Dopravní nehoda účetně a daňově


Ing. Jaromír Chlada
27. 8. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Náklady na opravu vozidla se účtují na účtech účtové skupiny 51.

Foto: Fotolia.eu

 

Jak správně řešit z účetního a daňového hlediska dopravní nehodu, kterou jste nezavinili a byli jste označeni jako poškození? Odpovídáme na další z vašich dotazů, které vkládáte do naší online poradny.


 
Dotaz:
Nevím, jak správně účetně i daňově řešit dopravní nehodu. V majetku máme osobní automobil. Při dopravní nehodě jsme byli policií označeni jako poškození. Přijali jsme nabídku asistenční služby (plná moc při zastupování vyřízení dopravní nehody), která nám zajistila odtah poškozeného auta, zapůjčení náhradního vozidla a opravu vozidla. Jako poškozenému nám vše hradí pojišťovna, ale my máme jako plátci DPH zaplatit asistenční službě DPH z faktur a prý si jej můžeme uplatnit.


  Odpovídá Ing. Jaromír Chlada, účetní:

Z hlediska daňového má tato událost vliv na daň z příjmů a dále na daň z přidané hodnoty. Pokud jde o daň z příjmů, vzhledem k tomu, že uvádíte, že poškozené vozidlo bude opraveno (tedy uvedeno do původního stavu), nejedná se o škodu ve smyslu ustanovení § 25 odst. 2 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů („ZDP“). Podle tohoto ustanovení se škodou rozumí fyzické znehodnocení (poškození nebo zničení) majetku ve vlastnictví poplatníka, a to z objektivních i subjektivních příčin, pokud je majetek v důsledku škody vyřazen.
 
Ve výše popsaném případě jsou veškeré uvedené náklady související s uvedením poškozeného vozidla do původního stavu (včetně zapůjčení náhradního vozidla) daňově uznatelnými výdaji ve smyslu § 24 odst. 1 ZDP. Samozřejmě za předpokladu, že vozidlo používáte výhradně k zajištění, dosažení a udržení zdanitelných příjmů. Přijatá náhrada od pojišťovny je pak samozřejmě příjmem zdanitelným.
 
Pokud jde o daň z přidané hodnoty, vycházím opět z předpokladu, že jste vozidlo používali výhradně pro ekonomickou činnost a pro plnění, u nichž máte nárok na odpočet daně. V tomto případě, vzhledem k tomu, že jste plátci DPH, máte nárok si uplatnit odpočet DPH ze všech uvedených přijatých zdanitelných plnění.
 
Naproti tomu náhrada škody od pojišťovny není z hlediska zákona o DPH zdanitelným plněním, jedná se o plnění z titulu odpovědnosti za způsobenou škodu. Ten, kdo škodu zavinil (tedy povinná osoba), při náhradě škody nezískává žádné plnění ve formě přijatého zboží nebo služby. Vzhledem k tomu, že podle ustanovení § 442 občanského zákoníku a podle ustanovení § 379 obchodního zákoníku se nahrazuje skutečná škoda a ušlý zisk, jsou skutečnou škodou náklady na opravu vozidla po odpočtu DPH.
 
Z hlediska účetního se náklady na opravu vozidla účtují na účtech účtové skupiny 51, samotná oprava vozidla na účtu 511 – Opravy a udržování (zapůjčení náhradního vozidla například na účtu 518 – Ostatní služby), zpravidla souvztažně s účtem 321 – Závazky z obchodních vztahů.
 
Nárok na přijaté plnění od pojišťovny se pak v souladu s ČÚS č. 019 účtuje v účetní skupině 64, zpravidla na účtu 648 – Ostatní provozní výnosy, souvztažně s účtem 315 – Ostatní pohledávky. Některé účetní jednotky používají účtování na účet 688 – Ostatní mimořádné výnosy, nicméně tento účet je vhodnější spíše pro účtování událostí skutečně mimořádného charakteru (živelní pohroma, požár a podobně).


Související články:
Odpovědi na dotazy z online poradny – 1. díl
Odpovědi na dotazy z online poradny – 2. díl
Nákup zboží v zahraničním e-shopu a vrácení DPH
Odpovědi na dotazy z online poradny – 3. díl
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Láďa Rentný
16. 8. 2019 7:04:32
Já jsem hrozně rád, že se nám nikdy nic nestalo. Řešit na dovolený autonehodu by bylo to poslední, co bych si přál. Člověk ale nikdy neví, co se může stát, proto je potřeba vědět, co v takové situaci dělat.
Hlášení závadného obsahu

Daniela
13. 2. 2018 20:56:39
Oprava vlastniho auta
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
25. 8. 2017 19:29:30
rmtl. Dobrý den, z Vašeho dotazu nevyplývá přímo, jakou daňovou evidenci máte na mysli. Pokud vedete daňovou evidenci podle § 7b zákona o DP, nemůžete současně výdaje uplatňovat paušálem. Proto usuzuji spíše na domněnku, že daňovou evidenci sice vedete, ovšem pouze pro účely DPH, nikoli daně z příjmů. V tomto případě si DPH zaplacené autoservisu uplatníte jako odpočet, protože auto prokazatelně používáte k dosažení Vašich zdanitelných plnění na výstupu (jak předpokládám). Tolik k DPH. Pokud jde o daň z příjmů, pak v případě, kdy výdaje uplatňujete procentem z příjmů, podle ustanovení §4/4 zákona o dani z příjmů není vozidlo zařazeno v obchodním majetku. Podle § 4 odstavec 1, písmeno d) téhož zákona je od daně z příjmů osvobozeno ... plnění z pojištění odpovědnosti za škodu ...Osvobození se nevztahuje na ... náhradu za škodu způsobenou na majetku, který byl zahrnut do obchodního majetku pro výkon činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, v době vzniku škody ... Jak jsme si již uvedli, Vy auto v obchodním majetku zařazeno nemáte a proto je plnění z pojištění odpovědnosti pro Vás příjmem osvobozeným od daně z příjmů.
Hlášení závadného obsahu

rmtl
25. 8. 2017 18:49:56
Dobrý den, jsem plátce DPH, vedu daňovou evidenci a náklady uplatňuji paušálem. Při dopravní nehodě mi bylo poškozeno vozidlo, servisem mi byla vystavena faktura za opravu vozidla. Pojišťovna hradila přímo servisu škodu z povinného ručení viníka. Já mám hradit pouze DPH, kterou zároveň mohu uplatnit. Rád bych se zeptal, zda částka, která byla hrazena pojišťovnou je mým zdanitelným příjmem. Zdá se mi nespravedlivé z této částky odvádět daň z příjmu, když náklady uplatňuji paušálem, tedy náklad neodečtu v plné výši dle faktury. Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
11. 3. 2016 8:19:53
Já bych s pojišťovnou jednal tak, že Vám nebyla nabídnuta možnost koupit vozidlo s použitím klasického režimu (tedy včetně DPH z prodejní ceny s možností odpočtu) a vzhledem k tomu, že při použití zvláštního režimu nemáte nárok na odpočet, že Vaše skutečná újma je ve výši nákupní ceny včetně DPH z přirážky bazaru. Netvrdím ovšem, že na tento argument pojišťovna přistoupí. Samotný prodej zpeněžitelných zbytků ovšem na uznání výše škody nemá vliv, o tržbu z prodeje vraku se jen sníží plnění pojišťovny.
Hlášení závadného obsahu

ivo pluhacek
11. 3. 2016 7:08:47
Jestli tuhle diskuzi spamuji, prosim Vas o email na ivo.pluhacek@post.cz, nebo kontakt na Vas, nebo Vasi kancelar.. Rad bych to s Vami doresil.. diky IP
Hlášení závadného obsahu

ivo pluhacek
11. 3. 2016 7:05:49
Dobry den, auto je koupene od oficialniho dealera Skoda - VW v Hranicich, na jejich bazaru. Samozrejme, ze by se mi tenkrat odpocet libil, ale koupilo se tak jak se koupilo, protoze to jinak neslo. Vozidlo jsme brali v rezimu zbozi, s tim, ze ho nasledne prodame jako neodpoctove i firme s DPH. Nasledne se v nem zacalo i jezdit, ale nevedlo se v ucetnictvi k vykazovani nakladu. Ted nevim, zda formuluji spravne. Logicky se s nami bazar nebavil, a zvolil si moznost prodeje podle sveho standardu... Pane inzenyre, jakou cestou ted postupovat v jednani s pojistovnou? Auto se vydrazi a bude potreba jej prodat.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
11. 3. 2016 5:52:34
Dobrý den pane Pluháček. Podle Vašeho upřesnění mohly nastat v podstatě dvě situace. Buď jste vozidlo kupovali od neplátce PŘES autobazar, v tom případě nebyla na vstupu žádná DPH, kterou byste si mohli nárokovat, vozidlo jste kupovali bez daně. Tedy bazar byl jen zprostředkovatel, nikoli prodávající.
Nebo bazar auto od původního majitele (neplátce DPH) koupil a Vy jste již kupovali vozidlo OD autobazaru, přičemž ten použil zvláštní režim podle §90 zákona o DPH. Tento postup byl pro autobazar relativně výhodnější, ale pro Vás jako plátce DPH bohužel již ne tak docela (předpokládám, že Vy i autobazar jste byli plátci DPH již v době, kdy jste vozidlo kupovali). Obávám se, že v tomto konkrétním případě budete mít s pojišťovnou problém. A ten problém spočívá v tom, že standardně je sice pojišťovna povinna plnit škodu vypočítanou z hodnoty vozidla včetně DPH v případě, kdy vozidlo kupoval pojištěný za cenu včetně daně, kterou si nemohl odpočíst z důvodů, že mu to neumožňovaly platné právní předpisy. Použití zvláštního režimu ovšem není u Vámi uváděného případu pro autobazar povinností, ale jen možností. Tedy zjednodušeně řečeno, měli jste Vy možnost autobazar „přemluvit“, aby Vám auto prodal v klasickém režimu, tedy s nárokem na odpočet DPH. To, že jste tak neučinili, bude pojišťovna jistě interpretovat jako Vaši svobodnou volbu „dobrovolně“ si odpočet DPH neuplatnit. Nicméně jedná se jen o DPH z přirážky, nikoli z celé ceny, takže případná „újma“ nebude zřejmě tak významná.
Hlášení závadného obsahu

ivo pluhacek
10. 3. 2016 23:13:48
Myslite, ze bych mel nakupni fakturu a kupni smlouvu, kde je tato skutecnost zrejma, poslat likvidatorovi, i kdyz byla predlozena pri sjednani pojistky ? Dnes jsme skutecnost konzultovali po telefonu, a nedokazali jsme se domluvit.
Hlášení závadného obsahu

ivo pluhacek
10. 3. 2016 23:05:17
Pane inzenyre, dekuji za operativni odpoved. Asi jsem se nejasne vyjadril.. Auto jsme kupovali v autosalonu skoda, ale jednalo se o vyzkousene ojete vozidlo, ktere salon odkoupil od pani, ktera jej mela na rodne cislo. tudis nebyla moznost narokovani DPH. Pak nasledoval postup, jak jsem psal. Ted momentalne se se vuz drazi, a bylo mi sdeleno, ze se bude vyplata plnit bez DPH, jelikoz jsme platci. Bez ohledu, ze jsme si nakupem neodpoctoveho vozu dan nevraceli.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
10. 3. 2016 22:36:51
Ivo Pluháček: Vzhledem k tomu, že nemožnost uplatnit si nárok na odpočet při pořízení osobního automobilu byla zrušena novelou zákona o DPH k 1.4.2009, není mi zcela jasné, co máte na mysli tím, že jste koupili auto bez možnosti odpočtu ? Pojišťovna standardně poskytuje pojistné plnění v případě plátců DPH bez DPH s výjimkou případů, kdy plátce DPH nemůže z důvodů daných příslušnými právními předpisy uplatnit odpočet této daně u finančního úřadu. Je pravděpodobné, že ve Vašem případě pojišťovna usoudila, že Vám jako plátcům DPH při pořízení auta nebránily žádné právní předpisy si DPH uplatnit. Pokud se jedná o totální havárii, tedy o škodu ve smyslu zákona o daních z příjmů, pak zůstatková cena auta bude daňově uznaným výdajem jen do výše přijatých náhrad, tedy plnění od pojišťovny a příjmu z prodeje zpeněžitelných zbytků (vydraženého vraku).
Hlášení závadného obsahu

ivo pluhacek
10. 3. 2016 22:01:38
Zdravim Vas. Mame firmu - platce DPH. Koupili jsme v roce 2014 automobil bez moznosti odpoctu za konecnou cenu 850000. Auto v lednu 2016 havarovalo a bylo likvidovano jako totalni skoda. Vrak sel tento tyden do drazby a je drazeno jako odpoctove 21%.(???).. Pojistovna Generali prohlasuje, ze bude plnit bez DPH, i kdyz jsme si zadnou dan na zacatku nenarokovali. Na aute mame pojisteni ztraty hodnoty Defend GAP na castku 850000,- s tim, ze nebyl odpocet. Muzete mi prosim nastinit jak bude vypadat plneni a daneni? Pocitejme, ze se vydrazi za 300000 kc(vcetne dane)... Dekuji
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
9. 3. 2016 8:38:57
Mirek. Dobrý den. Tak v tomto případě je jasné, že již v roce 2008, kdy došlo k Vámi popisované nehodě, pozbyl uvedený majetek (motorka) způsobilost k obvyklému používání, přesněji řečeno mejetek již „nesplňuje technické funkce a povinnosti stanovené zvláštními právními předpisy pro jeho užívání“. Takže posledním zdaňovacím obdobím, kdy bylo možno uplatnit odpisy v poloviční výši je rok 2008, kdy před koncem roku došlo (mělo dojít) k vyřazení majetku. Zpeněžitelné zbytky majetku (Vámi uvedený vrak) není možno z hlediska zákona o daních z příjmů považovat za dlouhodobý hmotný majetek. Tedy v tomto případě postupoval správce daně správně.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
9. 3. 2016 8:13:08
Marketa28 : Dobrý den. Zajímavý dotaz. V praxi situace probíhá tak, že pojišťovna hradí „skutečnou“ škodu. A to zjištěnou buď z faktury za opravu, nebo případně určenou likvidátorem, pokud se s poškozeným dohodne, že tento si opraví poškozenou věc sám (tzv. škoda stanovená rozpočtem). Přičemž likvidátor při určení výše škody rozpočtem vychází obvykle ze standardních cen nových náhradních dílů. Pokud se ve Vašem případě likvidátor až tak „spletl“, tak buď si poškozený sehnal náhradní díly třeba někde na vrakovišti, nebo „pod rukou“, a nebo v krajním případě se bavíme o neschopnosti likvidátora či o pojistném podvodu. To nejsem takto od „zeleného stolu“ schopen posoudit. V každém případě pojistné plnění jde tak či tak do zdanitelných příjmů v plné výši (na účet 648), prostě poplatník bude o to mít vyšší základ daně z příjmů. Spoluúčast se jako samostatná položka neúčtuje, o spoluúčast je prostě jen nižší pojistné plnění, resp. O to větší je doplatek případné faktury za opravu.
Hlášení závadného obsahu

Mirek
8. 3. 2016 23:10:57
Dobrý den pane Chlado,
mám na Vás dotaz:
Jednatel společnosti měl motorku v obchodním majetku. V roce 2008 došlo k dopravní nehodě a motorka byla zničena a dále nebyla používána. V roce 2009 byla prodána jako vrak za 10.000,- Kč včetně DPH. Jelikož nebylo sjednané havarijní pojištění, tak od pojišťovny žádná náhrada škody nebyla. Chci se zeptat, kdy byl majetek vyřazen z obchodního majetku? Došlo k němu v období nehody, kdy vznikla škoda nebo až dnem prodeje vraku? Také se chci zeptat, jak to bude s rovnoměrnými odpisy. Jestliže by byla motorka v majetku ještě v roce 2009, tak dle § 26 odst. 7 písm. a) zákona o daních z příjmů by bylo možné uplatnit odpis ve výši jedné poloviny ročního odpisu. Pokud by byla motorka vyřazena po nehodě, tedy v roce 2008, tak by se výše uvedené ustanovení použilo pro tento případ stejně akorát pro rok 2008, že ano? V protokolu o seznámení daňového subjektu s výsledkem kontrolního zjištění v rámci daňové kontroly proběhnuté v roce 2012, správce daně neuznal poloviční odpis a odkazoval se na § 24 odst. 2 písm. a) zákona o daních z příjmů, kdy se u uvedeného polovičního odpisu nejednalo o odpis hmotného majetku podle ustanovení § 26 až 33 zákona o daních z příjmu a nebyl to tedy výdaj prokazatelně vynaložený na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů zdaňovacího období roku 2009. Z výše uvedeného jsem tedy usoudil, že došlo k vyřazení motorky již po nehodě v roce 2008 a tudíž se nemohlo jednat o výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů pro rok 2009.
Dělám analýzu již proběhnuté daňové kontroly v rámci bakalářské práce a chci se ujistit, že správce daně postupoval v souladu se zákonem. Děkuji Vám za Vaše vyjádření.
Hlášení závadného obsahu

Marketa28
8. 3. 2016 21:37:27
Dobry den pane Chlado,mela bych dva dotazy.V pripade ze pojistovna vyplati 30 tis. ale oprava vazidla stala jen 10 tis. Budu nejak zvlast uctovat rozdil ve vysi 20 tis. Nebo celou castku tj. 30 tis. nauctuji na 648?A druhy muj dotaz,jak budu uctovat spoluucast?Dekuji Marketa
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
1. 2. 2016 12:39:26
Standardně platí pravidlo upravené ve VPP pojišťoven, podle něhož pojišťovny jako poskytovatelé pojistného plnění (náhrady škody) u plátců DPH poskytují pojistné plnění bez DPH s výjimkou případů, kdy plátce DPH nemůže z důvodů daných příslušnými právními předpisy uplatnit odpočet této daně u finančního úřadu. Tedy ve Vašem případě, kdy používáte vozidlo k činnostem, z nichž Vám vzniká daňová povinnost k DPH pouze částečně, nemáte možnost si uplatnit odpočet DPH na vstupu v plné výši a proto by, podle mého názoru, měla pojišťovna Vám uhradit škodu tím způsobem, že u části vyúčtování za opravu, kde máte možnost si DPH uplatnit bude hradit škodu bez daně a u zbytku včetně daně. A to z toho důvodu, že část neuplatnitelné DPH na vstupu je součástí nákladů, které budete muset uhradit na uvedení vozidla do původního stavu, to je z Vaší strany skutečná škoda. Bohužel otázku prokazování výše uvedené nemožnosti uplatnit si odpočet v plné výši na tomto diskusním fóru vyřešit neumím.
Hlášení závadného obsahu

Martin
1. 2. 2016 11:15:41
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující situaci. Jsem plátcem DPH, nevedu účetnictví (příjmy a výdaje řeším paušálem), avšak vedu evidenci DPH a v této evidenci mám osobní auto používané pro podnikání i osobní potřebu. Přičemž odpočty ze všeho provádím dle knihy jízd (palivo, údržba, ...).
Stal jsem se účastníkem nehody, kdy jsem byl nabourán a budu odškodněn v rámci povinného ručení viníka. Nicméně pojišťovna bude plnit zcela bez DPH a to i přesto, že já neodečítám DPH v plné výši, ale dle knihy jízd (cca. 80%). Pracovník likvidace mi tvrdí, že budou plnit bez DPH a já si mám celé DPH odečíst. Je to možný postup a můžu si v tomto případě odečíst celé DPH i když auto využívám cca. z 1/5 pro osobní potřebu? Nebo mám zkrátka smůlu, pojišťovná mi DPH neproplatí a já si budu moct odečíst pouze ty 4/5 a fakticky tak cizí chybou přijdu o 1/5 z DPH opravy?
Předem děkuji za informaci.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
7. 12. 2015 21:58:00
Pro Hanku12.
Faktura od autoservisu (částky budu zaokrouhlovat):
12.400 511/321
2.600 343/321

Krycí dopis pojišťovna:
9.000 315/648

Zápočet pojistného plnění (zasláno pojišťovnou na účet servisu):
9.000 321/315

Doplatit autoservisu rozdíl + DPH:
6.000 321/221(211)

DPH na faktuře ze servisu si uplatníte jako odpočet, částka na 511 je celá daňově uznaná, částka na 648 je zdanitelným příjmem.
Hlášení závadného obsahu

Hanka12
7. 12. 2015 20:12:45
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám správně zaúčtovat náhradu škody od pojišťovny, která mi celou škodu neuznala. Na faktuře od autoservisu je 15 000 s DPH. Pojišťovna uznala částku 9000, 3000 musí doplatit firma + DPH. Bude částka 3000, kterou si musí firma dopatit daňově uznatelná? Auto je opraveno do původního stavu a je používáno výhradně za účelem podnikáni, jsme plátci DPH. Velice děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
19. 10. 2015 13:41:48
To Eva N. Je to přesně tak jak píšete, budete mít zůstatek na 321 ve výši ceny opravy bez DPH a bez případné spoluúčasti, tedy teoreticky to co má zaplatit pojišťovna. Stejná částka bude zůstatkem na 315 - pohledávky za pojišťovnou. Jakmile Vám pojišťovna pošle oznámení, že tento nedoplatek poslala na účet servisu, uděláte interním dokladem zápočet této částky 321/315. Tím vynulujete jak pohledávku za pojišťovnou, protože ta Vám už nic platit nebude, tak závazek k servisu, protože ten za Vás zaplatila pojišťovna.
Hlášení závadného obsahu

Eva N.
19. 10. 2015 13:18:53
Dobrý den pane Chlada, prosím můžete mi shrnout to účtování při opravitelné autonehodě? Dostanu fakturu od servisu za celou opravu, zaúčtuji: 511/321 a k tomu DPH na 343/321. Uhradím opravně DPH: 321/221 a jak zaúčtuji ten zbytek, který pojišťovna posílá rovnou opravně? Na 321 mi to zůstává viset. Pochopila jsem z článku, že by to měl být interní doklad 315/648, ale jak se zbavím té části závazku na 321? Děkuji Eva N.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
14. 4. 2015 8:24:47
Dobrý den paní Rotterová. Podle českého účetního standardu pro podnikatele číslo 019 se výnosy, mající vztah k provozní oblasti, například nároky na náhradu škody účtované na příslušném účtu účtové skupiny 54 – Jiné provozní náklady (pro vyjádření mank a škod) účtují na účet 648 – Ostatní provozní výnosy (na Dal) proti pohledávkám za povinnými osobami, ve Vašem případě na 315 (na MD). Samozřejmě pokud jste plátci DPH a uplatnili jste si (nebo jste si uplatnit mohli) u Vašeho zboží nárok na odpočet DPH na vstupu, fakturujete náhradu škody přepravci bez DPH. Takže výše požadované škody bez DPH účtujete 315/648, doklad o uznané reklamaci můžete přiložit jako přílohu této faktury.
Hlášení závadného obsahu

Aneta Rotterová
14. 4. 2015 7:54:23
Dobrý den pane Chlada. Chtěla jsem se Vás zeptat na následující situaci. Jsme plátci DPH a posíláme zboží k zákazníkům přepravní společností. Tato přepravní společnost nám několikrát poškodila zasíláné zboží. Vystavili jsme jim VYDANOU FAKTURU - NÁHRADA škody (naše reklamace byla v plné výši uznána). Chtěla bych Vás poprosit jak tuto situaci účtovat. Kam si doklad od přepravní společnosti s uznanou náhradou škody založit a jak účtovat. Jsem začátečník, prosím omluvte mou neznalost. Děkuji předem za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
2. 4. 2015 12:54:40
Dobrý den. Jelikož píšete o plnění za opravu, předpokládám, že jste vozidlo nechala opravit a je opět pojízdné. Z faktury za opravu si normálně uplatníte nárok na odpočet DPH v plné výši, hodnotu opravy bez daně (základ daně) budete účtovat jako daňově uznaný výdaj. Plnění od pojišťovny budete účtovat jako zdanitelný příjem v plné výši, plnění které není předmětem DPH (náhrada škody). Pokud pojišťovna neplnila na Váš účet, ale rovnou na účet opravny, započtete pohledávku za pojišťovnou proti závazku za opravu (neuhrazené části faktury od opravny).
Hlášení závadného obsahu

Jitka S.
2. 4. 2015 12:37:05
Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat v tomto případě. Jsem OSVČ plátce DPH při koupi vozidla jsem uplatnila DPH, po roce jsem bylo vozidlo poškozeno při dopravní nehodě, pojišťovna mi uhradila plnění za opravu bez DPH a navíc mi uhradila tzv. znehodnocení vozidla opravou, tj. rozdíl mezi cenou vozidla před poškozením a snížení ceny vozidla na trhu, které bylo bourané. Plnění mi bylo poskytnuto rovněž bez DPH s tím, že i hodnota vozidla je bez DPH, tedy rozdíl v jeho ceně je nutné zvažovat bez DPH. K tomuto plnění nebudu mít žádnou fakturu, jen dopis pojišťovny, jak jej mám zaúčtovat a jak to bude s DPH? Moc děkuji JV
Hlášení závadného obsahu

Hanka76
9. 3. 2015 10:57:39
Díky moc za rychlou a vše vysvětlující odpověď! Přeji příjemný zbytek dne.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
9. 3. 2015 10:40:40
Pro Hanku76. Bez ohledu na to, kým je nehoda zaviněna, v případě, že je vozidlo OPRAVITELNÉ, tedy nedochází k jeho vyřazení z majetku z důvodu nepoužitelnosti, jsou náklady na opravu DAŇOVĚ UZNATELNÝM VÝDAJEM. Proti těmto nákladům na opravu jsou pak všechny přijaté NÁHRADY škody, ať od pojišťovny nebo viníka nehody ZDANITELNÝM PŘÍJMEM. Pouze v případě, kdy by vozidlo bylo neopravitelné a bylo vyřazeno podle ustanovení §25 odstavec 2) zákona o DP, pak jsou daňově uznaným výdajem jen náklady na opravu do výše přijatých náhrad.
Hlášení závadného obsahu

Hanka76
9. 3. 2015 9:57:52
Dobrý den, chtěla bych se ujistit, že jsem věc dobře pochopila. V případě, že je autonehoda zaviněna majitelem vozu či zaměstnancem a automobil je užíván pouze k podnikání, jsou výdaje na opravu automobilu daňově uznatelné, i když převýší náhradu od pojišťovny z havarijní pojistky a zaměstnanci není předepsána žádná škoda k úhradě? Děkuji moc za objasnění.
Hlášení závadného obsahu

oldřich jeníček
12. 11. 2014 17:00:36
Pane Chlada.Děkuji za vyčerpávající odpověď .Přeji hezky zbytek dne.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
12. 11. 2014 9:13:35
Dobrý den pane Jeníček. Ve Vašem dotazu je poměrně hodně nových informací. Pokud se však vrátím k původní otázce, je potřeba si vyjasnit některé body:
1. vycházel jsem z toho, že se ve Vašem případě jednalo o normální pojistné plnění po dopravní nehodě, přičemž toto plnění hradí čistě náklady na OPRAVU vozidla. Jak jsem Vám již jednou odpověděl, oprava vozidla NENÍ technickým zhodnocením, tudíž se na ní nevztahuje úprava odpočtu daně podle § 78 zákona o DPH. Nebudu tady spekulovat o tom, zda jste si nenechal nad rámec opravy auto natolik vylepšit, že by se ve skutečnosti o technické zhodnocení jednalo, to musíte vědět Vy. Pokud Vám FÚ odpovídal na úpravu odpočtu u TECHNICKÉHO ZHODNOCENÍ, pak Vám odpověděli správně. Pokud jste se ptal na OPRAVU a FÚ Vám odpověděl, že budete muset upravit odpočet podle § 78, pak Vám odpověděli chybně.
2. v původním dotazu jste uváděl, že máte vozidlo VÝHRADNĚ k podnikání. Jak nově uvádíte, již několik let používáte vozidlo převážně k soukromým účelům. Potom záleží na tom, zda jste používal vozidlo pro soukromé účely ještě před uplynutím lhůty pro úpravu odpočtu. Pokud ano, měl jste upravit odpočet podle § 78 již v průběhu této lhůty. Pokud jste vozidlo výhradně k podnikání používal nejméně do konce uplynutí lhůty podle § 78/3 zákona o DPH, v tom případě by se Vás povinnost upravovat odpočet daně uplatněné v původním pořízení vozidla netýkala.
3. v případě, že byste vozidlo v době dopravní nehody využíval VÝHRADNĚ k podnikání, máte nárok si uplatnit odpočet z faktury od servisu za OPRAVU v plné výši. Pokud ovšem vozidlo již používáte výhradně pro účely soukromé, nikoli pro podnikání, pak v souladu s ustanovením § 72 zákona o DPH nemáte nárok na uplatnění odpočtu DPH z opravy.
Pokud se namátkou podívám například na pojistné podmínky Kooperativy pro povinné ručení, pak v nich najdu toto ustanovení:
„Má-li oprávněná osoba při provádění opravy nebo náhrady související s pojistnou událostí nárok na vrácení DPH podle příslušných účetních předpisů, poskytne pojistitel plnění bez DPH. V případech, kdy oprávněná osoba tento nárok nemá, poskytne pojistitel plnění včetně DPH“.
S tímto by se podle mého názoru snad dalo s pojišťovnou jednat, pokud byste byl schopen prokázat, že nárok na odpočet podle příslušných právních předpisů nemáte (viz. odkaz na zmíněný § 72). Jen pro úplnost znovu uvádím, že jsem použil pasáž ze VOP pojišťovny Kooperativa a nevylučuji, že pojišťovna, která má plnit ve Vašem případě bude mít věc svých VOP tuto oblast upravenu odlišně. Nicméně právní obsah byl měl být podle mého názoru všech pojišťoven jednotný.
Hlášení závadného obsahu

oldřich jeníček
12. 11. 2014 0:12:56
Dobrý den Chlada. Zeptám se trochu jinak. Jelikož již pět let skoro nepodnikám.Tudíš nemám skoro žádné plnění dph na výstupu.Finanční úřad na mne tlačí,abych se odhlásil od daně z přidané hodnoty.Vozidlo je daňové evidenci a používám i v soukromí. Již pět let jsem neuplatnil jediný odklad na vstupu a to ani na palivo.Akorát platím silniční daň. Pokud bych ho stále nechal v podnikání.Jen bych zrušil přihlášení k dani z přidané hodnoty.Je možné že by po mě finanční úřad mohl chtít vrátit poměrnou část dph ,které zaplatím autoservisu za opravu. Poté co pojišťovna viníka nehody zaplatí pouze základ daně .Já tuto daň uplatním v přiznání k dph ,ale v následujícím období se již od dph odhlásím. Na finančním úřadě mi řekli,že budu poměrnou část vratky dph nucen vrátit,protože neuplyne pětiletá lhůta. Je možné nějak donutit pojišťovnu k plnému plnění i včetně dph, které bych pak samozřejmě neuplatňoval já? Protož jinak mi vznikne škoda ve výši dph aniž bych cokoli zavinil.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
11. 11. 2014 1:45:42
Dobrý den pane Jeníček. Podle mého názoru základním bodem ve Vámi uváděném článku je domněnka, že vyřazení automobilu, u nějž byl uplatněn nárok na odpočet DPH, do soukromého vlastnictví podle § 13 odstavec 4 není předmětem DPH, tedy se jedná o změnu rozsahu použití dlouhodobého majetku pro účely, které zakládají nárok na odpočet daně. Já se s tímto názorem nemohu ztotožnit a to z toho důvodu, že vyřazení auta v tomto případě je považováno za zdanitelné plnění, které normálně podléhá odvodu daně, stanovené ze základu podle § 36 odstavec 6 zákona o DPH. Tedy nejedná se o skutečnost, kdy by auto bylo použito pro osvobozená plnění plátce (plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně) a proto v tomto případě důvod pro úpravu odpočtu daně nevzniká.
K nutnosti provést úpravu odpočtu podle § 78 zákona o DPH může například dojít v případě, kdy bude plátce vyřazovat pro soukromé účely stavbu, u níž uplatnil nárok na odpočet DPH na vstupu. V případě vyřazení stavby by se rovněž jednalo o zdanitelné plnění podle § 13 odstavec 4, ovšem současně platí ustanovení § 56 odstavec 3. Tedy v případě vyřazení stavby například po 6 letech od kolaudace by toto bylo osvobozeno od daně. Pak by plátce neodváděl DPH na výstupu, ale byl by povinen provést úpravu odpočtu a část původně uplatněné daně vrátit.
Hlášení závadného obsahu

oldřich jeníček
10. 11. 2014 23:15:30
Dobrý den pane Chlada,děkuji za odpověď. Setkal jsem se s jiným vysvětlením přístupu k dph v případě vyřazení automobilu. Doplnímli do vzorce níže uvedeného PN = Počet roků zbývajících do uplynutí pětileté lhůty na úpravu odpočtu,což je nyní rovna nule.Tak mi vyjde nulové DPH. Tak to podle vás není možné?

Vyřazení automobilu z obchodního majetku fyzické osoby z pohledu daně z přidané hodnoty
U automobilu, u kterého nebyl uplatněn nárok na odpočet DPH (např. osobní automobil pořízený před 1. 4. 2009), nemá jeho vyřazení z obchodního majetku fyzické osoby žádný vliv na odvod DPH na výstupu. U automobilu, u kterého byl uplatněn nárok na odpočet DPH na vstupu, se vyřazení automobilu z obchodního majetku považuje za dodání zboží dle § 13 odst. 4 písm. a) zákona o DPH. Toto plnění podléhá úpravě odpočtu podle § 78 až 78d zákona o DPH po dobu 5 let od uplatnění původního odpočtu daně. Úprava odpočtu se provede podle vzorce uvedeného v § 78d zákona o DPH:
UO=1/5DVxUN/xPN
UO=Úprava odpočtu daně
DV = Uplatněný odpočet daně na vstupu
UN = Ukazatel nároku na odpočet daně
PN = Počet roků zbývajících do uplynutí pětileté lhůty na úpravu odpočtu
Ukazatelem nároku na odpočet UN je 0 %, pokud je plnění osvobozeno od daně, a 100 %, pokud je plnění zdanitelné. V případě vyřazení automobilu z obchodního majetku plátce připadá v úvahu ukazatel nároku na odpočet daně ve výši 100 % (dodání automobilu není osvobozeno od daně).
Příklad
Podnikatel, který je fyzickou osobou, vyřadil v červnu 2012 ze svého obchodního majetku automobil, který byl pořízen v září 2010 za 300 000 Kč plus 19 % DPH, celkem tedy za 357 000 Kč. Podnikatel je čtvrtletním plátcem DPH a automobil po celou dobu používal pouze pro svoje ekonomické činnosti.
Po dosazení do vzorce vypočteme částku úpravy odpočtu daně: ÚO = 1/5 x 57 000 x (100 %) x 2 = 22 800 Kč.
Plátce daně musí tedy v daňovém přiznání k DPH za 2. čtvrtletí 2012 provést jednorázovou úpravu odpočtu daně ve výši 2/5 původně uplatňovaného odpočtu daně, protože do konce testovaného pětiletého období zbývají 2 roky. Za každý rok testovaného období tedy plátce vrací 1/5 původně uplatněného odpočtu daně. Stejným způsobem by se postupovalo i v případě, že by plátce daně uplatnil na vstupu jen poměrnou část odpočtu z důvodu užívání automobilu i pro účely nesouvisející s jeho ekonomickou činností. Výpočet by v tomto případě vycházel z nižší částky původně uplatněného odpočtu.
Vzhledem k tomu, že vyřazení automobilu z obchodního majetku podnikatele se považuje za dodání zboží, musí plátce daně vyhotovit na toto plnění daňový doklad o použití s náležitostmi dle § 29 zákona o DPH. Vypočtená částka daně se uvede se znaménkem minus do řádku 45 daňového přiznání k DPH - Korekce odpočtů. Odvedená daň je položkou, kterou může podnikatel uplatnit do daňově účinných výdajů dle znění pokynu GFŘ č. D-6 - výklad k § 24 odst. 2 písm. ch) zákona. Podnikatel, který vede účetnictví, může zaúčtovat povinnost odvodu této daně účetním zápisem 538/343.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
8. 11. 2014 16:03:36
Dobrý den pane Jeníček. Oprava vozidla po nehodě není z účetního a daňového hlediska technickým zhodnocením. Jedná se pouze o "odstranění částečného fyzického poškození za účelem uvedení vozidla do provozuschopného stavu a to i za použití jiných než původních materiálů, dílů, součástí nebo technologií" (tolik oficiální definice). Pojistné plnění zaúčtujete jako provozní výnos, naproti tomu náklady za opravu vozidla (bez DPH) zaúčtujete jako daňově uznaný náklad. Důvody, proč musíte zaplatit servisu DPH i způsob, jakým bude postupovat pojišťovna, jsem uvedl ve své odpovědi paní Evě (viz. níže). Ve Vašem účetnictví zůstane vozidlo i nadále plně odepsané, jeho účetní hodnota se nezvýší.
Pokud jde o Vámi zmíněné následné vyřazení auta z obchodního majetku a jeho používání pro osobní účely, u fyzické osoby není nutné přepisování vozidla z IČO na rodné číslo. Podstatné je to, aby se průkazně jednalo o majetek dotyčné osoby (Váš) a vyřazení z OM bylo jasné z účetnictví (nebo DE) - zápisem o vyřazení na kartě majetku nebo obdobným způsobem.
Vyřazení automobilu pro osobní účely podle ustanovení § 13 odstavec 4 písmeno a) zákona o DPH je tzv. fiktivním zdanitelným plněním podléhajícím DPH na výstupu. Nejedná se tedy o změnu rozsahu použití dlouhodobého majetku pro účely, které zakládají nárok na odpočet daně, ve smyslu ustanovení § 78 zákona o DPH a není třeba se zabývat v tomto případě otázkou úpravy odpočtu daně. Finanční úřad po Vás nebude požadovat vrácení přeplatku na DPH, jak se obáváte, ale bude po Vás požadovat (zjednodušeně řečeno) odvod DPH z ceny, za kterou by bylo možno Vaše vozidlo pořídit ke dni vyřazení z OM (§ 36/6 zákona o DPH), tedy v podstatě z ceny stanovené znaleckým posudkem nebo odborným autobazarem.
Hlášení závadného obsahu

oldřich jeníček
8. 11. 2014 8:00:30
Dobrý den,byl jsem označen při nehodě jako poškozený.Vozidlo mám na ičo a výhradně k podnikání.Jsem též plátcem dph.Při opravě v servisu po mě budou požadovat uhrazení dph. Auto mám již účetně uplatněné všechny odpisy,tudiš má v účetnictví nulovou hodnotu a dph bylo na něj uplatněno před více než pěti lety. tudíš plánuji ho převést na konci účetního roku z ičo na sebe tudíž na rodné číslo. Ale jelikož pojistné plnění zaúčtuji do údržby vozidla.Tak vozidlo již nebude mít nulovou hodnotu ? Dále u uplatněného dph, které po mě bude požadovat zaplatit auto servis,neproběhne pětiletá promlčecí lhůta. Tudíš se stane snej větší pravděpodobností,že finační úřad po mě bude bude požadovat vrácení přeplatku na dph.Pro upřesnění již skoro nepodnikám a tak jedno velké dph finanční úřad vyprovokuje k daňove kontrole, což se již v minulosti stalo.Tudíž by mě vznikla škoda ve víši dph. Jak mám postupovat při jednání s pojišťovnou?
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
2. 10. 2014 15:02:36
Dobrý den paní Evo. Pojišťovny jako poskytovatelé pojistného plnění (náhrady škody) mají totiž ve svých všeobecných pojistných podmínkách zahrnuto ustanovení, podle něhož u plátců DPH poskytuje pojistitel pojistné plnění bez DPH s výjimkou případů, kdy plátce DPH nemůže z důvodů daných příslušnými právními předpisy uplatnit odpočet této daně u finančního úřadu. Tedy ve Vašem případě, kdy Vám zřejmě nic nebrání si odpočet DPH uplatnit, bude pojišťovna postupovat podle tohoto ustanovení a nahradí škodu jen ve výši bez DPH. Servis, který Vám vozidlo opravoval po Vás zákonitě jako po plátci DPH požaduje, abyste DPH uhradila Vy a doplatek faktury obdrží od pojišťovny viníka. Vy si ovšem zaplacené DPH v daňovém přiznání odečtete a snížíte si o něj daňovou povinnost, případně Vám bude vráceno formou nadměrného odpočtu.
Hlášení závadného obsahu

Eva
2. 10. 2014 13:10:51
Dobrý den bylo mě nabourán vůz na parkovišti,kde můj vůz stál a jiný vůz do mého nacouval.Byla mě způsobena škoda na zadním nárazníku.Auto mám na IČO a jsem plátcem DPH(osobní vůz)Z pojištovny viníka mě byl určen servis,ale ten po mě žádá úhradu DPH z celkové opravy.Je tato platba po mě vyžadována vůbec možná?Já jsem nic nezavinila tudíž nechápu proč bych měla něco platit.Vysvětlení,že si vše můžu zaúčtovat mě nezajímá.Přeci nikde není psaný,že když jsem plátcem,že si musím vše odečítat.Vůz je na leasing.Tak se ptám jestli je postup korektní.Navrhovala jsem servisu, že napíši čestné prohlášení,že si DPH z opravy nebudu nárokovat v účetnictví,ale servis nechce.Ten co mě naboural je také plátcem DPH tak si to pojištovna má vyřídit s viníkem,ale tak to prý nefunguje.Děkuji za odpovědˇ.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
12. 5. 2014 8:51:40
Dobrý den Simono. Předpokládám, že u náhradního vozidla poskytnutého autoservisem platí, že plátcem silniční daně je již tato opravna. Za toto vozidlo byste proto silniční daň neplatila. U Vašeho vozidla byste neplatila silniční daň za dobu opravy vozidla, pokud by tato doba trvala celý příslušný kalendářní měsíc - tedy vozidlo by nebylo celý měsíc používáno k podnikání nebo jiné samostatně výdělečné činnosti podle § 2 zákona o dani silniční.
Hlášení závadného obsahu

Simona
12. 5. 2014 7:08:57
Dobrý den, při dopravní nehodě mi bylo poškozeno firemní vozidlo, které se používá výhradně pro firmu. Bylo mi nabídnuto náhradní vozidlo (stejný obsah). Jak je to s daní silniční, když firení vozidlo je v opravně a za něj mám zapůjčené náhradní? V účetnictví se objeví faktura za půjčení vozidla, kterou pojišťovna uhradí opravně. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
24. 3. 2014 11:52:28
Dobrý den Markéto 27. Pokud se ptáte na případ tak, jak je popsán v článku, tedy vozidlo opravitelné, pak pojistné plnění od pojišťovny na 648 je zdanitelným příjmem, naproti tomu náklady na opravu vozidla na druhé straně jsou zase daňově uznaným výdajem.
Hlášení závadného obsahu

Markéta 27
24. 3. 2014 11:25:23
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda plnění od pojišťovny, které se jak uvádíte bude účtovat na účet 648-tento účet je daňový nebo nedaňový?Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
6. 2. 2014 13:09:47
Jen pro doplnění, samozřejmě by se pak ale neúčtovalo o nákladech na opravu, ale o zůstatkové ceně vozidla.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
6. 2. 2014 12:59:30
Dobrý den. To, co Vám sdělila Vaše daňová poradkyně by byla pravda v případě, kdyby v důsledku poškození bylo vozidlo NEOPRAVITELNÉ. Pak by platilo ustanovení §25 odstavec 2), podle něhož škodou se rozumí fyzické znehodnocení (poškození nebo zničení) majetku ve vlastnictví poplatníka, a to z objektivních i subjektivních příčin, pokud je majetek v důsledku škody VYŘAZEN. Pak platí to, že daňově uznaným výdajem je pouze zůstatková cena hmotného majetku vyřazeného v důsledku škody jen do výše náhrad. (kromě případů škody vzniklé v důsledku živelních pohrom nebo škody způsobené podle potvrzení policie neznámým pachatelem anebo jako zvýšené výdaje v důsledku opatření stanovených zvláštními předpisy). Pak by samozřejmě platilo i účtování uvedené Vaší daňovou poradkyní. Výše uvedený článek se ovšem zabývá jiným dotazem, kdy bylo vozidlo opraveno a uvedeno do původního stavu, nikoli případem totální škody a vyřazení vozidla.
Hlášení závadného obsahu

Markéta 27
6. 2. 2014 12:24:53
Dobrý den, po konzultaci s daňovou poradkyní mi bylo sděleno, že náklady na opravu vozu nebudu účtovat na účet 511, ale na účet 549 a to jen do výše náhrady z pojišťovny, zbylou část pak mám naúčtovat na účet 549 ale jako daňově neznatelný náklad.Je to dobře?Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
6. 11. 2013 12:29:11
Ano, v případě, že se nejedná o "totální" škodu s následným vyřazením z majetku firmy, je nárok na odpočet DPH z faktury za opravu, případně zapůjčení náhradního vozidla. Případná přijatá náhrada od pojišťovny (ve vašem případě tedy nikoli z pojištění odpovědnosti viníka, ale z vaší havarijní pojistky) není předmětem DPH, ovšem podléhá zdanění daní z příjmů.
Hlášení závadného obsahu

petr2428
6. 11. 2013 9:38:38
Jak je to tedy, když jsem viníkem nehody já? Mám nárok na odpočet DPH? Díky
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Sleva 5 % na sociálním pojištění pro zaměstnavatele

15. 8. 2022 | Novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení sníží od 1. 2. 2023 zaměstnavatelům v některých případech pojistné o 5 % vyměřovacího základu. Bude se to týkat zaměstnanců s kratším pracovním úvazkem (8 až 30 hodin týdně) a bude náležet tehdy, pokud pečují o dítě do 10 let, jsou ve věku nad 55 let, osob zdravotně postižených či třeba studentů, a pokud si zaměstnanec vydělá maximálně 1,5násobek průměrné mzdy. Sleva na pojistném bude slevou pouze pro zaměstnavatele a novela vyšla již ve Sbírce zákonů.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
AskNet s.r.o.
Komplexní podpora Vašeho podnikání v oblasti účetnictví a mezd.
asknetcz.cz

Tlakový vzduch .cz
Vše pro výrobu, úpravu, rozvod a použití tlakového vzduchu.
www.tlakovyvzduch.cz

Daňový kalendář

25. 8. 2022 Přiznání DPH (za červenec 2022)
25. 8. 2022 Souhrnné hlášení (za červenec 2022)
25. 8. 2022 Kontrolní hlášení (za červenec 2022)
31. 8. 2022 Daň z nemovitých věcí (1. splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,46 Kč
0,080 Kč
23,99 Kč
0,286 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 15.08.2022

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme