Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

eNeschopenky lze využít i pro nařízení karantény


Redakce
10. 3. 2020
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Lékaři mohou i v případě karantény vystavit elektronickou neschopenku místo tištěné.

Foto: 123RF

 

Ti, kdo se vrátí z Itálie, musí být kvůli koronaviru ve 14denní karanténě. Místo papírového tiskopisu jim mohou lékaři vystavovat eNeschopenky – a lidé ani nemusí kvůli tomu chodit do ordinace. Na co by si měli dát pozor lékaři, zaměstnavatelé i zaměstnanci?


 
Ministerstvo zdravotnictví nařídilo všem poskytovatelům zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se od 7. března 2020 vrátí z pobytu na území Italské republiky do České republiky, rozhodli o karanténě podle § 2 odst. 7 písm. a) zákona č. 258/2000 Sb. v délce 14 dnů.

Česká správa sociálního zabezpečení umožňuje lékařům vystavovat namísto papírového tiskopisu o nařízení karantény eNeschopenku. Je ale potřeba, aby vystavující lékař dodržel stanovené podmínky (vyplnění statistické značky nemoci Z209 a uvedení pojmu „karanténa“ do kolonky „profese“, podrobněji viz níže v článku). Zaměstnavatelé následně obdrží elektronické notifikace úplně stejně jako v případě eNeschopenky.

Smyslem a účelem tohoto mimořádného opatření je napomoci tomu, aby kontakt lékařů a potenciálně nakažených byl minimalizován. eNeschopenku je totiž možné vystavit i bez fyzické přítomnosti pacienta v ordinaci, např. pouze na základě telefonického rozhovoru. Lékaři tento postup mohou, ale nemusí využít.

Také je však potřeba, aby zaměstnanci o své situaci informovali zaměstnavatele. Měli by ho zejména upozornit, že se v jejich případě nejedná o „běžnou“ dočasnou pracovní neschopnost, ale o nařízenou karanténu.

Jak správně vystavit eNeschopenku při karanténě?

Praktičtí lékaři by měli postupovat při vystavování elektronické neschopenky následovně:
  • Nebudete vyplňovat žádné vycházky – u karantény se vycházky nevyplňují, protože se nestanoví režim práceneschopného pojištěnce (platí tu pravidla daná při karanténě).
  • Jako diagnózu (statistickou značku nemoci) uvedete „Z209“ (kontakt s neurčenou přenosnou nemocí a expozice).
  • Do rubriky profese uvedete „Karanténa“ – profese se u karantény nevyplňuje, rubriku je proto vhodné využít pro oznámení skutečnosti, že jde o karanténu.
  • S pacientem dohodnete způsob doručení průkazu (II. dílu neschopenky) – např. vyzvednutím po skončení karantény. Na vytištěný II. díl je třeba pro přehlednost výrazně vyznačit „Karanténa“ tak, aby bylo zřejmé, že jde o karanténu a nikoliv dočasnou pracovní neschopnost. Nebudete vyplňovat údaj o datu příští kontroly.
Jinak budou postupovat praktičtí lékaři stejně jako u běžných eNeschopenek. Zaměstnavatele budou informovat stejným způsobem, a to prostřednictvím elektronických služeb, které pro získání informací o eNeschopenkách využívají.

Pokud bude chtít zaměstnavatel provést u konkrétního zaměstnance kontrolu dodržování režimu dočasně práceneschopného zaměstnance, musí se nejdříve obrátit na příslušného ošetřujícího lékaře, případně na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, a ověřit si, zda je provedení kontroly u konkrétního zaměstnance namístě (zda se nejedná např. právě o karanténní opatření).

Jak na vystavování elektronických neschopenek v programu POHODA a PAMICA, se dozvíte v článku eNeschopenka v programech POHODA a PAMICA.


Související článek:
Pracovněprávní souvislosti spojené s koronavirem


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
1.bilanční s.r.o.
Firma poskytující komplexní ekonomický a účetní servis.
www.danovypoplatnik.cz

KAMAP s.r.o.
Počítačový servis a internetový obchod "vše pro domácnost a kancelář".
www.kamap.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,86 Kč
-0,055 Kč
24,16 Kč
-0,005 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 01.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru