji. Zamestnavatel mi nabidl dva platy a ja odmitla, ze pozaduju min tri. Tak jsem udelala dobre. Misto zruseno nebylo ale rozdelilo se na dve pozice...tak predpokladam ze je podobne jako kdyz se zrusi?dekuji:-)
Hlášení závadného obsahu

vlasta
22. 5. 2014 11:20:13
jana: Máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku (zákoník práce: § 67, odst. (1), písm. c). Pracovní poměr dohodou ukončit nemusíte, je to problém zaměstnavatele, že si neumí rozplánovat zaměstnance. Pokud Vaše místo nebylo zrušeno, nemůže Vás propustit pro nadbytečnost.
Hlášení závadného obsahu

jana
21. 5. 2014 13:51:31
Dobry den, 1.10. 2014 bych se mela vratit do zamestnani po rodicovske dovolene. Zamestnavatel mi oznamil, ze pro me misto nema a mem puvodnim je jiny pracovnik na dobu neurcitou. Navrhl mi ukoncit pracovni pomer dohodou s odstupnym. Na jake odstupne mam narok? A musi byt ve vypovedi napsano ze je to pro nadbytecnost?Zamestnana jsem tam jiz 6 let. Velice dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Jana
20. 5. 2014 10:54:05
Dobrý den,
děkuji za článek. Chtěla bych se zeptat, kde v zákoníku najdu povinnost zaměstnance oznámit blížící se konec rodičovské dovolené (viz poslední odstavec článku) a zda jsou za nedodržení nějaké sankce. Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Pavlína
17. 5. 2014 19:41:46
Zdravím všechny,mam dotaz se kterým si třeba někdo z vás bude vědět rady! pokud to sem nepatří předem se omlouvám! 8.6 mi končí RD a 9.6 se mám vrátit do práce,zaměstnavatel mi písemně doložil že moje pracovní místo které jsem dělala před mateřskou mě vzít nemůže z důvodu že se neví co stím bude(organizace se postupně ruší) nabídl mi jinou práci uplně mimo můj obor,na 12ctky plus dodělat si zdravotní kurz který si musím hradit sama! v případě že práci odmítnu musím dát výpověd sama,tudiž bych neměla nárok na odstupné!! měl někdo z vás podbný problém? a jak to řešil? děkuji za odpověd!
Hlášení závadného obsahu

jarmila
9. 5. 2014 18:45:57
Dobrý den. Jsem na RD, nastoupit do zaměstnání po RD mám 1.8.2014, mám uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek. Zaměstnavatel mi sdělil, že mě může zaměstnat pouze na poloviční pracovní úvazek, protože na mé místo přijal jinou pracovnici se smlouvou na dobu neurčitou a plný pracovní úvazek (má pouze jednoho zaměstnance). Musím přijmout zkrácený pracovní úvazek, nebo mohu rozvázat pracovní poměr dohodou s nárokem na odstupné? Děkuji za odpověď. Jarka
Hlášení závadného obsahu

Káťa
7. 5. 2014 19:26:27
Dobrý den, chtěla bych se zeptat RD mi končí k 2.6.2014. V práci mám smlouvu na dobu neurčitou, momentálně jsem ale práce neschopná ze zdravotních důvodů. Můžu nastoupit do práce na neschopenku nebo mám dát výpověď nebo je nějaké jiné řešení? Práce jsem dlouhodobě neschopná.
Hlášení závadného obsahu

Monika
2. 5. 2014 8:36:12
Dobrý den,
měla bych se za dva měsíce vracet z rodičovskédovolené po třech letch do zaměstnání. Na této pracovní pozici jsemtaké byla na zástup na Md, ale tato pracovnice je stále ještě na Md s dalšími dětmi. Pracovní pozice se ale od mého odchodi změnila, je na ni potřeba už méně kvalifikovaný pracovník ) není třeba vysokoškolské vzdělání ale středoškolské). Chtěla bych se zeptat jak je to s mým finančním ohodnocením. Půjdu automaticky tabulkově dolů, nebo ne?Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Lenka
22. 4. 2014 16:19:13
Dobrý den, jsem od března na neplacném volnu a do práce bych se měla vrátit 1.9.2014. Kdy se mám začít zajímat o své pracovní místo? Už teď vím, že můj nadřízený má na starost jiné oddělení a mé pracovní místo již neexistuje... :( Díky, Lenka
Hlášení závadného obsahu

Pavla
16. 4. 2014 23:52:11
Dobrý den,prosím o radu, co dělat! Na podzim se mám vrátit do práce po rodičovské dovolené. Dělala jsem vedoucí a mám smlouvu na dobu neurčitou. Na mém místě je již někdo jiný a mně bylo nabídnuto jiné místo, které neodpovídá mému pracovnímu zařazení ani platovému výměru, se kterým jsem z původního místa odcházela. Může mě zaměstnavatel propustit pro nadbytečnost, když nebudu souhlasit s jiným místem. velice děkuji za odpověď. Pavla
Hlášení závadného obsahu

Petra
8. 4. 2014 22:47:02
Dobrý den,
28.4.2014 mi končí RD. Prac. sml. mám na dobu neurčitou a na konkrétní místo výkonu práce. Místo mě byla přibírána náhrada na dobu mé MD, ale ta odešla a shodou okolností se vracela v té době jiná prac. z RD, která dříve pracovala tam kam mi nyní nabízí prac.místo.Personální mi dala na výběr 3 varianty:
a)pokud nástup 29.4.2014 tak nástup na stejnou pozici ale na jinou pobočku 50km od bydliště
b) neplacené volno a nástup v 09/2014 kdy by se "mělo" uvolnit místo
c) ukončení prac. smlouvy s jedním měs. platem.
Mám si trvat na prac. místě dle smlouvy? Mám popřípadě nárok na odstupné? Jedná se o nadbytečnost? Děkuji Petra
Hlášení závadného obsahu

Lea
8. 4. 2014 8:11:06
Dobrý den, pokud je to výpověď dohodou, tak to znamená, že se musí dohodnout dvě strany na ukončení pracovního poměru, což Vy nejspíš nechcete. Pokud dohodu podepíšete, na odstupné budete mít nárok pouze v případě, že bude v dohodě sjednáno, jinak Vám nenáleží.
Hlášení závadného obsahu

Jana
7. 4. 2014 23:06:59
Dobrý den,
12.4. mně končí RD.Ihned po nástupu do zaměstnání se mnou chtějí rozvázat pracovní poměr dohodou z důvodu chybějící odbornosti.Pracuji ve zdravotní laboratoři jako laborantka. Můžou mi dát takovýto důvod? A mám v tomto případě nárok na odstupné. Děkuji za odpověď._
Hlášení závadného obsahu

Iva
21. 3. 2014 21:41:50
Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně nástupu do zaměstnání po ukončení RD v případě, že v oddělení, na kterém jsem pracovala není volná pozice. Kdo určí, co je pozice, která odpovídá mému pracovnímu zařazení a odpovídá podmínkám uvedeným v pracovní smlouvě. V pracovní smlouvě mám uveden z konkrétních údajů, co se týče mé pozice, pouze: název pozice, trvání pracovního poměru, pracovní doba, místo výkonu práce a mzda. Jak mám postupovat v případě, že zaměstnavatel mi bude navrhovat pozici, která nebude odpovídat mému pracovnímu zařazení a on bude tvrdit, že odpovídá. Jak se řeší situace, pokud mi bude nabídnuto zúčastnit se výběrového řízení na pozici, kterou mi personalista doporučí, že odpovídá mému pracovnímu zařazení, ale manažer si mne nevybere. Je i toto bráno jako, že mi zaměstnavatel nedal odpovídající pracovní místo a mám nárok na odstupné? Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Ivana
19. 3. 2014 9:46:59
Dobrý den, řeším problém s návratem do zaměstnání. Do práce se mám vrátit 13. 10. 2014, ale před nástupem na MD jsem pracovala na pozici, kterou jsem měla za mateřskou dovolenou, kde kolegyně byla doma 6 let. Když jsem odcházela na MD, ona ještě na RD byla. Teď se mám vrátit do práce, ale vůbec nevím na jakou pozici, jelikož zaměstnavatel sám netuší. Pracuji 10 let a na pozici jsem byla 6 let a tomu odpovídalo i finanční ohodnocení. Teď když se vrátím, dostanu místo na podatelně asi a tím pádem nemám nárok na žádné finanční zvýhodnění. Zůstane mi původní plat, nebo půjdu finančně dolů? Příjde mi hodně nefér, že kolegyně se po 6 letech vrátila na svoje místo a já po 3 mám skončit na nejnižší pozici v podniku. Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

jaxis
17. 3. 2014 18:29:49
Dobrý den,
i já se na vás obracím s prosbou o radu. Jsem na RD a již delší čas mám u zaměstnavatele nahlášeno, že se vrátím do práce od 1.1.2015(pracovní smlouva je dobu neurčitou). Jak moc dopředu bych měla nahlásit, že bych se eventuálně vrátila již v červenci 2014? Co když mi bude po návratu do práce nabídnut zkrácený úvazek-musím to přijmout? pokud odmítnu a dostanu výpověď, mám i tak nárok na odstupné? Pokud bych poloviční úvazek přijala, tak by se mi případném dalším otěhotnění počítal př.v mateřství z té nižší částky? Moje pozice je obsazena jinými zaměstnankyněmi, které mají smlouvu na dobu neurčitou, je možná nabídka i jiné pozice-za stejné peníze? děkuji za pomoc
Hlášení závadného obsahu

Maki
16. 3. 2014 13:40:26
Dobrý den,momentálně jsem do října na RD a právě jsem se dozvěděla,že má stávající firma zkrachovala (mám smlouvu na dobu neurčitou.Zkrachovalou firmu má již převzít jiná.Jak to tedy je,když mám smlouvu na krachující firmu a po RD už to bude jiná ?Mám nárok se vrátit do nové firmy či mi mohou dát výpověd a v případě výpovědi by mi náleželo odstupné ?Děkuji za info a vysvětlení
Hlášení závadného obsahu

Eva
6. 3. 2014 14:17:11
Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou, dceři byly právě dva roky a můj zástup dal v zaměstnání výpověď. Rozhodla jsem se tudíž vrátit se na původní pozici okamžitě, o rok dříve, než jsem původně plánovala, prozatím na zkrácený úvazek. S manželem ovšem plánujeme další dítě, zaměstnavatel je o této skutečnosti informován. Mám několik otázek:
1) Z čeho bude vypočítávána případná další PPM?
2) Pokračuje se dále v běžící pracovní smlouvě, jen s úpravou hodinového fondu?
3) Je jedno, kolik měsíců budu ještě pobírat rodičovský příspěvek, nebo bych tento měla vyčerpat co nejdříve?
Moc děkuji za odpovědi.
Hlášení závadného obsahu

Lea
6. 3. 2014 7:55:59
Dobrý den, pokud zaměstnankyně nastoupila jako zástup za RD na Vaše místo, tak by měla odejít a Vy byste se měla vrátit na toto místo (nebo alespoň na adekvátní pozici - např. ve smlouvě máte "asistentka" a pracovala jste jako asistentka obchodního oddělení, po RD byste měla dělat znovu asistentku, ale klidně na jiném oddělení). Určitě bych nepodepisovala žádnou dohodu o ukončení pracovního poměru, nárok na místo máte, pokud nebylo zrušeno a máte smlouvu na dobu neurčitou.
Hlášení závadného obsahu

Zuzik
5. 3. 2014 22:29:11
Dobrý den, dne 22.3.2014 budou synovi 3 roky a tudíž mi končí RD. Zaměstnavatel mi začátkem roku oznámil, že pro mě praci nemá. Na mé pozici je zaměstnankyně, ktera původně nastoupila jako zástup za moji mateřskou. Chtěla jsem se zeptat zda mám v případě smouvy na neurčito nárok na dvou měsíční výpovědní dobu a následné odstupné. Děkuji za info.
Hlášení závadného obsahu

Lea
27. 2. 2014 15:26:56
pro Caducea: Nevím, jak přesně postupovat v případě, že jste na RD. V případě "klasického" zaměstnance, pokud zaměstnavatel např. nevyplácí mzdu, může dát po určité době výpověď a po ÚP nárokovat ušlou mzdu, odstupné atp. ÚP určitou částku vyplatí (tuším do 37.500 Kč) a zbytek dlužné částky musí vymáhat po zaměstnavateli ("přihlásí" svoji pohledávku do insolvenčního řízení).
Hlášení závadného obsahu

Lea
27. 2. 2014 15:21:54
pro hanaH: V současné situaci Vám asi nic jiného nezbyde, než poslat zaměstnavateli odkaz na příslušné ustanovení zákoníku práce. Pokud na to zaměstnavatel nebude slyšet, budete se muset nejspíš obrátit na nějakého právníka.
Hlášení závadného obsahu

Caducea
27. 2. 2014 14:54:51
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na odstupné v následujícím případě? : Jsem na rodičovské dovolené - nyní jsem zhruba v polovině 3 leté rodičovské ( smlouvu mám na dobu neurčitou), ovšem zaměstnavatel právě vyhlásil insolvenci. Náleží mi tedy odstupné nebo v případě krachu společnosti ho nelze vymáhat? Pokud ano, tak na zaměstnavateli nebo na pracovním úřadě? Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Vika
26. 2. 2014 15:28:19
Dobrý den,
jak dlouho před koncem RD je vhodné se hlásit zpět do práce? Co je solidní hranice? Nechci se chovat nekorektně, ani se ocitnout v situaci svých známých, které byly vyzvány k urychlenému nástupu a zkracovaly si rodičovskou, aby v průběhu prvního týdne dostaly výpověď. Můj odhad na šanci získat svou předchozí prac.pozici je méně než 20%.
Hlášení závadného obsahu

hanaH
26. 2. 2014 10:07:04
p.s.odpovídala jste mi na dotaz ze 4.2. nick Hana. Pro upřesnění :-)
Hlášení závadného obsahu

hanaH
26. 2. 2014 10:03:44
Dobrý den paní Leo. Jeden dotaz jsem již posílala 23.1. a děkuji za odpověď. Nyní navazuji. Zaměstnavatel na mou žádost o přeřazení na ranní směny či zkrác.úvazek, jelikož pečuji sama o 3leté dítě (12.3.) neslyší a napsal mi, že moje práce (recepční) vyžaduje 12tky a noční a jinou možnost nevidí. Ať jim dám vědět jak jsem se rozhodla. Říkám si, jak pokračovat. Napsat jim citaci ze zákoníku? Co myslíte? Děkuji moc. Hanka
Hlášení závadného obsahu

Lea
24. 2. 2014 10:45:20
pro iracam: Dobrý den, o RD můžete během tří let dítěte kdykoliv znovu požádat, máte na ni nárok.
Hlášení závadného obsahu

iracam
24. 2. 2014 9:36:07
Dobrý den.Potřebovala bych zjistit moji situaci.3la jsem do práce nahlásit,jak budu dlouho na rodičáku a rovnou jsem nastoupila do práce,takže jsem rodičák ani nenastoupila.Nyní má manžel práci a já bych chtěla nastoupit na RD.Mám na to ještě nárok.Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Kateřina Černá
19. 2. 2014 21:26:46
Dobrý den, vracím se po rodičovské dovolené na místo učitelky. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mi navrhl mé místo zpět, ale se sníženým úvazkem (místo 21 h.- 16 hodin) a ještě přidal, že jen na rok, další rok už se mnou nepočítá. Pokud nepřijmu jeho návrh na 16 hodin a dostanu výpověď, mám nárok na odstupné? Děkuji Katka
Hlášení závadného obsahu

Keke
19. 2. 2014 12:11:46
Dobry den,chtela jsem se zeptat,v cervenci mi konci 3leta materskja dovolena, zamestnavatel mi nabidl zpet moji pozici na HPP,jak dlouho pred nastupem do zamestnanci ( koncem materske) musim zamesntavateli nahlasit me rozhodnuti zda li se vratim nebo dam vypoved z osobnich duvodu? Je tam nejaka lhuta? Dekuji moc
Hlášení závadného obsahu

Lea
18. 2. 2014 12:35:30
Dobrý den, výpověď při nemoci z určitých důvodů dostat můžete. Doporučuji prostudovat §53 a §54 zákoníku práce, tam to všechno najdete. :-)
Hlášení závadného obsahu

hana
18. 2. 2014 9:55:42
dobrý den, lea děkuji za odpověd. Mohla bych se ještě zeptat, v případě, že dostanu výpověď, (protože má pozice už zanikla), výpověď zřejmě dostanu až od datumu nástupu do práce.. jak to bude v případě, že bych od tohoto dne byla v pracovní neschopnosti? Mám dlouhodobé zdrav. komplikace, které bych si tedy momentálně mohla vyřešit (operace), ale jde mi o to, že pokavad od nich dostanu výpověd dříve než budu v PN, marodím ještě na ně,je tam nějaká ochranná doba? Nebo když začnu marodit už ted, musí oni s výpovědí počkat? ..Nevím jak to udělat, co by pro mne v mé situaci ted bylo nejvýhodnější.
Hlášení závadného obsahu

Lea
18. 2. 2014 7:53:35
pro Kristina: Dítě starší dvou let může neomezeně chodit do jeslí nebo školky, aniž by rodiče přišli o příspěvek. Děti mladší dvou let mohou ve školce nebo jeslích strávit nejvíce 46 hodin v měsíci.
Hlášení závadného obsahu

Kristina
17. 2. 2014 22:18:51
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, která mi končí v září. Je možné nastoupit do práce na HPP u jiného zaměstnavatele, než u kterého mám nahlášenou rod. dovolenou a mít dítě celý den ve školce a zároveň pobírat rodičovský příspěvěk? Nebo je pobyt ve školce omezen na určitý počet hodin? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

letnicka
17. 2. 2014 19:01:47
Dobrý den, chtěla bych po skončení mateřské dovolené nastoupit zpět do práce na HPP (stejná pozice, zaměstnavatel mi nabídl menší úvazek a tím i menší finanční ohodnocení). Zajímá mne, zda by se případná další PPM počítala z předchozího plného úvazku nebo z nastalého nižšího úvazku. A dále mne také zajímá zda mi může zaměstnavatel dát výpověď, když nastoupím zpět do práce po mateřské dovolené. Děkuji za odpověď. L.
Hlášení závadného obsahu

Lea
17. 2. 2014 14:38:04
pro hana: Podepsat "nevýhodnou smlouvu" samozřejmě nemusíte, to záleží jen na Vás. Pokud Vaše pozice zanikla a rozvážete pracovní poměr, náleží Vám odstupné.
Hlášení závadného obsahu

Lea
17. 2. 2014 14:35:06
pro Mona: Pokud máte ve smlouvě marketingový manažer, tak byste neměla dělat key account manažera, jelikož je to, jak píšete, úplně jiná pozice.
Hlášení závadného obsahu

mami
17. 2. 2014 14:07:33
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to při dvou mateřských po sobě.1.mateřská(dvouletá) mi končí letos v létě, ale rádi bychom druhé dítě.Pokud nastoupím z důvodu těhotenství jen na krátkou dobu,nebo už nenastoupím a půjdu na druhou mateřskou, mám stejný nárok na udržení prac. místa, jako po první mateřské? Děkuji za odpověď,hezký den.
Hlášení závadného obsahu

hana
10. 2. 2014 12:33:25
dobrý den, za měsíc mám nastoupit zpět do práce, po uplynutí 3leté mat. dovolené. V práci však moje pracovní pozice zanikla a tak mi místo toho nabídli pozici o třídu níže, s velkým finančním rozdílem v můj neprospěch. Chtějí připravit smlouvu a chtějí po mně, abych jí podepsala, že prý se mnou již počítají. Musím tuto druhou pro mne nevýhodnou smlouvu podepsat a v případě, že jí nepodepíši, se mnou zřejmě budou chtít uzavřít prac. poměr, mám v takovém případě nárok na odstupné a dvouměsíční výpověď? Nebo bude muset odejít nějak dohodou? děkuju, nevím si rady
Hlášení závadného obsahu

Mona
7. 2. 2014 20:26:25
dobry den, bude mi končit RD a zaměstnavatel mi nabídl podle nej adekvatni pozici - key account manager. ve smlouvě ovsem mam marketingovy manazer. ma na to právo? musím to přijmout?mne to tedy jako adekvatni pozice nepřijde, dělala bych uplne neco jiného..dekuji za odpověd
Hlášení závadného obsahu

0201j
7. 2. 2014 8:52:02
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, chtěla jsem se zeptat, zda matka na rodičovké dovolené je stále zaměstankyní či nikoliv. Před nástupem měla a má stále pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Lea
7. 2. 2014 7:55:16
pro Jarin: Podívejte se na moji odpověď z 5.2.2014 13:11:58, je to prakticky stejný případ (§ 241 zákoníku práce).
Hlášení závadného obsahu

Lea
7. 2. 2014 7:53:29
pro lojza 001: Pokud dá výpověď sama, odstupné jí nenáleží.
Hlášení závadného obsahu

Jarin
6. 2. 2014 18:03:36
Dobrý den, mojí ženě letos končí M.D. a chci se Vás zeptat, jestli zaměstnavatel musí umožnit upravení pracovních směn ze třísměnného na dvou. Nebo jestli je to jeho povinnost... Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

lojza 001
5. 2. 2014 16:18:28
Dobrý den,kamarádka ma RD do 3 let dítěte,ma práci na dobu neurčitou. když by chtěla ukončit poměr již nyní, rok před koncem rodicaku,ma nárok na odstupné? do práce se již vrátit nemůže, důvodu dítěte, mela celodenni provoz.
Hlášení závadného obsahu

Lea
5. 2. 2014 15:38:49
Dobrý den, pokud tam kolega, který je Váš zástup po dobu MD a RD, zůstává, tak se těžko může jednat o organizační změnu. Pokud by se jednalo o organizační změnu, tak by musel odejít také on. :-)
Hlášení závadného obsahu

Lenty
5. 2. 2014 15:12:31
Dobrý den,chci se ještě zeptat.Psala jsem Vám už dříve.30.3. bych se měla vrátit po RD do práce.Na mém místě je momentálně kolega,který má smlouvu po dobu mé MD a RD. K 1.4. mi však chtějí dát výpověď z organizačních důvodů.Kolega tam má zůstat a já mám jít pryč.Vždycky tam byla práce jen pro dva(vedoucí+já,nebo on).Jedná se v tomto případě o organizační změny?Děkuji za informaci.
Hlášení závadného obsahu

Lea
5. 2. 2014 13:11:58
Dobrý den, na Váš případ se vztahuje § 241 zákoníku práce. To znamená, že zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Pokud Vám takovou práci nemůže nabídnout, bude Vás muset propustit pro nadbytečnost, a v takovém případě Vám samozřejmě náleží odstupné (podle počtu let, po které jste byla ve firmě zaměstnána). Pokud byste dala sama výpověď dohodou, zbytečně byste se připravila o peníze a zaměstnavateli to zbytečně ulehčila. :-)
Hlášení závadného obsahu

Hana
4. 2. 2014 17:25:42
Dobrý den, prosím Vás o radu. V březnu mi končí RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. Dělala jsem na 12tkách i noční. Nyní jsem sama s dítětem, tedy takto již pracovat nemohu. Zaměstnavatel mi sdělil že pro mě práci nemá, ať dám výpověď dohodou. Avšak neměl by dát vypověď on mně, a nemám tím pádem nárok na odstupné? Předem moc děkuji. Hanka
Hlášení závadného obsahu

Lea
4. 2. 2014 11:13:35
Dobrý den, doporučuji novou smlouvu určitě nepodepisovat. Zaměstnavatel Vám může po příchodu z rodičovské pracovní náplň změnit (pokud odpovídá Vaší kvalifikaci), ale nemůže měnit samotný pracovní poměr (nemůže tedy z Vaší doby neurčité najednou udělat dobu určitou, pokud s tím nesouhlasíte).
Hlášení závadného obsahu

Milena
4. 2. 2014 10:21:58
Dobrý den, dnes mi skončila MD. Nastoupila jsem do práce, kde mi nabídli sice jinou práci, ale odpovídající mé kvalifikaci. Předložili mi k podpisu novou smlouvu, kde změnili prac. poměr na dobu neurčitou na prac. poměr na dobu určitou - na 3 měsíce. Je to v souladu se zákoníkem práce? Mám tuto smlouvu podepsat? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Majka
29. 1. 2014 13:23:19
Tak je to omyl.Díky.
Hlášení závadného obsahu

Majka
26. 1. 2014 21:36:27
Dobrý den,zaslechla jsem toto a nevím,co je na tom pravda (prý je to nějak nově) : Jestliže dám výpověd hned po skončení RD (nebo i dohoda se zaměstnavatelem) a nenastoupím aspoň jeden den do práce,tak jsem přerušila práci tím dnem,kdy jsem nastoupila na MD. A tím padem se MD+RD nezapočíává do náhradních dob na důchod.Děkuji za vysvětlení.Nevím,kam se s dotazem obrátit,na CSSZ?
Hlášení závadného obsahu

Hana
23. 1. 2014 15:52:32
Dobrý den, prosím Vás o radu. Za dva měsíce mi konční RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurč. Dělala jsem na 12tkách i noční. Nyní jsem sama s dítětem, tedy takto již pracovat nemohu. Zaměstnavatel mi sdělil že pro mě práci nemá, ať dám výpověď dohodou. Avšak neměl by dát vypověď on mně, a nemám náhodou nárok na odstupné? Předem moc děkuji. Hanka
Hlášení závadného obsahu

Lea
23. 1. 2014 14:25:08
pro Ivanu: Smlouva Vám skončí po uplynutí doby určité. Pokud před tímto uplynutím nastoupí kolegyně, která je teď na MD, zpět do práce, tak tímto dnem.
Hlášení závadného obsahu

Lea
23. 1. 2014 14:21:58
pro Lenty: Pokud Vás vyhodí např. pro nadbytečnost, ale Vaše místo oficiálně zrušeno nebude (bude tam tedy Váš "záskok"), můžete se bránit soudně. Otázkou ale je, zda nebude lepší raději přistoupit na dohodu, vzít si tři odstupné platy a mít klid... :-)
Hlášení závadného obsahu

Ivana
23. 1. 2014 13:33:53
Dobrý den, prosím o radu. Pracuji ve školství jako učitelka. Mám smlouvu na dobu určitou jako záskok za mateřskou dovolenou. Teď jsem otěhotněla i já, proto bych se chtěla zeptat, zda mi pracovní poměr skončí nástupem kolegyně, za níž jsem na záskoku, nebo až koncem mé rodičovské dovolené? Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Lenty
22. 1. 2014 15:28:07
Dobrý den,mám úplně stejný problém jak smima. Zaměatnavatel mi ale nabídl dvě možnosti řešení.První varianta je ,že mi v době ještě rodičovské dovolené dají dohodu s tím,že mi zaplatí poslední dva měsíce rodič.dovolené a následně 3.měsíční odstupné(vím že je to protiprávní), anebo mi k 1.4.dají stejně výpověď s dvouměsíční lhůtou a 3xodstupné. Když jsem se manažerky ptala(ta o mém odchodu rozhodla),co mi napíšou jako důvod do výpovědi,tak mi řekla že ještě neví,že se musí zeptat personální pracovnice.Nic na mě totiž nemají ale chtějí se mě zbavit.Důvod je zřejmý je tam nejen pracovní vztah mezi manažerkou a kolegou zastupující mě .Jak se mám zachovat a jak mám dále postupovat?
Hlášení závadného obsahu

Lea
22. 1. 2014 7:50:12
Dobrý den, takové jednání je samozřejmě protiprávní, nárok na místo máte. Nemusíte pracovat na stejné pozici jako před RD, ale měli by Vám nabídnout adekvátní místo. Pokud ne, můžete se dohodnout na odchodu (a odstupném). Jestli ale o to místo stojíte, tak byste měla bojovat, nárok na něj určitě máte. :-) Jen nevím, jestli Vám s tím pomůže inspektorát práce, zkuste se tam zeptat.
Hlášení závadného obsahu

smima
21. 1. 2014 9:56:54
Dobrý den, dnem 30.3.2014 mi končí rodičovská dovolená a do zaměstnání bych měla nastoupit 31.3.2014. Bohužel mi zaměstnavatel oznámil, že mi k 1.4.2014 dává výpověď, jelikož na mé místo po dobu mateřské a rodičovské dovolené nastoupil jiný pracovník. Pracovní místa byly vždy na pracovišti dvě a tudíž by se nejednalo o nadbytečnost, ani o zrušení pracovního místa. Zastupující zaměstnanec má s nadřízenými ( vedoucí prodejny a manager prodeje ) více než jen pracovní vztah, tudíž se stalo, že mi návrat na toto pracovní místo znemožnili. Pracuji u velké firmy, která má co celé republice pobočky a prac. smlouvu mám platnou pro určité místo. Mohu se obrátit na OIP k prošetření celé této věci, dá se vůbec něco dělat, abych o ono pracovní místo nepřišla? Děkuji za radu.
Hlášení závadného obsahu

Lea
20. 1. 2014 8:21:25
pro vmarkova3: Můžete nastoupit k jinému zaměstnavateli. Výpověď nemusíte dávat hned, ale měla byste své závazky k původnímu zaměstnavateli vyřešit, než Vám skončí RD (zkrátka než nastane "oficiální" datum znovunástupu do práce). Aby bylo jasné, že nenastoupíte a že s Vámi nemá počítat.
Hlášení závadného obsahu

Lea
20. 1. 2014 8:16:34
Dobrý den, můžete odejít dohodou (ve které si sjednáte odstupné), nebo dostanete překážku na straně zaměstnavatele (v případě dvouměsíční výpovědní lhůty), za kterou Vám náleží 60 % mzdy.
Hlášení závadného obsahu

Mirka
13. 1. 2014 12:27:30
Dobrý den,dostanu v práci výpověd.Chci se zeptat,když pro mě není práce,musí mi dát 2měs.výpovědní dobu,nebo jen odstupné?Jak se řeší výpovědní doba,když tam není pro mě práce? Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

vmarkova3
6. 1. 2014 10:39:56
Dobrý den,
měla bych takový dotaz. Rodičovská dovolená mi končí 12. dubna, zaměstnavatel mi drží pracovní místo. Já ale hledám práci jinde, jak je to, když bych nastoupila před koncem rodičovské dovolené k jinému zaměstnavateli a jaké mám povinnosti u bývalého zaměstnavatele? Dřív než nastoupím k novému, musím dát výpověď u bývalého zaměstnavatele? Děkuji za radu.
Hlášení závadného obsahu

Lea
1. 1. 2014 15:59:16
Dobrý den, pokud máte smlouvu pouze na dva roky (tedy na dobu určitou) a zvolíte si tříletou rodičovskou, nemá zaměstnavatel povinnost Vám držet místo po skončení RD.
Hlášení závadného obsahu

lllllllllll
30. 12. 2013 9:54:04
dobrý den mam dotak kdyz bych ted otehotnela a sla na triletou materskou ale smlouvu mam jen na dva roky jak je to tedy po materske ? dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Michaela Sobotková
STORMWAREAutor článků
19. 12. 2013 9:53:13
Dobrý den, stát za Vás uhradí zdravotní pojištění, pokud pečujete alespoň o jedno dítě do sedmi let nebo nejméně o dvě děti do 15 let. Doporučuji přečíst tento článek: http://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/dan-z-prijmu/lide-starajici-se-o-dite-mladsi-ctyr-let,-se-nemus/
Hlášení závadného obsahu

Alena Ch
19. 12. 2013 8:51:22
Dobry den,
v lednu budou me dceri 3roky, tedy se mi i blizi nastup do prace. Chtela jsem vedet, kdy mi presne konci MD, k jakemu dni musim nastoupit do prace. Dle soc. uradu pro ne jiz ale nejsou rozhodujici "roky", do kdy plati MD, ale do kdy si vyberu castky od statu. Tzn. mohu byt doma jeste cely 4rok, kdy jsem chranena statem. Resim tedy ted nastup, zda bych pozadala zamestnavatele o neplacene volno, nastoupila napr. na jare. Jde mi tedy ted o tu dobu, kdy budu doma bez prispevku na neplacenem volnu. Socialni a zdravotni pojisteni za me bude hradit stat? Musim nekde tuto zmenu nahlasovat? Predem moc dekuji. Alena
Hlášení závadného obsahu

Lea
25. 11. 2013 8:58:36
Pokud jste rodičovské dovolené, jste chráněna proti výpovědi ze strany zaměstnavatele, jelikož se jedná o ochrannou dobu. Ale zákaz výpovědi se nevztahuje na výpověď, kterou dostanete z důvodu, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší. Takže výpověď bohužel v takovémto případě dostat můžete, i když jste na RD.

Pokud Vám dá zaměstnavatel výpověď z důvodu rušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo pro nadbytečnost v důsledku organizačních změn, nebo pokud dojde ke skončení pracovního poměru dohodou z uvedených důvodů, náleží Vám odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného měsíčního výdělku.
Hlášení závadného obsahu

Petra
23. 11. 2013 22:50:57
Dobrý den, jsem na RD a zaměstnavatel mi dal výpověď (tedy úplně všem) - firma přesídlila do jiného kraje, změnila název a druh činnosti, tudíž jsme v naší provozovně, která se tímto ruší, nadbyteční. Má zaměstnavatel v tomto případě právo mi dát výpověď, když jsem na RD? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Lenka Uvírová
15. 11. 2013 10:41:32
Dobrý den paní Aleno, možností je vícero, nejlepší bude když si přečtete články Práce na mateřské či rodičovské dovolené a Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené. Zde je vše pěkně a rozsáhle vysvětleno.
Hlášení závadného obsahu

Alena
8. 11. 2013 20:33:34
Dobrý den, prosím o info ... pracuji jako účetní v "auditorské daňové kanceláři" zpracováváme účetnictví externě firmám. Zároveň jsem OSVČ jako vedlejší živnost. Otázka zní: pokud bych nastoupila na mateřskou dovolenou ... mohu v tuto dobu svému zaměstnanci fakturovat? Jde o to, že bych chtěla stále pracovat i při mateřské dovolené. A zda-li můžu fakturovat, pokud bych byla normálně zaměstnána a třeba marodila. Díky za info.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Předávání účetní závěrky do sbírky listin přes správce daně

17. 8. 2022 | Nově je možné předávat účetní závěrku do sbírky listin prostřednictvím správce daně z příjmů. Žádost o předání účetní závěrky do sbírky listin veřejného rejstříku je koncipována jako příloha k daňovému přiznání k dani z příjmů právnických osob, konkrétně k položce 11 I. oddílu. Příloha se podává jako nedílná součást přiznání a má závaznou podobu tiskopisu 25 5404/I MFin 5404/I – vzor č. 1. Finanční správa upozornila v aktualizovaných dotazech a odpovědích na jednu častou chybu, a to na uvádění špatného e-mailu. Kolonka na žádosti o předání účetní závěrky do sbírky listin je určena pro uvedení e-mailu poplatníka, resp. osoby, které má být zaslána informace o tom, že došlo k předání účetní závěrky, nikoliv pro e-mail rejstříkového soudu.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
ADMINNET s.r.o.
Správci počítačových sítí
www.adminnet.cz

TERCOM s.r.o.
Stavební a prodejní společnost, která zajistí kompletní stavbu.
www.tercom.cz

Daňový kalendář

25. 8. 2022 Přiznání DPH (za červenec 2022)
25. 8. 2022 Souhrnné hlášení (za červenec 2022)
25. 8. 2022 Kontrolní hlášení (za červenec 2022)
31. 8. 2022 Daň z nemovitých věcí (1. splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,57 Kč
0,025 Kč
24,17 Kč
-0,057 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 17.08.2022

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme