Konec elektronické evidence tržeb od 1. 1. 2023


STORMWARE s.r.o.
5. 1. 2023
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Systém EET je od 1. 1. 2023 nefunkční a tržby nepůjdou evidovat ani dobrovolně.

Foto: 123RF

 

Od roku 2023 skončila povinnost evidovat elektronicky tržby. S dalším provozováním tohoto systému, a to ani pro dobrovolně evidující podnikatele, se již nepočítá. Jak na ukončení EET v programu POHODA a aplikacích mPOHODA a mKasa?


 
Elektronická evidence tržeb („EET“) od roku 2023 definitivně skončila. Byla zrušena zákonem č. 458/2022 Sb., který vyšel už také ve Sbírce zákonů. Systém EET bude tedy od 1. 1. 2023 nefunkční a tržby nepůjdou evidovat ani dobrovolně.

Právní úprava neruší jen evidenční povinnost samotnou, ale také všechny povinnosti vyplývající ze zákona o EET. To znamená i povinnost umístit informační oznámení, ochrany autentizačních údajů, certifikátu a bloků účtenek.

EET, která začala fungovat v roce 2016, tak skončí bez náhrady. Máme pro vás návod, jak EET funkce ručně vypnout v programu POHODA, a také doporučení, proč začít nejdříve u aplikací mPOHODA či mKasa, pokud některou z nich používáte.

Co se stane, když necháte funkce EET zapnuté?

Při ukončení provozu EET již pokladní zařízení nenaváže spojení se systémem EET. V praxi tedy může docházet k situacím obdobným výpadku internetového připojení, kdy bude pokladním zařízením vystavena účtenka obsahující kód PKP (podpisový kód poplatníka) místo kódu FIK (fiskální identifikační kód).

Při pokusu o opakované zaslání datové zprávy s údaji o evidované tržbě ale potvrzovací zprávu z EET z důvodu vypnutí již neobdržíte. Aby dále nedocházelo k opětovnému spojení, Finanční správa doporučuje na pokladním zařízení vypnutí této funkce.

Jak vypnout EET v mPohodě a mKase

Pro ukončení elektronické evidence tržeb vypněte danou volbu na mobilním zařízení s nainstalovanou aplikací mPOHODA či mKasa, a to na záložce EET v agendě Nastavení.
Před tím je ovšem nutné synchronizovat všechny doklady v aplikacích s programem POHODA a zkontrolovat, zda u dřívějšího odesílání na EET nenastala chyba, a až poté EET vypnout. Pokud vám v aplikacích zůstal nějaký doklad s chybovým stavem EET, nepůjde přenést do Pohody automaticky synchronizací. V takovém případě je nutné kontaktovat naši zákaznickou podporu.

Jak vypnout EET v Pohodě

Podobný postup zvolíte i při ručním vypnutí EET v Pohodě, a to v agendě Globální nastavení/EET. Vypnutím se skryjí související agendy jako např. Profily EET, Elektronická evidence tržeb nebo Uživatelské nastavení sekce EET a nebudou se evidovat stavy pro odeslání na EET apod.

EET v Pohodě vypněte až poté, co se ujistíte, že jste synchronizovali všechny doklady z mobilních aplikací, případně že jste si synchronizaci dat potvrdili se svým klientem.


 
Aktuálně připravujeme automatickou deaktivaci komunikace se systémem EET.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Druhá splátka daně z nemovitých věcí

28. 11. 2023 | Nezapomeňte do 30. 11. 2023 uhradit druhou splátku daně z nemovitých věcí. Listopadový termín se týká těch poplatníků, jejichž daň z nemovitých věcí na rok 2023 byla vyšší než 5 000 Kč a zároveň nebyla zaplacená najednou v prvním termínu 31. 5. 2023.


Dřívější zprávy
Firmy v Pohodě
 
SladkeBobule.cz
ledové víno,slámové víno, sladké víno, obaly,krabičky,taštičky na víno
www.sladkebobule.cz

ADMINNET s.r.o.
Správci počítačových sítí
www.adminnet.cz

Daňový kalendář

30. 11. 2023 Daň z nemovitých věcí (2. splátka)
30. 11. 2023 Daň z nemovitých věcí (2. splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)
15. 12. 2023 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 12. 2023 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,37 Kč
0,010 Kč
22,26 Kč
0,016 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 28.11.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme