Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zvýšení minimálních odvodů na zdravotní pojištění


Bc. Michaela Sobotková
1. 8. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Minimální odvody pojistného na zdravotní pojištění se zvýší z 1 080 korun na 1 148 korun.

Foto: Fotolia.eu

 

Minimální mzda vzroste na 8 500 korun. Kvůli tomu se zvýší také minimální odvody pojistného na zdravotní pojištění z 1 080 korun na 1 148 korun. Jelikož zvýšení platí od 1. srpna, musí být platba pojistného navýšena již za srpen.


 
Kvůli zvýšení minimální mzdy od 1. 8. 2013, o kterém v minulých dnech rozhodla vláda, si budou muset někteří lidé změnit odvody na zdravotní pojištění. Jde například o studenty nad věkovou hranicí 26 let nebo o některé nezaměstnané. Každý měsíc budou muset odvést na zdravotní pojištění o 68 korun více než doposud.
 
Na změnu musí zareagovat také všichni zaměstnavatelé, kteří jsou povinni upravit odvody na pojistné u svých zaměstnanců.

Osoby bez zdanitelných příjmů

Minimální mzda je vyměřovacím základem pro odvody zdravotního pojištění u tzv. osob bez zdanitelných příjmů. To jsou ti lidé, kteří celý kalendářní měsíc nejsou zaměstnáni, nemají příjem z podnikání, nebo za ně neplatí pojistné stát.
 
Do kategorie osob bez zdanitelných příjmů se řadí například:
  • žena v domácnosti, která nepečuje celodenně osobně a řádně o dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let, nepobírá žádný důchod z českého důchodového zabezpečení, ani není v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, a ani z jiného důvodu za ni není plátcem pojistného stát,
  • student, který studuje na škole, která nebyla Ministerstvem školství označena jako soustavná příprava na budoucí povolání (některé jazykové školy, většina škol v cizině atd.), případně student starší 26 let,
  • pojištěnec, který má jen takové příjmy, které nepodléhají dani z příjmů nebo jsou zdaňovány jen podle § 8, § 9 nebo § 10 zákona o daních z příjmů,
  • nezaměstnaný, který není v evidenci úřadu práce,
  • student, který po ukončení školy nenastoupí ihned po prázdninách do zaměstnání nebo nezačne podnikat,
  • osoba, která ukončí pracovní poměr a nestane se nejpozději v nejbližším kalendářním měsíci zaměstnancem ve smyslu zákona o veřejném zdravotním pojištění (tj. v jiném přípustném vztahu podle § 6 zákona o daních z příjmů) a nemá příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, ani za ni není plátcem pojistného stát,
  • chovanec psychiatrické léčebny, který nepobírá žádný důchod atp.,
pokud tyto skutečnosti trvají (ať už samostatně nebo v přímé návaznosti na sebe), po celý kalendářní měsíc.
 
Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí po zvýšení minimální mzdy zvýšit odvody na zdravotní pojištění o 68 korun. Minimální mzda vzroste z 8 000 na 8 500 korun. Proto se z ní vypočítaná částka pojistného (13,5 %) zvýší z 1 080 na 1 148 korun.
 
Jelikož zvýšení platí od 1. srpna, musí být platba pojistného navýšena již za srpen. Ta je u osob bez zdanitelných příjmů splatná nejpozději 9. září 2013.

Jak je to u zaměstnanců a podnikatelů?

U zaměstnanců je minimální mzda minimálním vyměřovacím základem pro odvod pojistného. Dojde tím ke zvýšení doplatků do minimálního vyměřovacího základu či ke zvýšení platby za každý den neplaceného volna. V tomto případě jde ale o povinnost zaměstnavatele, zaměstnanci se nemusí sami o nic starat. Odvod pojistného za srpen je u zaměstnavatelů splatný do 20. září 2013.
 
Pro podnikatele se zvýšením minimální mzdy odvody na zdravotní pojištění nemění, stejně jako se nemění platba státu za státní pojištěnce.
 
Naposledy byla minimální mzda zvýšena od 1. ledna 2007, a to ze 7 955 Kč na 8 000 Kč. V posledních letech stagnovala a z ní vypočítané pojistné zůstávalo na výši 1 080 Kč. Naopak průměrná mzda, z níž se mimo jiné vypočítává minimální pojistné osob samostatně výdělečně činných, každoročně narůstá. V roce 2013 je minimální záloha na pojistné u OSVČ 1 748 Kč.


Související článek:
Vláda zvýšila minimální mzdu na 8 500 korun


Zdroj: VZP
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Verča
16. 12. 2013 12:31:30
Dobrý den, pokud si u obou dohod o provedení práce vyděláte měsíčně do 10 000 Kč (limit platí pro každou DPP zvlášť), zdravotní pojištění (ani sociální) vůbec platit z těchto dohod nemusíte. Jako OSVČ samozřejmě zálohy na zdravotní odvádět musíte.
Hlášení závadného obsahu

Pavel Hendrych
10. 11. 2013 14:12:49
Dobrý den,
Jsem student s věkem nad 26 let. Chtěl bych se zeptat jestli musím nějak nahlásit na zdravotní pojišťovnu (a tím i zvýšit odvod zdravotního pojištění) pokud jsem momentálně vedený jako OSVČ - odvádím měsíčně 1148 Kč a mám DPP u jednoho zaměstnavatele (zde mam podepsany růžový papír) a zároveň chci uzavřít ještě další DPP u jiného zaměstnavatele (opět do 10 tisíc max.).

Jde mi o to jestli se tyto příjmy z dohod nějak promítnou do velikosti odváděné částky na zdravotní pojištění. Popřípadě co by to mohlo pro mě ještě znamenat ohledně nějakého placení něčeho někam o čem nevím :-).

Moc děkuji za odpověď.
Pavel
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Jakou formou předložit prohlášení poplatníka a žádost o roční zúčtování?

22. 1. 2021 | Existují dvě možnosti, jak podat prohlášení poplatníka pro rok 2021 nebo žádost o roční zúčtování za rok 2020. Prohlášení či žádost může zaměstnanec vlastnoručně podepsat a předat svému zaměstnavateli v listinné podobě. Druhou možností je využití elektronické formy, ale v tomto případě je nutné opatřit dokument uznávaným elektronickým podpisem, nebo musí zaměstnavatel v rámci svého vnitřního systému jednoznačně zaměstnance identifikovat. K předání příslušných dokumentů je možné využít i datovou schránku, případně e-mail opatřený uznávaným elektronickým podpisem.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Majda-shop.cz
Internetové nákupní centrum vše pro Vaše děti, krásu, domov i kancelář
www.majda-shop.cz

Cestovní kancelář EMMA
Zájezdy do všech hlavních destinací Evropy a Jižní Ameriky.
www.emma.cz

Daňový kalendář

25. 1. 2021 Kontrolní hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za prosinec 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Souhrnné hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,15 Kč
0,055 Kč
21,51 Kč
0,048 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.01.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru