Zdravotní prohlídky – práva a povinnosti


Lenka Uvírová
19. 5. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají zaměstnance bez vstupní lékařské prohlídky, hrozí finanční postih.

Foto: Fotolia

 

Může zaměstnavatel nařídit zdravotní prohlídku mimo pracovní dobu? Musí jít zaměstnanec k závodnímu lékaři, nebo může jít ke svému obvodnímu lékaři? Nejen na tyto otázky vám odpovíme v následujícím článku.


 
Dle zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) má každý zaměstnavatel povinnost zajišťovat pro své zaměstnance pracovnělékařské služby a je povinen uzavřít písemnou smlouvu s poskytovatelem pracovnělékařských služeb.
 
Při přijímání zaměstnance do pracovního poměru má zaměstnavatel povinnost sdělit mu, u kterého poskytovatele mu budou poskytnuty pracovnělékařské služby a vyšetření související s výkonem práce, kterým se musí podrobit. Za určitých podmínek může zaměstnanec absolvovat zdravotní prohlídku i u svého registrujícího lékaře.
 
S přijetím zákona o specifických zdravotních službách byla hodně diskutována i kritizována nutnost provádět pracovnělékařské prohlídky u zaměstnanců. Naštěstí novela zákona již odstranila tyto prohlídky u dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti. Zde zůstává povinnost podrobit se prohlídce pouze v případě, že bude zaměstnanec zařazen na rizikovou práci či na práci vyžadující určitou zdravotní způsobilost.
 
Zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají zaměstnance bez vstupní lékařské prohlídky, hrozí postih až do výše 2.000.000 Kč.
 
Vzhledem k tomu, že vám oblast pracovnělékařských prohlídek stále nedá spát a často se na ně ptáte, přinášíme odpovědi na vaše nejčastější dotazy.
 
Může zaměstnavatel nařídit preventivní prohlídku mimo pracovní dobu v osobním volnu zaměstnance?
 
Za podrobení se prohlídce mimo pracovní dobu náleží zaměstnanci náhrada mzdy, jakoby se jednalo o pracovní dobu.
 
Zaměstnanec má jít na periodickou prohlídku. Musí jí k závodnímu lékaři, nebo může jít ke svému obvodnímu lékaři?
 
Rozhodnutí o tom, zda bude pracovnělékařská prohlídka provedena u smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb nebo u registrujícího lékaře, je jednoznačně na zaměstnavateli, v tomto případě neplatí „svobodná volba lékaře“. V případě, kdy např. zaměstnanec vykonává práce, u nichž není pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví, může po dohodě se zaměstnavatelem absolvovat lékařskou prohlídku u svého registrujícího lékaře (zaměstnanci zařazení do 1. kategorie). Zaměstnanci zařazení do kategorie 2. a vyšší tyto prohlídky absolvují pouze u závodního lékaře.
 
Zaměstnavatel posílá zaměstnance na periodickou prohlídku. Zdravotnické zařízení, které bude tuto prohlídku provádět, chce po zaměstnanci zdravotní historii od ošetřujícího lékaře, který za tento výpis ze zdravotní dokumentace chce zaplatit. Má zaměstnavatel povinnost tento poplatek uhradit?
 
Pokud má zaměstnanec povinnost předložit poskytovateli pracovnělékařských služeb výpis ze své zdravotní dokumentace, jakožto součást prohlídky, spadá do povinnosti zaměstnavatele hradit rovněž náklad na její vyžádání. Každé zdravotnické zařízení má možnost vyžádat si zdravotnickou dokumentaci elektronickou cestou a nemusí tedy požadovat její doručení zaměstnancem.
 
Zaměstnanci, který je zaměstnán na dobu neurčitou, bylo při preventivní prohlídce sděleno, že ze zdravotních důvodů nemůže nadále vykonávat danou funkci, proto s ním chce zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr, protože pro něj nemá práci se sníženou pracovní schopností. Jak má zaměstnanec dál postupovat a co je pro něj výhodné?
 
Pokud dle lékařského posudku nemůže zaměstnanec dále vykonávat dosavadní práci, má zaměstnavatel povinnost jej převést na jinou práci. V případě, že zaměstnavatel tuto možnost nemá, může zaměstnanci dát dle zákona výpověď.
 
V případě, že nemůže zaměstnanec dosavadní práci vykonávat pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, má nárok na odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Pokud však není ztráta zdravotní způsobilosti takto zapříčiněna, právo na odstupné zaměstnanec nemá.
 
 
Související články:
Zdravotní prohlídky zaměstnanců
Pracovnělékařské prohlídky podle nové vyhlášky
Výpis ze zdravotní dokumentace od praktického lékaře
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Michal
30. 6. 2022 16:32:56
Prosím o ještě jeden dotaz, dcera byla donucena jít k lékaři tkzv.závodnímu i když má svou lékařku. Dcera je dospělá osoba, ale chtěla mít při této prohlídce u vyšetření osobu blízkou. Ze zákona má na takovou osobu právo, právo si vybrat, zda u toho chce určitou osobu, bohužel lékař začal vyvádět a pod nátlakem tuto osobu vyhodil a prohlídku provedl bez této osoby i když si to dotyčná osoba nepřála. Prosím o vaši právnickou radu, odpověd, jak postupovat v takovém případě. Arogance bílého plástě je neuvěřitelná. Když mu bylo naznačeno, že se chová lékař protiprávním jednáním, tak mu bylo jen řečeno, že ho to nezajímá. Prosím o vaši odpověd. To je prostě neuvěřitelný.
Hlášení závadného obsahu

Michal
30. 6. 2022 16:24:02
Dobrý den, prosím o poslání odpovědi na e-mail, moc děkuji. Jak je možné, že vy jako právníci nebojujete za práva lidí ve zdravotnictví, za práva občanů ve zdravotnictví. Jak je možné, že se nedodržuje základní právo a to právo na volbu lékaře včetně pohlaví. Pokud je osoba nucena jít navíc ještě k tkzv. závodnímu lékaři kterého si nemůže vybrat sám či sama, dokonce ani dle pohlaví, tak je to porušení práva volby lékaře a tím pádem toto právo je porušeno. Jsou ženy, které si chtějí vybrat například lékaře dle pohlaví a v tomto případě nemohou. Každý člověk má mít právo na výběr lékaře a to dobrovolně. Je to porušení práva o nedotknutelnosti těla a dále Ústavního zákona Listiny práv a svobod. Závodní lékař vás nezná stejně vyžaduje výpis od vašeho lékaře či lékařky, je to úplně nesmyslné a duplicitní a protiprávní. Co s tím budete dělat?
Hlášení závadného obsahu

Lubor
13. 5. 2022 7:21:53
Dobrý den, zaměstnavatel mě vyzval k periodické zdravotní prohlídce. Současně vyžaduje, abych k této prohlídce zajistil výpis ze zdravotní karty. Obvodní lékař uvedl, že před předáním výpisu požaduje provedení preventivní prohlídky. Preventivní prohlídku nechci absolvovat, takže nejsem schopen závodnímu lékaři zajistit výpis ze zdravotní karty. Bez zdravotní karty mi závodní lékař neprovede periodickou zdravotní prohlídku a zřejmě budu muset ukončit pracovní poměr (úředník, skupina 1).
Hlášení závadného obsahu

Jarmila
20. 10. 2021 12:04:43
Dobrý den, zaměstnanci na Program kvalifikovaný zaměstnanec, který nastoupí na základě zaměstnanecké karty, může mít potvrzení od lékaře - vstupní prohlídku - z Ukrajiny, když mu bude přidělena zaměstnanecká karta až třeba po měsíci po přihlášení zaměstnavatelem? Jde o to, že vlastně chceme vědět zdravotní stav již v okamžiku, kdy jde přebírat zaměstnaneckou kartu na Ministerstvo vnitra a samozřejmě tato zpráva bude založena s českým překladem.
Hlášení závadného obsahu

Jarmila
19. 10. 2021 18:45:31
účetní
Hlášení závadného obsahu

Berkova
21. 3. 2020 18:06:26
Potrebuji v kvetnu zdr.prohlidku do auta a ordinace jsou zavrene
Hlášení závadného obsahu

Tomáš Plesník
17. 3. 2020 14:38:44
Dobrý den zajimalo by mě jestli může zaměstnavatel v téhle situaci s coronavirem nutit k práci bez preventivní prohlídky v hutním průmyslu kde se pracuje na směny dekuji
Hlášení závadného obsahu

Denisa
17. 11. 2019 12:54:07
Dobrý den.Když hygiena zjistí,že nemám vstuoní prohlídku,a ukončí mi smlouvu,mám nárok na odstupné,když nebyla chyba na mé straně.Předem děkuji Denisa
Hlášení závadného obsahu

Marie
8. 8. 2019 12:59:20
Zdravím,mám dotaz zaměstnavatel mě každý dva měsíce posílá na preventivní prohlídky karpálního tunelu ..jak se tomu bránit,když nemám žádný problém ani za celý rok nemarodím?děkuji za info.
Hlášení závadného obsahu

Matej
21. 7. 2018 13:59:52
Dobrý den ,chci se zeptat jestli musím mít výstupní zdravotní prohlídku když jsem ve zkušební době děkuji.
Hlášení závadného obsahu

k.rostak
17. 5. 2018 20:39:51
Dobrý den, absolvoval jsem výstupní zdravotní prohlídku a zároven i vstupní prohlídku zároven jsem z jiného města na jak dlouhý paragraf mám nárok
Hlášení závadného obsahu

Petr.R.
6. 3. 2018 16:51:44
Dobrý den, pracuji 20 let jako kuchař. Mám jen vstupní lékařskou prohlídku a za uplynulých 20 let mě závodní lékař neviděl. Nyní mám určité zdravotní problémy související s mou prací. Jedná se o vleklý problém a můj dotaz je takový, jestli pan doktor a můj zaměstnavatel nezaspali...Kam bych se měl obrátit o radu nebo pomoc?
Hlášení závadného obsahu

JarVos
19. 2. 2018 12:45:10
Dobrý den prosím o informaci ,je možné jít k vstupní lékařské prohlídce i v neschopnosti?
Hlášení závadného obsahu

JArda
14. 1. 2018 8:30:17
Dobrý den byl jsem zaměstnán na HPP bez zdravotní prohlídky
Hlášení závadného obsahu

Veronika Sz
27. 11. 2017 13:06:24
Dobrý den,

pokud si jedu pro výpis z karty, mám právo po zaměstnavateli požadovat náhradu výdajů za cestu, pokud tam jedu mimo svou pracovní dobu?
Hlášení závadného obsahu

tom
15. 11. 2017 15:39:46
Dobrý den, zaměstnavatel po mě chce výpis ze zdravotní dokumentace po druhé za půl roku. Musím ke svému lékaři který je 150km ode mě. Mám nárok na úhradu dopravy?
Hlášení závadného obsahu

Klára S.
6. 10. 2017 8:57:34
Dobrý den, s firemním lékařem máme uzavřenou smlouvu. Potřebujeme však dokument, který nám lékař potvrdí na základě prohlídky firmy. Nikde jsem nebyla schopna dohledat co má dokument obsahovat. Za případné rady děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Eliška
30. 8. 2017 7:47:46
Ještě jsem zapomněla uvést, že zaměstnanec, který se nechce podrobit periodické prohlídce u smluvního lékaře zaměstnavatele, je zařazen do 2. kategorie.
Hlášení závadného obsahu

Eliška
30. 8. 2017 7:42:39
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat, pokud zaměstnanec odmítne jít na periodickou prohlídku u smluvního lékaře zaměstnavatele. Nezdráhá se nechat si prohlídku udělat, ale pouze u svého obvodního lékaře. Pokud mu tuto prohlídku zaměstnavatel uzná, hrozí mu postih? Může nutit zaměstnance, aby šel k lékaři ke kterému nechce? Předem děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Ivana
10. 5. 2017 17:59:08
Dobrý den, jsem FO a mám jednoho zaměstnance. Musím mít smlouvu s lékařem o lékařských kontrolách pro zaměstnance ( prodavačka)? Nebo se povinnost mít firemního lékaře vztahuje až od určitého počtu zaměstnanců? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

market
19. 4. 2017 14:26:44
dobrý den, byla jsem dlouhodobě nemocná /11 měsíců/, dostala jsem invalidní důchod 3. st., zaměstnavatel mě poslal na mimořádnou lékařskou prohlídku. Onkolog mi práci doporučil. Mohu pracovat na plný úvazek nebo na jaký, cítím se velmi dobře, práci bych bez problémů zvládla, jsem doiální pracovnice v neziskové organizaci. Jsme organizace, která má zaměstnance zařazené do 1. kategorie náročnosti práce. Zaměstnavatel od tohoto měsíce zaměstnal novou pracovnici na mé místo. Závodní lékař byl sjednán také před měsícem. Vidím to jako účelové jednání. Mohu se nějak bránit, nebo jaké mám možnosti. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Dana
4. 4. 2017 6:33:21
Dobrý den, jsem zaměstnána od 16.5.2017. Mám ID 2 stupně. Nechci absolvovat prohlídku u závodního lékaře, kam mne teď zaměstnavatel posílá. Vykonávám administrativní práce, nehrozí úraz nebo jiné nebezpečí. Mohu prohlídku absolvovat u svého praktického lékaře? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

mira
15. 3. 2017 15:33:39
Má zaměstnavatel právo přikázat zaměstnancům, aby obstarali výpis ze zdravotní dokumentace výhradně ve svém volném čase?
Hlášení závadného obsahu

jans
13. 3. 2017 13:14:45
Dobrý den, změnila jsem praktického lékaře, protože ten původní odešel do důchodu je povinnost absolhovat vstupní nebo preventivní prohlídku?
Hlášení závadného obsahu

František
9. 11. 2016 18:33:03
Dobrý den,jsem pět let zaměstnán u firmy, nebyl jsem poslán na vstupní lékařskou prohlídku a stal se mi pracovní úraz, po kterém nebudu moct dále v této firmě pracovat. Můžete mi prosím poradit, jak mám dále postupovat? Jsem stále v pracovní neschopnosti. Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

sabina.z
8. 11. 2016 22:38:41
Dobry den, jsem ve zkusebni dobe, nyni jsem na nemocenske, pomerne dlouho, a jeste jsem nepeosla vstupni prohlidkou do zamestnani. Cjystam se podat vypoved z urcitych osobnich duvodu. Chci se zeptat, zda je opravdu velky problem ohledne VP a jak ho pripadne resit. Je hloupost dodat VP s vypovedi nebo je to hloupost? Dekuji!
Hlášení závadného obsahu

Eva
27. 10. 2016 14:18:42
Tomáš Svatoň: Takové věci by měl hlídat zaměstnavatel a dát Vám včas vědět.
Hlášení závadného obsahu

Tomáš Svatoň
26. 10. 2016 19:49:50
Dobrý den. Musim si jako zaměstnanec hlidat datum pravidelne periodicke prohlidky nebo je povinen zamestnavatel zamestnance upozornit na.blizici se termin prohlidky. Dekuji
Hlášení závadného obsahu

Brigitte
18. 10. 2016 14:35:22
Luciee: U dohod pouze pokud je vykonávaná práce riziková nebo pokud tuto povinnost stanoví jiný zákon. Případně jestliže sám zaměstnavatel má pochybnosti o způsobilosti zaměstnance.
Hlášení závadného obsahu

Luciee
18. 10. 2016 13:01:31
Dobrý den, jsme začínající společnost.Budeme dodávat brigádníky na DPČ do supermarketu na pozici pokladní.Je zde potřeba vstupní lékařská prohlídka?V zákoně to bohužel není jasně dané.Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Antonín
13. 10. 2016 8:06:07
Medi - můžete dát výpověď ve zkušební době a na nebezpečné pracoviště upozornit inspektorát práce který by měl vše prověřit.
Hlášení závadného obsahu

Medi
12. 10. 2016 7:41:00
Dobry den, jsem zamestnana už asi tyden, jsem ve zkusebni době a chci odejit, protože zaměstnavatel klade velky duraz na dodrzovani určitých pravidel a sám není schopen dostat svým závaskům vůči nám zaměstnancům. Podpis smlouvy proběhl, uz jsem šla na první směnu bez vzupni lekařské prohlidky. Není ještě absolvovaná a pracuji jako prodejce, ale jejich sklad je nebezpecny a porušuje se bozp. Nevim kam se obratit, abych tuto situaci zlepsila, pro nove a stavajici zamestanance.. Chci dát k dnešnímu dni výpoveď. Prosim o informace jak dále postupovat.
Hlášení závadného obsahu

Mimi
19. 9. 2016 17:24:32
Dobry den muže po vás pri firemní periodické prohlidce závodní lekař požadovať moč? Pokud pracujete v automobilovom prumyslu na trojsmenem provoze?Dekuji za odpoveď.
Hlášení závadného obsahu

Jana S.
14. 9. 2016 7:15:11
Zaměstnavatel zavedl u nás k preventivním prohlídkám u závodního lékaře dotazník, ve kterém chce od nás (ne od našeho praktického lékaře)vyplnit informace: jestli užíváme doplňky stravy, jestli máme žlučníkové kameny, léčíme sa na endokrinologii...a podobně. Pak je tam souhlas, že tyto informace poskytujeme bez posouzení u našeho praktického lékaře. Má ta to zaměstnavatel právo?
Hlášení závadného obsahu

pokladna
17. 8. 2016 9:34:59
Dobrý den, zaměstnavatel objednal zaměstnance na periodickou prohlídku u lékaře v pracovní době. Ten se však nedostavil, protože si nestihl zajistit výpis ze zdrav.dokumentace, ač o termínu věděl 3 měsíce předem. Může zaměstnavatel, když nechal zaměstnanec původní termín propadnout, poslat tohoto na další prohlídku v jeho osobním volnu?
Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Karolina
14. 8. 2016 12:13:07
Dobrý den,nevím na koho se obrátit, abych na sebe zbytečně neupoutala pozornost a tak to chci zkusit takto. Byla jsem na lékařské prohlídce, bylo mi napsáno, že jsem způsobilá ale pouze za podmínky, v nekuřáckém prostředí. Jde o to, že pracuji jako provozní v restauraci(kuřácké), náplní mé práce je, být všude a převážně pomáhat číšníkům. Tudíž se musim pohybovat v zakouřeném prostředí. Co když přijde kontrola, čeká mne nějaký postih? Další věc je, že mám životní pojištění, které se vztahuje i na mé plíce. Co když do budoucna onemocním, ale přijde se na to, že jsem i přes omezení pracovala v kuřáckém prostředi? Mimo jiné, jaký postih bude mít můj zaměstnavatel? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Hana
12. 6. 2016 16:44:49
Dobrý den,jsem zaměstnaná pod agentůrou a nebyla jsem na vstupní prohlídce.Jak mám postupovat?Agentůra mi přestala platit peníze a dělají mi naschváli.
Hlášení závadného obsahu

Milena.Ch
9. 6. 2016 14:12:03
pro Veroniku: Pokud máte pouze zaměstnance zařazené do 1. kategorie nemusíte mít uzavřenou smlouvu se zdravotnickým zařízení. Zaměstnanci by v tomto případě mohli chodit na prohlídky ke svému obvodnímu lékaři.
Hlášení závadného obsahu

Veronika
8. 6. 2016 12:08:21
Dobrý den, musí mít uzavřenou smlouvu se zdravot.zařízením i malá firma např. do 5 zaměstnanců? Nebo lze vstupní, periodické prohlídky, pořešit u praktického lékaře jednotlivých zaměstnanců? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

JosefB
16. 5. 2016 21:24:09
Dobrý den nastoupil jsem do zaměstnání a nechal si udělat vstupní prohlídku, po měsíci jsem z práce odešel a známá mi řekla že je snad možné při dalším nástupu do jiného zaměstnání předložit či se nějak prokázat (do 3 měsíců od minulé prohlídky), prohlídkou z mého minulého zaměstnání. Je na tom něco pravdy? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Oldřich
12. 4. 2016 8:59:46
remar: Zkuste se obrátit na inspektorát práce, že zaměstnavatel neplní své povinnosti ohledně zdravotních prohlídek zaměstnanců.
Hlášení závadného obsahu

remar
9. 4. 2016 16:12:03
Dobry den, muj zamestavatel zamestnava kolem 40 lidi a dodnes, po 5 letech nemam vstupni prohlidku, ani zadnou jinou. Po nekolika pokusech se s nim domluvit , kdy se udelaj prohlidky, se vzdy na neco vymnouval a ted uz jsem to vzdal. Na koho se prosim muzu obratit,aby jsme donutili zamestnavatele nam tyto prohlidky nechal udelat?
Hlášení závadného obsahu

Alena
2. 12. 2015 15:15:48
Dobrý den,platila jsem ze svého zdravotní prohlídku do zaměstnání.Chci se zeptat dokdy mi peníze firma musí vyvrátit.Děkuji Alena
Hlášení závadného obsahu

Petra
24. 11. 2015 8:35:23
Dobry den,mam dotaz.Muj zamestnavatel me poslal na periodickou prohlidku,prohlidkou jsem prosla ,ale mela jsem prinest vypis ze zdravotni dokumentace.Bohuzel muj lekar je v pracovni neschopnosti.Prinesla jsem tedy svou zdravotni kartu na onu periodickou prohlidku.Byla jsem odmitnuta od lekare ,ze si trva na vypisu a at se registruji u jineho lekare a prinesu vypis ze zdravotni karty.Myslim ,ze zdravotni karta je vice nez vypis a nikdo mi nemuze nutit ke zmene lekare pokud jsem spokojena a lekari duveruji.Jdu znovu na periodickou prohlidku a mam zdravotni kartu zadny vypis.Mam dotaz jestli me lekar muze odmitnout se zdravotni kartou?Dekuji
Hlášení závadného obsahu

Dádula
8. 9. 2015 15:02:27
Jarmila:
Informace najdete v Nařízení vlády 590/2006 Sb. (bod 1 Vyšetření nebo ošetření):
a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).
Hlášení závadného obsahu

Jarmila
8. 9. 2015 10:29:53
Dobrý den, zaměstnanec v pracovní době absolvoval lékařské vyšetření, které není nutné pro výkon práce. Jaká mu náleží náhrada za dobu strávenou u lékaře, není časové rozmezí pouze datum. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Zajda Zdeněk
6. 9. 2015 5:05:48
Prosím o informaci, zda můžu pracovat na pracovišti,kde naměřené hodnoty benzopyrenu překračují povolený limit, stálí zaměstnanci jsou zařazeni v riziku, já jako pracovník externí firmy zařazen v riziku nejsem, pracuji v tomto prostředí v podstatě celý rok.Neporušuje v tomto případě můj zaměstnavatel nějaký předpis? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

marcelinka
14. 8. 2015 19:39:46
Dobrý den, v minulém roce jsem uzavřela pracovní poměr a také se podrobila zdravotní prohlídce. V lednu mi pracovní poměr skončil, a nyní v měsíci září uzavřu opět u stejné firmy pracovní poměr na dobu určitou, je prosím nutné opět absolvovat lékařskou prohlídku? Děkuji za odpověď - Bělová Marcela
Hlášení závadného obsahu

Martin Š.
3. 6. 2015 14:05:09
Pěkný den, dělám učitele na SŠ a k 30.6. mi končí pracovní poměr. Ředitelka po mně vyžaduje výstupní prohlídku? Je tato prohlídka nutná?
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Hloch
22. 4. 2015 20:46:53
Dobrý den,zaměstnavatel mi písemným příkazem nařídil absolvovat periodickou lékařskou prohlídku v konkrétní den a hodinu.Na tento den mi udělil neplacené volno s tím,že mne na celou směnu nahradil jiným pracovníkem.Mám nárok na nějkou mzdu,nebo je to na libovůli zaměstnavatele ?
Hlášení závadného obsahu

Marcela
16. 3. 2015 8:29:46
PETR R.: Na preventivní prohlídku k praktickému lékaři chodit nemusíte (pokud není "pracovnělékařská"). Pokud budete chtít jít, vezmete si klasicky propustku a je to vyřešeno. :-)
Hlášení závadného obsahu

PETR R.
15. 3. 2015 22:01:42
dobrý den, můj praktický lékař mne pozval na preventiovní prohlídku (nejedná se o pracovně lékařskou prohlídku) v mé pracovní době a tvrdí mi, že mně ze zákona na ní můsí zaměstnavatel uvolnit a uhradit mi mzdu. Jak je to?
Hlášení závadného obsahu

Eli
24. 1. 2015 11:41:43
Dobrý den zaměstnavatel chce aby muž šel na vstupni prohlídku po dvou letech co u něj pracuje. Přitom je ve dvouměsíčni vypovědi. Mam dotaz jestli je to nutné.
Hlášení závadného obsahu

Roman M
12. 12. 2014 10:06:25
Dobrý den, je nutné posílat zaměstnance na vstupní prohlídku, pokud mu končí pracovní smlouva k 31.12. a od 1.1. má smlouvu o pracovní činnosti (dohodu o provedení práce)? Prohlídku absolvoval 3/2014 (platná na 4 roky), riziko - činnost epidemiologicky závažná (výdej obědů). Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

barbora B.
25. 11. 2014 11:46:26
Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda je možné aby mě zaměstnavatel nutil jít na periodickou prohlídku když jsem na nemocenské? Prý pokud nebudu mít za sebou do konce měsíce prohlídku tak až audu mít ukončené marodění mě už nepustí do práce je to pravda??
Hlášení závadného obsahu

Jája
12. 11. 2014 17:03:48
Dobrý den, firma mě oznámila, že si mám zařídít vstupní lékařskou prohlídku před podepsáním smlouvy. Smlouva se mnou,ale nebyla podepsána. Mám nárok na proplacení úhrady vstupní prohlídky? Není mně po jednání ve firmě jasné, zda se mnou vůbec někdy pracovní smlouva bude sepsána. Případně jak dlouho platí nástupní prohlídka. Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Miloš Čermák
22. 9. 2014 15:21:04
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli jsem opravdu povinen poskytnout výpis mé zdravotní dokumentace našemu závodnímu lékaři od mého praktického lékaře, pokud jdu na periodickou zdravotní prohlídku. Nelíbí se mě, že mé údaje ze zdravotní dokumentace musím poskytnou někomu jinému.
Hlášení závadného obsahu

Lída N.
27. 8. 2014 11:18:54
Dobrý den, má zaměstnavatel povinnost hradit zaměstnanci i náklady na dopravu ke smluvnímu lékaři, pokud je tento mimo místa jeho bydliště i pracoviště?
Hlášení závadného obsahu

Tom
7. 7. 2014 14:19:56
Na základě zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, je dle § 59 odst. 1 písm. a) bod 3 povinna absolvovat vstupní lékařskou prohlídku i osoba, jejíž pracovní poměr je založen jmenováním na vedoucí pracovní místo dle § 33 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
Hlášení závadného obsahu

Jaroslava Procházková
3. 7. 2014 1:27:48
Dobrý den, prosím Vás o odpověď, zda se povinnost absolvovat preventivní prohlídky u lékaře vztahují i na ředitele příspěvkové organizace, který je do své funkce jmenován zřizovatelem dané organizace a nemá tedy "klasickou" pracovní smlouvu. Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Lenka Uvírová
18. 6. 2014 19:04:38
Dobrý den paní Zdeňko, vzhledem k tomu, že zaměstnance k lékaři vysílá zaměstnavatel a neudělá to z různých důvodů v pracovní době. Je to stejné jako když vyšle zaměstnance třeba na školení.
Hlášení závadného obsahu

Zdeňka Br.
17. 6. 2014 21:40:38
To spíš chápu, jako že se řeší ušlá mzdy v době nepřítomnosti v práci, ale když tam jde zaměstnanec odpoledne mimo pracovní dobu,tak mu žádná mzda neujde. Jde tam z důvodu jediného možného termínu lékaře.
Hlášení závadného obsahu

Lenka Uvírová
17. 6. 2014 14:49:57
Dobrý den, jedná se o § 103 odst. 1 písm. e) zákoníku práce
Hlášení závadného obsahu

Zdeňka Br.
16. 6. 2014 11:26:12
Dobrý den, podle kterého paragrafu zákona je zaměstnavatel povinen uhradit zaměstnanci náhradu mzdy,když se podrobí prev.prohlídce ve svém osobním volnu?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Zahraniční stravné pro rok 2024

5. 12. 2023 | Ministerstvo financí stanovilo na základě nové vyhlášky č. 341/2023 Sb. výši základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2024. Oproti aktuálně platné vyhlášce č. 401/2022 Sb. se od 1. 1. 2024 změní sazby zahraničního stravného u 22 států. Jedná se například o Estonsko, Lotyšsko, Maďarsko, Chorvatsko, Španělsko, Norsko či Švédsko.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
SQM4.com
Mikroprocesorové ARM moduly řídí, měří, počítají.
www.sqm4.com

Agentura VIKA
Jazyková škola a vzdělávací agentura
www.vika.cz

Daňový kalendář

15. 12. 2023 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 12. 2023 Daň z příjmů (pololetní záloha)
27. 12. 2023 Přiznání DPH (za listopad 2023)
27. 12. 2023 Souhrnné hlášení (za listopad 2023)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,37 Kč
-0,020 Kč
22,52 Kč
0,081 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.12.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme