Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Jesle jsou opět ve hře


Redakce
27. 9. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Na jesle by měl přispívat i stát. Na jedno místo v jeslích bude dávat přibližně 5 000 Kč měsíčně.

Foto: 123RF

chystase
 

Novela zákona o jeslích počítá s tím, že se z dětských skupin stanou opětovně jesle. Na jejich financování se budou moci podílet také zaměstnavatelé a nabídnout tak zajímavý benefit pro své zaměstnance.


 
Z dětských skupin se stanou znovu jesle – počítá s tím novela zákona o jeslích. Nové a srozumitelnější jméno však není jedinou změnou. Úprava zajistí také stabilní financování po vzoru soukromých školek a vyšší standard kvality. Rodiče by také měli mít jistotu, že dát dítě do jeslí si budou moci dovolit.

Cílem novely je zlepšit kvalitu péče a zajistit stabilní financování ze státního rozpočtu pro všechny děti do tří let, tedy do dne jejich 4. narozenin. To je zásadní zejména proto, že v polovině roku 2022 skončí podpora těchto zařízení z evropských fondů. V současnosti Ministerstvo práce a sociálních věcí eviduje tisíc dětských skupin, ve kterých se díky sdíleným místům pečuje o zhruba 16 tisíc dětí od jednoho roku.

Ministerstvo počítá s financováním po vzoru soukromých školek. „Rodiče ale musí na jesle mít. Nikdo tedy za ně nezaplatí víc než třetinu minimální mzdy,“ upozorňuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„A protože se jedná o péči o děti do tří let, budou v té době rodiče pobírat rodičovský příspěvek, který by se měl od příštího roku ještě zvýšit. Takže když budou maminka nebo tatínek pracovat, můžou rodičovskou využít na poplatek v jeslích,“ nastínila Maláčová.

Na financování jeslí se mohou podílet i zaměstnavatelé

Na financování jeslí se mohou podílet také zaměstnavatelé. V časech vysoké zaměstnanosti a velké poptávky zaměstnavatelů po lidech tak může jít o zajímavý benefit. Provoz jeslí mohou částečně financovat též obce. Zřizování je pro obce snadné a administrativně nenáročné.

Nemalou částkou by měl přispívat i stát, který bude na jedno místo v jeslích dávat přibližně 5 000 Kč měsíčně. „Už s minimální mzdou jsou odvody do státního rozpočtu měsíčně za jednoho zaměstnance zhruba šest tisíc korun, s mediánovou mzdou pak jde o víc než jedenáct tisíc měsíčně, tedy více než dvojnásobek předpokládaného příspěvku státu na jedno místo v jeslích,“ vysvětlila ministryně.

Drobnou, ale přesto důležitou změnou je přejmenování dětských skupin na jesle. Důvodem je fakt, že se jedná o obecně zažitý název a většina lidí si pod ním představí konkrétní zařízení.

Jeslemi ale předškolní péče nekončí. Rodiče pak mají jistotu, že jejich děti budou moci z jeslí přejít rovnou do školky, předškolní péče tak bude lépe provázaná.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
www.vybaveniprouklid.cz
Váš profi dodavatel kompletního sortimentu pro čištění a úklid.
www.vybaveniprouklid.cz

KOUDELKA PARTNERS s.r.o.
ÚČETNÍ A DAŇOVÁ KANCELÁŘ
www.koudelkapartners.cz

Daňový kalendář

16. 12. 2019 Silniční daň (4. záloha)
16. 12. 2019 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
16. 12. 2019 Daň z příjmů (pololetní záloha)
27. 12. 2019 Přiznání DPH (za listopad 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,54 Kč
0,010 Kč
23,02 Kč
0,008 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 06.12.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru