Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

eNeschopenky lze využít i pro nařízení karantény


Redakce
10. 3. 2020
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Lékaři mohou i v případě karantény vystavit elektronickou neschopenku místo tištěné.

Foto: 123RF

 

Ti, kdo se vrátí z Itálie, musí být kvůli koronaviru ve 14denní karanténě. Místo papírového tiskopisu jim mohou lékaři vystavovat eNeschopenky – a lidé ani nemusí kvůli tomu chodit do ordinace. Na co by si měli dát pozor lékaři, zaměstnavatelé i zaměstnanci?


 
Ministerstvo zdravotnictví nařídilo všem poskytovatelům zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se od 7. března 2020 vrátí z pobytu na území Italské republiky do České republiky, rozhodli o karanténě podle § 2 odst. 7 písm. a) zákona č. 258/2000 Sb. v délce 14 dnů.

Česká správa sociálního zabezpečení umožňuje lékařům vystavovat namísto papírového tiskopisu o nařízení karantény eNeschopenku. Je ale potřeba, aby vystavující lékař dodržel stanovené podmínky (vyplnění statistické značky nemoci Z209 a uvedení pojmu „karanténa“ do kolonky „profese“, podrobněji viz níže v článku). Zaměstnavatelé následně obdrží elektronické notifikace úplně stejně jako v případě eNeschopenky.

Smyslem a účelem tohoto mimořádného opatření je napomoci tomu, aby kontakt lékařů a potenciálně nakažených byl minimalizován. eNeschopenku je totiž možné vystavit i bez fyzické přítomnosti pacienta v ordinaci, např. pouze na základě telefonického rozhovoru. Lékaři tento postup mohou, ale nemusí využít.

Také je však potřeba, aby zaměstnanci o své situaci informovali zaměstnavatele. Měli by ho zejména upozornit, že se v jejich případě nejedná o „běžnou“ dočasnou pracovní neschopnost, ale o nařízenou karanténu.

Jak správně vystavit eNeschopenku při karanténě?

Praktičtí lékaři by měli postupovat při vystavování elektronické neschopenky následovně:
  • Nebudete vyplňovat žádné vycházky – u karantény se vycházky nevyplňují, protože se nestanoví režim práceneschopného pojištěnce (platí tu pravidla daná při karanténě).
  • Jako diagnózu (statistickou značku nemoci) uvedete „Z209“ (kontakt s neurčenou přenosnou nemocí a expozice).
  • Do rubriky profese uvedete „Karanténa“ – profese se u karantény nevyplňuje, rubriku je proto vhodné využít pro oznámení skutečnosti, že jde o karanténu.
  • S pacientem dohodnete způsob doručení průkazu (II. dílu neschopenky) – např. vyzvednutím po skončení karantény. Na vytištěný II. díl je třeba pro přehlednost výrazně vyznačit „Karanténa“ tak, aby bylo zřejmé, že jde o karanténu a nikoliv dočasnou pracovní neschopnost. Nebudete vyplňovat údaj o datu příští kontroly.
Jinak budou postupovat praktičtí lékaři stejně jako u běžných eNeschopenek. Zaměstnavatele budou informovat stejným způsobem, a to prostřednictvím elektronických služeb, které pro získání informací o eNeschopenkách využívají.

Pokud bude chtít zaměstnavatel provést u konkrétního zaměstnance kontrolu dodržování režimu dočasně práceneschopného zaměstnance, musí se nejdříve obrátit na příslušného ošetřujícího lékaře, případně na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, a ověřit si, zda je provedení kontroly u konkrétního zaměstnance namístě (zda se nejedná např. právě o karanténní opatření).

Jak na vystavování elektronických neschopenek v programu POHODA a PAMICA, se dozvíte v článku eNeschopenka v programech POHODA a PAMICA.


Související článek:
Pracovněprávní souvislosti spojené s koronavirem


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Dětské skupiny mohou žádat o příspěvek na provoz

24. 1. 2022 | Poprvé pro rok 2022 mohou dětské skupiny žádat o státní příspěvek na svůj provoz. Finanční podporu mohou využít na pokrytí běžných výdajů, jako jsou náklady na mzdy, povinné další vzdělávání pečujících osob, spotřební materiál či stravování dětí atp. Žádost je nutné podat nejpozději 31. 1. 2022 prostřednictvím elektronické aplikace. Nárok na příspěvek mají všechny subjekty s oprávněním k poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, kromě složek státu a státních příspěvkových organizací. Více informací a konkrétní podmínky, které je třeba splnit, najdete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
a-daimond.eu jewels s.r.o
On-line prodej zlatých šperků s diamanty a drahými kameny.
www.ad-klenoty.cz

PAPÍRNICTVÍ OSKÁREK
Kamenná prodejna a internetový obchod školních a kancelářských potřeb.
www.papirnictvioskarek.cz

Kurzovní lístek

24,53 Kč
0,180 Kč
21,69 Kč
0,242 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 24.01.2022

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru