Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Nákup zboží v zahraničním e-shopu a vrácení DPH

Nákup zboží v zahraničním e-shopu a vrácení DPH

Český plátce nakoupil v zahraničním internetovém obchodě zboží včetně DPH. Může nyní požádat o vrácení daně z přidané hodnoty? Byl jeho postup správný? Odpovídáme na vaše dotazy z online poradny.

Dotaz:
Jsme plátci DPH. Nakoupili jsme zboží v online obchodě jedné polské firmy. Účtovali nám cenu za zboží včetně DPH. Jak můžeme požádat o vrácení DPH? Firma, u níž jsme nakupovali, má sídlo v Polsku, ale má zřízen bankovní účet i v české bance, na který jsme částku za zboží převáděli.


Odpovídá Ing. Martin Děrgel, daňový poradce:

Jedná se o dosti častou chybu zejména menších českých plátců, kteří si dostatečně neuvědomí zásadní rozdíl mezi jednáním tzv. osoby povinné k dani (zjednodušeně řečeno „podnikatele“) a osoby tzv. nepovinné k dani (což je typicky soukromě jednající fyzická osoba).
 
Zatímco v prvém případě je totiž povinen přiznat DPH z pořízení zboží z jiného státu EU pořizovatel (pro dodavatele jde o plnění osvobozené od daně), tak ve druhém případě přiznává DPH dodavatel. Jednoznačně sdělit dodavateli z jiného státu EU – zde tedy polskému prodejci – jestli kupující je osobou povinnou k dani nebo ne, je povinností odběratele.
 
Navíc obchodní podmínky tzv. internetového obchodu obvykle umožňují nákup pouze osobám nepovinným k dani, zatímco pro kupující z řad osob povinných k dani platí speciální pravidla zadávání objednávky anebo jsou tyto obchody a priori vyloučeny.
 
Postup tedy nebyl správný, když český plátce při své obchodní objednávce zboží vystupoval jako osoba nepovinná k dani, čímž uvedl dodavatele z Polska v omyl, který tak pochopitelně v dobré víře standardně přiznal odpovídající DPH na výstupu. Není přitom podstatné, zda polský dodavatel v souladu s daňovým režimem pro tzv. zasílání zboží (viz § 8 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, dále jen „ZDPH“) přiznal DPH českou nebo polskou.
 
V daném případě totiž neměl dodavatel přiznat na výstupu žádnou DPH, jelikož z jeho pohledu šlo o plnění osvobozené od polské DPH – coby zrcadlová obdoba českého dodání zboží do jiného státu EU dle § 64 ZDPH. Návazně na to měl český pořizovatel zboží coby plátce přiznat odpovídající českou DPH na výstupu z tohoto zdanitelného pořízení zboží z jiného státu EU (viz § 2 odst. 1 písm. c) bod 1, § 11, § 16 a § 108 odst. 1 písm. b) ZDPH). Skutečnost, že úplata (kupní cena) byla placena na účet v ČR, není pro DPH podstatná.
 
Tuto svou chybu nelze jednoduše vyřešit tak, že by si český plátce v přiznání k české DPH nárokoval odpočet daně uplatněné polským dodavatelem při prodeji, případně že by nárokoval vrácení polské DPH ve smyslu § 82 ZDPH, pokud dodání zboží podléhalo polské DPH.
 
Jedinou možností je informovat o své chybě polského dodavatele, který by měl dodatečně změnit (opravit) původní zdanitelné plnění na plnění osvobozené od daně, načež by částku odpovídající bezdůvodně přiznané DPH odběrateli vrátil.
 
Lze ovšem předpokládat, že polský dodavatel nebude chtít si takto komplikovat život a požadavek odběratele odbude odkazem na své obchodní podmínky, které odběratel porušil, nebo tím, že k okamžiku přijetí objednávky odběratel fakticky a jasně vystupoval jako osoba nepovinná k dani, takže dodavatel postupoval správně a nic neopraví.
 
Bez ohledu na to, zda polský dodavatel českému odběrateli vrátí DPH nebo ne, je pořizovatel zboží povinen přiznat odpovídající českou DPH na výstupu z předmětného pořízení zboží z jiného státu EU. Základem daně přitom bude částka bez DPH.
 
Podle § 25 ZDPH musí českou DPH přiznat k 15. dni měsíce následujícího po pořízení zboží, případně k dřívějšímu dni vystavení daňového dokladu dodavatelem. V souladu s obvyklými podmínkami § 72 a § 73 ZDPH si může pořizovatel uplatnit odpočet této české DPH, kterou si tzv. samovyměřil.

Související články:
Odpovědi na dotazy z online poradny – 1. díl
Odpovědi na dotazy z online poradny – 2. díl
Dopravní nehoda účetně a daňově
Odpovědi na dotazy z online poradny – 3. díl

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Ing. Jiří Nigrin
    27. 09. 2013, 08:25

    pro Elsa1985:

    Vzhledem k tomu, že Švýcarsko není členským státem Evropské unie, je v daném případě nutno postupovat jako při pořízení služby ze třetí země.

    Pokud jde o zahrnutí cla do základu daně, vyplývá to z ustanovení § 36 odst. 3 písm. a) ZDPH.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Václav Podaný
    06. 09. 2013, 14:50

    Pokud polský dodavatel původní plnění neopraví, bude se z jeho pohledu stále jednat o zasílání zboží. Daň byla odvedena. Tedy český odběratel pokud si uplatní nákup do zboží do výdajů, je pro něj vstupní cenou cena včetně polského DPH a tento nákup není vůbec předmětem DPH v ČR.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Zed
    06. 09. 2013, 12:41

    Václav Podaný: Autor asi předpokládá, že se nejedná o zasílání zboží. Není totiž splněna podmínka § 8 odst. 4 písm. b) zákona o DPH. Pořízení zboží je pro českého plátce předmětem daně.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Elsa1985
    20. 08. 2013, 18:32

    Přijatá faktura ze Švýcarska. Dobrý den prosím o radu máme ve firmě za červenec asi 5 přijatých faktur ze Švýcarska za testování materiálu, tudíž jsou to služby. Jak u nich vyměřím DPHčko? Ze Švýcarska pravidelně dostáváme faktury od firmy Migros (švýcarská firma), za proclení k zákazníkovi do Švýcarska. U těchto naše bývalá paní účetní v systému Pohoda vyměřovala DPH jako přijetí služby z EU. Můžu u faktury za testování materiálu postupovat stejně, nebo budu muset účtovat o přijetí služby z 3. země. Musím přidat i clo? Díky moc za radu.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Václav Podaný
    20. 08. 2013, 08:34

    Dobrý den. Měl bych jeden dotaz. V případě, kdy z pohledu polského dodavatele se bude jednat o zasílání zboží a dodavatel přiznal v Polsku DPH, pak podle § 15 odstavec 2 našeho zákona o DPH by se nemělo jednat o pořízení zboží z jiného členského státu. Z jakého titulu by tedy odběratel měl přiznávat českou DPH podle § 25 zákona o DPH, když DPH bylo již odvedeno polským dodavatelem v Polsku ? Děkuji, Podaný

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících