Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době


Mgr. Jana Doušová
10. 1. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Jak lze zrušit pracovní poměr zaměstnance ve zkušební době? Co když zaměstnanec onemocní, prodlouží se mu zkušební lhůta o dobu trvání nemoci? Odpovídáme na další z vašich dotazů z online poradny.


 
 Dotaz:
Pracovník nastoupil 15. 8. 2016. Jelikož jsme nebyli s tímto zaměstnancem spokojeni, chtěli jsme ho ve zkušební lhůtě propustit. Zaměstnanec ale 20. 9. 2016 poslal neschopenku. Nekomunikuje s námi ani neposílá potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti. Prodlužuje se zkušební doba o dobu trvání nemoci? Nebo jsme již dobu, kdy jsme ho mohli propustit, promeškali? Je neodevzdání potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti hrubým porušením?
 
 Odpovídá Mgr. Jana Doušová, právnička:
 
Obecnou úpravu zkušební doby nalezneme v § 35 zákoníku práce, který jednoznačně stanovuje, že zkušební dobu lze dohodnout pouze písemnou formou. Mohou tak strany učinit přímo v pracovní smlouvě či v jiné písemné dohodě.
 
U řadových zaměstnanců může zkušební doba trvat nanejvýš tři měsíce, v případě vedoucích zaměstnanců šest měsíců. Strany se samozřejmě mohou dohodnout i na kratší zkušební době, např. jeden měsíc. Je nutné však pamatovat také na další pravidlo, že zkušební doba nesmí překračovat polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru. To znamená, že pokud máte sjednaný pracovní poměr na dobu například čtyř měsíců, zkušební doba může být dohodnuta maximálně v rozsahu dvou měsíců.
 
Zkušební dobu je nutné sjednat nejpozději v den nástupu do práce a nelze ji dodatečně prodlužovat. Na následné sjednání zkušební doby již v průběhu zaměstnání nemůže být brán zřetel. A to dokonce ani za předpokladu souhlasu obou smluvních stran.
 
Jediným případem, kdy se zkušební doba může „posunout“, tedy kdy se prodlužuje její doba, je po dobu tzv. celodenních překážek v práci na straně zaměstnance a jeho celodenní dovolené. Což je z důvodu, aby zkušební doba posloužila svému účelu a zaměstnanec ji celou například „nepromarodil“.
 
To je právě případ Vašeho zaměstnance, za předpokladu, že tedy dne 20. 9. 2016 (v den vzniku překážky) byl zaměstnanec ještě ve zkušební době. Po ukončení pracovní neschopnosti by se následně zkušební doba prodloužila o pracovní dny zaměstnance, které v rámci plynutí zkušební doby promarodil. To znamená, že zkušební doba se prodlouží přesně o počet neodpracovaných směn v důsledku pracovní neschopnosti.

Ukončení pracovního poměru z jakéhokoliv důvodu

Pokud tedy máte řádně sjednanou zkušební dobu, lze pracovní poměr vcelku jednoduchým způsobem a rychle zrušit. Nicméně zákoník práce k tomu v § 66 stanovuje určitá pravidla. Může tak učinit jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec jednostranně (není třeba souhlasu druhé strany), a to z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.
 
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době se musí sepsat písemně a doručit druhé smluvní straně (zaměstnanci). Pracovní poměr končí dnem doručení druhé smluvní straně, případně pozdějším dnem, je-li určen ve zrušení.
 
Jediný zákaz, kdy nelze tímto způsobem rozvázat pracovní poměr, je zákonem stanoven zaměstnavateli, a to v případě prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. Což má chránit zaměstnance před tím, aby nebyl bez náhrady mzdy i nemocenské, pokud by raději zaměstnavatel z důvodu, že nechce platit prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti, se zaměstnancem rozvázal pracovní poměr tímto způsobem.
 
Po uplynutí prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti může být pracovní poměr takto rozvázán, i přestože pracovní neschopnost stále trvá.
 
Samozřejmě lze skončit pracovní poměr i jinými způsoby za předpokladu a dle podmínek zákoníku práce (dohodou, výpovědí či okamžitým zrušením), i když teprve u pracovního poměru plyne („běží“) sjednaná zkušební doba.
 
Na druhé straně uvádíte, že Váš zaměstnanec s Vámi delší dobu nekomunikuje, je tedy na místě posoudit, zda jeho chování nedosahuje intencí pro výpověď, případně pro okamžité zrušení pracovního poměru.
 
Je nutné mít na paměti, že pokud zaměstnanec zamešká neomluveně směnu, k prodloužení zkušební doby nedochází.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Emil
6. 12. 2017 14:36:16
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat ,jsem na nemocenské ,na kterou jsem nastoupil ve zkušební době asi po 2 měsících . Jedná se o dlouhodobou nemocenskou a byla mi již doručena i výpověď zaměstnavatele.Mám pouze otázku:Na jak dlouhou dobu mám nárok na nemocenskou ,když mám invalidní důchod 1.stupně . Vím ,že důchod omezuje nárok na nemocenskou na 70 dní.Týká se toto omezení i mne? Děkuji za odpověď. Nashledanou Emil
Hlášení závadného obsahu

Anna
20. 9. 2017 20:53:53
Dobry den . Mohu se zeptat kamaradka nastoupila do prace a ke konci zkusebni doby ktera byla sjednana na 3 mesice otehotnela a vztoupila do pracovni neschopnosti . Zahy po te ji o par tydnu pozdeji prisel dopis s vypovedi . Ma otazka zni mohou ji v dobe pracovni neschopnosti vyhodit ? Predem dekuji za odpoved.
Hlášení závadného obsahu

Martin
16. 9. 2017 12:51:26
Dobrý den když sem ve zkušební lhůtě lze podat zruseni prac poměru ústně
Hlášení závadného obsahu

Tom
5. 9. 2017 18:50:44
Dobrý den, prosím Vás o radu chci dát výpověď ve zkušebce, je možné tak učinit písemně poštou? Je to akceptovatelné. Také Váš žádám o info zda když jí podám 7.9. (jim tak přijde poštou k tomuto dnu, může být ve výpovědi den ukončení 6.9. jde to takto zpětně? Děkuji za info.
Hlášení závadného obsahu

David
16. 3. 2017 10:42:17
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat můj dosavadní zaměstnavatel neplní podmínky pracovní smlouvy. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou 6 měs. s 3 měsíční zkušební dobou. Nezaplatil mi druhou výplatu v termínu danou v prac. smlouvě. Mohu dát okamžitou výpověď(rozvázání pracovního poměru) DOHODOU? Jsem ve zkušební 3 měs. době. Jak postupovat. Prosím o radu. děkuji
David
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Od příštího roku by měl fungovat tzv. stravenkový paušál

8. 7. 2020 | Poslanci projednávají daňový balíček, který mimo jiné přináší stravenkový paušál. Zaměstnavatelé budou moci vedle závodního stravování a stravenek poskytovat příspěvek na stravování přímo v peněžní formě. Příspěvek od zaměstnavatele zaměstnanci bude i nadále osvobozen od daní i pojistných.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ing. Lenka Křivánková
Vedení účetnictví, daňové evidence, mzdy, lektorská činnost
www.krivankova.cz

Kateřina Slaná, DiS.
Účetní nabízí komplexní vedení účetnictví, poradenství, mzdy
www.uctoslana.cz

Daňový kalendář

15. 7. 2020 Daň silniční (záloha za 2. čtvrtletí 2020)
20. 7. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
20. 7. 2020 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2020)
27. 7. 2020 Přiznání DPH (za červen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,69 Kč
0,070 Kč
23,67 Kč
0,198 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 10.07.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru