ISDOC jako samozřejmá součást účetního programu


Redakce
14. 2. 2022
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Program POHODA formát ISDOC podporuje již delší dobu a řadí se mezi první systémy, které se začaly elektronickou fakturací zabývat.

Foto: 123RF, STORMWARE s.r.o.

 

Firmy i účetní objevují kouzlo e-faktur zejména kvůli zefektivnění jejich práce. Elektronická fakturace totiž umožňuje import všech položek daňového dokladu přímo do účetního systému. Šetří jim tím čas a sníží chybovost při ručním přepisování faktur.


 
Formát elektronické fakturace ISDOC sjednocuje různé formáty elektronických daňových dokladů na jeden jediný a umožňuje bezpapírovou výměnu faktur, případně dalších dokladů, a jejich rychlé zpracování. Elektronická fakturace může probíhat nejen mezi firmami, ale také při komunikaci s veřejnou správou a mezi soukromými osobami.

Elektronická a papírová faktura jsou rovnocennými partnery, co se legislativních požadavků týče. Lidé si ale často pletou elektronickou fakturu s fakturou, která je pouze elektronickou verzí papírové faktury. Pokud vám tedy do e-mailu doputuje faktura například ve formátu PDF, nejedná se v tomto případě o e-fakturu. E-faktura je totiž oproti elektronické verzi papírové faktury datovým souborem, který si předávají účetní programy mezi sebou.

Po importu takové e-faktury do účetního systému dojde k vytvoření dokladu opačného oproti dokladu exportovanému. V praxi to tedy vypadá tak, že na jedné straně firma exportuje fakturu vydanou a druhá firma, která doklad přijímá, importuje doklad v podobě faktury přijaté.

Pozor, i elektronická verze dokladu musí splňovat požadavky zákona o účetnictví a dalších zákonů (např. zákona o DPH), zejména požadavky týkající se archivace (více se dozvíte například v článku Archivace účetních dokladů).

Rozlišujeme dva typy formátu ISDOC:
  • formát *.isdoc – jedná se o samostatný soubor formátu ISDOC,
  • formát *.isdocx – komprimovaný zip soubor, ve kterém je zabalen soubor *.isdoc s ostatními dokumenty, které jsou k dokladu připojeny jako přílohy.
Elektronická fakturace ISDOC byla v obou svých formátech přijata mezi formáty, které jsou podporovány datovými schránkami. Doklad ve formátu ISDOC můžeme doplnit také o elektronický podpis, kterým se dá jednoduše ověřit platnost a původ dokladu.

ISDOC je český formát a je založen na XML, což je značkovací jazyk, který se používá zejména pro výměnu dat mezi různými aplikacemi.
 
A jak to může vypadat v praxi? Účetní, která využívá klasické faktury, ať už v papírové, nebo PDF podobě, všechny doklady ručně zadává do svého účetního programu a musí se tak pořádně soustředit, aby někde neudělala chybu. A to nejen při zadávání, ale i při následném placení. Denně touto činností stráví hodně času.

Oproti tomu účetní, která v programu POHODA využívá i ISDOC formát, má práci o poznání jednodušší. Nemusí nic ručně zadávat, všechny faktury se jí automaticky načtou do Pohody a má také jejich přehlednou evidenci. A je jí úplně jedno, jaký program používá druhá strana, protože ISDOC „se kamarádí“ se všemi. Elektronickou fakturu snadno pošle příjemci e-mailem nebo pomocí datové schránky. Samotný doklad navíc může ověřit i podpisem, je tak zajištěná naprostá správnost všech údajů. Faktury samozřejmě nemusí vůbec tisknout ani je kamkoliv posílat poštou. Sníží tak náklady na tisk, expedici i archivaci, a šetří tím také svůj čas, který může využít na jiné činnosti.

Jak funguje elektronická fakturace v programu POHODA?

Program POHODA formát ISDOC podporuje již delší dobu. Patří dokonce mezi první systémy, které se začaly elektronickou fakturací zabývat. Díky tomu je možné posílat z Pohody elektronické faktury napříč různými ekonomickými systémy a také je samozřejmě přijímat.Přijaté doklady ve formátu ISDOC můžete otevřít v programu STORMWARE ISDOC Reader, stačí pouze dvakrát poklepat na soubor. Otevřený ISDOC dokument naimportujete do programu POHODA prostřednictvím povelu Soubor/Import do ES POHODA. Další možností, jak doklady importovat, je načtení přímo v programu POHODA, a to prostřednictvím povelu Import z ISDOC... z nabídky Soubor/Datová komunikace, či import z PDF dokumentu, který obsahuje ISDOC jako přílohu.

Je-li součástí PDF dokumentu více ISDOC dokumentů, umožňuje je POHODA naimportovat hromadně.
 
STORMWARE ISDOC Reader je součástí instalace programu POHODA. Můžete si jej však i sami stáhnout z webových stránek STORMWARE.

Exportování dokladů z Pohody vám půjde stejně rychle a snadno jako jejich import. V agendách Vydané faktury, Vydané zálohové faktury a Interní doklady se po výběru povelu Záznam/Komunikace/Export do ISDOC… zobrazí průvodce, ve kterém si zvolíte certifikát pro podpis dokladu. Potom už jen stačí, abyste si vybrali cestu ke složce, do které chcete doklad uložit. V tomto průvodci připojíte i další potřebné přílohy, a tím vytvoříte jeden komprimovaný soubor ve formátu ISDOCX.

Další možností je i export ISDOC dokumentu přímo do přílohy PDF. Díky tomu je můžete odeslat zákazníkovi najednou, a ušetřit tím čas i riziko případné chyby při odeslání.Co na to POHODA? STORMWARE ISDOC Reader je program, který slouží k zobrazení a kontrole elektronických dokladů ve formátu ISDOC. Pomocí tohoto prohlížeče jakýkoliv dokument ve formátu ISDOC otevřete, vytisknete nebo naimportujete do ekonomického a informačního systému POHODA.Co na to POHODA? ISDOC nyní exportujeme i do přílohy PDF dokumentu a ISDOC jde naimportovat rovnou z PDF poklikáním na zvolenou přílohu.

Videonávod: Jak na ISDOC v programu POHODA?

Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Datové schránky od roku 2023

27. 9. 2022 | Všechny podnikající fyzické osoby (OSVČ) se musí připravit na to, že jim od 1. 1. 2023 bude zřízena datová schránka. Týkat se to bude i právnických osob, které ji ještě nemají. Např. spolků, společenství vlastníků, obecně prospěšných společností, nadací a ústavů. Zřizování bude probíhat od začátku ledna do konce března 2023. S datovou schránkou musí počítat také ty fyzické osoby, které sice nepodnikají, ale použijí prostředek pro elektronickou identifikaci. Pokud tedy někdo využije svoji bankovní identitu (např. k podání daňového přiznání, k zažádání o podporu v nezaměstnanosti, k obnovení řidičského průkazu apod.), bude mu datová schránka také automaticky zřízena.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Účetnictví Vlašim
Komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, daňové evidence, mezd
www.ucetnictvi-vlasim.cz

A&M-plzeňské účetnictví
Vedení účetnictví vč. uzávěrek, zpracování personalistiky a mezd.
www.plzenskeucetnictvi.cz

Daňový kalendář

17. 10. 2022 Daň silniční (záloha za 3. čtvrtletí 2022)
25. 10. 2022 Přiznání DPH (za září 2022)
25. 10. 2022 Přiznání DPH (za 3. čtvrtletí 2022)
25. 10. 2022 Souhrnné hlášení (za září 2022 a 3. čtvrtletí 2022)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,55 Kč
-0,140 Kč
25,18 Kč
-0,259 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 30.09.2022

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme