Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Za krásami starého papírnického řemesla


Ivona Neuwirtová
4. 7. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Ruční papír se vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu a vyznačuje se vysokou kvalitou.

Foto: Ruční papírna Velké Losiny

pouziva POHODU
 

Velkolosinská papírenská manufaktura, jediná svého druhu u nás, je dnes se svou několikasetletou tradicí nepřetržité ruční výroby skutečnou „pamětnicí“ a současně i ojedinělým zdrojem řady zajímavých informací o vývoji výrobní techniky.


 
Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.
 
Jako technická památka například udržuje dodnes v chodu několik technologicky i technicky velmi zajímavých zařízení, ve výrobním procesu stále využívá řadu tradičních pomůcek a poznatků minulých generací. Unikátní areál byl v roce 2002 prohlášen za národní kulturní památku.
 
Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi.
 
Ručně čerpané papíry a dnešní sortiment exkluzivních výrobků z nich získaly trvalé místo a oblibu u příznivců tradičních českých rukodělných výrobků.

Muzeum papíru

Areál národní kulturní památky nabízí zájemcům také návštěvu Muzea papíru, kde si mohou prohlédnout i některá pracoviště výrobního provozu. Zavítat můžete i do reprezentační prodejny a stylová restaurace může být příjemnou tečkou na samý závěr.
 
Papírenská manufaktura ve Velkých Losinách představuje svým návštěvníkům na dvou prohlídkových okruzích Muzea papíru tradiční výrobní techniku papíru, dějiny řemesla i řadu technických zajímavostí.
 
Nahlédnete do minulosti a současnosti kdysi velmi známého, ceněného a rozšířeného řemesla. Ruční papíry se tu více než čtyři staletí stále vyrábějí v autentických prostorách. Prohlídka areálu se zasvěceným výkladem průvodců je ojedinělou příležitostí k seznámení se s dávnou historií ruční výroby papíru.
 
V období hlavní turistické sezóny jsou aktivity pro návštěvníky ještě rozšířeny. Můžete si sami zhotovit vlastní listy papíru nebo se zúčastnit tvůrčí dílny s lektory, speciální večerní prohlídky a pravidelné sezonní výstavy v galerii Muzea papíru.


Související články:
Vinařství Gotberg vsadilo na přívlastková vína špičkové kvality
MANMAT – Inspirováno mushery, utvářeno zákazníky, kvalita potvrzena léty
František Hlava navázal na prvorepublikovou slávu dezertářství


Zdroj: Ruční papírna Velké Losiny
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
FTA Consulting
Zabýváme se zpracováním účetnictví a daní malých a středních subjektů.
www.ftac.cz

Ing. Marie Pavlištová
Vedení účetnictví, daňové evidence, mzdy, DPH, poradenství.
www.flashtax.eu

Daňový kalendář

20. 7. 2019 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Kontrolní hlášení (za červen 2019 a 2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za červen 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za 2. čtvrtletí 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,59 Kč
-0,020 Kč
22,81 Kč
-0,018 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 18.07.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru