Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nové sazby u hazardu a spotřební daně od roku 2020


Redakce
16. 5. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

V případě lihu by mělo dojít ke zvýšení spotřební daně na 0,5 litru 40% alkoholu na 64,50 Kč.

Foto: 123RF

chystase
 

Sazbový balíček by měl od 1. ledna 2020 upravit zdanění tabákových výrobků, tvrdého alkoholu a hazardu. O kolik přesně by se měla spotřební daň navýšit a k jakým úpravám by mělo dojít u sazeb daně z hazardních her?


 
Sazbový balíček, který s účinností od 1. ledna 2020 upravuje zdanění tabákových výrobků, tvrdého alkoholu a hazardu, představilo Ministerstvo financí (dále jen „MF“). Zákon reaguje na růst dostupnosti návykových látek v důsledku růstu životní úrovně.

Zatímco průměrná mzda se v České republice mezi lety 2009 až 2018 zvýšila téměř o polovinu, například spotřební daň z lihu se zvýšila naposledy v roce 2010.

Zvýšení spotřebních daní na tabák a alkohol dlouhodobě doporučuje i WHO a OECD. Podle poslední zprávy OECD z července roku 2018 jsou spotřební daně z alkoholu a tabáku v České republice stále nízké.

V případě lihu navrhuje MF zvýšení spotřební daně na 0,5 litru 40% alkoholu z 57 Kč na 64,50 Kč. Velikost spotřební daně z lihu tak stále zůstane nižší než například v Německu (67,14 Kč) nebo v Polsku (68,68 Kč).

Zvýšit by se měla též sazba spotřební daně z cigaret z 27 % na 30 % u procentní části sazby a z 1,46 Kč na 1,61 Kč za kus u pevné části sazby daně, z 2,63 Kč na 2,90 Kč za kus u minimální části sazby daně. S tím samozřejmě souvisí i návrh na zvýšení spotřební daně z doutníků, tabáku ke kouření, surového tabáku a zahřívaných tabákových výrobků.

Ve všech případech se jedná o navýšení sazby spotřební daně přibližně o 10 %. Kromě snahy snížit spotřebu tabáku je důvodem výrazného navýšení i nutnost harmonizace sazeb s právem EU. Aktuálně totiž není splněna podmínka, že spotřební daň z cigaret musí činit nejméně 60 % vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny cigaret propuštěných ke spotřebě, stanovená příslušnou evropskou směrnicí.

Úprava sazeb daně z hazardních her

Součástí balíčku je také úprava sazeb daně z hazardních her. Ministerstvo financí navrhuje zvýšení sazby z 23 % na 25 % pro dílčí daň z kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu a z 23 % na 30 % pro dílčí daň z loterií, bing a živých her.

Navrhovaná změna zákona o dani z hazardních her rozděluje sazbu daně z hazardních her do tří úrovní podle škodlivosti jednotlivých hazardních her stejným způsobem, jako tomu bylo ve vládním návrhu zákona o dani z hazardních her v roce 2015. Nejméně rizikové jsou tedy loterie, více rizikové kurzové sázky a nejvíce technické hry.

K navýšení daně u loterií v poměru k automatům a technickým hrám by mělo dojít také z toho důvodu, že zisky z loterií či živých her slouží ve světě jako zdroj příjmů pro veřejně prospěšné aktivity. Zároveň jsou zisky potřeba na řešení nákladů státu v souvislosti s léčbou a resocializací hazardních hráčů. Loterie totiž zůstávají, i při navýšení daně, jako méně rizikové stále zvýhodněny oproti rizikovějším automatům a technickým hrám.

V současné době se navíc rozvíjí trh s internetovými loteriemi, v rámci kterých vznikají hry velmi podobné technickým hrám. Například internetové stírací losy nebo internetová číselná loterie, u kterých probíhá slosování každých pár minut. Jejich nebezpečnost je tedy řádově vyšší než u loterií, kde probíhá slosování jednou za týden.


Zdroj: Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ADMINNET s.r.o.
Správci počítačových sítí
www.adminnet.cz

Alfa tax consulting s.r.o
účetnictví - daně - mzdy
www.alfataxconsulting.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,79 Kč
-0,010 Kč
23,26 Kč
0,030 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru