Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nákup zboží v zahraničním e-shopu a vrácení DPH


Ing. Martin Děrgel
20. 8. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Sdělit dodavateli z jiného státu EU, zda kupující je či není osobou povinnou k dani, je jednoznačně povinností odběratele.

Foto: Fotolia.eu

 

Český plátce nakoupil v zahraničním internetovém obchodě zboží včetně DPH. Může nyní požádat o vrácení daně z přidané hodnoty? Byl jeho postup správný? Odpovídáme na vaše dotazy z online poradny.


 
Dotaz:
Jsme plátci DPH. Nakoupili jsme zboží v online obchodě jedné polské firmy. Účtovali nám cenu za zboží včetně DPH. Jak můžeme požádat o vrácení DPH? Firma, u níž jsme nakupovali, má sídlo v Polsku, ale má zřízen bankovní účet i v české bance, na který jsme částku za zboží převáděli.


Odpovídá Ing. Martin Děrgel, daňový poradce:

Jedná se o dosti častou chybu zejména menších českých plátců, kteří si dostatečně neuvědomí zásadní rozdíl mezi jednáním tzv. osoby povinné k dani (zjednodušeně řečeno „podnikatele“) a osoby tzv. nepovinné k dani (což je typicky soukromě jednající fyzická osoba).
 
Zatímco v prvém případě je totiž povinen přiznat DPH z pořízení zboží z jiného státu EU pořizovatel (pro dodavatele jde o plnění osvobozené od daně), tak ve druhém případě přiznává DPH dodavatel. Jednoznačně sdělit dodavateli z jiného státu EU – zde tedy polskému prodejci – jestli kupující je osobou povinnou k dani nebo ne, je povinností odběratele.
 
Navíc obchodní podmínky tzv. internetového obchodu obvykle umožňují nákup pouze osobám nepovinným k dani, zatímco pro kupující z řad osob povinných k dani platí speciální pravidla zadávání objednávky anebo jsou tyto obchody a priori vyloučeny.
 
Postup tedy nebyl správný, když český plátce při své obchodní objednávce zboží vystupoval jako osoba nepovinná k dani, čímž uvedl dodavatele z Polska v omyl, který tak pochopitelně v dobré víře standardně přiznal odpovídající DPH na výstupu. Není přitom podstatné, zda polský dodavatel v souladu s daňovým režimem pro tzv. zasílání zboží (viz § 8 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, dále jen „ZDPH“) přiznal DPH českou nebo polskou.
 
V daném případě totiž neměl dodavatel přiznat na výstupu žádnou DPH, jelikož z jeho pohledu šlo o plnění osvobozené od polské DPH – coby zrcadlová obdoba českého dodání zboží do jiného státu EU dle § 64 ZDPH. Návazně na to měl český pořizovatel zboží coby plátce přiznat odpovídající českou DPH na výstupu z tohoto zdanitelného pořízení zboží z jiného státu EU (viz § 2 odst. 1 písm. c) bod 1, § 11, § 16 a § 108 odst. 1 písm. b) ZDPH). Skutečnost, že úplata (kupní cena) byla placena na účet v ČR, není pro DPH podstatná.
 
Tuto svou chybu nelze jednoduše vyřešit tak, že by si český plátce v přiznání k české DPH nárokoval odpočet daně uplatněné polským dodavatelem při prodeji, případně že by nárokoval vrácení polské DPH ve smyslu § 82 ZDPH, pokud dodání zboží podléhalo polské DPH.
 
Jedinou možností je informovat o své chybě polského dodavatele, který by měl dodatečně změnit (opravit) původní zdanitelné plnění na plnění osvobozené od daně, načež by částku odpovídající bezdůvodně přiznané DPH odběrateli vrátil.
 
Lze ovšem předpokládat, že polský dodavatel nebude chtít si takto komplikovat život a požadavek odběratele odbude odkazem na své obchodní podmínky, které odběratel porušil, nebo tím, že k okamžiku přijetí objednávky odběratel fakticky a jasně vystupoval jako osoba nepovinná k dani, takže dodavatel postupoval správně a nic neopraví.
 
Bez ohledu na to, zda polský dodavatel českému odběrateli vrátí DPH nebo ne, je pořizovatel zboží povinen přiznat odpovídající českou DPH na výstupu z předmětného pořízení zboží z jiného státu EU. Základem daně přitom bude částka bez DPH.
 
Podle § 25 ZDPH musí českou DPH přiznat k 15. dni měsíce následujícího po pořízení zboží, případně k dřívějšímu dni vystavení daňového dokladu dodavatelem. V souladu s obvyklými podmínkami § 72 a § 73 ZDPH si může pořizovatel uplatnit odpočet této české DPH, kterou si tzv. samovyměřil.


Související články:
Odpovědi na dotazy z online poradny – 1. díl
Odpovědi na dotazy z online poradny – 2. díl
Dopravní nehoda účetně a daňově
Odpovědi na dotazy z online poradny – 3. díl
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Kubas
21. 10. 2018 21:46:03
Dobrý den, potřebuji radu, mám v plánu koupit zboží z Německa na kamenném obchodě, co potřebuji jako plátce DPH vzít na obchod, povolení od firmy ke koupi zboží, razítko nebo je ještě něco ? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Miras
27. 11. 2017 9:41:27
Hezky den, potrebuji poradit jak postupovat, dodavatel z Nemecka, zaslal zboží v hodnote 122eur. Faktura na zboží je bez DPH. Ja nejsem platce dph jako osvc, ale jestli chápu spravne, musim dph priznat v CR 21% a to do 15. dne následujícího mesice. Je to tak ? Pokud ano prosim o radu kde tak mohu učinit ( predpokladam na nejblizsim celnim urade ).
Hlášení závadného obsahu

Dvorak3
24. 7. 2017 10:46:13
Dobrý den,

chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně platby daní a cla v případě nákupu zboží přes portál Ebay. Zboží je zasíláno ze skladů v EU, ovšem firma má sídlo ve třetí zemi. Já jako provozovatel e-shopu nejsem plátcem DPH ani identifikovatelnou osobou (celková hodnota nakoupeného zboží v v kalendářním roce nepřekročí 326 000 Kč). Předpokládám, že clo ani DPH tedy platit nemusím, protože je zboží dováženo ze členského státu.

Děkuji za podrobnější informace a přeji pěkný den.

Jan Dvořák
Hlášení závadného obsahu

alice
21. 2. 2017 17:54:39
Dobrý den. Objednala jsem si zboží (šaty) přes internet. Bylo mi vyměřeno Clo a DPH, které jsem při převzetí zboží zaplatila. Bohužel šaty byly malé a budu je vracet. Mohu někde požádat o vracení CLA a DPH a v případě že ano -kde? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Vybi
21. 12. 2016 19:03:36
Dobrý den,
prosím radu. Objednala jsem zboží z českého eshopu, ale faktura přišla se Slovenskou adresou dodavatele, kam správně tato faktura patří? obě strany jsou plátci. Jak tuto fakturu správně zadat v Pohodě?
Hlášení závadného obsahu

Petr H.
4. 3. 2016 7:46:33
Lubomír - Máte pravdu, celkem se mi ulevilo..
Hlášení závadného obsahu

Roman
4. 3. 2016 7:35:59
Dobrý den. Mám dotaz.Koupil jsem televizy v kameném obchodě,prodavač mně ujištoval že televize má tyto funkce,které jsem vyžadoval.Při domácí instalaci jsme zjistily že tyto funkce nemá.Můžu zboží vrátit nebo vymněnit za jiné.Děkuji za odpověd.
Hlášení závadného obsahu

Lubomír
3. 3. 2016 15:31:28
Petr H. - Mě se nezdá že by někdo Vaší domněnku rozporoval. Ale ten dotaz se týkal plátce DPH a vy se zmiňujete o neplátci DPH...
Hlášení závadného obsahu

Petr H.
2. 3. 2016 22:20:20
Dobrý den, nevím jestli tomu dobře rozumím, ale článek odporuje mému přesvědčení vycházejícího ze zákona o dph = §2a odstavec 2 písmeno a) - Předmětem daně není pořízení zboží z jiného členského státu, pokud celková hodnota pořízeného zboží bez daně nepřekročila v příslušném ani
bezprostředně předcházejícím kalendářním roce 326 000 Kč a pořízení zboží je uskutečněno 1. osobou povinnou k dani se sídlem v tuzemsku, která není plátcem. Pod tuto hodnotu platit dph ze zboží z jiného členského státu v tuzemsku platit nemusíte...
Hlášení závadného obsahu

Anna Výšková
23. 11. 2015 12:36:08
Nakoupila jsem taštičky a bal.materiál ve Francii. Mohu si u v ČR odpočítat DPH? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Petra Smutná
2. 2. 2015 18:52:53
Dobrý den chci se zeptat, když jsem koupila zboží ze zahraničí přes zprostředkovatele www.levnezde.cz a on mi zaslal fakturu za zprostředkování a zvlášť za zboží z Číny, jak mám požádat o vrácení DPH? Děkuji za odpověď Peťula
Hlášení závadného obsahu

Monika
7. 1. 2015 14:12:15
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na správný postup. Manžel by chtěl ke svému podnikání používat produkty zakoupené na Slovensku. Musí se proto přihlásit jako plátce DPH??? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Ing. Jiří Nigrin
27. 9. 2013 8:25:05
pro Elsa1985:

Vzhledem k tomu, že Švýcarsko není členským státem Evropské unie, je v daném případě nutno postupovat jako při pořízení služby ze třetí země.

Pokud jde o zahrnutí cla do základu daně, vyplývá to z ustanovení § 36 odst. 3 písm. a) ZDPH.
Hlášení závadného obsahu

Václav Podaný
6. 9. 2013 14:50:48
Pokud polský dodavatel původní plnění neopraví, bude se z jeho pohledu stále jednat o zasílání zboží. Daň byla odvedena. Tedy český odběratel pokud si uplatní nákup do zboží do výdajů, je pro něj vstupní cenou cena včetně polského DPH a tento nákup není vůbec předmětem DPH v ČR.
Hlášení závadného obsahu

Zed
6. 9. 2013 12:41:30
Václav Podaný: Autor asi předpokládá, že se nejedná o zasílání zboží. Není totiž splněna podmínka § 8 odst. 4 písm. b) zákona o DPH. Pořízení zboží je pro českého plátce předmětem daně.
Hlášení závadného obsahu

Elsa1985
20. 8. 2013 18:32:35
Přijatá faktura ze Švýcarska. Dobrý den prosím o radu máme ve firmě za červenec asi 5 přijatých faktur ze Švýcarska za testování materiálu, tudíž jsou to služby. Jak u nich vyměřím DPHčko? Ze Švýcarska pravidelně dostáváme faktury od firmy Migros (švýcarská firma), za proclení k zákazníkovi do Švýcarska. U těchto naše bývalá paní účetní v systému Pohoda vyměřovala DPH jako přijetí služby z EU. Můžu u faktury za testování materiálu postupovat stejně, nebo budu muset účtovat o přijetí služby z 3. země. Musím přidat i clo? Díky moc za radu.
Hlášení závadného obsahu

Václav Podaný
20. 8. 2013 8:34:19
Dobrý den. Měl bych jeden dotaz. V případě, kdy z pohledu polského dodavatele se bude jednat o zasílání zboží a dodavatel přiznal v Polsku DPH, pak podle § 15 odstavec 2 našeho zákona o DPH by se nemělo jednat o pořízení zboží z jiného členského státu. Z jakého titulu by tedy odběratel měl přiznávat českou DPH podle § 25 zákona o DPH, když DPH bylo již odvedeno polským dodavatelem v Polsku ? Děkuji, Podaný
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
Ing. Petr Šimon
vedení účetnictví, daň. evidence, mzdové účetnictí aj.
www.petr-ucetnictvi.cz

Účetní kancelář Audit-web
Poskytuje kompletní služby - vedení účetnictví, daňová evidence, mzdy
www.a-ucto.cz

Kurzovní lístek

25,68 Kč
-0,035 Kč
22,65 Kč
-0,125 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 20.02.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru