Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Automobil v obchodním majetku – 2. část

Automobil v obchodním majetku – 2. část

Především u podnikatelů – fyzických osob se velice často stává, že vozidlo zahrnuté v obchodním majetku je použito rovněž pro soukromé účely. V tomto případě je nutné výdaje spojené s automobilem v příslušném poměru krátit.

Použití automobilu k soukromým účelům

Především u podnikatelů – fyzických osob se velice často stává, že vozidlo zahrnuté v obchodním majetku je použito rovněž pro soukromé účely. V tomto případě jsou výdaje spojené s automobilem, který je používán jak k podnikatelským účelům, tak také pro osobní potřebu poplatníka, pouze částečně daňově neuznatelné, a proto je nutné tyto výdaje v příslušném poměru krátit. V případě odpisů tak přímo stanoví § 28 odst. 6 ZDP, v ostatních případech tak vyplývá z § 23 odst. 3 ZDP.

Zákon zde však vysloveně žádný poměr krácení výdajů (nákladů) nestanoví, proto je nejlépe vycházet z poměru ujetých km pro podnikatelské účely k celkovému počtu ujetých km v daném roce. Jediným výdajem, který se nebude krátit, a který bude daňově uznatelný v plné výši je silniční daň, protože ta se váže pouze k vozidlu, které je používáno k podnikatelské činnosti.

Příklad:

Podnikatel – fyzická osoba měl v souvislosti s používáním osobního automobilu vloženého do obchodního majetku v kalendářním roce tyto výdaje:

Odpisy 120 000, spotřeba PHM 20 000, opravy a údržba 30 000, pojištění 20 000, dálniční známka 900, silniční daň 3 600; celkem tedy 194 500 Kč.

Podle knihy jízd ujel za kalendářní rok celkem 8 900 km, z toho soukromě 2 670 km tj. 30 %. Z uvedených výdajů ve výši 190 900 Kč (po odečtení silniční daně) je tedy 30 % výdajů nedaňových, to znamená, že tento podnikatel bude muset v daňovém přiznání zvýšit základ daně o částku 57 270 Kč.

Automobil poskytnutý zaměstnanci

ZDP v § 6 odst. 6 umožňuje zaměstnavateli, aby zaměstnanci poskytl bezplatně služební motorové vozidlo k používání jak pro služební, tak také soukromé účely.

Na straně zaměstnance se v tomto případě považuje za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla. Jde-li o vozidlo najaté, vychází se ze vstupní ceny vozidla u původního vlastníka, a to i v případě, že dojde k následné koupi vozidla. Pokud ve vstupní ceně není zahrnuta daň z přidané hodnoty, pro účely tohoto ustanovení se uvedená cena o tuto daň zvýší.

Tento příjem do konce roku 2007 nepodléhal pojistnému na sociální a zdravotní pojištění, avšak od 1.1. 2008 je již příjmem, který se do vyměřovacího základu pro uvedené pojistné zahrnuje.

Nejnižší možná částka, kterou musí zaměstnavatel zaměstnanci v této souvislosti přidanit je 1 000 Kč. Dále je třeba doplnit, že v případě technického zhodnocení vozidla se rovněž o 1 % z jeho hodnoty zvyšuje také zdanitelný příjem zaměstnance.

Přestože je v daném případě vozidlo zčásti používáno i k účelům, které nesouvisejí s podnikatelskou činností zaměstnavatele, neukládá zde zákon režim krácení odpisů podle § 28 odst. 6 ZDP, ani dalších jiných výdajů, s výjimkou pohonných hmot, což potvrzuje rovněž Pokyn D-300 v bodě 28 k § 24 odst. 2 ZDP. To znamená, že veškeré ostatní výdaje může zaměstnavatel ponechat ve svých zdanitelných výdajích (nákladech) v plné výši.

V případě, že veškeré pohonné hmoty bude hradit zaměstnavatel, je povinen na jedné straně u těchto výdajů uplatnit DPH na výstupu prostřednictví dokladu o použití, protože tyto výdaje nesouvisí s ekonomickou činností, a na druhé straně zvýšit o tuto částku základ daně z příjmů ze závislé činnosti zaměstnance, přičemž tento příjem bude také vstupovat do vyměřovacího základu pro pojistné na sociální a zdravotní pojištění.

Pokud by zaměstnavatel postupoval v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 5. ZDP mohl by tyto výdaje ponechat v daňově uznatelných nákladech.

Poskytnutí vozidla zaměstnanci pro služební i soukromé účely není z hlediska DPH považováno za zdanitelné plnění a žádné daňové povinnosti na straně zaměstnavatele nevznikají, s výjimkou poskytnutí vozidla u něhož byl při jeho pořízení uplatněn nárok na odpočet DPH (např. v případě vozidel kategorie N1 ).

V tomto případě se jedná o zdanitelné plnění – poskytnutí služby pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce podle § 14 odst. 4 písm. a) ZDPH a zaměstnavatel je povinen z hodnoty tohoto plnění odvést daň na výstupu. Zaměstnavatel (plátce) vystaví v doklad o použití podle § 29 ZDPH.

Základem daně bude v tomto případě cena zjištěná, což může být např. cena uplatňovaná subjekty, jejichž předmětem činnosti je pronájem vozidel. Tato DPH však nebude pro zaměstnavatele daňově účinným výdajem (nákladem) pro účely daně z příjmů (viz Pokyn D-300, K § 25, bod 8).

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících