Studenti vysokých škol by byli ochotní v době krize nastoupit do zaměstnání za nižší než průměrnou mzdu v České republice. Nebojí se ani stěhování za prací do zahraničí.
Kdyby Českou republiku nesužovala krize, řekli by si studenti vysokých škol o nástupní plat ve výši 28 600 korun. Nyní v době hospodářské recese by se „spokojili“ v průměru i s 22 500 korunami. Hranice, pod kterou by vysokoškoláci jít rozhodně nechtěli, je 17 100 korun. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum studentského mínění, kterého se zúčastnilo téměř osm tisíc studentů vysokých škol.
„Studenti krizi pocítili poměrně výrazně. Ubylo pro ně pracovních příležitostí, stáží a brigád. Proto museli na zvýšenou konkurenci na pracovním trhu nějak reagovat,“ řekl k průzkumu Jiří Kohout, mluvčí České studentské unie.
„Reakce přichází ve dvou rovinách. V úpravě požadavků na nástupní plat a v rovině získání co největší praxe. Studenti se nechtějí dostat do situace řeckých či španělských vysokoškoláků, kteří po studiu na vysoké škole nenajdou zaměstnání,“ dodal Jiří Kohout.
Většina studentů se snaží získávat pracovní zkušenosti už na vysoké škole. Ti nejaktivnější získávají zkušenosti v různých oblastech. Zkušenosti mimo obor svého studia uvedlo 57 procent respondentů. Pracovní zkušenost ve svém oboru má 42 procent vysokoškoláků.
Pokud se studentům nedaří najít vhodnou pracovní příležitost, snaží se získat zkušenosti formou dobrovolné činnosti v neziskovém sektoru (26 %) nebo se pokoušejí nastartovat vlastní podnikání (24 %). Zkušenost ve svém oboru ze zahraničí uvedlo pouze pět procent vysokoškoláků.
„Je dobře, že studenti nečekají, co jim spadne do klína a snaží se pro svoji budoucnost něco dělat. Jsem také rád, že když nenajdou práci svých představ jako zaměstnanci, snaží se podnikat,“ poznamenal Jiří Kohout.
Plány vysokoškoláků do budoucna
U svého budoucího zaměstnavatele plánují zůstat dva roky (14 %), tři roky (25 %) nebo pět let (21 %) po ukončení vysokoškolských studií. Chtějí nasbírat nejdříve zkušenosti a poté se rozvíjet v jiné firmě. Přestěhovat se v rámci České republiky je ochotno 45 procent studentů. Dvě pětiny studentů (40 %) by tuto možnost alespoň zvážily.
V případě zajímavé pracovní nabídky by byli vysokoškoláci ochotní přestěhovat se natrvalo do zahraničí (35 %). Více než čtvrtina studentů (27 %) by chtěla strávit v zahraničí alespoň několik měsíců své budoucí kariéry. O roce nebo dvou v zahraničí uvažuje 22 procent mladých lidí.
15 procent studentů odmítá jakékoliv stěhování za prací. Ať už v rámci České republiky, nebo do zahraničí.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.