Kdy jako OSVČ musíte platit silniční daň?


Redakce
1. 11. 2021
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Silniční daň se vztahuje pouze na auta, která jsou využívána k podnikání.

Foto: 123RF

 

Pořídili jste si nové vozidlo k podnikání? Pak se vás bude pravděpodobně týkat silniční daň. Tento článek vás seznámí s okolnostmi, za kterých se silniční daň platí, a dozvíte se také, kdy jste naopak od platby této daně osvobozeni.


 
Úvodem je důležité říct, že se silniční daň vztahuje pouze na vozidla, která jsou využívána k podnikání, s výjimkou nákladních aut nad 3,5 tuny, za která je povinnost platit silniční daň vždy (i při užívání k soukromému účelu). My se dnes ale podíváme pouze na automobily určené k podnikání.

V případě, že si pořídíte vozidlo pro své podnikání, musíte se registrovat k placení daně, a to v okamžiku, kdy auto začínáte využívat – tedy kdykoli během roku. Stačí vyplnit formulář přihlášky k registraci (existuje ve verzi pro fyzické i právnické osoby), který doručíte na příslušný finanční úřad, osobně nebo poštou. Pokud máte zřízenou datovou schránku, musíte formulář vyplnit elektronicky a prostřednictvím datové schránky jej odeslat.

Jakmile jste registrovaní, týká se vás i povinnost podávat přiznání k silniční dani, které je potřeba odevzdat vždy do 31. ledna. Poplatníkem daně a zároveň provozovatelem auta je osoba uvedená v technickém průkazu. Pravidelně také budete muset platit zálohy, jejich výši a data splatnosti se dozvíte níže.

Platba silniční daně podle typu vozidla

Pokud jste si pořídili motorku pro účely podnikání, nemusíte nic řešit. Vozidla typu L, což jsou vozidla, která mají méně než čtyři kola, jsou od silniční daně osvobozena.

U osobního automobilu se silniční dani už nevyhnete, pokud si tedy nepořídíte auto na alternativní pohonné hmoty (elektřina, hybridní pohon, LPG, CNG nebo spalování benzinu a ethanolu 85). V takovém případě vaše povinnost odvádět silniční daň totiž také odpadá.

Pokud jste se do této výjimky nevměstnali, tak vás bude určitě zajímat, v jaké výši se daň platí a jaké jsou na ni zálohy. U osobního automobilu se odvíjí výše daně dle objemu motoru v cm³. Jednotlivé sazby si můžete prohlédnout v tabulce 1.

Tab. 1: Sazba silniční daně na osobní automobil
 
Objem motoru Sazba daně
do 800 cm³ 1 200 Kč
800 cm³ až 1 250 cm³ 1 800 Kč
1 250 cm³ až 1 500 cm³ 2 400 Kč
1 500 cm³ až 2 000 cm³ 3 000 Kč
2 000 cm³ až 3 000 cm³ 3 600 Kč
nad 3 000 cm³ 4 200 Kč


Jako provozovatelé vozidla jste povinni platit zálohy na silniční daň. Zálohy se odvádějí čtvrtletně, a to vždy za předešlé měsíce s výjimkou měsíce prosince. Za prosinec se záloha neodvádí, ale zohledňuje se až v daňovém přiznání.

Termíny na úhradu záloh jsou následující:
  • 15. 4. – záloha za leden, únor a březen,
  • 15. 7. – záloha za duben, květen a červen,
  • 15. 10. – záloha za červenec, srpen a září,
  • 15. 12. – záloha za říjen a listopad.
U nákladních automobilů určených pro podnikatelskou činnost (i nákladních automobilů nad 3,5 tuny pro soukromé účely) se sazba daně určuje na základě počtu náprav a součtu největších povolených hmotností nápravy v tunách.
 
 Budete díky novému automobilu hodně cestovat za zákazníky? Podívejte se na možnosti naší mobilní aplikace mPOHODA, se kterou můžete vystavovat doklady kdekoliv, klidně i bez připojení k internetu.

Sleva na daň

Určitě vás potěší, že i při placení silniční daně můžete využít slevu. Obecně platí, že na ni máte nárok, pokud bylo vaše auto poprvé registrované v České republice či v zahraničí před méně než devíti lety. Sleva se pak určí v závislosti na počtu měsíců (stáří vozidla) od první registrace. Jednotlivé slevy na silniční daň můžete vidět v tabulce 2.

Tab. 2: Sleva na silniční daň
 
Uplynulá doba od první registrace Sleva na daň
0–36 měsíců (první 3 roky) 48 %
37–72 měsíců (další 3 roky) 40 %
73–108 měsíců (další 3 roky) 25 %


Pokud ovšem užíváte k podnikání auto, které bylo poprvé registrované v roce 1989 či dříve, tak vám bude daň naopak navýšena, a to o 25 %.

Pořízení nového vozidla během roku

Pořídili jste si automobil až v průběhu roku a nevíte, jak teď na placení silniční daně? Je to jednoduché, zálohu na daň budete platit od příslušného měsíce užívání vozidla k podnikání. Pokud jste začali vozidlo užívat například v srpnu, zálohu zaplatíte poprvé 15. října téhož roku, a to za srpen a září.

Jak je vidět, silniční daně není potřeba se zbytečně obávat. Věříme, že jste si s naším článkem utříbili všechny základní informace, od registrace přes sazby daně až po termíny plateb jednotlivých záloh, a nic vás tak už nezaskočí.

Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Andrea
4. 2. 2022 11:12:56
dobrý den , prosím když jako dič vrátím tahač do lesingovky , kdo za daný měsíc platí daň ?? nebo když jako dič prodám vozidla na dič. vzniká daňová povinnost až od nového měsíc pro nového majitele ??
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Zrychlí se lékařská posudková služba

8. 12. 2022 | K posílení a zrychlení práce lékařské posudkové služby povede novela zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Do výkonu lékařské posudkové služby se budou moci nově zapojit i odborní nelékařští pracovníci. Posudkovým lékařům budou tedy od roku 2023 pomáhat odborní zdravotnicky vzdělaní pracovníci, kteří budou zpracovávat posudky v méně složitých agendách. Posuzování invalidity nebo nároku na příspěvek na péči se tak výrazně urychlí. Více se dozvíte na webu MPSV.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Sváříme pro Vás nerez již
Výroba, dodávka a montáž strojních zařízení pro potravinářský průmysl
www.svarkon.cz

4heat vytápění hal
Topení a chlazení průmyslových a sportovních hal
4heat.cz

Daňový kalendář

15. 12. 2022 Daň silniční (záloha za říjen a listopad 2022)
15. 12. 2022 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 12. 2022 Daň z příjmů (pololetní záloha)
27. 12. 2022 Přiznání DPH (za listopad 2022)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,30 Kč
-0,030 Kč
23,01 Kč
-0,120 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 09.12.2022

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme