Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Ošetřovné a kompenzační bonus pro OSVČ


Bc. Magda Malenová
20. 10. 2020
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Výše denního příspěvku ošetřovného pro OSVČ bude činit 400 Kč.

Foto: 123RF

 

Vláda schválila návrh na ošetřovné z důvodu uzavření školských zařízení také pro OSVČ, jeho výše bude činit 400 Kč. Podnikatelé, kteří museli uzavřít či výrazně omezit podnikání, si budou moci opět žádat o kompenzační bonus ve výši 500 Kč za den.


 

Ošetřovné

Také nyní na podzim mohou podnikatelé, kteří kvůli současným opatřením nemohou pokračovat ve své činnosti, požádat o ošetřovné. Na něj mají nárok OSVČ, jež kvůli uzavření škol pečují o děti nebo o osobu, která je z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu závislá na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost), a které přijatá opatření znemožnila využívat nějaké sociální služby.

Dále o toto ošetřovné mohou požádat podnikatelé, kteří pečují o nezaopatřené dítě nejvýše do 26 let věku, které je závislé na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I.

Výše ošetřovného bude činit 400 Kč na den a OSVČ si o něj budou moci požádat prostřednictvím interaktivního formuláře, který bude zveřejněn na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Kompenzační bonus

Náhradu jako na jaře by také měli dostat OSVČ a společníci malých s. r. o., kteří kvůli současným nařízením museli uzavřít své podnikání. Výše náhrady by měla činit 500 Kč na den a žádat o ni podnikatelé budou moci na místně příslušném finančním úřadě prostřednictvím formuláře. Návrh zákona musí ještě schválit parlament a podepsat prezident.

Pro OSVČ platí, že musí mít aktivní živnostenské oprávnění k 5. říjnu 2020, případně přerušenou činnost po 12. březnu 2020 (a toto přerušení k 5. říjnu 2020 trvalo). U malých s. r. o. jde o firmy s maximálně dvěma společníky anebo o rodinnou s. r. o. O kompenzační bonus si budou moci požádat za určitých podmínek i tzv. dohodáři (lidé pracující na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti).

Nárok na kompenzaci vzniká za každý den, kdy bylo podnikání zakázáno či omezeno, a to v období od 5. října do 4. listopadu 2020 s možností prodloužení. Celkem za tuto dobu tak podnikatelé mohou požádat o 15 000 Kč.

Na rozdíl od jarních měsíců nebude rozhodující souběh se zaměstnáním, ale pouze hlavní zdroj obživy za rozhodné období od 1. června do 30. září v těchto oborech:
 • provozování restauračních zařízení a barů,
 • provozování hudebních, tanečních, herních a jiných společenských klubů a diskoték,
 • pořádání koncertů a jiných hudebních, divadelních či filmových představení,
 • pořádání svatebních oslav, oslav vstupu do registrovaného partnerství a smutečních hostin,
 • provozování cirkusů a varieté,
 • pořádání poutí a podobných tradičních akcí,
 • pořádání kongresů a jiných vzdělávacích akcí,
 • pořádání veletrhů,
 • provozování vnitřních sportovišť, posiloven a fitness center, umělých koupališť či wellness zařízení,
 • provozování zoologických zahrad,
 • provozování muzeí, galerií, výstav, hradů, zámků a dalších historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií.
O kompenzaci budou moci požádat také podnikatelé, kteří jsou na uzavřené obory přímo navázáni, a zákaz jejich činnosti tak zásadně ovlivní také jejich podnikání (typicky se jedná o dodavatele uzavřených služeb).

Podmínkou je omezení této dodavatelské činnosti o nejméně 80 % za rozhodné období od června do září 2020. Současně platí, že tato činnost musí být pro dodavatele hlavním příjmem obživy, která se nedá nijak nahradit.

Žádat o kompenzační bonus půjde opět nejdéle dva měsíce po skončení bonusového období, a to jak osobním podáním na finančním úřadě či datovou schránku, tak i e-mailem. Bude stačit čestné prohlášení o splnění zákonných podmínek.
 
V daném kalendářním dni nelze kombinovat jednotlivé vládní programy pomoci, jako jsou kompenzační bonus, ošetřovné pro OSVČ a různé další programy na podporu sportu, nájemného atp. Jedinou výjimkou je čerpání ošetřovného a zároveň příspěvku na kulturu.

Aktuální informace ohledně ošetřovného a kompenzačního bonusu pro OSVČ naleznete v článku Aktuální přehled legislativních změn: podzim 2020.


Související článek:
Jakých úlev se dočkají podnikatelé na podzim?


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Vláda ČR, Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Magda Malenová
STORMWAREAutor článků
25. 11. 2020 8:03:47
Marek: Děkujeme za upozornění, čerpali jsme informace z oficiálních zdrojů – FAQ Ministerstva průmyslu ze 17. 11. 2020, kde se píše, že kombinace není možná. Ačkoli na stránkách Ministerstva kultury byla opačná informace, nicméně z října. Zeptali jsme se tedy přímo na Ministerstvu kultury, které nám potvrdilo, že souběh ošetřovného a příspěvku z programu COVID - Kultura skutečně možný je. Takže informaci zároveň opravíme v textu. Hezký den
Hlášení závadného obsahu

Marek
23. 11. 2020 15:56:34
Dobry den, opravte si v clanku chybu.Dle Vyjadreni MPO a MKCR jde COVID KULTURA cerpat soubezne s osetrovnym. S pozdravem Marek Lakomy
Hlášení závadného obsahu

lubos cerny
19. 11. 2020 11:19:49
provozuji kocerovou dopravu chci se optat jestli na kompenzacni bonus mam narok nebo ne dekuju za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Ilona
9. 11. 2020 21:50:27
Dobrý den, jako turistický průvodce nejsem ve výše uvedených oborech přímo vyjmenována, ale navázána na ně jsem. Pokles dlouhodobě od března do současnosti na 0. Mám nárok požádat si opět o kompenzaci? Děkuji za informaci.
Hlášení závadného obsahu

Iveta
8. 11. 2020 17:30:53
Dobrý den, takže je možné si od 14.10 vzít ošetrovne a od zavření provozovny 22.10 čerpat kompenzaci? Děkuji za odpověď M.
Hlášení závadného obsahu

Tuzikova
7. 11. 2020 21:34:03
Dobrý den, pracují na dohodu pobírání 2500kc a jsem vedena na ÚP který za mě odvádí sociální a zdravotní. Mám nárok na kompenzační bonus? Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Michaela Sobotková
STORMWAREAutor článků
5. 11. 2020 8:30:40
Lenka: Dobrý den, v daném kalendářním dni nelze bohužel kombinovat jednotlivé vládní programy pomoci, jako jsou kompenzační bonus, ošetřovné pro OSVČ atp. Informaci jsme pro úplnost doplnili i do článku.
Hlášení závadného obsahu

Lenka
4. 11. 2020 11:10:56
Dobrý den, lze pobírat ošetřovné pro OSVČ a zároveň kompenzační bonus ? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Vera
29. 10. 2020 22:55:48
Dobrý den, jsem zaměstnaný v s.r.o., kde jsem současně i společníkem. V současné době pobírání jako zaměstnanec ošetřovně na dítě vzhledem k uzavřené škole. Můžu současně zadat jako společník s.r.o. o kompenzační bonus vzhledem k tomu, že firma přišla o práci vzhledem k opatřením vlády? Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nezapomeňte zaplatit druhou splátku daně z nemovitých věcí

27. 11. 2020 | Pokud máte daň z nemovitých věcí vyšší než 5 000 Kč, musíte do pondělí 30. 11. zaplatit její druhou splátku. První byla splatná 31. 5. Pro zemědělce a chovatele ryb spadá termín první splátky na 31. 8. Daň je možné zaplatit bezhotovostně převodem na účet finančního úřadu, prostřednictvím SIPO, daňovou či klasickou složenkou nebo hotově.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Jana Karlovská
Účetní kancelář s dlouholetou tradicí. Kompletní účetně-daňový servis.
www.ucetnictvi-dane-mzdy.cz

KOMINICTVÍ KORS, s.r.o.
Frézování a vložkování komínů, čištění a revize komínů
www.kors.cz

Daňový kalendář

30. 11. 2020 Daň z nemovitých věcí (2. splátka)
30. 11. 2020 Daň z nemovitých věcí (2. splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)
30. 11. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za říjen 2020
15. 12. 2020 Daň silniční (záloha za říjen a listopad 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,22 Kč
0,085 Kč
21,99 Kč
0,031 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.11.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru