Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Rovná pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním


Redakce
25. 6. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Ubytovatelé poskytující ubytování prostřednictvím Airbnb jsou nyní zvýhodněni tím, že nemusí do koncové ceny promítnout místní poplatky za ubytování, na rozdíl od hotelů a penzionů.

Foto: 123RF

chystase
 

Novela zákona o místních poplatcích by měla nastolit rovná pravidla pro všechny poskytovatele ubytovacích služeb. Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec, tedy už ne jen lázeňské místo nebo místo s atraktivním turistickým cílem.


 
Novelu zákona o místních poplatcích, která reaguje na rozvoj sdílené ekonomikynastavuje rovná pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním, schválila minulý týden Poslanecká sněmovna na svém jednání.

Novinkou je zavedení poplatku z pobytu, který nahradí stávající poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity. Novému poplatku bude podléhat krátkodobý pobyt za úplatu bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Rozšíří se tak okruh zařízení, která podléhají výběru místního poplatku.

Stejná pravidla pro všechny ubytovatele

Novela nastoluje rovná pravidla pro všechny poskytovatele ubytovacích služeb. V současné době jsou ubytovatelé poskytující ubytování prostřednictvím Airbnb zvýhodněni tím, že nemusejí do koncové ceny pobytu promítnout místní poplatky za ubytování, na rozdíl od hotelů a penzionů.

„Nový poplatek se bude vztahovat na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení či nikoliv,“ upřesňuje ministryně financí Alena Schillerová.

Aby byl tento krok účinný, je třeba ještě podle Václava Stárka, prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR, zavést registraci ubytovatelů, kteří nabízejí krátkodobé ubytování v bytech, protože bez toho se nedá tato povinnost účinně vymáhat. „Registrace by rovněž zajistila dodržování daňových povinností a zajištění řádné registrace cizinců dle současných zákonů,“ doplnil Stárek.

Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec

Sloučením obou stávajících poplatků do jednoho se dále nastaví stejné podmínky i pro samotné obce. V současnosti může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, zatímco oba poplatky mají zavedeny jen ty obce, které jsou lázeňským místem nebo atraktivním turistickým cílem.

Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec bez ohledu na to, zda se jedná o pobyt v lázeňských místech nebo v místech soustředěného turistického ruchu. Poplatek si může každá obec bez rozdílu nastavit podle svých potřeb a podmínek, nejvýše však na úroveň maximální sazby.

Maximální sazba bude po nabytí účinnosti novely od 1. ledna 2020, pokud projde přes Senát, činit 21 Kč za den. Od následujícího roku bude její výše maximálně 50 Kč za den. Obce a města budou moci vybírat poplatek za jakýkoliv krátkodobý úplatný pobyt bez ohledu na druh a určení místa, kde je poskytován. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů se jedná také o soukromé byty, ateliéry apod.

Zavedení tzv. protizneužívací klauzule

Poslaneckou sněmovnou schválená novela zákona o místních poplatcích zavádí i tzv. protizneužívací klauzuli u poplatku za užívání veřejného prostranství a poplatku ze vstupného. Nově bude podmínkou pro osvobození od poplatku skutečnost, že výtěžek z konané akce byl prokazatelně odveden na charitativní účely. Nebude tedy stačit pouhá proklamace jako doposud.

Novela dále obsahuje přesnější vymezení osvobozených osob a úlev u poplatku ze psů. Nárok na sníženou sazbu bude mít nově důchodce ve věku 65 let nebo držitel průkazu ZTP. Novela také osvobozuje všechny osoby provozující útulky pro psy bez ohledu na zřizovatele.

Účinnost zákona je navržena na 1. leden 2020. Nyní čeká novelu ještě projednání v Senátu.


Související článek:
Nové projednání novely zákona o místních poplatcích


Zdroj: Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Olga Křížová
25. 10. 2019 13:17:39
Nikde nemůžeme zjistit, jak je to s placením polatku z ubytování u školních pobytů. Děkuji za informaci
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
C&C Systems
Dodávka, servis a správa informačních a bezpečnostních technologií
www.hw-shop.cz

iPodnik
Vaše kancelář v cloudu
www.ipodnik.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,21 Kč
-0,005 Kč
24,95 Kč
0,212 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru