Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

5 věcí, které musí od ledna váš účetní program umět


Redakce
11. 12. 2020
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Změny přijímané zákonodárci na poslední chvíli neulehčují podnikání živnostníkům, firmám, ale ani účetním a daňovým poradcům.

Foto: 123RF

chystase
 

Daňové novinky se na nás nyní řítí jako lavina. Podnikatelé ani výrobci účetních programů v posledním měsíci roku nemají jistotu, s čím od ledna počítat. Pojďme si shrnout ty nejdůležitější změny, které musí každý program bezpodmínečně reflektovat.


 
V poslední době se přes nás přehnala doslova daňová smršť a téměř dennodenně se dozvídáme, jaké novinky můžeme očekávat v nejbližších týdnech či měsících. A ani poměrně velké změny v zákoníku práce personalistům a mzdovým účetním na klidu nepřidají.

Abyste si trochu utřídili informace, které se na vás valí ze všech stran, níže vám přinášíme přehledný výčet těch nejdůležitějších novinek a změn pro rok 2021, a to nejen v daňové oblasti, ale také v oblasti dovolené a jejího nového výpočtu.

1. Zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka

Dojde ke zrušení tzv. superhrubé mzdy v rámci daňového balíčku na rok 2021. Od příštího roku by měla být zavedena sazba daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 % a počítat by se měla z hrubé mzdy. Druhá zvýšená sazba ve výši 23 % by měla potom nahradit „solidární přirážku“ a danit příjmy nad 141 764 Kč měsíčně.

Opatření je zamýšleno pouze jako dočasné, a to po dobu dvou let. Poté se na základě ekonomického a fiskálního vývoje rozhodne, zda tento daňový režim a výše sazeb zůstanou, či se změní.

Další změnou v daňovém balíčku je zvýšení základní slevy na poplatníka, a to z nynějších 24 840 Kč na 27 840 Kč pro rok 2021 (měsíčně tedy 2 320 Kč) a na 30 840 Kč pro rok 2022 (měsíčně tedy 2 570 Kč). Poslanci původně odhlasovali vyšší slevu, ale senátoři 10. prosince základní slevu na poplatníka upravili a snížili.

Daňový balíček nyní míří ještě ke schválení zpět do Poslanecké sněmovny, která ho může přijmout, nebo odmítnout a podpořit původní návrh. Každopádně v této oblasti k nějakým změnám s největší pravděpodobností dojde, nová výše sazby daně i slevy na poplatníka tak ve vašem účetním programu rozhodně ovlivní výpočet mezd.

2. Stravovací paušál

Daňový balíček by měl zavést taktéž tzv. stravovací paušál neboli peněžitý příspěvek na stravování, který má být alternativou k závodnímu stravování či papírovým stravenkám (které se zavedením stravenkového paušálu nezruší), a doplňuje tak možnost dosavadního daňově zvýhodněného stravování.

Daňový dopad při poskytování stravenkového paušálu a stravenek bude shodný. Například za 21 odpracovaných směn v měsíci může zaměstnanec získat daňově uznatelný příspěvek na stravování ve formě stravenkového paušálu zhruba ve výši 1 500 Kč.

Přechod na stravenkový paušál by měl vést k poklesu administrativy a nákladů na poplatky a provize, které jsou spojeny s poskytovanými stravenkami. Navíc zvýhodněný příspěvek na stravování budou moci využít i zaměstnanci, kteří na něj dnes nedosáhnou.

Stravenkový paušál je součástí daňového balíčku, u kterého ještě nebyl dokončený legislativní proces. Z pohledu změn v účetním programu je však zásadní, že peněžitý příspěvek na stravování může být poskytnut na jednu směnu až do výše 70 % horní hranice stravného, bude na straně zaměstnance osvobozen od daně z příjmů fyzických osob a nebude ani vstupovat do vyměřovacích základů pro odvod sociálního a zdravotního pojištění.

Pokud se chcete o této novince dozvědět víc, přečtěte si článek Připravovaná novinka na rok 2021: stravenkový paušál.

3. Paušální daň

Osoby samostatně výdělečně činné s ročním příjmem do 1 000 000 Kč budou moci od ledna 2021 platit pouze jednu paušální daň, která bude zahrnovat jak zdravotní a sociální pojištění, tak daň z příjmů. Pro příští rok by celková částka měla být 5 469 Kč. Pokud tedy do tohoto režimu vstoupíte a zaplatíte za celý příští rok celkem 65 628 Kč, už dále nezaplatíte žádnou daň ani pojistné.

Možnost využít paušální daň nebudou mít plátci DPH a OSVČ, které mají příjmy též ze závislé činnosti (ze zaměstnání), pro ostatní pak bude dobrovolná.

V případě, že uvažujete o tom, že byste režimu paušální daně pro rok 2021 využili, oznámení o vstupu do tohoto režimu musíte podat do 11. ledna 2021. Další možnost budete mít znovu až za rok. Pokud začnete podnikat v průběhu roku 2021, můžete se do režimu paušální daně samozřejmě také přihlásit. Oznámení o vstupu do paušálního režimu je třeba podat správci daně do dne zahájení samostatné výdělečné činnosti.

Více informací načerpáte v článku Paušální daň od roku 2021.

4. Zvýšení minimální mzdy

Minimální mzda se v příštím roce navýší na 15 200 Kč, oproti nynějším 14 600 Kč. Minimální hodinová mzda v roce 2021 bude tedy 90,50 Kč. Minimální mzda má vliv také na nejnižší úrovně zaručené mzdy, které stanovují nejnižší cenu práce odstupňovaně podle její složitosti, odpovědnosti a namáhavosti.

Zvýšení minimální mzdy má vliv i na daň z příjmů (např. na výši školkovného, na hranici příjmů pro daňový bonus či hranici pro osvobození pravidelně vyplácených důchodů) a zvýší též platbu pojistného na zdravotní pojištění osobám bez zdanitelných příjmů (tzv. OBZP), které nově zaplatí 2 052 Kč za měsíc. Všechny tyto oblasti daně z příjmů by tak měly mít ve vašem účetním programu aktualizovaný výpočet.

Podrobnosti naleznete v článcích Minimální mzda se v roce 2021 opět zvýší a Co se zvýší v roce 2021 spolu s minimální mzdou?

5. Změna ve výpočtu dovolené

Nejvýznamnější novinkou v novele zákoníku práce je bezesporu změna výpočtu dovolené. Její výše by měla být od roku 2021 odvozena od týdenní pracovní doby. Nově se tedy dovolená nebude již počítat na dny, ale na hodiny. Pro zaměstnance, který pracuje celý rok na plný úvazek, se toho příliš nezmění. Místo 20 dnů bude mít při 40hodinové týdenní pracovní době nárok na 160 hodin dovolené. U zkrácených úvazků či při přechodu na kratší úvazek to ale již poznat bude.

Více se dozvíte v článku Nový výpočet dovolené od 1. 1. 2021. Co se týče funkčnosti vašeho účetního programu, zapracování této novinky si zajisté rychle ověříte ve mzdových agendách.

Můžete se na svůj účetní program spolehnout i v době rychlých legislativních změn?

Změny přijímané zákonodárci na poslední chvíli neulehčují podnikání živnostníkům, firmám, ale ani účetním, daňovým poradcům a samozřejmě samotným výrobcům ekonomických systémů, od nichž všichni jmenovaní očekávají stoprocentní připravenost a aktuálnost.

V této době je tedy víc než kdy předtím důležité, aby se výrobce vašeho účetního programu dokázal přizpůsobit rychle se měnící situaci. Předtím, než se pustíte do účtování nového roku, si tak nezapomeňte raději ověřit, že všechny zmíněné novinky váš program reflektuje.

 Za tým Portálu POHODA a STORMWARE vám můžeme zaručit, že všechny novinky pečlivě sledujeme a, stejně jako tomu bylo předchozích 26 let, i teď se můžete na ekonomický systém POHODA 100% spolehnout. Legislativa roku 2021 bude připravená již v lednové verzi, kterou vývojový tým STORMWARE zveřejňuje před Vánoci, příp. v lednových aktualizacích programu.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Petr Beneš
Uživatel POHODA
1. 1. 2021 20:52:23
Před zavedením superhrubé mzdy byly zálohy na sociální a zdravotní pojištění OSVČ daňově uznatelné. Nyní po zrušení superhrubé mzdy se na daňovou uznatelnost SP a ZP u OSVČ asi zapomnělo ?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Jakou formou předložit prohlášení poplatníka a žádost o roční zúčtování?

22. 1. 2021 | Existují dvě možnosti, jak podat prohlášení poplatníka pro rok 2021 nebo žádost o roční zúčtování za rok 2020. Prohlášení či žádost může zaměstnanec vlastnoručně podepsat a předat svému zaměstnavateli v listinné podobě. Druhou možností je využití elektronické formy, ale v tomto případě je nutné opatřit dokument uznávaným elektronickým podpisem, nebo musí zaměstnavatel v rámci svého vnitřního systému jednoznačně zaměstnance identifikovat. K předání příslušných dokumentů je možné využít i datovou schránku, případně e-mail opatřený uznávaným elektronickým podpisem.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Agentura VIKA
Jazyková škola a vzdělávací agentura
www.vika.cz

Móda-prádlo.cz
Dámské, pánské spodní prádlo, podprsenky, kalhotky, košilky.
www.moda-pradlo.cz

Daňový kalendář

25. 1. 2021 Kontrolní hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za prosinec 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Souhrnné hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek


Více
Zdroj: ČNB,

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru