Uvažujete o tom, že začnete podnikat? Ať už vás k tomu vede touha osamostatnit se a nebýt něčí zaměstnanec, nebo si chcete jen trochu přivydělat, měli byste si vše dobře promyslet a na svoji podnikatelskou činnost se pečlivě připravit.
Základem každého podnikání je zpracování dobrého podnikatelského plánu. Business plán je dokument, kterým můžete oslovit investora či si půjčit od banky za účelem rozvoje vaší podnikatelské myšlenky.
Neexistuje žádný předpis, který by určoval, jak přesně má podnikatelský plán vypadat. Můžete ho zpracovat zcela podle svých představ. Objevit by se v něm ale měly zejména cíle podnikání a plán, jak jich dosáhnout, způsob financování, SWOT analýza nebo zmapování vaší konkurence.
Dalším důležitým bodem je zvážení právní formy podnikání. To znamená rozhodnout se, zda podnikat jako fyzická osoba (živnostník), nebo jako právnická osoba (společnost s ručením omezeným, akciová společnost, veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, družstvo), pokud chce společný podnikatelský záměr realizovat více lidí.
Zaměřme se nyní na živnostníky – fyzické osoby. Podle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, je živností soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem. Proto jako živnostník vystupuje osoba pod svým jménem a ručí za své podnikatelské aktivity celým svým majetkem.
Živnost ohlašovací nebo koncesovaná?
Dalším krokem by mělo být zjištění, zda a jaké živnostenské nebo jiné oprávnění ke své činnosti budoucí podnikatel potřebuje. Živnosti se dělí na:
- ohlašovací (živnosti volné, živnosti vázané, živnosti řemeslné), které při splnění stanovených podmínek smějí být provozovány na základě ohlášení, a
- koncesované, které smějí být provozovány na základě koncese.
Za ohlášení živnosti nebo za přijetí žádosti o koncesi při vstupu do podnikání zaplatíte správní poplatek ve výši 1 000 Kč.
Než přistoupíte k samotnému podnikání, zajděte si na živnostenský úřad, kde vyplníte Jednotný registrační formulář (JRF). Tím provedete všechna potřebná ohlášení a registrace najednou, aniž byste museli obcházet jednotlivé instituce. Vyplněním JRF ohlásíte svoji živnost a splníte svoji oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně, České správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu či úřadu práce.
Je důležité také zjistit, jestli musíte platit zálohy na pojistné. Jestliže máte podnikání jako hlavní činnost, musíte od samého počátku podnikání platit každý měsíc minimální zálohy na zdravotní i sociální pojištění. Záloha je splatná vždy do 8. dne následujícího měsíce (např. záloha za září je splatná do 8. října). Pokud máte podnikání jako vedlejší činnost, v prvním roce podnikání nemusíte odvádět povinné zálohy na sociální ani zdravotní pojištění.
Daňová evidence nebo účetnictví?
Zapátrejte i po tom, jestli máte povinnost vést účetnictví (dříve podvojné účetnictví), nebo zda pro vaše účely postačí vést pouze zjednodušenou formu účetnictví – daňovou evidenci (dříve jednoduché účetnictví), kterou vede většina živnostníků.
Pokud si vystačíte s daňovou evidencí, vyzkoušejte, alespoň pro začátek, nějaký program zdarma. Oblíbená je například POHODA Start, kterou můžete využít pro vystavování faktur i jako komplexní oporu pro své začínající podnikání. A až se vaše firma rozroste a nebudete vám již „Startka“ stačit, můžete přejít na vyšší variantu programu.
Související články:
Právní formy podnikání
Vytvořte si web, pomůžete svému podnikání
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.