Výpis ze zdravotní dokumentace od praktického lékaře


Bc. Michaela Sobotková
21. 5. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Výpis ze zdravotnické dokumentace si může posuzující lékař vyžádat prostřednictvím posuzované osoby (zaměstnance).

Foto: Fotolia

 

Máte povinnost dodat zaměstnavateli pro účely pracovnělékařské prohlídky výpis ze zdravotní dokumentace od svého praktického lékaře? Dokdy musí lékař výpis z dokumentace vydat a kdo jej hradí? Dozvíte se v tomto článku.


 
Zdravotní stav pro účely posouzení zdravotní způsobilosti při pracovnělékařských prohlídkách se hodnotí nejen na základě výsledků lékařské prohlídky a dalších potřebných odborných vyšetření, ale také mimo jiné na základě údajů uvedených ve výpisu ze zdravotnické dokumentace vedené o posuzované osobě jejím registrujícím praktickým lékařem.
 
Výpis ze zdravotnické dokumentace si může posuzující lékař vyžádat prostřednictvím posuzované osoby (zaměstnance), jak vyplývá ze zákona o specifických zdravotních službách (viz § 42 odst. 1 písm. b).
 
Pokud tedy po vás zaměstnavatel požaduje výpis ze zdravotnické dokumentace od vašeho registrujícího praktického lékaře, máte povinnost jej předložit. Ovšem nikoli zaměstnavateli, ale příslušnému lékaři, který pro něj provádí pracovnělékařské prohlídky. Výpis z dokumentace totiž obsahuje citlivá osobní data, na něž zaměstnavatel nemá nárok.
 
To, že by vám výpis registrující praktický lékař nedal, nepřipadá v úvahu. Není však výslovně stanovena lhůta, ve které má lékař vydat výpis ze zdravotnické dokumentace posuzované osoby pro lékaře poskytujícího pracovnělékařské služby. Obecně platí, že výpis pořídí po dohodě s žadatelem do 30 dnů.

Kdo platí výpis ze zdravotní dokumentace?

Posouzení zdravotní způsobilosti nebo zdravotního stavu pro potřeby vydání lékařského posudku hradí ten, kdo o něj žádá. To znamená, že náklady související s pracovnělékařskými službami hradí pro své zaměstnance zaměstnavatel.
 
Hradí též pořízení výpisu ze zdravotní dokumentace, pokud je k prohlídce vyžadován. Částku za pořízení výpisu, který si od praktického lékaře vyžádáte na pokyn zaměstnavatele pro účely provedení pracovnělékařské prohlídky, vám tedy musí zaměstnavatel proplatit.


Související články:
Zdravotní prohlídky zaměstnanců
Zdravotní prohlídky – práva a povinnosti
Pracovnělékařské prohlídky podle nové vyhlášky


Zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Jakub
21. 8. 2022 16:10:25
Lze po lékaři požadovat změnu chybně uvedených údajů ve zdravotní dokumkentaci ?
Hlášení závadného obsahu

Miroslav
12. 6. 2021 13:14:55
Dobrý den chtěl bych se zeptat mám starou diagnózu v dětství jsem měl schizofrenie ale nebylo to tak a napsal mi amnézie omáčkou látku žádné proti jsem neužíval a do zaměstnání mě nechtějí přijmout co mám udělat prosím o radu řádně jsem chodil 12 let do práce ale tet jsem z měnil zaměstnání nebo ta před choze už to bylo přímé zatezs Balog
Hlášení závadného obsahu

Helena
23. 4. 2021 11:46:47
Dobrý den,
zajímala by mě odpověď na dotaz paní Lenky z 28. 6. 2019 7:09:13.
Potřebuji dořešit problém, kdy smluvní lékař potřebuje ke zdravotní prohlídce výpis z dokumentace a ten vydává zaměstnanci na jeho jméno a to včetně příjmového dokladu a pak požaduje po zaměstnavateli jeho proplacení, ale zaměstnavatel v tomto případě není odběratelem - příjemcem zdanitelného plnění, protože lékař nedělá výpis pro zaměstnavatele, ale pro zaměstnance, potažmo dalšího lékaře. Jak by měl řešit zaměstnavatel proplácení takového dokladu?
Hlášení závadného obsahu

Dioda
21. 8. 2020 7:49:22
Dobrý den. může si zaměstnanec dojít pro výpis ze zdravotní dokumentace v pracovní době? Co když se mi cestou něco stane?
A může mi za to nějakým způsobem vzniknout ztráta na odměnách?
Hlášení závadného obsahu

Aleš
11. 12. 2019 14:38:52
Tvl slušná komunikace, taková trochu jednostranná.. :-) :-)
Hlášení závadného obsahu

Lenka
28. 6. 2019 7:09:13
Dobrý den, řešíme nyní doklady od praktických lékařů za výpis karty určený pro závodního lékaře. Jelikož je doklad na jméno zaměstnance, nemůžeme si jej prý jako zaměstnavatel dát do nákladů a zaměstnanci tedy legálně proplatit. V tom si ale protiřečí skutečnost, že je povinnost zaměstnavatele mít závodního lékaře a ten ke své práci tento výpis potřebuje.
Dá se to vyřešit například vnitropodnikovou směrnicí, kde by bylo uvedeno, že doklad za výpis zdravotní dokumentace od praktického lékaře bude zaměstnanci proplacen? nebo každému zaměstnanci musím připravit objednávku? Zde ale asi narazíme, protože dokumentaci vyžaduje závodní lékař, nikoli my jako zaměstnavatel.
Předem děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Barbora
8. 3. 2019 14:59:20
Dobrý den,chci se zeptat co vše musí obsahovat výpis zdravotní dokumentace.Můj lékař nevyplňuje do dokumentu zdravotní stav za posledních pět let ale za posledních 15let. Včetně operací z děcstvi ale ty nynější neudává ani nynější zdravotní stav. Pouze stav z roku 2004-2016.Udává konkrétní údaje spojené s obdobím když jsem se léčila u psychiatra.Lekář zaměstnavatele je pokaždé nespokojený s tím že lékař neudává aktuální stav á je nucen mě odeslat znova k psychiatrovi pro zprávu ke kterému již nechodím.Přišla jsem už kvůli tomu dvakrát o možnosti pracovat.A lékař se braním tím že je povinen to uvádět i když mu stále opakuji že je ale nutné aby tam napsal i můj zdravotní stav aktuální.Když udávat 14 -20 let starou diagnózu.Řekl že to není aktuální není potřeba že důležité jsou tyto informace.Prostě mi přijde že mi úmyslně poškozuje nejen pověst ale i možnost najít si slušnou a vyhovující práci.Bráni se nelogicky tím že on nemůže vymazat obsah mojí zdravotní dokumentace.C ož ale.po něm nechci, žádám ho pouze aby doplnil i můj aktuální stav.Bohužel mi řekl že tomu nerozumím a že nemám vzdělání k tomu abych po něm něco mohla chtít přesto že o to žádali i lékaři ke kterým jsem šla na vstupní prohlídku. Snažím se najít si jiného lékaře a uvažuji na lékaře stížnost.Pokud je nutné aby to tam uváděl 14let chybnou diagnózu prosím ale pokud i jiný lékař vyžaduje aktuální stav tak aby věděl že nyní se a ničím neléčím neměl by takto nynější můj lékař postupovat a poškozovat mě a tím že odcházím z ordinace opravdu jako blázen který něčemu nerozumí.A ještě mě obviňuje že ho žádám o vymazání informací ze zdravotní dokumentace.Myslím si že jeho postoj je nehorázný a porušuje lékařskou lékař váš má léčit ne poškozovat.
Hlášení závadného obsahu

verca
22. 1. 2019 14:26:33
Chci se zeptat,kolik stoji aktualne vypis ze zdravotni karty,muj lekar nemá uvedeny cenik služeb,dekuji
Hlášení závadného obsahu

david
14. 2. 2018 10:19:12
stratila se mi lekarska karta zamestnavatel po me chce vipisk lekarske karty a ma karta neni k dohledani co mam delat
Hlášení závadného obsahu

Jana V.
4. 9. 2017 12:43:22
5.9. mám nastopit na nové místo,ale moje lékařka je až do 15.9. na dovolené a její zástup ma ordinaci jinde a on mě ten výpis z karty dát nemůže,chci se zeptat jak to mám udělat,protože o to místo moc stojím
Hlášení závadného obsahu

Marie Kopřivová
16. 8. 2017 14:45:03
Byla jsem vyslána zaměstnavatelem na periodickou prohlídku mimo své pracoviště a bydliště. Má zaměstnavatel určenou lhůtu, dokdy musí vrátit peníze zaměstnanci za výpis ze zdravotní dokumentace a má nárok i na proplacení kopírování ?
Hlášení závadného obsahu

Stanicek.stan
18. 5. 2017 13:41:48
Dobry den
Chtel bych se zeptat. Jsem v pracovni neschopnosti po urazu ruky. Od 1.6.mam ale nastoupit do noveho zamestnani. Posledni kontrolu a ukonceni pracovni neschopnosti mam ale naplanovano na 30.5.Pro noveho zamestnavatele ale potrebuji vypis z karty pro podnikoveho lekare, ktery mi odmitl obvodni lekar vydat s tvrzenim ze musim nejdrive ukoncit PN. Je to pravda? Diky za informaci
Hlášení závadného obsahu

Adam
19. 4. 2017 16:26:15
dobrý den jak starý musí být výpis ze zdravotní dokumentace aby stačil závodnímu lékaři?
Hlášení závadného obsahu

Ivana
21. 1. 2017 12:47:08
Dobrý den, můj budoucí zaměstnavatel vyžaduje vdtupní prohlídku u svého smluvního lékaře. Mám nárok na její proplacení? Navíc aby mi ji udělal musím si vyžádat od své obvodní lékařky zdravotní dokumentaci kterou mi ona odmítá dát s tím, že má na to 30 dní. Zaměstnavatel chce ale abych nastoupila k 1.2.2017 Jak to mám tedy řešit? A mám nárok o proplacení od zaměstnavatele za výpis se zdr.dokumentace (pokud k němu vůbec dojde)? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Zdenka
29. 2. 2016 18:02:48
Dobrý den, co dělat pokud zaměstnavatel nechce proplatit výpis ze zdravotní dokumentace? Děkuji za odpověd´.
Hlášení závadného obsahu

Martin
16. 2. 2016 11:59:09
Ani v jednom z mojich 3 dosavadních zaměstnavatelů nic neproplatil..
Hlášení závadného obsahu

Katka
18. 1. 2016 3:47:18
Nemocnice Šumperk taky vyžádané výpisy, tj. výpis ze zdrav. dokumentace k těmto prohlídkám neproplácí. Zákony je moc nezajímají v čele s paní personalistkou.
Hlášení závadného obsahu

Lukáš
21. 9. 2015 13:10:41
No hezké to číst bohužel můj zaměstnavatel to neproplaci prý vedení si to urcilo
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Průměrná mzda pro rok 2024

26. 9. 2023 | Průměrná mzda bude v roce 2024 ve výši 43 967 Kč, částka vychází z údajů vyhlášených v nařízení vlády č. 286/2023 Sb. Průměrná mzda ovlivňuje mimo jiné výši záloh OSVČ, měsíční příjem zakládající účast zaměstnanců na nemocenském pojištění (pro rok 2024 zůstává rozhodná částka 4 000 Kč), hranici pro uplatnění progresivní sazby daně nebo strop vyměřovacího základu pro pojistné na důchodové pojištění.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Čerpací stanice Semerád
Čerpací stanice s PHM - Bantice, Brno, Hevlín
www.pavelsemerad.cz

Účetnictví Marie Konečná
Vedení účetnictví a daňové evidence
www.ucetnictvi-dane-praha.cz

Daňový kalendář

25. 10. 2023 Přiznání DPH (za září 2023)
25. 10. 2023 Přiznání DPH (za 3. čtvrtletí 2023)
25. 10. 2023 Souhrnné hlášení (za září 2023 a 3. čtvrtletí 2023)
25. 10. 2023 Kontrolní hlášení (za září 2023 a 3. čtvrtletí 2023)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,34 Kč
-0,125 Kč
22,97 Kč
-0,247 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.09.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme