O čem sní účetní? Být 14 dní offline


Redakce
30. 8. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Jen čtvrtina účetních během dovolené opravdu odpočívá, většinou musí být „na příjmu“.

Foto: 123RF

 

Dokážete si představit, že si vaše účetní vezme 14 dní dovolenou nebo že bude absolutně nedostupná? Vyděsila vás tato představa? Tak vás hned uklidníme – účetní si totiž musí svoji dovolenou pořádně rozmyslet a naplánovat.


 
Zatímco si lidé běžně berou dva, někdy i tři týdny dovolené v kuse, aby si pořádně odpočinuli a nabrali další síly do práce, pro účetní to bývá často luxus a nemohou si dovolit nebýt tak dlouho „po ruce“.

Na začátku prázdnin, kdy lidé hojně využívají díky státním svátkům prodloužený víkend, účetním začíná doslova peklo. V tomto období je pro ně mnohem těžší shromáždit všechny doklady, protože ač dělají, co mohou, klienti jedou v prázdninovém módu a nad zákonnými povinnostmi mnoho času netráví.

Zároveň už od ledna probíhají závěrky, jejichž ukončení často spadá na konec června. A na to hned navazuje zpracování mezd a čtvrtletních DPH, což způsobí, že se účetní do konce července prostě nezastaví. Je tak pro ně logicky téměř nemožné si do začátku srpna pořádně odpočinout.

V externích účtárnách zároveň panuje veliký stres, protože veškeré doklady klienti dodávají většinou těsně před termínem podání DPH a jen málokdy kompletní.

První možnost, kdy si účetní mohou oddychnout, je tak až po odevzdání DPH. Druhé období, kdy si účetní berou dovolenou, přichází nyní na přelomu srpna a září. Tedy v době, kdy už se všichni pomalu vracejí zpět do kanceláří. Tím nejen pro účetní léto a dovolená končí.

Připojení k internetu je pro účetní „povinnost“ i na dovolené

Účetní profese je jedna z mála, kde je stálé připojení na internet a funkční mobilní síť „povinností“ i na dovolené. Podle posledních odhadů Komory certifikovaných účetních je na dovolené mimo internetové připojení maximálně 25 % účetních.

Pokud má účetní během své dovolené plnou zastupitelnost, může si dovolit nechat svůj notebook doma. Faktem ale zůstává, že jen málokterá účetní si troufne odjet na delší čas než týden. Tato profese prostě vyžaduje být spíš v standby režimu a mít všechno (mzdy, DPH) hotové dřív, než člověk vezme kufr do ruky. Vzít si tedy dovolenou 14 dní v kuse a být bez internetového připojení nebo telefonního signálu je pro většinu účetních jednoduše nereálné.

„Účetní profese je také na druhou stranu ideální prací pro freelancery. Díky postupné digitalizaci dokladů totiž mohou svou práci dělat takřka odkudkoli a kdykoli. Stačí mít pouze internetové připojení,“ říká Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

„Pokud je klient zvyklý na online komunikaci a elektronické zasílání dokumentů, může si účetní svůj pracovní den uzpůsobit podle sebe, svých aktuálních možností a vlastně i počasí. Dovolenou jako takovou tak vlastně ani řešit nemusí,“ dodává Libor Vašek.

Dovolenou mohou ukončit i nejasnosti v kontrolním hlášení

To, co s velkou pravděpodobností předčasně ukončí dovolenou každé účetní, je výzva k vysvětlení nejasností v kontrolním hlášení. Pokud totiž nemá externí účetní zastupitelnost a ani možnost na dálku ověřit správnost podaného hlášení, musí se do pěti pracovních dnů dostat k potřebným dokladům a podat reakci na výzvu. Jinak jí hrozí pokuta 30 000 Kč.

Záskok tak samozřejmě vyřeší běžné dotazy klientů, ale nadstandardní situace, které nesnesou odkladu, již nikoliv. Ať už se jedná o výše jmenované kontrolní hlášení, nebo kontroly související se mzdovou agendou. Zde sice existuje možnost termín posunout, přesto však jde o komplikaci, kterou musí účetní na dovolené vyřešit. V účetní profesi i díky GDPR platí pravidla podléhající mlčenlivosti a ochraně osobních údajů, a tak žádná zastupující účetní některé náhlé komplikace prostě vyřešit ani nemůže.

Účetní profese je tedy obtížná nejen na odbornost, preciznost, časovou náročnost a trpělivost, ale také na schopnost umět odpočívat a dostatečně využít volné dny.

„Domnívám se, že účetní profese bude v budoucnosti pro více lidí zajímavější právě proto, že se postupně vytratí ten klasický pohled na účetní jako na osoby, které sedí celý den v kanceláři před počítačem a mezi šanony. Účetní budoucností je „smart“. Tedy účetní, která dělá svou práci hlavně proto, že ji baví a díky digitálním technologiím ji může dělat kdykoli a odkudkoli,“ předesílá Libor Vašek.


Zdroj: Komora certifikovaných účetních
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Jana
3. 9. 2018 8:40:18
Tahle práce musí člověka hodně bavit, aby se s tímto vyrovnal. Ted nám chystají i to, že zaměstnance musíme přihlásit v den nástupu, jinak bude pokuta, to už si účetní vůbec nebude moc vzít dovolenou. A ještě podnikatelé remcají, že jsme drahé a že na nás nemají peníze. Neuvědomují si, že si každoročně platíme drahá školení, abychom byli v obraze, co se kde změnilo.
Hlášení závadného obsahu

Lenverka
31. 8. 2018 10:42:32
Vyrazila jsem v pondělí ráno na dovolenou a během dopoledne mi v e-mailu přistála výzva k vysvětlení ohledně DPH. Dovolenouj sem plánovala jenom týden, tak jse se do lhůty 5ti dnů vešla, ale klidu to nepřidá, pokud nemáte možnost hned se na to podívat. A ani zjištění, že o žádnou chybu nešlo, vám potom moc radosti nepřinese. Ale je to tak, na 14 dní bych si netroufla ;)
Hlášení závadného obsahu

účetní na volné noze
30. 8. 2018 15:14:51
I když mě práce účetní baví a jsem zvyklá na elektronickou komunikaci, s dovolením, pan předseda (a mnozí další) má o vedení účetnictví evidentně dost zkreslené představy... I o tom, že snem účetní je sedět na pláži nebo v lyžárně s notebookem, zatímco ostatní si užívají.
Hlášení závadného obsahu

ascota
30. 8. 2018 11:26:15
toto je vtip, ne? :„Pokud je klient zvyklý na online komunikaci a elektronické zasílání dokumentů, může si účetní svůj pracovní den uzpůsobit podle sebe, svých aktuálních možností a vlastně i počasí. Dovolenou jako takovou tak vlastně ani řešit nemusí,“ dodává Libor Vašek.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Flexibilní novela zákoníku práce

16. 4. 2024 | Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo novelu zákoníku práce s cílem zvýšit flexibilitu pracovních vztahů a posílit konkurenceschopnost zaměstnavatelů. Změny zahrnují podporu rodičů malých dětí, nová pravidla pro výpovědi a možnosti organizace pracovní doby. Další inovace zahrnují zkrácení výpovědní doby a možnost zaměstnancům vykonávat práci v jiné měně. Novela reaguje na potřeby trhu práce a podněty z jednání s odborníky a zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.


Dřívější zprávy
Firmy v Pohodě
 
Účetní kancelář Nymburk
Komplexní účetní servis - účetnictví, daně, mzdy, personalistika.
www.attente.cz

Lachman- umělecký truhlář
Opravy historického nábytku a předmětů ze dřeva.

Kurzovní lístek

25,27 Kč
0,000 Kč
23,71 Kč
0,044 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.04.2024

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme