Podmínky pro uplatnění nároku na odpočet DPH u automobilů se v průběhu let měnily a dosud ovlivňují uplatnění DPH na výstupu a s tím související nárok na odpočet DPH na vstupu u kupujícího. Jak na DPH u aut nových, ojetých i pořízených v zahraničí?
V dnešní hektické době se snad každý potřebuje přemisťovat z místa na místo nejen v rámci svého města, regionu či země, ale dá se říct, že v celosvětovém měřítku. K těmto účelům je využíváno čím dál více automobilů na úkor prostředků hromadné dopravy.
U osobní dopravy existují alternativy, ale u nákladní dopravy mnohdy není zbytí a musí se použít automobil. Tento případ se týká většinou firem a podnikatelů, kteří rozváží své zboží, nebo jezdí nabízet služby, případně plní své pracovní úkoly.
Takový automobil, který slouží k ekonomickým činnostem, může jeho majitel – plátce DPH pořídit s odpočtem DPH za splnění zákonem stanovených kritérií, které si v následujícím textu ukážeme.
Dopravním prostředkem je podle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, vozidlo, jiný prostředek nebo zařízení, které jsou určené k přepravě osob nebo zboží z jednoho místa na jiné a které jsou obvykle konstruované pro použití k přepravě a mohou k ní být skutečně použity. Za dopravní prostředek se nepovažuje vozidlo, které je trvale znehybněno, ani kontejner.
Nový dopravní prostředek
Novým dopravním prostředkem se rozumí vozidlo určené k provozu na pozemních komunikacích s obsahem válců větším než 48 cm3 nebo s výkonem větším než 7,2 kW, pokud bylo dodáno do šesti měsíců ode dne prvního uvedení do provozu (obvykle se jedná o den registrace k provozu ve státu výrobce), nebo má najeto méně než 6 000 km.
U motorových vozidel stačí splnit i pouze jednu z výše uvedených podmínek, tj. buď necelých šest měsíců od prvního uvedení do provozu, nebo najeto méně než 6 000 km.
Podmínky pro uplatnění nároku na odpočet DPH u automobilů se v průběhu let měnily a dosud ovlivňují uplatnění DPH na výstupu a s tím související nárok na odpočet DPH na vstupu u kupujícího.
Řada aspektů ovlivňuje nárok na odpočet DPH u automobilů. Záleží na použití automobilu a v minulosti též na typu automobilu. To ovlivňuje následné povinnosti při prodeji vozidla a jeho koupi protistranou.
Dalším neméně zajímavým aspektem při pořizování vozidla a v souvislosti s nárokem na odpočet DPH je i pojištění automobilu, respektive pojistná částka a následné případné plnění od pojišťovny. Plátce DPH si může automobil pořízený s odpočtem DPH pojistit také jen na cenu bez DPH. Má tedy i nižší pojistné. Plnění pojišťovny pak bude také bez DPH, které plátce uhradí přímo servisu a pak si uplatní nárok na odpočet v rámci svého přiznání k DPH.
Rozhodujícím datem, kdy se u automobilů z pohledu DPH „vše změnilo“, byl 1. duben 2009. U osobních automobilů nakoupených před tímto dnem nebylo možné nárok na odpočet DPH na vstupu uplatnit. Od uvedeného data je možné daň na vstupu odečíst, pokud je automobil používán pro ekonomickou činnost s nárokem na odpočet daně.
Obecně je možné říci, že osobní automobily mají od 1. 4. 2009 z hlediska provozu a DPH rovnocenné podmínky jako užitkové vozy „N1“ s dělící přepážkou, nebo jako dodávky, nákladní vozy apod. Kromě podnikatelů – plátců DPH může být daň z přidané hodnoty vrácena i jiným osobám, které nejsou plátci DPH, například osobám se zdravotním postižením.
Při pořízení automobilu formou finančního leasingu je důležitá smlouva a její ustanovení. Od roku 2009 je možné uplatnit DPH z celého předmětu leasingu při jeho převzetí, ale pouze za podmínky, že ve smlouvě je stanoveno, že předmět leasingu (automobil) bude nájemcem povinně odkoupen. Jinak dnem převzetí vozidla, a to ze splátky hrazené předem a pak postupně z každé měsíční splátky dle splátkového kalendáře od leasingové společnosti.
Zvláštní režim obchodníků s použitým zbožím
Pro úplnost musíme zmínit zvláštní režim obchodníků s použitým zbožím, který není omezen pouze na „ojeté“ dopravní prostředky, ale v praxi právě zde nachází nejčastější uplatnění. Tento zvláštní daňový režim je pouze a jen pro použité zboží a výslovně zakázán u nových dopravních prostředků.
Pokud obchodník s použitým zbožím nakoupí osobní automobil od plátce DPH a tento prodej již bude pro plátce zdanitelným plněním, nemůže obchodník při prodeji ojetého osobního automobilu použít zvláštní režim, tj. zdanění pouze přirážky.
Obchodník má nárok na odpočet daně při nákupu tohoto ojetého osobního automobilu a při jeho prodeji musí přiznat daň z celé prodejní ceny. Kupující, který je plátcem daně, si může v tomto případě za splnění obecných zákonných podmínek uplatnit nárok na odpočet daně.
Příklady
Koupil-li plátce v roce 2011 automobil, který byl v plné výši používán k jeho ekonomické činnosti, tj. ke zdanitelným plněním, měl nárok na odpočet DPH na vstupu v plné výši. Pokud takový automobil bude např. letos prodávat, bude jeho prodej zatížen DPH na výstupu.
Opačný případ, kdy není nárok na odpočet, je, pokud plátce koupil např. v roce 2008 osobní automobil, který byl v plné výši používán pro jeho ekonomickou činnost – ke zdanitelným plněním. Jak bylo výše uvedeno, tak do 31. 3. 2009 nebylo možné u osobních automobilů uplatnit nárok na odpočet bez ohledu na způsob využití. V letošním roce má být automobil prodán. Prodej bude bez DPH.
Plátce DPH koupil v roce 2008 automobil od neplátce, např. od soukromé osoby (nepodnikatele). Automobil byl v plné výši používán pro zdanitelné činnosti plátce. V letošním roce má být automobil prodán. A nyní musíme rozlišovat, zda se jedná o nákladní automobil, jehož prodej by podléhal DPH na výstupu (bez ohledu na to, že při koupi nebyl uplatněn nárok na odpočet, protože nákup nebyl daní zatížen), nebo o osobní automobil, jehož prodej bude od daně osvobozen.
Plátce DPH koupil v roce 2011 automobil, který byl částečně používán pro ekonomickou (zdanitelnou) činnost plátce a částečně byl dán k soukromému užívání např. jeho zaměstnanci. Nárok na odpočet byl uplatněn v poměrné výši. V letošním roce má být automobil prodán. Prodej bude podléhat DPH a současně plátce může provést úpravu doposud neuplatněného odpočtu DPH.
Ve výše uvedených příkladech jsme rozebrali, jak nakládat při prodeji starších automobilů z pohledu DPH. V každém případě je nutné zkoumat historii automobilu nejen z technického stavu, ale také z důvodu historie DPH. Jelikož dva totožné automobily pořízené ve stejný den, ale jeden plátcem, druhý neplátcem, resp. u jednoho byl uplatněn nárok na odpočet, u druhého nikoliv, tak každý z nich bude mít rozdílné zacházení z pohledu DPH při jeho prodeji.
Vedení evidence jízd
Zde je malé shrnutí výše uvedených příkladů. V případě, že automobil vlastnil plátce DPH a uplatnil si z něj nárok na odpočet DPH při jeho pořízení, musí být rovněž cena ojetého automobilu při jeho následném prodeji zatížena sazbou DPH. Nový vlastník, pokud je plátce DPH, si opět může nárokovat odpočet DPH při pořízení. Pokud by byl nový vlastník tohoto ojetého automobilu neplátce DPH, nemůže žádné DPH zpětně nárokovat a při jeho dalším prodeji už cena ojetého automobilu neobsahuje žádné DPH. Zároveň má prodávající plátce povinnost odvést DPH na výstupu při jeho prodeji.
Z pohledu DPH je důležité v průběhu využívání automobilu vést evidenci jízd. Knihu jízd nemusíme vést, pokud auto či auta pro podnikání používáme my osobně (ne naši zaměstnanci) a nebudeme uplatňovat nárok na odpočet na pohonné hmoty a související náklady s provozem vozidla jako plátci DPH.
Nárok na odpočet DPH na vstupu (např. u nákupů pohonných hmot a jiných provozních nákladů) zůstává zachován, i když uplatňujeme výdaje na auto z pohledu daní z příjmů paušálem. Tento nárok musíme patřičně zdokladovat a zaevidovat v evidenci pro DPH, vhodné je tedy proto i vedení knihy jízd.
Obecně platí, že dochází-li k používání automobilu (týká se veškerého „firemního“ majetku) jak k ekonomickým činnostem, tak i k soukromým účelům, musí být vždy vypořádáno DPH.
Automobily pořízené v zahraničí
Doposud jsme řešili DPH u automobilů pořizovaných a prodávaných v rámci ČR. V praxi ovšem nastávají i případy, kdy se automobily pořizují v zahraničí, případně se prodávají zahraničním subjektům, potažmo ve valné většině případů z/do EU.
Při koupi automobilu v EU je DPH vždy zaplacena v zemi spotřeby. Není přitom podstatné, jde-li o osobu registrovanou k dani (resp. plátce DPH), ani jde-li o osobu povinnou k dani (podnikatele). Státy EU se totiž dohodly na tomto výjimečném postupu zdaňování u přeshraničního dodání nových dopravních prostředků.
Nedaní se ve státě dodavatele. Dodání je pro prodejce z jiného členského státu EU osvobozeno od daně s nárokem na odpočet, resp. není vůbec předmětem daně (zaplacená DPH může být vrácena i neplátci). Vždy nastává povinnost odběrateli/kupujícímu přiznat a odvést DPH v jeho státě (opět i když se jedná o neplátce).
Tento specifický postup se uplatňuje pouze u nových dopravních prostředků dodaných (resp. pořízených) z jednoho státu EU do jiného státu EU, tedy nikoli v rámci ČR.
Povinnost dodanění a souvisejících administrativních komplikací ve státě pořízení se týká úplně všech, podnikatelů, nepodnikatelů, plátců i neplátců. Nejedná se totiž zpravidla o obchodní slevu, nýbrž o povinnost prodat vozidlo bez DPH v zemi prodejce s tím, že tato daň v EU zůstává, jen se přesune do státu spotřeby, tj. do státu kupujícího.
Samostatnou kapitolou související s DPH u automobilů je jejich pronájem a půjčování, což má z pohledu DPH svou samostatnou úpravu.
Související článek:
Uplatňování DPH u osobních automobilů
Pronájem a půjčování automobilů z pohledu daní, účetnictví a DPH








Komentáře
Radim
14.03.2024 11:08Dobrý den.V listopadu 2018 jsem pořídil auto na firmu s odpočtem DPH.Ted v březnu 2024 z důvody poklesu příjmu budu žádat o zrušení platce DPH,ale zůstanu podnikat jako fyzická osoba.musím platit nějaké DPH,když je auto 5,5 let staré ?
Lark
02.02.2024 09:40Dobrý den, naše firma je plátcem DPH a při koupi ojetého vozu v roce 2022 jsme si uplatnili odečet DPH. Nyní po 2 letech budeme prodávat toto auto sesterké firmě neplátci DPH ve Španělsku. Můj dotaz je, zda bude prodejní cena vozů zatížená DPH (tzn. 3000 EUR + uplatněné DPH při nákupu)? Nebo jestli bude cena na faktuře jenom 70 000 + 0% DPH, s pozn. Faktura je v režimu přenesené daňové povinnosti. Daň odvede zákazník.”
Předem děkuji za radu.
Jirka
15.12.2022 16:33V roce 2012 jsem nakoupil auto jako plátce DPH. Vloni jsem zrušil registraci DPH a auto prodávám, musím platit DPH
luluza
20.11.2019 10:47Dobrý den, jak prosím prodat staré firemní auto, koupené v roce 2006 (na Slovensku) už jako ojeté? Prodali bychom ho teď za 2000,- Kč, akorát nevím, jak na to.
Zda stačí faktura na to auto (vypsané + karoserie, tachometr, …), jestli tam má být rozúčtované DPH? Vedeme daňovou evidenci.
Děkuji za rady.
dasastychova
21.08.2018 07:50Dobrý den, v červenci 2018 jsme pořídili ojetou dodávku z Nšmecka,kterou budeme využívat k podnikatelskému účelu.Jsme plátci DPH.Prosím o radu ohledně správného zařazení při vyplňování daň. přiznaní k DPH.Faktura na auto je vystavena v Eurech,ale platili jsme jí prostřednictvím směnárny(odesali jsme do směnárny dle kurzu českou měnu a směnárna provedla platbu za auto dodavteli v Německu,jak prosím zaúčtovat správně?Moc děkuji Dáša
Honza
02.02.2018 18:34Dobrý den, minulý rok jsem koupil bourane auto dotaženo z Francie, na smlouvě bylo že je osvobozeno od daně, teď chci auto opravené prodat, budu platit daň z prodeje? Dekuji
semtexcz
25.01.2018 11:47Pavel Smetka: Pardon, já jsem se špatně podíval a myslel jsem, že jste auto úplně vyřadili. Pokud v době prodeje budete plátce, tak se bude prodávat s DPH…
Pavel Smetka
25.01.2018 11:31semtexcz: v zákoně o DPH v par. 78 je: Lhůta pro úpravu odpočtu daně činí 5 let a počíná běžet kalendářním rokem, v němž byl dlouhodobý majetek pořízen.
semtexcz
25.01.2018 10:03Pvel Smetka: Paní účetní Vám měla říct, že při zrušení registrace k DPH jste měli mimojiné z dlouhodobého majetku DPH odvést…
Pavel Smetka
24.01.2018 16:54Dobrý den, koupili jsme před 6 lety auto, uplatnili odpočet DPH. Před půl rokem jsme přestali být plátcem DPH. Dle účetní bylo auto vyřazeno z DPH. Nyní jsme se ale znovu stali plátci DPH. Budeme nyni odvádět DPH při prodeji auta? Děkuji, PS
tom
12.11.2017 13:46Dobry den.Chtel bych se zeptat na to,kdyz chci koupit v DE(Nemecku)nove auto.Dan se tedy doplati v CR a v Nemecku mi tedy auto prodaji automaticky bez dane?Staci rict nemeckemu prodejci,ze budu dan platit az v CR?Mam narok jako podnikatel na vraceni dane pokud je auto zakoupeno v jine zemi v EU? Dekuji za odpoved.Nashledanou
Godderrick
23.08.2017 20:31mirne nestandardni dotaz: chci si poridit ojety silnicni tahac (“kamion”) ve Velke Britanii pro autodopravu (s.r.o.) zalozenou v CR. prodavajici pozaduje bud zaplaceni DPH nebo ohlaseni DIC (ktere prozatim nemam, s.r.o. je “v porodu”), s tim, ze DPH pak zaplati kupujici subjekt v CR. pokud v Britanii zaplatim DPH, co musim dolozit pri naslednem uplatneni DPH ceskym s.r.o. na vstupu a jak dlouhou dobu zpetne muzu DPH uplatnit od okamziku nakupu, pokud vubec. ALTERNATIVNE, pokud DPH zaplatim v UK a stanu se majitelem jako fyzicka osoba a nasledne kamion prodam svemu ceskemu s.r.o., vznikne mi povinnost zaplatit DPH znovu, v CR? kamion bude mym vyrobnim prostredkem. OMLUVA ZA DELKU DOTAZU 🙂
semtexcz
26.05.2017 23:33Veronika: přepsat auto na Vás může kdykoliv. Předpokládám, že se Vám jedná o uplatněné DPH. V žádném případě se Váš otec nevyhne odvodu DPH, ať auto přepíše kdykoliv a jakkoliv.
1) Pokud auto vyřadí z obch. majetku, tak Vám ho pak může třeba darovat. Nicméně odvede DPH z ceny obvyklé v místě a času.
2) Může Vám ho prodat a z prodeje opět odvede DPH. Nicméně protože jste osoba blízká, tak Vám ho nemůže prodat za jakkoliv nízkou cenu, ale minimálně za cenu obvyklou.
Veronika
26.05.2017 13:49Dobrý den,
tatínek nám na firmu koupil automobil, tudíž je psané na něho a je majitelem.Za jak dlouho je možné auto přepsat na mě pokud byl odpočet DPH jestli je to vůbec možné??
Děkuji Veronika
Blanka
14.04.2017 09:57Dobrý den, chci se zeptat, jak tedy zaúčtuji fakturu z eu při pořízení ojetého vozu, který je pořízen jako zboží – prodáván v ČR dál, při nákupu použit zvláštní režim (nákup od plátce i soukromé osoby). Uvádí se faktura do některého z řádků v přiznání DPH? Reverse-charge tedy vůbec neuplatňuji?
JAk postupuji při vystavené faktuře – prodeji tohoto vozu? Jak odvedu DPH z rozdílu ceny nákup/prodej, když na faktuře použiji §90 a daň je 0%?
Díky
Vojta
22.02.2017 22:38Semtexcz: Děkuji
semtexcz
21.02.2017 21:49Vojta: Přijde na to, zda jste měli nebo neměli nárok na odpočet DPH. Pokud jde o vozidlo, jehož první nákup byl před 1.4.2009, tak pak by byl prodej osvobozen od DPH. Pokud je auto mladší, pak bude prodej s DPH.
Vojta
21.02.2017 20:19Dobrý den, jak správně postupovat při prodeji osobního auta zařazeného v majetku firmy? Při nákupu nebylo uplatněno DPH, musíme odvést DPH při prodeji? Děkuji
Bublina251
18.01.2017 18:46Prosím o radu. Podnikatel CZ, plátce dph, nakoupí ojetý automobil od plátce daně z EU (Německo). Jakým způsobem se odvádí dph? či se vůbec neodvádí a je to jen papírová záležitost – odvod/nárok na vstupu? Moc děkuji za pomoc
Lucie
02.01.2017 11:04Dobry den chceme koupit nove auto a vyvez jej mimo EU, do Afriky. Jak je to s DPH, mohu koupit auto rovnou bez dph nebo mi to dph nekdo vrati? Jsem v tomto ztracena. Dekuji za odpovedi