Elektronická komunikace pro vlastníky datových schránek od roku 2015


Bc. Renata Blahová
1. 9. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pro ty fyzické osoby, které si datovou schránku nikdy nezřídily, povinnost elektronické komunikace se správcem daně platit nebude.

Foto: Fotolia

 

Od roku 2015 čeká vlastníky datových schránek nová povinnost – s finanční správou budou muset komunikovat pouze elektronicky. Pokud tak neučiní, čeká je pokuta. Novela však může povinnost elektronické komunikace ještě zmírnit.


 
Datové schránky fungují v České republice od roku 2009, kdy byly zřízeny pro komunikaci (resp. k doručování elektronických dokumentů) mezi orgány veřejné moci a právnickými nebo fyzickými osobami. Od roku 2010 mohou prostřednictvím datových schránek komunikovat také fyzické a právnické osoby mezi sebou soukromě.
 
Povinně musí datové schránky zřizovat orgány veřejné moci a právnické osoby. Fyzické osoby jak podnikatelé, tak fyzické osoby nepodnikající si mohou datové schránky zřizovat dobrovolně dle vlastního uvážení. Fyzická osoba může mít dvě schránky – jednu jako FO podnikající a druhou jako FO nepodnikající.
 
Orgány veřejné moci primárně doručují dokumenty do datové schránky, pak teprve klasickou poštou.
 
V souvislosti s používáním datových schránek dochází k neustálým změnám. Od 1. 1. 2015 vejde v platnost nový § 72 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, který ukládá všem vlastníkům datových schránek, ať už zřízených ze zákona, nebo dobrovolně, povinnost komunikovat (resp. činit podání) s daňovým úřadem pouze elektronicky, tedy pomocí datové zprávy.
 
Tato povinnost se týká podání všech daňových subjektů, které mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Dále všech právnických osob – těm byla datová schránka zřízena ze zákona, nově zakládaným společnostem je datová schránka zřizována již při zápisu do obchodního rejstříku.
 
Povinnosti elektronické komunikace s finančním úřadem se nevyhnou ani fyzické osoby podnikatelé či nepodnikatelé, které si zřídili datovou schránku dobrovolně. Podnikající fyzické osoby, které jsou zaměstnavateli, si ve většině případů datové schránky zřídily kvůli České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) již v minulém roce, kdy to vypadalo, že s ČSSZ bude možná pouze elektronická komunikace.
 
Pro ty fyzické osoby, které si datovou schránku nikdy nezřídily, povinnost elektronické komunikace s daňovým úřadem neplatí.
 
V současné době se projednává rozsáhlá novela zákona o daních z příjmů, jejíž součástí jsou také změny v daňovém řádu. Novela (s číslem poslaneckého tisku 252) chce napravit formulaci dosud neúčinného § 72 odst. 4 daňového řádu tak, aby se povinnost elektronické komunikace s finančním úřadem vázala až na zpřístupnění datové schránky, nikoliv na její zřízení.

Při jiném než elektronickém podání hrozí pokuta

Právnické osoby mají už od 1. 1. 2014 povinnost podávat elektronicky přiznání k dani z přidané hodnoty. Souhrnná hlášení a výpisy z evidence pro daňové účely u přenesení daňové povinnosti (například u stavebních a montážních prací) podávají elektronicky všechny daňové subjekty. Pro právnické osoby plátce DPH se proto nebude jednat o velkou změnu vzhledem k tomu, že elektronickou komunikaci s finančním úřadem již využívají.
 
Nově (od 1. 1. 2015) musí všechny daňové subjekty, které mají datovou schránku, elektronickou formou činit tato podání:
  • přihlášky k registraci,
  • oznámení o změně registračních údajů,
  • řádná daňová přiznání,
  • dodatečná daňová přiznání.
 
Datová zpráva se musí podávat ve stanoveném formátu a struktuře datovou schránkou nebo s elektronickým podpisem.
 
Datovou zprávu s těmito druhy podání lze odeslat třemi různými způsoby:
  • podepsanou uznávaným elektronickým podpisem,
  • odeslanou prostřednictvím datové schránky, nebo
  • s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.
 
Pokud bude podání učiněno jinak než elektronicky, vznikne daňovému subjektu automaticky pokuta ve výši 2 000 Kč za každé jednotlivé podání.
 
Na rozdíl od finančního úřadu ČSSZ mění povinnou elektronickou komunikaci na dobrovolnou. Původně měla elektronická komunikace platit už od 1. 1. 2013. Pak byla odložena na 1. 1. 2014, ale ještě v průběhu roku 2013 byla schválena výjimka a odklad do 1. 1. 2016.
 
Následně ČSSZ odložila povinnost elektronické komunikace i pro OSVČ a zaměstnavatele, a to na 1. 1. 2015. Nově se navrhuje rozšíření stávajících způsobů elektronického podání o další způsob – prostřednictvím uživatelského účtu v portálu České správy sociálního zabezpečení.
 
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Ja
28. 1. 2017 11:16:14
Dobrý den chtěl bych se zeptat když sem živnostník a sem plátce DPH musím mít elektronickou schránku účetní mi tekla že to není moje povinnost když sem nikdy neměl děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

JanaZ
1. 11. 2016 10:41:56
Ruším živnost k 11/2016. Můžu si dál ponechat datovou schránku, když byla zřízena na fyzickou osobu podnikající? Děkuji za odpověď. Jana Zbořilová
Hlášení závadného obsahu

jana
18. 8. 2016 22:37:28
Mám zřízenou a zpřístupněnou datovou schránku jako FO, nikoliv jako podnikající FO, musím podávat DP FÚ přes datovou zprávu? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

marie
18. 8. 2016 22:30:07
Datová schránks
Hlášení závadného obsahu

Daniela
16. 1. 2016 15:25:07
mám zřízenou datovou schránku a chybí mi formulář DPH EXCEL v elektronické podobě ve správném formátu XMTL jako přílohu do datové schránky. prosím o přeposlání .stáhla jsem si jich několik ale nejde to poslat děkuji
Hlášení závadného obsahu

lucy
11. 3. 2015 10:28:54
Dobrý den, jsem živnostník musím si zřizovat datovou schránku? Předem děkuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

radka
26. 2. 2015 13:57:12
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s odevzdáváním plné moci přes datovou schránku. Jsme právnická osoba, která má zřízenou datovou schránku a daňové přiznání nám zpracovává daňový poradce, který má rovněž zřízenou datovou schránku. Jak tedy v takovém případě máme postupovat s odevzdáváním plné moci? To ji pošleme my, jako právnická osoba z naší datové schránky, nebo daňový poradce ze své daňové schránky? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

marie
20. 2. 2015 9:56:12
Dobrý den,prosím o inforamci.Mám zřízenou Datovou schránku. Daň z příjmu a Přiznání k dani mi připravuje daňový poradce. Musím i přesto podat DP přes datovou schránku? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Laura
17. 2. 2015 1:43:17
Pro Marii, zs Tábor, Martinu a osattní lehce tápající:
obecně hojné tvrzení "právnické osoby mají zřízenou DS povinně ze zákona" je polopravda/pololež. Tato povinnost se vztahuje jen na PO zapsané v obchodním rejstříku, tedy obchodní společnosti a družstva. pak ještě na pár výjimek, ale spolky, církve, SVJ.... žádnou DS mít nemusí (ale mohou mít dobrovolně). Viz https://www.datoveschranky.info/zakladni-informace/typy-datovych-schranek

Jestli ji má zřízenou i vaše organizace můžete zjistit třeba zkouškou vyhledání v seznamu DS podle IČ - http://seznam.gov.cz/ovm/welcome.do
Hlášení závadného obsahu

Jarouš
13. 2. 2015 10:20:12
Schmidt:
Na datoschranky.cz se píše:
Fyzické osoby mohou zrušit datovou schránku - deaktivovat příjem zpráv v Nastavení - Poštovní datová zpráva - Zakázat příjem. Obdobným způsobem je možné opět aktivovat příjem zpráv do datové schránky.

Takže myslím, že ani na Czechpoint chodit nemusíte. Ale nevím, nikdy jsem to nezkoušel. :)
Hlášení závadného obsahu

mirka
11. 2. 2015 12:51:53
pro Schmidt: Datová schránka se zruší až po smrti, jinak se zrušit nedá. Můžete ji nechat pouze znepřístupnit. Žádost o znepřístupnění schránky se podává na CzechPOINTu.
Hlášení závadného obsahu

Schmidt
11. 2. 2015 10:50:47
Je to šikana! můžu zrušit datovou schránku?
Hlášení závadného obsahu

Martina
19. 1. 2015 17:47:12
Povinnost zřídit si datovou schránku jsme coby TJ (NNO) neměli. Změnilo se na tom něco? Díky za odpověď...
Hlášení závadného obsahu

zs tábor
15. 1. 2015 9:14:53
Dobrý den, jsme Zemědělský svaz územní organizace, tedy dobrovolný spolek. Musíme mít zřízenu datovou schránku? Zatím ji nemáme. Děkuji za info.
Hlášení závadného obsahu

Marie
12. 1. 2015 12:40:59
Jak je to s povinností zřizování datových schránek u právnických osob - církví (farností)?
Hlášení závadného obsahu

Roman Čižinský
Uživatel POHODA
8. 1. 2015 17:08:27
Dobrý den, mám dotaz ohledně Datových schránek, jsem OSVČ a doposud jsem posílal přiznání DPH elektronicky, přes daně elektronicky a ještě jsem ho donesl na FÚ s potvrzením, takže toto, už také padá a musím si od letošního roku zřídit Datovou schránku a vše posílat přes ní a když si nechci zřizovat el. podpis, tak bude stačit jen toto podání přes "datovku" bez razítka a podpisu? Moc děkuji Roman Čižinský
Hlášení závadného obsahu

David
16. 12. 2014 9:51:30
Nemusite, povinnost zridit datovou schranku maji pouze PO a organy verejne moci.
Hlášení závadného obsahu

honza
15. 12. 2014 22:52:20
Mám živnostenský list dlouhodobě přerušen.Mám povinnost si zřídit datovou schránku?Děkuji za odpověď.Jan Šedlbauer
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Flexibilní novela zákoníku práce

16. 4. 2024 | Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo novelu zákoníku práce s cílem zvýšit flexibilitu pracovních vztahů a posílit konkurenceschopnost zaměstnavatelů. Změny zahrnují podporu rodičů malých dětí, nová pravidla pro výpovědi a možnosti organizace pracovní doby. Další inovace zahrnují zkrácení výpovědní doby a možnost zaměstnancům vykonávat práci v jiné měně. Novela reaguje na potřeby trhu práce a podněty z jednání s odborníky a zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Accountant consulting Prague
Vedení účetnictví a daňové evidence
www.acprague.cz

www.knihovnicka.cz
brněnská digitální tiskárna s nabídkou expresního tisku nejen knih.
www.knihovnicka.cz

Kurzovní lístek

25,27 Kč
0,000 Kč
23,71 Kč
0,044 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.04.2024

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme