ISDOC jako samozřejmá součást účetního programu


Redakce
14. 2. 2022
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Program POHODA formát ISDOC podporuje již delší dobu a řadí se mezi první systémy, které se začaly elektronickou fakturací zabývat.

Foto: 123RF, STORMWARE s.r.o.

 

Firmy i účetní objevují kouzlo e-faktur zejména kvůli zefektivnění jejich práce. Elektronická fakturace totiž umožňuje import všech položek daňového dokladu přímo do účetního systému. Šetří jim tím čas a sníží chybovost při ručním přepisování faktur.


 
Formát elektronické fakturace ISDOC sjednocuje různé formáty elektronických daňových dokladů na jeden jediný a umožňuje bezpapírovou výměnu faktur, případně dalších dokladů, a jejich rychlé zpracování. Elektronická fakturace může probíhat nejen mezi firmami, ale také při komunikaci s veřejnou správou a mezi soukromými osobami.

Elektronická a papírová faktura jsou rovnocennými partnery, co se legislativních požadavků týče. Lidé si ale často pletou elektronickou fakturu s fakturou, která je pouze elektronickou verzí papírové faktury. Pokud vám tedy do e-mailu doputuje faktura například ve formátu PDF, nejedná se v tomto případě o e-fakturu. E-faktura je totiž oproti elektronické verzi papírové faktury datovým souborem, který si předávají účetní programy mezi sebou.

Po importu takové e-faktury do účetního systému dojde k vytvoření dokladu opačného oproti dokladu exportovanému. V praxi to tedy vypadá tak, že na jedné straně firma exportuje fakturu vydanou a druhá firma, která doklad přijímá, importuje doklad v podobě faktury přijaté.

Pozor, i elektronická verze dokladu musí splňovat požadavky zákona o účetnictví a dalších zákonů (např. zákona o DPH), zejména požadavky týkající se archivace (více se dozvíte například v článku Archivace účetních dokladů).

Rozlišujeme dva typy formátu ISDOC:
  • formát *.isdoc – jedná se o samostatný soubor formátu ISDOC,
  • formát *.isdocx – komprimovaný zip soubor, ve kterém je zabalen soubor *.isdoc s ostatními dokumenty, které jsou k dokladu připojeny jako přílohy.
Elektronická fakturace ISDOC byla v obou svých formátech přijata mezi formáty, které jsou podporovány datovými schránkami. Doklad ve formátu ISDOC můžeme doplnit také o elektronický podpis, kterým se dá jednoduše ověřit platnost a původ dokladu.

ISDOC je český formát a je založen na XML, což je značkovací jazyk, který se používá zejména pro výměnu dat mezi různými aplikacemi.
 
A jak to může vypadat v praxi? Účetní, která využívá klasické faktury, ať už v papírové, nebo PDF podobě, všechny doklady ručně zadává do svého účetního programu a musí se tak pořádně soustředit, aby někde neudělala chybu. A to nejen při zadávání, ale i při následném placení. Denně touto činností stráví hodně času.

Oproti tomu účetní, která v programu POHODA využívá i ISDOC formát, má práci o poznání jednodušší. Nemusí nic ručně zadávat, všechny faktury se jí automaticky načtou do Pohody a má také jejich přehlednou evidenci. A je jí úplně jedno, jaký program používá druhá strana, protože ISDOC „se kamarádí“ se všemi. Elektronickou fakturu snadno pošle příjemci e-mailem nebo pomocí datové schránky. Samotný doklad navíc může ověřit i podpisem, je tak zajištěná naprostá správnost všech údajů. Faktury samozřejmě nemusí vůbec tisknout ani je kamkoliv posílat poštou. Sníží tak náklady na tisk, expedici i archivaci, a šetří tím také svůj čas, který může využít na jiné činnosti.

Jak funguje elektronická fakturace v programu POHODA?

Program POHODA formát ISDOC podporuje již delší dobu. Patří dokonce mezi první systémy, které se začaly elektronickou fakturací zabývat. Díky tomu je možné posílat z Pohody elektronické faktury napříč různými ekonomickými systémy a také je samozřejmě přijímat.Přijaté doklady ve formátu ISDOC můžete otevřít v programu STORMWARE ISDOC Reader, stačí pouze dvakrát poklepat na soubor. Otevřený ISDOC dokument naimportujete do programu POHODA prostřednictvím povelu Soubor/Import do ES POHODA. Další možností, jak doklady importovat, je načtení přímo v programu POHODA, a to prostřednictvím povelu Import z ISDOC... z nabídky Soubor/Datová komunikace, či import z PDF dokumentu, který obsahuje ISDOC jako přílohu.

Je-li součástí PDF dokumentu více ISDOC dokumentů, umožňuje je POHODA naimportovat hromadně.
 
STORMWARE ISDOC Reader je součástí instalace programu POHODA. Můžete si jej však i sami stáhnout z webových stránek STORMWARE.

Exportování dokladů z Pohody vám půjde stejně rychle a snadno jako jejich import. V agendách Vydané faktury, Vydané zálohové faktury a Interní doklady se po výběru povelu Záznam/Komunikace/Export do ISDOC… zobrazí průvodce, ve kterém si zvolíte certifikát pro podpis dokladu. Potom už jen stačí, abyste si vybrali cestu ke složce, do které chcete doklad uložit. V tomto průvodci připojíte i další potřebné přílohy, a tím vytvoříte jeden komprimovaný soubor ve formátu ISDOCX.

Další možností je i export ISDOC dokumentu přímo do přílohy PDF. Díky tomu je můžete odeslat zákazníkovi najednou, a ušetřit tím čas i riziko případné chyby při odeslání.Co na to POHODA? STORMWARE ISDOC Reader je program, který slouží k zobrazení a kontrole elektronických dokladů ve formátu ISDOC. Pomocí tohoto prohlížeče jakýkoliv dokument ve formátu ISDOC otevřete, vytisknete nebo naimportujete do ekonomického a informačního systému POHODA.Co na to POHODA? ISDOC nyní exportujeme i do přílohy PDF dokumentu a ISDOC jde naimportovat rovnou z PDF poklikáním na zvolenou přílohu.

Videonávod: Jak na ISDOC v programu POHODA?

Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Zvýšení limitu pro registraci k DPH i prodloužení mimořádných odpisů

19. 5. 2022 | Návrh na zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH na dva miliony korun připravilo Ministerstvo financí. V návaznosti na zvýšení limitu návrh novely počítá i se zvýšením hranice příjmů ze samostatné činnosti pro vstup do paušálního režimu daně. Kvůli širokému rozpětí příjmů paušalistů se v návrhu mluví také o zavedení tří pásem odvozených primárně od výše příjmů a sekundárně od výdajového paušálu. Předkládaný návrh prodlužuje také mimořádné zrychlené odpisy na majetek zařazený v 1. a 2. odpisové skupině pořízený v letech 2022 až 2023. Pokud novela projde celým legislativním procesem, měla by nabýt účinnosti od 1. 1. 2023.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
ADAVE - POHÁRY, MEDAILE
Výrobce a prodejce sportovních trofejí pro sportovce, chovatele...
www.poharymedaile.cz

SQM4.com
Mikroprocesorové ARM moduly řídí, měří, počítají.
www.sqm4.com

Daňový kalendář

25. 5. 2022 Přiznání DPH (za duben 2022)
25. 5. 2022 Souhrnné hlášení (za duben 2022)
25. 5. 2022 Kontrolní hlášení (za duben 2022)
31. 5. 2022 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,66 Kč
-0,035 Kč
23,32 Kč
-0,148 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 20.05.2022

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme