Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Recyklační příspěvek musí být uváděn odděleně


Redakce
30. 3. 2021
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pouhé konstatování v závěru faktury, že v ceně výrobku je zahrnutý i recyklační příspěvek ve výši XY Kč, ke splnění zákonné povinnosti již nestačí.

Foto: 123RF

 

Od 1. 1. 2021 nový zákon o výrobcích s ukončenou životností dává za povinnost uvádět recyklační příspěvek na daňových dokladech. Na účtenkách či fakturách tak musí být náklady za sběr a recyklaci viditelně oddělené od konečné ceny výrobku.


 
Do konce roku 2020 bylo na rozhodnutí výrobců, distributorů a prodejců elektrozařízení, pneumatik a vozidel, zda recyklační příspěvek na daňových dokladech budou odděleně uvádět, či nikoli. Od roku 2021 už však nemají na výběr a objevit se na nich musí jako samostatný údaj.

Povinnost odděleně uvádět náklady na zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění výrobku s ukončenou životností ukládá výrobcům elektrozařízení a pneumatik, distributorům a posledním prodejcům při prodeji nového elektrozařízení ustanovení § 73, resp. § 99 zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností.

Jak uvést příspěvek na daňovém dokladu

V případě koncového prodeje na prodejnách nebo přes e-shop je nutné uvést na daňovém dokladu částku recyklačního příspěvku za dané zboží. Na cenovkách v prodejně i na webu je možné částku recyklačního příspěvku uvádět, není to však povinné. Důležité je, aby zde byl zákazník informován o konečné ceně včetně recyklačního příspěvku.

Aby došlo ke splnění zákonné povinnosti, musí být na daňovém dokladu jasně a zřetelně uvedeno následující:
  • jaký recyklační příspěvek (peněžní částka) je za každý výrobek zahrnutý na faktuře fakturován,
  • jaká je použitá jednotková výše (sazba) příspěvku na 1 ks či 1 kg a
  • jaké je množství (ks) fakturovaných výrobků či hmotnost (kg) každého fakturovaného výrobku pro použití dané sazby příspěvku.
Pokud mají všechny fakturované výrobky stejnou sazbu příspěvku, je možné napsat souhrnnou výši recyklačního příspěvku na celou fakturu, jak uvádí metodický pokyn Ministerstva životního prostředí. Ale i v tomto případě je nutné dále uvést sazbu příspěvku a množství všech fakturovaných výrobků, resp. hmotnost každého výrobku.

Podrobnější informace naleznete v již výše zmíněném metodickém pokynu.

Recyklační příspěvek v programu POHODA

Recyklační příspěvky je možné v programu POHODA řešit následujícími způsoby:
 
1. Pokud nepoužíváte v agendě Zásoby pole Text, můžete do něho uvést informaci o recyklačním příspěvku. Údaj se tak vždy vloží na položky dokladu a bude uveden i na tiskové sestavě. Do pole zadáte např. text: Recyklační příspěvek 1,20 Kč bez DPH/ks.

2. Lze využít tiskové sestavy z kategorie nadstandardních řešení, a to: Tyto sestavy předpokládají uvedení částky recyklačního příspěvku u zásoby do pole Zkrácený název. Pole lze vyplnit pro více zásob hromadně pomocí povelu Záznam/Editace/Upravit vše. Pokud pole Zkrácený název používáte pro jiný účel a recyklační příspěvek chcete uvádět v jiném poli, můžete si nechat tiskové sestavy upravit na míru.

Evidence recyklačního příspěvku na tiskových sestavách pomocí nadstandardního řešení je v rámci služeb zákaznické podpory pro rok 2021 zdarma. Stačí zavolat na zákaznickou linku a řešení vám zašleme.

3. Recyklační příspěvek je možné řešit formou svázané zásoby. Pokud máte například ceník příspěvků, zavedete si jeho jednotlivé položky do agendy Zásoby jako typ Služba a přidáte je ke skladovým kartám jako svázanou zásobu (na záložce Svázané přes pravé tlačítko myši). Jako název doporučujeme použít „Recyklační příspěvek“ nebo „Příspěvek na recyklaci“. Při vytvoření výdeje ze skladu se vyskladní daná karta včetně svázané zásoby (recyklační příspěvek).

Je-li sazba příspěvku stanovena na kilogram, doporučujeme udělat zásobu typu Služba s měrnou jednotkou kg. Tu vložíte jako svázanou k jednotlivým kartám, váhu v kg zapíšete do sloupce Množství. Např. cena za 1 kg na svázané zásobě bude 60 Kč a vy zapíšete do množství např. 2,5 kg, tzn. částka svázané položky (recyklačního příspěvku) bude na dokladu činit 150 Kč. Tímto řešením budete mít recyklační příspěvek evidován na dokladu vždy jako samostatnou položku a zpětně zjistíte i jeho pohyby.

Pokud máte zavedeny ceny skladových karet včetně příspěvku a potřebujete nyní u zásob ponížit prodejní cenu o částku příspěvku, můžete využít v agendě Zásoby povel Záznam/Přecenění prodejních cen... V dialogovém okně zvolíte možnost Upravit prodejní ceny o … a uvedete zápornou částku příspěvku. Jestliže jsou ceny zafixované, zatrhnete zároveň volbu Upravit i fixované ceny. Před provedením této operace je třeba provést zálohu účetní jednotky. Dále ověřte nastavení cenových skupin, jaké údaje se při změně prodejní ceny budou přepočítávat.
 
V květnové verzi programu POHODA vznikne nová agenda Recyklační příspěvky, kde si budete jednotlivé příspěvky evidovat. Kromě sazby příspěvku a měrné jednotky, ke které se vztahuje, zde můžete uvést i text, který chcete zobrazit na dokladu. Recyklační příspěvek z agendy pak přiřadíte jednotlivým skladovým kartám prostřednictvím nového pole v agendě Zásoby. Navíc zde přibude i pole pro zadání koeficientu, kterým se přepočte výše příspěvku k základní měrné jednotce. Vložením zásoby do dokladových agend se recyklační příspěvek zobrazí na tiskových sestavách (prodejních dokladech).
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Klára
14. 6. 2021 8:54:10
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak má zaúčtovat konečný spotřebitel přijatou fakturu, na které je uveden recyklační příspěvek? Musí se tento příspěvek zaúčtovat na nějaký speciální účet nebo je zahrnut v ceně nakupovaného zboží a zaúčtuje se na jeden účet jako pořizované zboží?
Děkuji za odpověď,
Klára
Hlášení závadného obsahu

Michaela Sobotková
STORMWAREAutor článků
20. 5. 2021 7:12:11
Veronika: Dobrý den, květnová verze programu POHODA vyjde koncem měsíce.
Hlášení závadného obsahu

Veronika
19. 5. 2021 17:27:30
Mohu se zeptat, kdy bude květnová verze? Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Michaela Sobotková
STORMWAREAutor článků
31. 3. 2021 14:46:01
Katka V.: Dobrý den, děkujeme Vám za upozornění, odkaz by měl být již funkční.
Hlášení závadného obsahu

Katka V.
31. 3. 2021 11:47:12
Dobrý den, odkaz na metodický pokyn bohužel nefunguje, děkuji za opravu. Katka V.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Novelu zákona o DPH schválili poslanci

22. 9. 2021 | Novelu zákona o DPH, která přináší například povinnost přiznávat DPH i u dovezeného zboží do hodnoty 22 EUR, schválili poslanci. Dochází také k rozšíření využití jednoho správního místa (neboli one stop shop) či k úpravě nové povinnosti pro provozovatele elektronických rozhraní, kteří ulehčují dodání zboží a služeb konečným spotřebitelům v EU. Novela zákona o DPH začne platit po zveřejnění ve Sbírce zákonů.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ALTOMA spol. s r.o.
Garážová vrata HÖRMANN. Montáž vratové techniky a závor.
www.altoma.cz

Daně - Ing. Syptáková L.
Daňový poradce - Ing. Leona Syptáková - daně, účto, poradenství

Daňový kalendář

27. 9. 2021 Přiznání DPH (za srpen 2021)
27. 9. 2021 Souhrnné hlášení (za srpen 2021)
27. 9. 2021 Kontrolní hlášení (za srpen 2021)
15. 10. 2021 Daň silniční (záloha za 3. čtvrtletí 2021)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,38 Kč
-0,025 Kč
21,64 Kč
-0,005 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.09.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru