Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Daňové a finanční aktuality 10


Redakce
20. 9. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Dvě třetiny malých a středních podniků uvádějí, že do inovací investují více jak deset procent ze svého obratu.

Foto: 123RF

 

České firmy navyšují investice do inovací. Dvě třetiny malých a středních podniků do nich investují více jak 10 % ze svého obratu. Česká správa sociálního zabezpečení rozesílá přehledy důchodových dob. Jsou zdarma a není třeba o ně žádat.


 
České firmy navyšují investice do inovací. Dvě třetiny malých a středních podniků uvádějí, že do inovací investují více jak deset procent ze svého obratu. To představuje 20% nárůst za posledních pět let. Hrozbu představuje ale způsob financování inovačních programů. Více než polovina firem totiž spoléhá na dotace z evropských fondů, které se však mají do budoucna redukovat.

Většina firem přitom nevyužívá k podpoře svých inovací daňových odpočtů, které se do budoucnosti nabízejí jako klíčové nástroje podpory.

„Podnikatelé dlouhodobě táhnou české inovace a nebude tomu jinak ani v budoucnu. Zdroje z privátního sektoru jsou základem tuzemských inovací a výzkumu a je nezbytně nutné je nejen udržet, ale ještě navyšovat,“ podotýká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR („AMSP ČR“).

Z východních zemí podle Havlíčka sice patříme ke špičce, ale inovační lídři ze severských států, Beneluxu nebo Německa nám stále unikají. „A to máme vůči nim ještě k dispozici výrazně více evropských dotačních zdrojů. Ty ale budou postupně docházet, a protože státními výdaji na výzkum, vývoj a inovace výpadek nedoženeme, musíme již nyní stimulovat podnikatele k výrazně vyšším výdajům na inovace,“ dodává.

Těmi mohou být například daňové odpočty na výzkum a vývoj, které však zatím podle průzkumu AMSP ČR využilo jen přibližně deset procent podnikatelů.

„Právě nepřímá podpora ve formě odpočtů je nejčastějším motivačním nástrojem nejvyspělejších zemí. V posledních měsících jsme proto společně s resortem financí dohodli nový režim využívání daňových odpočtů na výzkum a vývoj, což by mělo zejména menší firmy výrazněji stimulovat k jejich využívání,“ doplňuje Karel Havlíček, který je zároveň místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Přehledy důchodových dob zdarma

Zhruba sto tisíc dopisů s přehledem dob důchodového pojištění odejde do poštovních schránek během letošního září mužům ročníku narození 1957 a ženám, které se narodily v roce 1960. Díky dopisům si lidé předdůchodového věku snadno zkontrolují údaje, které má Česká správa sociálního zabezpečení („ČSSZ“) v evidenci, aniž by o ně sami museli žádat.

„Zkušenosti z předchozích tří let nám potvrdily, že i ti, kteří zatím svůj důchod příliš neřeší, si díky této službě předem ověří, zda má ČSSZ ve své evidenci úplné údaje týkající se dob jejich důchodového pojištění. Zjistí-li, že jim určitá období chybí, začnou se zajímat o to, jak a kdy mohou chybějící doby doložit, aby se v předstihu připravili na podání žádosti o důchod,“ říká zastupující ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Lidé však nemusí čekat jen na dopis od ČSSZ. Každý, koho zajímá, jaké jeho doby pojištění má ČSSZ v evidenci, může mít také průběžný přehled. ČSSZ nabízí několik způsobů, jak ho získat.

Na ePortálu ČSSZ má každý možnost sledovat, jaké doby ČSSZ eviduje (online služba Přehled dob důchodového pojištění), a lidé v předdůchodovém věku si navíc i snadno spočítají orientační výši starobního důchodu (online služba Informativní výpočet starobního důchodu). Přihlášení je možné cestou datové schránky, prostřednictvím tzv. eObčanky (od 1. 7. 2018 nový elektronický občanský průkaz s čipem) nebo aktivací uživatelského účtu (jméno, heslo, SMS kód).

Další možností je písemně požádat ČSSZ o vyhotovení informativního osobního listu důchodového pojištění, který můžete dostat zdarma jednou za kalendářní rok.


Související článek:
Daňové a finanční aktuality 9


Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ondřej Šťastný
projektová a inženýrská činnost ve výstavbě
www.osat.cz

Martia 2000, s.r.o.
Komplexní služby v oblasti účetnictví a daňového poradenství
www.martia2000.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru