Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Studium na jazykové škole


Bc. Kateřina Kandlerová
22. 5. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Mohou se studenti po ukončení školy registrovat na úřadu práce až v září? Mohou přes letní prázdniny chodit na brigádu a užívat ještě studentských výhod? A má vůbec každý návštěvník jazykové školy status studenta? Na vaše dotazy odpovídají naši odborníci.


 
Dotaz:
Jsem studentkou jazykové školy se statusem studenta do 31. 8. 2014. Již čtvrtým rokem brigádně pracuji v jedné továrně. Každý rok jsem měla dohodu o pracovní činnosti na celý kalendářní rok a letos mi dali tuto dohodu pouze do 31. 6. 2014, přestože na potvrzení o studiu ze školy mám napsáno, že status studenta mám do 31. 8. 2014. Podle informací, co jsem získala, bych měla jít na úřad práce až od září 2014. Můžou mi dát tuto dohodu i na ty dva měsíce prázdnin, nebo v tomto období již nemůžu chodit na brigádu? A je nástup na úřad práce opravdu až od září?


Odpovídá Bc. Kateřina Kandlerová, účetní:

Jak vyplývá z ustanovení zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, § 12 odst. 1 písm. d), za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje studium v České republice, které je podle § 15 svým rozsahem a obsahem postaveno na roveň studiu na středních a vysokých školách v České republice a uskutečňuje se v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou v zákonem předepsaném rozsahu.
 
Zároveň je však nutné pamatovat na skutečnost, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydává seznam jazykových institucí s jednoletými pomaturitními kurzy cizích jazyků s celotýdenní denní výukou pro školní rok 2013/2014, jejichž účastníci budou mít status studenta. V prvé řadě Vám tedy doporučujeme si ověřit, zda skutečně na takovéto škole, která má oprávnění udělit status studenta dle výše uvedeného, studujete.
 
Pokud ano, pak je dále nutné prozkoumat vazbu na školní prázdniny dle tohoto právního předpisu. Je pravdou, že z § 13 odst. 2 písm. c) vyplývá, že za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole se považuje také doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia.
 
Nicméně hned následující § 13 odst. 3 výše uvedeného zákona zmiňuje, že dobu školních prázdnin uvedenou v odstavci 2 písm. c) nelze považovat za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole, jestliže dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost podle § 10, nebo kdy dítě mělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
 
Výdělečnou činností dle § 10 se podle tohoto zákona rozumí taková činnost, která zakládá účast na nemocenském pojištění, osoby samostatně výdělečně činné nebo činnost vykonávaná v zahraničí za účelem dosažení příjmu.
 
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že v případě výkonu výdělečné činnosti dle předchozí věty (důležitou podmínkou je účast na nemocenském pojištění) byste nemohla být vedena jako student v měsících letních prázdnin.
 
Pokud jde o evidenci na úřadě práce, zaevidujete-li se zde kdykoliv během měsíců letních prázdnin, přicházíte od té chvíle o status studenta. Zákon tedy umožňuje, abyste i v letních měsících za splnění výše uvedených podmínek byla vedena přes toto období jako student a na úřad práce se nahlásila až k 1. září. Pro další informace doporučujeme obrátit se na místně příslušnou pobočku úřadu práce, kde Vám tuto oblast ještě více mohou objasnit.


Související článek:
Pracující studenti, rodiče a slevy na dani
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Leona
20. 12. 2019 7:36:50
Dcera se hlásí na jazykové gymnázium, tak doufám, že se na něj dostane, aby nebyla zklamaná. Jazyky jí jdou a baví, takže by to snad neměl být problém. V dnešní době jsou jazyky hodně potřeba. Já angličtinu ani jiný cizí jazyk moc neumím, takže s přípravou na přijímačky dceři nijak nepomůžu, tak jsem jí zaplatila alespoň cvičné testy na https://www.to-das.cz/ , aby si je mohla vyzkoušet a případně se ještě něco doučit.
Hlášení závadného obsahu

m.h.
7. 8. 2015 10:13:09
V roce 2014/2015 jsem byla studentkou jednolétho pomaturitním jazykovém kurzu a přes rok jsem měla status studenta. A dále studovat nechci. Chtěla bych se zeptat do kdy mě platí status studenta?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Prominutí DPH při dodání elektřiny nebo plynu

25. 10. 2021 | Daň z přidané hodnoty bude prominuta při dodání elektřiny či plynu, jejich pořízení z jiného členského státu nebo dovozu. Bude se to týkat všech dodání, která se uskuteční v měsíci listopadu a prosinci 2021, nebo zálohových plateb na dodání, které v tomto období budou přijaty. Rozhodnutí bylo zveřejněno ve Finančním zpravodaji 34/2021 a nijak neomezuje okruh osob, na které se vztahuje. Prominutí se tedy týká nejen domácností a drobných podnikatelů (neplátců DPH), ale i dodávek pro plátce DPH.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
PrimMat - SSŠP, s.r.o.
NÁROČNOST A VSTŘÍCNOST
www.primmat.cz

Webové stránky a e-shopy
Děláme weby, eshopy a konzultace. Máme nízké ceny a super technologie.
www.vegateam.cz

Daňový kalendář

31. 10. 2021 Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu (za 4. čtvrtletí 2021)
25. 11. 2021 Přiznání DPH (za říjen 2021)
25. 11. 2021 Souhrnné hlášení (za říjen 2021)
25. 11. 2021 Kontrolní hlášení (za říjen 2021)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,74 Kč
0,080 Kč
22,18 Kč
0,119 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.10.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru