Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Práce na mateřské či rodičovské dovolené

Práce na mateřské či rodičovské dovolené

Můžete si přivydělat na mateřské či rodičovské dovolené, aniž byste přišli o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek? A jak dlouho a v jakých případech musí zaměstnavatel držet pracovní místo?

Stále více maminek (a někdy také i tatínků) hledá během mateřské, respektive rodičovské dovolené příležitost k přivýdělku. Často se některé maminky během tohoto období odhodlají k vlastnímu podnikání. Jaké výhody či rizika jsou s tímto spojená?
 
Začneme tím, že důsledně rozlišíme mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství na jedné straně a na straně druhé rodičovskou dovolenou, která na mateřskou navazuje, a při níž rodič pobírá rodičovský příspěvek.

  • Mateřská dovolená: Těsně před narozením dítěte a po něm může žena pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Vypočítává se z příjmů a činí 70 % ze mzdy. Peněžitá pomoc v mateřství se začíná pobírat v rozmezí osmi až šesti týdnů před termínem porodu. Celkem je možné ji vyplácet 28 týdnů.
  • Rodičovská dovolená: Na mateřskou dovolenou navazuje rodičovská dovolená, při které jeden z rodičů pobírá tzv. rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je paušální a činí 220 000 Kč, měsíčně však stát vyplatí maximálně 11 500 Kč, a abyste dočerpali plnou sumu, musíte rodičovskou pobírat minimálně 19 měsíců.

Práce při mateřské dovolené

Jestliže chcete vstoupit zároveň s mateřskou dovolenou do zaměstnaneckého poměru, můžete tak učinit po skončení 6. týdne po porodu. Nesmíte mít však stejný pracovněprávní vztah, ze kterého pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. To znamená, že pokud se tedy domluvíte se svým zaměstnavatelem, můžete pro něj pracovat, avšak sjednaný druh práce musí být jiný než před nástupem na mateřskou dovolenou.
 
Další možností je práce pro jiného zaměstnavatele. Je důležité ale nezapomenout, že pokud u jiného zaměstnavatele budete vykonávat výdělečnou činnost shodnou s předmětem činnosti svého zaměstnavatele, u něhož čerpáte mateřskou dovolenou, je k tomu třeba jeho předchozího souhlasu. Výjimkou jsou profese vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.
 
Výše výdělku není nijak omezena, peněžitá pomoc v mateřství se nekrátí.

Podnikání při mateřské dovolené

Pokud žena před nástupem na mateřskou dovolenou nepodnikala, může s tím samozřejmě v průběhu mateřské začít a podnikáním si přivydělávat. O peněžitou pomoc v mateřství nepřijde.
 
V případě, že žena dostává peněžitou pomoc v mateřství z nemocenského pojištění, které si hradila při podnikání, nemůže zároveň podnikat a pokračovat v samostatné výdělečné činnosti.
 
V podnikání může pokračovat, pokud si takto přivydělávala při stálém zaměstnání. Peněžitá pomoc v mateřství je totiž vyplácena z nemocenského pojištění u zaměstnavatele.
 
Možnost přivýdělku u jiného zaměstnavatele ovšem není vyloučena.

Práce při rodičovské dovolené

Na rodičovské dovolené můžete pracovat naprosto bez omezení, ať už pro svého zaměstnavatele, nebo jiného zaměstnavatele. Je možná i samostatná výdělečná činnost. Avšak musíte splnit jedinou podmínku – zajistit patřičný dohled nad svým dítětem jinou zletilou osobou. Postará-li se po dobu vašeho vykonávání práce babička nebo placená chůva, můžete pracovat na plný úvazek a přitom pobírat rodičovský příspěvek.
 
V roce 2013 nejsou žádná omezení, pokud má dítě více než dva roky. Lze tedy pobírat rodičovský příspěvek a pracovat bez omezení. U dětí do dvou let je zaveden limit 46 hodin měsíčně v jeslích nebo mateřské škole.

Jak je to s daněmi?

Výše daně z příjmů je stejná jako u ostatních zaměstnanců. Je to 15 % z daňového základu tzv. „superhrubé mzdy“. Pokud podepíšete „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků“ (růžový papír), bude vám srážena zálohová daň ve výši 15 %, která vstupuje do ročního vyúčtování nebo přiznání daně z příjmů, a můžete si uplatnit slevu na dani na poplatníka.
 
V opačném případě, kdy prohlášení nepodepíšete, mohou nastat dvě situace:

  • odměna nedosahuje částky 5 000 Kč – odměna je daněna 15% srážkovou daní, která je konečná a nevstupuje do ročního vyúčtování nebo přiznání daně z příjmů,
  • odměna přesahuje částku 5 000 Kč – odvádí se zálohová daň (též 15%), která ale vstupuje do ročního vyúčtování nebo přiznání daně z příjmů, a můžete si uplatnit slevu na dani na poplatníka.

Pro přivýdělek je zpravidla nejvýhodnější dohoda o provedení práce. Pro jednoho zaměstnavatele lze takto odpracovat až 300 hodin za rok. Do měsíční odměny ve výši 10 000 Kč se z odměny neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, což je výhodné.

Pracovní smlouva na dobu neurčitou z pohledu zaměstnavatele

U žen, které mají uzavřen pracovní poměr na dobu neurčitou, je principiální zásada jednoduchá. Žena, která otěhotní, může při standardním průběhu těhotenství odejít na mateřskou dovolenou a následně si zvolí typ rodičovské dovolené. Ženin zaměstnavatel se tak ocitá v pasivní roli. Její rozhodnutí musí akceptovat a držet jí pracovní místo. Avšak i to má své hranice:

  • Když se žena bude chtít do práce vrátit hned po konci mateřské, musí jí zaměstnavatel poskytnout původní pracovní místo, pokud by místo bylo mezitím zrušeno, musí nabídnout ženě místo odpovídající pracovní smlouvě.
  • Kdyby žena po vyčerpání mateřské dovolené odešla na rodičovskou dovolenou a rozhodla se pro dvouletou nebo tříletou délku, musí zaměstnavatel ženě držet místo odpovídající pracovní smlouvě. Nemusí se tedy jednat o identickou pracovní pozici, kterou žena zastávala dříve.
  • Pokud se žena rozhodne čerpat čtyřletou rodičovskou dovolenou, záleží pouze na benevolenci zaměstnavatele, zda jí i po čtyřech letech bude držet pracovní místo. Není to už jeho povinnost.

Celkem často se stává, že žena znovu otěhotní. Po narození dalšího dítěte totiž začíná běžet nová tříletá doba, po níž je zaměstnavatel povinen držet pracovní místo.
 
Jestliže však žena znovu otěhotní před koncem původně plánované tříleté rodičovské dovolené, ale datum porodu vychází až po uplynutí tříleté lhůty, a nepřeklene ji ani návazná mateřská dovolená, kterou matka může čerpat standardně šest týdnů před porodem, nevýše pak osm týdnů, musí nastoupit zpět do práce.
 
Jedinou přípustnou omluvou, která může nastávající matku z této povinnosti vyvázat, jsou zdravotní komplikace. Pokud do práce nastoupí, oznámí zaměstnavateli plánovaný porod a v termínu odejde na mateřskou. Vše se pak opakuje jako v případě prvního dítěte.

Pracovní smlouva na dobu určitou z pohledu zaměstnavatele

Jinak je tomu s držením pracovního místa u žen, které mají pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou. Tam má zaměstnavatel více možností. Platí, že zaměstnavatel musí držet ženě pracovní místo jen po dobu trvání smlouvy.
 
Může nastat ještě také situace, kdy žena měla smlouvu na dobu určitou, otěhotněla, splnila zákonné podmínky na peněžitý příspěvek v mateřství, následně odešla na tříletou rodičovskou dovolenou a za dobu jejího trvání otěhotněla znovu, ale už v době, kdy jí vypršela smlouva na dobu určitou.
 
Pokud takováto žena splňuje obecné zákonné podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (tj. účast na pojištění po dobu 270 kalendářních dní před nástupem na mateřskou), a také musí být při nástupu na druhou mateřskou v tzv. ochranné lhůtě (ta v tomto případě činí 180 dní po skončení pracovního poměru), má opět nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
 
Po skončení smlouvy na dobu určitou zaměstnavatel místo dál držet nemusí.

Související články:
Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené
Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené
Zaměstnávání na základě DPČ a DPP
Vzor dohody o pracovní činnosti
Vzor dohody o provedení práce

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • kaculka
    19. 11. 2013, 09:44

    Dobrý den, chtěla bych poradit, zda si můžu při pobírání rodičovského příspěvku přividělat, zda mě mohou zaměstnat na původní místo. Pracuji jako účetní a chtěla bych se do práce vrátit na 0,5 úvazku po dobu pobírání rodičovského příspěvku. Mohou mě zaměstnat jako účetní na 0,5 úvazku, tuto práci jsem vykonávala před nástupem na mateřskou. Naší účetní mi bylo sděleno, že by mi museli udělat novou smlouvu, s jinou náplní práce, abych mohla pracovat a při tom pobírat rodičovský příspěvek. Na DPP a DPČ mě nechtějí zaměstnat, to už jsem se ptala. Děkuji za odpověď

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • pipa
    14. 11. 2013, 15:36

    V zásadě vrátí, záleží na tom, kolik si vyděláte. Ale pokud není výdělek vysoký, tak v podstatě na dani nezaplatíte nic (měsíční sleva na dani na poplatníka je 2.070 Kč – platí pro rok 2013).

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • jija
    13. 11. 2013, 20:24

    Dobrý den,
    začala jsem pracovat na DPP při rodičovské dovolené. Píšete, že výše daně z příjmů je stejná jako u ostatních zaměstnanců. Je to 15 % z daňového základu tzv. „superhrubé mzdy“. Pokud podepíšete „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků“ (růžový papír), bude vám srážena zálohová daň ve výši 15 %, která vstupuje do ročního vyúčtování nebo přiznání daně z příjmů, a můžete si uplatnit slevu na dani na poplatníka. Znamená to tedy, že když podepíši růžový papír a slevu na poplatníka, tak se mi daň vrátí? Děkuji za odpověď

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Zdena_K
    24. 10. 2013, 14:33

    Dobrý den, cituji z článku výše:

    Na rodičovské dovolené můžete pracovat naprosto bez omezení, ať už pro svého zaměstnavatele, nebo jiného zaměstnavatele. Je možná i samostatná výdělečná činnost. Avšak musíte splnit jedinou podmínku – zajistit patřičný dohled nad svým dítětem jinou zletilou osobou. Postará-li se po dobu vašeho vykonávání práce babička nebo placená chůva, můžete pracovat na plný úvazek a přitom pobírat rodičovský příspěvek.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • steparka
    24. 10. 2013, 13:42

    Dobrý den, mám dotaz, je možné nastoupit zpet do prace na plný úvazek a pobírat rodičovský příspěvek? Syn by měl v té době rok a starala by se o něho babička. Mohla bych pracovat normalne nebo to pro mě znamená nějaká omezení? A jak by to bylo se zdravotním a sociálním? Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vláda chce zrušit srážkovou daň, tisíce zaměstnanců čeká podání přiznání

    |

    S plánovaným zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů dojde i ke zrušení srážkové daně u fyzických osob. Od roku 2026 se změna dotkne nerezidentů, od roku 2027 pak všech zaměstnanců. Nově budou muset desítky tisíc lidí s vedlejšími příjmy, například předsedové SVJ, brigádníci či členové dozorčích rad, podávat daňové přiznání. Ministerstvo financí si od změny slibuje snížení administrativy a větší participaci poplatníků na daňových povinnostech. Kritici však varují před zbytečnou zátěží pro zaměstnance i finanční správu. OSVČ s paušální daní se změny nedotknou. V budoucnu by mohlo dojít i ke zrušení ročního zúčtování daně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících