Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Daňové a finanční aktuality 10


Redakce
20. 9. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Dvě třetiny malých a středních podniků uvádějí, že do inovací investují více jak deset procent ze svého obratu.

Foto: 123RF

 

České firmy navyšují investice do inovací. Dvě třetiny malých a středních podniků do nich investují více jak 10 % ze svého obratu. Česká správa sociálního zabezpečení rozesílá přehledy důchodových dob. Jsou zdarma a není třeba o ně žádat.


 
České firmy navyšují investice do inovací. Dvě třetiny malých a středních podniků uvádějí, že do inovací investují více jak deset procent ze svého obratu. To představuje 20% nárůst za posledních pět let. Hrozbu představuje ale způsob financování inovačních programů. Více než polovina firem totiž spoléhá na dotace z evropských fondů, které se však mají do budoucna redukovat.

Většina firem přitom nevyužívá k podpoře svých inovací daňových odpočtů, které se do budoucnosti nabízejí jako klíčové nástroje podpory.

„Podnikatelé dlouhodobě táhnou české inovace a nebude tomu jinak ani v budoucnu. Zdroje z privátního sektoru jsou základem tuzemských inovací a výzkumu a je nezbytně nutné je nejen udržet, ale ještě navyšovat,“ podotýká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR („AMSP ČR“).

Z východních zemí podle Havlíčka sice patříme ke špičce, ale inovační lídři ze severských států, Beneluxu nebo Německa nám stále unikají. „A to máme vůči nim ještě k dispozici výrazně více evropských dotačních zdrojů. Ty ale budou postupně docházet, a protože státními výdaji na výzkum, vývoj a inovace výpadek nedoženeme, musíme již nyní stimulovat podnikatele k výrazně vyšším výdajům na inovace,“ dodává.

Těmi mohou být například daňové odpočty na výzkum a vývoj, které však zatím podle průzkumu AMSP ČR využilo jen přibližně deset procent podnikatelů.

„Právě nepřímá podpora ve formě odpočtů je nejčastějším motivačním nástrojem nejvyspělejších zemí. V posledních měsících jsme proto společně s resortem financí dohodli nový režim využívání daňových odpočtů na výzkum a vývoj, což by mělo zejména menší firmy výrazněji stimulovat k jejich využívání,“ doplňuje Karel Havlíček, který je zároveň místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Přehledy důchodových dob zdarma

Zhruba sto tisíc dopisů s přehledem dob důchodového pojištění odejde do poštovních schránek během letošního září mužům ročníku narození 1957 a ženám, které se narodily v roce 1960. Díky dopisům si lidé předdůchodového věku snadno zkontrolují údaje, které má Česká správa sociálního zabezpečení („ČSSZ“) v evidenci, aniž by o ně sami museli žádat.

„Zkušenosti z předchozích tří let nám potvrdily, že i ti, kteří zatím svůj důchod příliš neřeší, si díky této službě předem ověří, zda má ČSSZ ve své evidenci úplné údaje týkající se dob jejich důchodového pojištění. Zjistí-li, že jim určitá období chybí, začnou se zajímat o to, jak a kdy mohou chybějící doby doložit, aby se v předstihu připravili na podání žádosti o důchod,“ říká zastupující ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Lidé však nemusí čekat jen na dopis od ČSSZ. Každý, koho zajímá, jaké jeho doby pojištění má ČSSZ v evidenci, může mít také průběžný přehled. ČSSZ nabízí několik způsobů, jak ho získat.

Na ePortálu ČSSZ má každý možnost sledovat, jaké doby ČSSZ eviduje (online služba Přehled dob důchodového pojištění), a lidé v předdůchodovém věku si navíc i snadno spočítají orientační výši starobního důchodu (online služba Informativní výpočet starobního důchodu). Přihlášení je možné cestou datové schránky, prostřednictvím tzv. eObčanky (od 1. 7. 2018 nový elektronický občanský průkaz s čipem) nebo aktivací uživatelského účtu (jméno, heslo, SMS kód).

Další možností je písemně požádat ČSSZ o vyhotovení informativního osobního listu důchodového pojištění, který můžete dostat zdarma jednou za kalendářní rok.


Související článek:
Daňové a finanční aktuality 9


Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru
 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
RenPep Ekonomia, s.r.o.
Firma s více než dvacetiletými zkušenostmi s vedením účetnictví.
www.renpep.cz

MH Sexshop
On-line sexshop zaměřený na latexové oblečení, kůži, bdsm a fetish.
www.mhsexshop.com

Daňový kalendář

20. 12. 2018 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
27. 12. 2018 Přiznání DPH (za listopad 2018)
27. 12. 2018 Souhrnné hlášení (za listopad 2018)
27. 12. 2018 Kontrolní hlášení (za listopad 2018)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,76 Kč
0,005 Kč
22,59 Kč
-0,047 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.12.2018

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru