Daň z nemovitých věcí na rok 2023


Mgr. Michaela Sobotková
17. 1. 2023
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí, případně její první zálohy, je 31. května 2023.

Foto: 123RF

 

Podat přiznání k dani z nemovitých věcí je potřeba nejpozději v úterý 31. ledna 2023. Na platbu daně máte potom čas až do konce května. Kdo musí přiznání k dani z nemovitých věcí podat a jakým způsobem můžete tuto daň zaplatit?


 
Lhůta pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí uplyne v letošním roce v úterý 31. ledna 2023. Na zaplacení daně či její první splátky mají poplatníci čas až do 31. května 2023.

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává na zdaňovací období roku 2023, tedy dopředu, a to podle stavu k 1. lednu 2023. Přiznání by do konce ledna neměly zapomenout podat zejména osoby, které v roce 2022:
  • nově nabyly do svého vlastnictví např. pozemek, dům nebo bytovou či nebytovou jednotku,
  • zaevidovaly krajinný prvek na svém pozemku,
  • nemovitou věc darovaly, prodaly nebo jinak pozbyly.
Pokud vám ještě nějaká nemovitá věc v kraji zbyla, podáte též daňové přiznání. V případě, že jste všechny své nemovité věci v daném kraji v roce 2022 pozbyli, měli byste na finanční úřad o této skutečnosti doručit písemné oznámení.

Povinnost podat daňové přiznání se týká také těch poplatníků, kteří na v minulosti přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, pokud na základě těchto změn současně došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží a podobně.

Změnou, která je rozhodná pro stanovení daně, je také změna výměry parcely na základě revize katastru nemovitostí. Předmětem zdanění je taktéž část budovy nebo inženýrské stavby, pokud je dokončená a užívaná.

Aktuální formulář přiznání k dani z nemovitých věcí, přílohy i pokyny k vyplnění najdete na webových stránkách Finanční správy.

Přiznání k dani z nemovitých věcí naopak nepodávají ti, kteří podávali daňové přiznání v uplynulých letech, a nezměnily se u nich skutečnosti rozhodné pro stanovení daně. Důvodem pro podání přiznání není ani změna koeficientu, který si určuje pro každý rok sama obec, nebo změna průměrné ceny pozemku. Případnou změnu koeficientu správce daně při výpočtu daně automaticky zohlední sám.

Jak a dokdy zaplatit daň z nemovitých věcí na rok 2023?

Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí, případně její první zálohy, je 31. května 2023 (druhou polovinu daně je potom třeba doplatit do 30. listopadu 2023). Dvě splátky daně se týkají poplatníků s daňovou povinností vyšší než 5 000 Kč.

O daňové povinnosti bude informovat Finanční správa prostřednictvím složenky, kterou dostanete do poštovní schránky, nebo formou hromadných předpisných seznamů, které budou v květnu k nahlédnutí na finančních úřadech.

Lidé, kteří vlastní datovou schránku, nedostanou složenku do poštovní schránky, ale veškeré informace pro placení daně z nemovitých věcí najdou právě ve své datovce. Obdobně je tomu i v případě uživatelů DIS+.

Pokud jste přihlášeni k zasílání informací pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail, najdete informace k placení na e-mailu, který jste uvedli v žádosti. V případě, že platíte daň přes SIPO, bude provedena úhrada daně tímto způsobem.

Pozor, od roku 2023 došlo ke zrušení Poštovní poukázky A – doklad V/DS, kterou šlo zaplatit mimo jiné daň z nemovitých věcí, a to bez poplatku. Od letošního roku je však tato „daňová složenka“ zpoplatněná podle aktuálního ceníku pošty. Pokud nechcete platit poplatek za úhradu daně, může být řešením využití služby úhrady daně z nemovitých věcí právě prostřednictvím SIPO, případně lze požádat o zasílání údajů pro placení daně na e-mail, obě možnosti jsou zdarma.

K platbě přes SIPO se přihlásíte pomocí formuláře „Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO“. Ten je potřeba do 31. ledna odevzdat na finančním úřadě. Pokud chcete dostávat údaje pro placení daně e-mailem, stačí si o to do 15. března zažádat na finančním úřadě přes formulář „Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem“.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Oficiální vzor společenské smlouvy

26. 1. 2023 | V polovině ledna nabyla účinnosti novela zákona č. 416/2022 Sb., díky které došlo k usnadnění zakládání a zápisu s. r. o. do obchodního rejstříku s využitím prostředků pro elektronickou komunikaci a identifikaci. Nově mohou zájemci využít k založení s. r. o. vzorovou společenskou smlouvu, kterou vytvořilo Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s dalšími odborníky. Nový vzor společenské smlouvy obsahuje veškeré povinné náležitosti zakladatelského právního jednání s. r. o., doplněné stručným vysvětlujícím komentářem (který je potřeba v případě použití smlouvy smazat). Využití vzoru je spojeno s osvobozením od soudního poplatku za zápis do obchodního rejstříku notářem a sníženou sazbou odměny notáře. Vzor společenské smlouvy najdete na Portálu justice.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Miloslav Douša MDSERVIS
Podpora soukromého podnikání od roku 1990, dlouholetá praxe.
www.mdservis.cz

Gasinsight s.r.o.
Vše pro přestavby vozidel na pohon plynem LPG, CNG, Diesel Gas.
www.lpgprofi.cz

Daňový kalendář

31. 1. 2023 Přiznání a daň silniční (za rok 2022)
31. 1. 2023 Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu (za 1. čtvrtletí 2023)
31. 1. 2023 Daňové přiznání OSS (4. čtvrtletí 2022)
31. 1. 2023 Přiznání k dani z nemovitých věcí úplné nebo dílčí

Další termíny

Kurzovní lístek

23,83 Kč
0,005 Kč
21,93 Kč
0,063 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.01.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme