Ošetřovné a kompenzační bonus pro OSVČ


Bc. Magda Malenová
20. 10. 2020
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Výše denního příspěvku ošetřovného pro OSVČ bude činit 400 Kč.

Foto: 123RF

 

Vláda schválila návrh na ošetřovné z důvodu uzavření školských zařízení také pro OSVČ, jeho výše bude činit 400 Kč. Podnikatelé, kteří museli uzavřít či výrazně omezit podnikání, si budou moci opět žádat o kompenzační bonus ve výši 500 Kč za den.


 

Ošetřovné

Také nyní na podzim mohou podnikatelé, kteří kvůli současným opatřením nemohou pokračovat ve své činnosti, požádat o ošetřovné. Na něj mají nárok OSVČ, jež kvůli uzavření škol pečují o děti nebo o osobu, která je z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu závislá na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost), a které přijatá opatření znemožnila využívat nějaké sociální služby.

Dále o toto ošetřovné mohou požádat podnikatelé, kteří pečují o nezaopatřené dítě nejvýše do 26 let věku, které je závislé na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I.

Výše ošetřovného bude činit 400 Kč na den a OSVČ si o něj budou moci požádat prostřednictvím interaktivního formuláře, který bude zveřejněn na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Kompenzační bonus

Náhradu jako na jaře by také měli dostat OSVČ a společníci malých s. r. o., kteří kvůli současným nařízením museli uzavřít své podnikání. Výše náhrady by měla činit 500 Kč na den a žádat o ni podnikatelé budou moci na místně příslušném finančním úřadě prostřednictvím formuláře. Návrh zákona musí ještě schválit parlament a podepsat prezident.

Pro OSVČ platí, že musí mít aktivní živnostenské oprávnění k 5. říjnu 2020, případně přerušenou činnost po 12. březnu 2020 (a toto přerušení k 5. říjnu 2020 trvalo). U malých s. r. o. jde o firmy s maximálně dvěma společníky anebo o rodinnou s. r. o. O kompenzační bonus si budou moci požádat za určitých podmínek i tzv. dohodáři (lidé pracující na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti).

Nárok na kompenzaci vzniká za každý den, kdy bylo podnikání zakázáno či omezeno, a to v období od 5. října do 4. listopadu 2020 s možností prodloužení. Celkem za tuto dobu tak podnikatelé mohou požádat o 15 000 Kč.

Na rozdíl od jarních měsíců nebude rozhodující souběh se zaměstnáním, ale pouze hlavní zdroj obživy za rozhodné období od 1. června do 30. září v těchto oborech:
 • provozování restauračních zařízení a barů,
 • provozování hudebních, tanečních, herních a jiných společenských klubů a diskoték,
 • pořádání koncertů a jiných hudebních, divadelních či filmových představení,
 • pořádání svatebních oslav, oslav vstupu do registrovaného partnerství a smutečních hostin,
 • provozování cirkusů a varieté,
 • pořádání poutí a podobných tradičních akcí,
 • pořádání kongresů a jiných vzdělávacích akcí,
 • pořádání veletrhů,
 • provozování vnitřních sportovišť, posiloven a fitness center, umělých koupališť či wellness zařízení,
 • provozování zoologických zahrad,
 • provozování muzeí, galerií, výstav, hradů, zámků a dalších historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií.
O kompenzaci budou moci požádat také podnikatelé, kteří jsou na uzavřené obory přímo navázáni, a zákaz jejich činnosti tak zásadně ovlivní také jejich podnikání (typicky se jedná o dodavatele uzavřených služeb).

Podmínkou je omezení této dodavatelské činnosti o nejméně 80 % za rozhodné období od června do září 2020. Současně platí, že tato činnost musí být pro dodavatele hlavním příjmem obživy, která se nedá nijak nahradit.

Žádat o kompenzační bonus půjde opět nejdéle dva měsíce po skončení bonusového období, a to jak osobním podáním na finančním úřadě či datovou schránku, tak i e-mailem. Bude stačit čestné prohlášení o splnění zákonných podmínek.
 
Aktuálně k 17. 12. 2020: Prezident podepsal novelu podzimního zákona o kompenzačním bonusu, bude tedy možné kombinovat souběžně kompenzační bonus a jiné mimořádné pomoci podle § 8 zákona č. 461/2020 Sb., a to i zpětně. OSVČ budou moci tedy čerpat kompenzační bonus a souběžně s ním ošetřovné, podporu z programu Antivirus i na nájemné či jiný obdobný program, pokud by byl v budoucnu rozšířený také na období od října 2020.

Aktuální informace ohledně ošetřovného a kompenzačního bonusu pro OSVČ naleznete v článku Aktuální přehled legislativních změn: podzim 2020.


Související článek:
Jakých úlev se dočkají podnikatelé na podzim?


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Vláda ČR, Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Eva
10. 2. 2021 9:49:57
Dobrý den, ošetřovné OSVČ v roce 2020 je osvobozeno od daně.
Musím uvádět v daňovém přiznání za rok 2020 ? Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Kamil
11. 1. 2021 5:47:19
započítává se kompenzační bonus OSVČ ("pětadvacítka") do obratu neplátce DPH?
Hlášení závadného obsahu

Robert
Uživatel POHODA
10. 1. 2021 13:39:13
Jakou predkontaci pouzit v pripade prijmu osetrovneho. Mam DE a jsem OSVC.
Hlášení závadného obsahu

Kristýna
3. 1. 2021 21:49:34
Dobrý den, chci se zeptat zda mám nárok na kompenzaci od 5.10. Pracuji u filmu, moje práce skončila v březnu a do práce jsem šla až v září na měsíc a od té doby nic. Film se buď zrušil nebo odložil.
Hlášení závadného obsahu

Magda Malenová
STORMWAREAutor článků
25. 11. 2020 8:03:47
Marek: Děkujeme za upozornění, čerpali jsme informace z oficiálních zdrojů – FAQ Ministerstva průmyslu ze 17. 11. 2020, kde se píše, že kombinace není možná. Ačkoli na stránkách Ministerstva kultury byla opačná informace, nicméně z října. Zeptali jsme se tedy přímo na Ministerstvu kultury, které nám potvrdilo, že souběh ošetřovného a příspěvku z programu COVID - Kultura skutečně možný je. Takže informaci zároveň opravíme v textu. Hezký den
Hlášení závadného obsahu

Marek
23. 11. 2020 15:56:34
Dobry den, opravte si v clanku chybu.Dle Vyjadreni MPO a MKCR jde COVID KULTURA cerpat soubezne s osetrovnym. S pozdravem Marek Lakomy
Hlášení závadného obsahu

lubos cerny
19. 11. 2020 11:19:49
provozuji kocerovou dopravu chci se optat jestli na kompenzacni bonus mam narok nebo ne dekuju za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Ilona
9. 11. 2020 21:50:27
Dobrý den, jako turistický průvodce nejsem ve výše uvedených oborech přímo vyjmenována, ale navázána na ně jsem. Pokles dlouhodobě od března do současnosti na 0. Mám nárok požádat si opět o kompenzaci? Děkuji za informaci.
Hlášení závadného obsahu

Iveta
8. 11. 2020 17:30:53
Dobrý den, takže je možné si od 14.10 vzít ošetrovne a od zavření provozovny 22.10 čerpat kompenzaci? Děkuji za odpověď M.
Hlášení závadného obsahu

Tuzikova
7. 11. 2020 21:34:03
Dobrý den, pracují na dohodu pobírání 2500kc a jsem vedena na ÚP který za mě odvádí sociální a zdravotní. Mám nárok na kompenzační bonus? Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Michaela Sobotková
STORMWAREAutor článků
5. 11. 2020 8:30:40
Lenka: Dobrý den, v daném kalendářním dni nelze bohužel kombinovat jednotlivé vládní programy pomoci, jako jsou kompenzační bonus, ošetřovné pro OSVČ atp. Informaci jsme pro úplnost doplnili i do článku.
Hlášení závadného obsahu

Lenka
4. 11. 2020 11:10:56
Dobrý den, lze pobírat ošetřovné pro OSVČ a zároveň kompenzační bonus ? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Vera
29. 10. 2020 22:55:48
Dobrý den, jsem zaměstnaný v s.r.o., kde jsem současně i společníkem. V současné době pobírání jako zaměstnanec ošetřovně na dítě vzhledem k uzavřené škole. Můžu současně zadat jako společník s.r.o. o kompenzační bonus vzhledem k tomu, že firma přišla o práci vzhledem k opatřením vlády? Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

EU schválila reformu trhu s elektřinou

23. 5. 2024 | Členské státy EU schválily reformu trhu s elektřinou, která má zlevnit elektřinu pro spotřebitele a lépe chránit zranitelné zákazníky, například před odpojením. Reforma byla přijata za belgického předsednictví. Nová pravidla posilují spotřebitelská práva, zavádějí mechanismy pro zvládání cenových krizí a podporují investice do energie. Členské státy mají šest měsíců na přizpůsobení své legislativy.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Jana Karlovská
Účetní kancelář s dlouholetou tradicí. Kompletní účetně-daňový servis.
www.ucetnictvi-dane-mzdy.cz

Dopler Studio s.r.o.
Prodej průmyslových a dekorativních barev. Distribuce pásek tesa
www.dopler.eu

Kurzovní lístek

24,73 Kč
-0,005 Kč
22,81 Kč
0,012 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 24.05.2024

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme