Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Kdy jako OSVČ musíte platit silniční daň?


Redakce
1. 11. 2021
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Silniční daň se vztahuje pouze na auta, která jsou využívána k podnikání.

Foto: 123RF

 

Pořídili jste si nové vozidlo k podnikání? Pak se vás bude pravděpodobně týkat silniční daň. Tento článek vás seznámí s okolnostmi, za kterých se silniční daň platí, a dozvíte se také, kdy jste naopak od platby této daně osvobozeni.


 
Úvodem je důležité říct, že se silniční daň vztahuje pouze na vozidla, která jsou využívána k podnikání, s výjimkou nákladních aut nad 3,5 tuny, za která je povinnost platit silniční daň vždy (i při užívání k soukromému účelu). My se dnes ale podíváme pouze na automobily určené k podnikání.

V případě, že si pořídíte vozidlo pro své podnikání, musíte se registrovat k placení daně, a to v okamžiku, kdy auto začínáte využívat – tedy kdykoli během roku. Stačí vyplnit formulář přihlášky k registraci (existuje ve verzi pro fyzické i právnické osoby), který doručíte na příslušný finanční úřad, osobně nebo poštou. Pokud máte zřízenou datovou schránku, musíte formulář vyplnit elektronicky a prostřednictvím datové schránky jej odeslat.

Jakmile jste registrovaní, týká se vás i povinnost podávat přiznání k silniční dani, které je potřeba odevzdat vždy do 31. ledna. Poplatníkem daně a zároveň provozovatelem auta je osoba uvedená v technickém průkazu. Pravidelně také budete muset platit zálohy, jejich výši a data splatnosti se dozvíte níže.

Platba silniční daně podle typu vozidla

Pokud jste si pořídili motorku pro účely podnikání, nemusíte nic řešit. Vozidla typu L, což jsou vozidla, která mají méně než čtyři kola, jsou od silniční daně osvobozena.

U osobního automobilu se silniční dani už nevyhnete, pokud si tedy nepořídíte auto na alternativní pohonné hmoty (elektřina, hybridní pohon, LPG, CNG nebo spalování benzinu a ethanolu 85). V takovém případě vaše povinnost odvádět silniční daň totiž také odpadá.

Pokud jste se do této výjimky nevměstnali, tak vás bude určitě zajímat, v jaké výši se daň platí a jaké jsou na ni zálohy. U osobního automobilu se odvíjí výše daně dle objemu motoru v cm³. Jednotlivé sazby si můžete prohlédnout v tabulce 1.

Tab. 1: Sazba silniční daně na osobní automobil
 
Objem motoru Sazba daně
do 800 cm³ 1 200 Kč
800 cm³ až 1 250 cm³ 1 800 Kč
1 250 cm³ až 1 500 cm³ 2 400 Kč
1 500 cm³ až 2 000 cm³ 3 000 Kč
2 000 cm³ až 3 000 cm³ 3 600 Kč
nad 3 000 cm³ 4 200 Kč


Jako provozovatelé vozidla jste povinni platit zálohy na silniční daň. Zálohy se odvádějí čtvrtletně, a to vždy za předešlé měsíce s výjimkou měsíce prosince. Za prosinec se záloha neodvádí, ale zohledňuje se až v daňovém přiznání.

Termíny na úhradu záloh jsou následující:
  • 15. 4. – záloha za leden, únor a březen,
  • 15. 7. – záloha za duben, květen a červen,
  • 15. 10. – záloha za červenec, srpen a září,
  • 15. 12. – záloha za říjen a listopad.
U nákladních automobilů určených pro podnikatelskou činnost (i nákladních automobilů nad 3,5 tuny pro soukromé účely) se sazba daně určuje na základě počtu náprav a součtu největších povolených hmotností nápravy v tunách.
 
 Budete díky novému automobilu hodně cestovat za zákazníky? Podívejte se na možnosti naší mobilní aplikace mPOHODA, se kterou můžete vystavovat doklady kdekoliv, klidně i bez připojení k internetu.

Sleva na daň

Určitě vás potěší, že i při placení silniční daně můžete využít slevu. Obecně platí, že na ni máte nárok, pokud bylo vaše auto poprvé registrované v České republice či v zahraničí před méně než devíti lety. Sleva se pak určí v závislosti na počtu měsíců (stáří vozidla) od první registrace. Jednotlivé slevy na silniční daň můžete vidět v tabulce 2.

Tab. 2: Sleva na silniční daň
 
Uplynulá doba od první registrace Sleva na daň
0–36 měsíců (první 3 roky) 48 %
37–72 měsíců (další 3 roky) 40 %
73–108 měsíců (další 3 roky) 25 %


Pokud ovšem užíváte k podnikání auto, které bylo poprvé registrované v roce 1989 či dříve, tak vám bude daň naopak navýšena, a to o 25 %.

Pořízení nového vozidla během roku

Pořídili jste si automobil až v průběhu roku a nevíte, jak teď na placení silniční daně? Je to jednoduché, zálohu na daň budete platit od příslušného měsíce užívání vozidla k podnikání. Pokud jste začali vozidlo užívat například v srpnu, zálohu zaplatíte poprvé 15. října téhož roku, a to za srpen a září.

Jak je vidět, silniční daně není potřeba se zbytečně obávat. Věříme, že jste si s naším článkem utříbili všechny základní informace, od registrace přes sazby daně až po termíny plateb jednotlivých záloh, a nic vás tak už nezaskočí.

Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Pomoc cestovním kancelářím při sjednání zákonného pojištění

25. 11. 2021 | Na dobu jednoho kalendářního roku poskytne záruka Národní rozvojové banky podporu cestovní kanceláři, která si sjedná ochranu pro případ úpadku. Návrh na rozšíření podpory ve formě záruk schválila již vláda. Záruka může být poskytnuta k jedné pojistné smlouvě se sjednanou pojistnou dobou o délce maximálně 12 kalendářních měsíců v případě, že začátek sjednané pojistné doby nastane od 1. 1. 2022 do 30. 6. 2022. Bankovní záruka bude 75 % z požadované spoluúčasti cestovní kanceláře do 30 % limitu pojistného plnění (maximální pojistné částky). Více informací se dozvíte na webu Ministerstva pro místní rozvoj.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
2K-Partner, spol. s.r.o.
Zpracování účetnictví,mezd,DE včetně poradenství.
www.2k-partner.cz

DH účetnictví
Vedeme účetnictví drobným podnikatelům, středním firmám a spolkům.
www.dhucetnictvi.cz

Daňový kalendář

30. 11. 2021 Daň z nemovitých věcí (2. splátka)
30. 11. 2021 Daň z nemovitých věcí (2. splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)
15. 12. 2021 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 12. 2021 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,67 Kč
0,190 Kč
22,73 Kč
0,032 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.11.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru