Konec elektronické evidence tržeb od 1. 1. 2023


STORMWARE s.r.o.
5. 1. 2023
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Systém EET je od 1. 1. 2023 nefunkční a tržby nepůjdou evidovat ani dobrovolně.

Foto: 123RF

 

Od roku 2023 skončila povinnost evidovat elektronicky tržby. S dalším provozováním tohoto systému, a to ani pro dobrovolně evidující podnikatele, se již nepočítá. Jak na ukončení EET v programu POHODA a aplikacích mPOHODA a mKasa?


 
Elektronická evidence tržeb („EET“) od roku 2023 definitivně skončila. Byla zrušena zákonem č. 458/2022 Sb., který vyšel už také ve Sbírce zákonů. Systém EET bude tedy od 1. 1. 2023 nefunkční a tržby nepůjdou evidovat ani dobrovolně.

Právní úprava neruší jen evidenční povinnost samotnou, ale také všechny povinnosti vyplývající ze zákona o EET. To znamená i povinnost umístit informační oznámení, ochrany autentizačních údajů, certifikátu a bloků účtenek.

EET, která začala fungovat v roce 2016, tak skončí bez náhrady. Máme pro vás návod, jak EET funkce ručně vypnout v programu POHODA, a také doporučení, proč začít nejdříve u aplikací mPOHODA či mKasa, pokud některou z nich používáte.

Co se stane, když necháte funkce EET zapnuté?

Při ukončení provozu EET již pokladní zařízení nenaváže spojení se systémem EET. V praxi tedy může docházet k situacím obdobným výpadku internetového připojení, kdy bude pokladním zařízením vystavena účtenka obsahující kód PKP (podpisový kód poplatníka) místo kódu FIK (fiskální identifikační kód).

Při pokusu o opakované zaslání datové zprávy s údaji o evidované tržbě ale potvrzovací zprávu z EET z důvodu vypnutí již neobdržíte. Aby dále nedocházelo k opětovnému spojení, Finanční správa doporučuje na pokladním zařízení vypnutí této funkce.

Jak vypnout EET v mPohodě a mKase

Pro ukončení elektronické evidence tržeb vypněte danou volbu na mobilním zařízení s nainstalovanou aplikací mPOHODA či mKasa, a to na záložce EET v agendě Nastavení.
Před tím je ovšem nutné synchronizovat všechny doklady v aplikacích s programem POHODA a zkontrolovat, zda u dřívějšího odesílání na EET nenastala chyba, a až poté EET vypnout. Pokud vám v aplikacích zůstal nějaký doklad s chybovým stavem EET, nepůjde přenést do Pohody automaticky synchronizací. V takovém případě je nutné kontaktovat naši zákaznickou podporu.

Jak vypnout EET v Pohodě

Podobný postup zvolíte i při ručním vypnutí EET v Pohodě, a to v agendě Globální nastavení/EET. Vypnutím se skryjí související agendy jako např. Profily EET, Elektronická evidence tržeb nebo Uživatelské nastavení sekce EET a nebudou se evidovat stavy pro odeslání na EET apod.

EET v Pohodě vypněte až poté, co se ujistíte, že jste synchronizovali všechny doklady z mobilních aplikací, případně že jste si synchronizaci dat potvrdili se svým klientem.


 
Aktuálně připravujeme automatickou deaktivaci komunikace se systémem EET.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Oficiální vzor společenské smlouvy

26. 1. 2023 | V polovině ledna nabyla účinnosti novela zákona č. 416/2022 Sb., díky které došlo k usnadnění zakládání a zápisu s. r. o. do obchodního rejstříku s využitím prostředků pro elektronickou komunikaci a identifikaci. Nově mohou zájemci využít k založení s. r. o. vzorovou společenskou smlouvu, kterou vytvořilo Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s dalšími odborníky. Nový vzor společenské smlouvy obsahuje veškeré povinné náležitosti zakladatelského právního jednání s. r. o., doplněné stručným vysvětlujícím komentářem (který je potřeba v případě použití smlouvy smazat). Využití vzoru je spojeno s osvobozením od soudního poplatku za zápis do obchodního rejstříku notářem a sníženou sazbou odměny notáře. Vzor společenské smlouvy najdete na Portálu justice.


Dřívější zprávy
Firmy v Pohodě
 
Jana Karlovská
Účetní kancelář s dlouholetou tradicí. Kompletní účetně-daňový servis.
www.ucetnictvi-dane-mzdy.cz

ITFutuRe s.r.o.
Mobilní terminály pro POHODU, vývoj nadstaveb a skladové konzultace.
www.itfuture.cz

Daňový kalendář

31. 1. 2023 Přiznání a daň silniční (za rok 2022)
31. 1. 2023 Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu (za 1. čtvrtletí 2023)
31. 1. 2023 Daňové přiznání OSS (4. čtvrtletí 2022)
31. 1. 2023 Přiznání k dani z nemovitých věcí úplné nebo dílčí

Další termíny

Kurzovní lístek

23,83 Kč
0,005 Kč
21,93 Kč
0,063 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.01.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme