Překážky v práci na straně zaměstnavatele


Mgr. Jana Doušová
27. 3. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Právní úprava překážek v práci na straně zaměstnavatele se nevztahuje pouze na pracovní poměry, ale i na pracovněprávní vztahy uzavřené na základě DPP a DPČ.

Foto: Fotolia

 

Zaměstnavatel se může potýkat se situacemi, které ovlivňují chod firmy a mají dopad i na jeho zaměstnance. Může se jednat o tzv. překážky na straně zaměstnavatele. Co se považuje za tyto překážky a na co mají v takových případech zaměstnanci nárok?


 
Nastane-li některá z překážek v práci na straně zaměstnavatele, jedná se o objektivní či subjektivní skutečnost, která způsobuje, že zaměstnavatel není schopen plnit závazek vzniklý na základě pracovněprávního vztahu.

Zaměstnavatel tedy není schopen přidělovat zaměstnanci práci a zaměstnanec tudíž svoji práci nemůže vykonávat a dostávat za ni mzdu či plat.
 
Zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.) rozlišuje dle příčin vzniku dvě skupiny překážek v práci na straně zaměstnavatele, a to:
  • prostoje a přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí,

  • jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele.
 
Pod pojmem prostoj si jednoduše představme přechodnou závadu na strojním zařízení, poruchu v dodávce surovin nebo pohonné síle či poruchu způsobenou chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami.
 
V případech přerušení práce z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů nebo živelní události byla práce znemožněna přírodní katastrofou nebo rozmary počasí.
 
Jedná se tedy o překážky, které vznikly neplánovaně, bez vůle a bez zavinění zaměstnavatele, proto zákon umožňuje zaměstnavateli poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy nebo platu v částce nižší, než je jeho průměrný výdělek. Nejnižší možná výše náhrady v případě prostoje činí 80 % a v případě přerušení práce z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů nebo živelní události nejméně 60 % průměrného výdělku.
 
Překážka v práci v těchto případech nastane až tehdy, pokud zaměstnavatel nemůže zaměstnance převést na jinou práci nebo zaměstnanec s převedením na jinou práci nesouhlasí. Pokud byl zaměstnanec převeden a náležela by mu nižší mzda nebo plat než za práci, kterou vykonával před převedením, musí mu zaměstnavatel doplatit mzdu nebo plat tak, aby dosahoval jeho průměrného výdělku před převedením.
 
V případě živelní události ale zaměstnavatel může (na rozdíl od prostoje nebo nepříznivých povětrnostních vlivů) převést zaměstnance na jinou práci i bez jeho souhlasu, a to na dobu nezbytné potřeby k odvrácení živelní události nebo ke zmírnění jejích bezprostředních následků.

Jiné překážky v práci

Jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele mohou mít různou povahu a příčiny, proto zákoník práce konkrétní případy jiných překážek v práci nevymezuje a jednoduše by se dalo říci, že mezi ně patří všechny ostatní situace, které nebyly způsobeny prostojem či nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí. Jedná se tedy o situaci, kdy zaměstnavatel nepřiděluje práci zaměstnanci dle sjednaného pracovněprávního vztahu.
 
Zaměstnanci u těchto překážek náleží náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku (nebylo-li uplatněno konto pracovní doby). Konkrétně zákon zmiňuje jen tzv. částečnou nezaměstnanost a doby strávené na pracovní cestě nebo na cestě mimo pravidelné pracoviště jinak než plněním pracovních úkolů.
 
Jinak si jako příklad můžeme uvést nepřidělování práce z důvodu pravidelné nebo plánované odstávky strojů kvůli revizi nebo opravě, dále v rámci organizačních změn, kdy zaměstnavatel například zrušil pracovní místo zaměstnance dřív, než mu uplynula zákonná výpovědní doba.
 
V praxi se řada zaměstnavatelů snaží řešit překážky na své straně pomocí dovolené či neplaceného volna zaměstnance, čímž obcházejí ustanovení zákoníku práce. Zaměstnanec nesmí být převeden na jinou práci bez svého souhlasu.

Částečná nezaměstnanost

Zvláštní druh jiných překážek v práci na straně zaměstnavatele najdeme v ustanovení § 209 zákoníku práce, kde je upravena situace, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo z důvodu omezení poptávky po jím poskytovaných službách, tzv. částečná nezaměstnanost.
 
Využít toho mohou pouze zaměstnavatelé v podnikatelské sféře. I v tomto případě má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Nicméně zákoník práce umožňuje zaměstnavateli dohodnout se s odborovou organizací, která u něho působí, na snížení výše náhrady mzdy, kterou bude muset zaměstnanci poskytnout, až na částku ve výši 60 % průměrného výdělku. Toto je minimální limit pro výši náhrady mzdy, která musí být zaměstnanci poskytnuta.

Pokud u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace, nahrazuje zaměstnavatel dohodu s odborovou organizací vnitřním předpisem.
 
Poslední z překážek v práci na straně zaměstnavatele připadá na dobu, kterou zaměstnanec strávil na pracovní cestě nebo na cestě mimo pravidelné pracoviště jinak než plněním pracovních úkolů. Zaměstnanci se za tuto dobu mzda nebo plat nekrátí. Pokud však zaměstnanci v důsledku způsobu odměňování mzda nebo plat ušla, má právo na náhradu mzdy či platu ve výši průměrného výdělku.
 
Na závěr bych ráda upozornila, že právní úprava překážek v práci na straně zaměstnavatele se nevztahuje pouze na pracovní poměry, ale i na pracovněprávní vztahy uzavřené na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, tedy na základě dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti.


Související článek:
Překážky v práci na straně zaměstnance
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Martin
4. 10. 2023 6:42:44
Dobrý den, dostal jsem výpověď a do konce výpovědi jsem dostal překážky v práci, Může mi zaměstnavatel neřídit v tomto období vybrat si dovolenou nebo na to nemá právo děkuji
Hlášení závadného obsahu

Ludmila
20. 1. 2022 9:28:14
Dobrý den, jak dlouho v kuse může zaměstnavatel nechat zaměstnance na tzv. překážkách z důvodu malého odbytu? I například 3 měsíce? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Radek
20. 11. 2021 18:09:25
Dobrý den. Zaměstnavatel nám oznámil, že na konci prosince bude na našem pracovišti dělat novou podlahu. Poněvadž nám to prý oznamuje dopředu nejedná se o překážku ze strany zaměstnavatele. Máme to řešit vlastní dovolenou, anebo nám to napíše do mínusovych hodin a později si je neděláme. Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Lenka
2. 2. 2021 14:57:45
Dobrý den,muže firma s.r.o ,která provozuje občerstvení pouze přes vydejni okénko cerpat na zaměstnance program antivirus?popr.o jaký A,Aplus nebo B?Zamestnanci jsou v práci ale mají menší odbyt a jsou omenezeni v prodeji ?jaka jim náleží mzda a o jakou podporu můžou požádat?dekuji moc za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Jakobs
13. 1. 2021 6:06:07
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli můj zaměstnavatel jedná, podle ZP.
Dělám u firmy která prodává nábytek a drobný sortiment do bytu. máme prodejnu a sklad v jedné budově.
kvůli nouz.stavu zavřely prodejnu, ale prodavačky chodí do práce po 1os. aby mohli přijít zákazníci pouze doplatit zboží. Já jsem skladník a ze skladu zároveň vydáváme i zboží, takže jsem často v kontaktu se zákazníky, máme otevřeno každý den. Děláme 11,5 h denně a jsme ve 4 lidech na směně. teď nám zaměstnavatel nařídil abychom byly jen ve 2 lidech a chce abych mu podepsal překážky v hodnotě 80%
.A odůvodnily to tím že je menší příjem kamionu a menší výdej zboží. což není pravda. Fungujeme jako e-shop takže výdejů máme pořád dost, a kamionu taky. Jediné co jsme tedy dostaly, je to, že práci pro 4 lidi děláme ve 2 a ještě k tomu, nás nutí být zbytečně doma za 80%. nesmírně moc děkuji za radu.
Hlášení závadného obsahu

Petra
5. 1. 2021 22:01:32
Překážky na straně zaměstnavatele. Je nějaká lhůta, jak dopředu musí dát zaměstnavatel vědět zaměstnanci o překážkách ze strany zaměstnavatele? Např. překážky by měly být od 1.2, jak dopředu by měl dát zaměstnanci vědět? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Honza
9. 11. 2020 5:44:17
Hezký den pracuji v Hypermarketu potraviny 2 neděle jsme byly doma a teď nám řekly ze budeme pracovat sice bude zavreno ale mužem doplňovat zboží nebo mejt regaly -případně si vzít za to dovolenou -je to možné?
Hlášení závadného obsahu

tomasf
5. 10. 2020 12:58:31
Dobrý den,chtěl bych se zeptat, jak by měl zaměstnavatel postupovat vůči zaměstnancům v následující situaci? Dodavetelem elektrické energie bylo v dostatečném předstihu (více jak 14dnů) firmě oznámeno přerušena dodávka elektrické energie. Vedoucí zaměstnancům tuto skutečnost oznámil s tím, že tento den bude nadpracovan v sobotou. Chtěl bych se zeptat, jestli zaměstnavatel postupoval správně a všichni jsou povinni si den, kdy byla přerušena dodávka elektrické energie, nadpracovat a to bez příplatku ?
Děkuji předem za Vaši odpověď
Hlášení závadného obsahu

Oldřich
10. 6. 2020 1:18:54
Dobry den chtel bych se zeptat jsem vedeny na trismenem osmickovem provozu tim padem by mi zamestnavatel mel za svatek 100% a nezapocitavat svatek do 60% prekazka ze strany zamestnavatele. Dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Jaroslava
20. 5. 2020 6:18:07
Můžu pobírat ošetřované i když nás chce zaměstnavatel nechat na 60%doma?
Hlášení závadného obsahu

Martin
15. 5. 2020 18:27:18
Dobry den. 30.4.2020 jsem dostal dvou mesicni vypoved z pracovniho pomeru. Tzn do 30.6.2020. Muj zamestnavatel mi ale neumoznuje z 95% chodit do prace a nechava me doma za 70% prumerneho platu protoze pro me nema praci. Slysel jsem, ze pokud jsem ve vypovedi, tak me zamestnavatel musi nechat chodit do zamestnani, jinak je vypoved neplatna. Je tomu tak? Dekuji za odpoved a za pripadnou radu. Martin
Hlášení závadného obsahu

maty86
11. 5. 2020 22:11:30
zdravím potřebuji radu,pracuji jako kurýr PPL u dopravce,Minulý týden jsem bez problému chodil do práce prostě jako vždy ve čtvrtek jsem si vše rozvezl a díky svátku se těšil na prodloužený víkend.Bohužel když mi tuto neděli zazvonil telefon s tím že mám odevzdat skener,terminál a klíče od vozu jelikož jsem měl být údajně viděn jak ve čtvrtek na depu popíjím alkohol což nebyla pravda a že od vedení PPL přišel pokyn okamžitě mě propustit.Samozřejmě vedení depa jsem kontaktoval a bylo mi zděleno že žádný takový pokyn nikomu nedalo a že ani nemá nějaké důkazy nebo informace o tom že bych tam popíjel. bohužel už mou trasu jel nový zaměstnanec a já se ptám jak mám v tomhle sporu pokračovat. Není žádný důkaz o tom že bych tam popíjel,nikdo mi nedal ani fouknout a já osobně nevím o žádném svém provinění v tento konkretní den Jde o to že vše bylo vykonstruováno mým předákem tak aby se mě mohl zbavit a dosadit na mé místo svého známého.
Hlášení závadného obsahu

Zuzmenka
30. 3. 2020 20:15:40
Dobrý den. Jak mám prosím do programu Pohoda (Personilistika) zadat překážku v práci na straně zaměstnavatele v důsledku částečné nezaměstnanosti? Jde mi o to, aby si mi správně spočítala náhrada mzdy ve výši 60% Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Petra
16. 5. 2019 20:13:35
Dobrý den, pracuji na čerpací stanici, kterou čeká rekonstrukce. Máme mít cca měsíc zavřeno. Zaměstnavatel nám nařídil dovolenou, bohužel mi zbývá pouze 16 dní dovolené a to rozhodně na ten měsíc nestačí. Sice nám řekl, že mu budeme střídat ten měsíc dovolené na jeho dalších 2 pumpách, ale je zde problém s dopravou. Jinak než autem se tam člověk nedostane a já i má kolegyně auto nevlastníme. To mám být pak doma za neplacené volno nebo mám nárok na 60% z mé mzdy? Přece nebudu následující měsíc bez peněz. Předem děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Dagmar
1. 5. 2019 13:51:47
Dobrý den musíme v práci nosit vysílačky překáží to v práci inspektor řekl že když odmítne e jeto překážka v práci a můžeme dostat výpověď dekuji
Hlášení závadného obsahu

Vrur
1. 4. 2019 17:33:31
Dobrý den,chtěl bych se zeptat, jak by měl zaměstnavatel postupovat vůči zaměstnancům v následující situaci? Dodavetelem elektrické energie bylo 14 dnů předem firmě oznámeno že v úterý od 7:00 do 16:00 bude přerušena dodávka elektrické energie. Vedoucí zaměstnancům tuto skutečnost oznámil s tím, že v tento den se nepůjde do práce a musí si jej všichni nadpracovat v termínu, který jím bude určen dodatečně. Pravděpodobně to bude sobota, nebo neděle. To se ještě dozví. Chtěl bych se zeptat, jestli zaměstnavatel postupoval správně a všichni jsou povinni si den, kdy byla přerušena dodávka elektrické energie, nadpracovat? Ve výše uvedených paragrafech zákoníku práce jsem tuto situaci nenašel. Nejedná se o prostoje a přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí, ale o plánované a ohlášené přerušení dodávek elektrické energie. Jaký je v této situaci správný postup zaměstnavatele, případně zaměstnanců, aby bylo učiněno zadost liteře zákona?

Děkuji.
J.Žurek
Hlášení závadného obsahu

Zdeněk
30. 1. 2019 13:37:45
30.1.2019
Prosím o zodpovězení následující otázky:
Po pracovním úraze (7/1/2018) jsem dostal zákaz výkonu profese (báňský záchranář- horník) ztráta zdravotní způsobilosti.Tím jsem ukončil "N" popř "Ú" a čekám na výpověď ze strany zaměstnavatele.Ten ale výpověď odkládá (prodlužuje) a cáchuje mi nevyčerpanou dovolenou z roku 2018.
S pozdravem Michálek
Hlášení závadného obsahu

Nero
10. 12. 2018 6:11:16
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, mám 6h úvazek 30h tydne. Zaměstnavatel nemá dostatek práce na jednotlivé dny takže mě posílá domů po 4-5hodinach a pak zada abych si chybějící hodiny přišel nahradit během mého volna. když odmítnu přijít ve svém volnu tak mi nařídí smeny navíc takže potom pracují 6dni 1den jsem doma a zase 6dni v praci. Má na tohle vůbec právo?
Hlášení závadného obsahu

ladyarcher
22. 11. 2018 14:52:13
muze me poslat zamestnavatel na castecnou nezamestnanost v dobe vypovedni doby ( dal mi vypoved pro nadbytecnost a na dobu vypovedni lhuty jsem byla doma za 60%)
Dekuji Dana
Hlášení závadného obsahu

Lukáš
10. 11. 2018 9:06:15
Dobrý den, naše firma mění místo výkonu práce, stěhuje se na jinou adresu do jiného města..Vedoucí nám oznámil, že v době stěhování budeme doma na 100%, ale že si to příští rok naděláme o víkendech..má to být jako náhradní volno předem, které si naděláme potom..Samozřejmě se nám nechce dvacet dní nadělávat o víkendech, tak bych se chtěl zeptat, zda má na to právo a případně na kolik procent z výdělku máme doma nárok..A odbory nemáme..Předem moc děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Jindra Kovářová
9. 11. 2018 0:53:18
Dobrý den, pracuji v nemocnici a.s. na JIP.Mám plánované 12hodinové směny.Pokud nemám na JIPU přes vikend pacientky,JIP je zavřený a já jsem doma.Celou službu 12 hodin, která je v měsíčním rozpisu služeb jsem doma na telefonu.Zaplaceny mám

pouze 3hodiny,které se mi započítávaji do hodin v měsíci a zbytek 9 hodin mi nezaplatí a ani se mi nezapočítávají do měsíční hodinové normy.Múj dotaz je,zda má zaměstnavate
l právo takovým zpúsobem postupovat.Děkuji za odpověd´.
Hlášení závadného obsahu

Ivana
26. 9. 2018 12:05:17
Dobrý den.Chtela bych se zeptat jak je to s náhradou mzdy když...vykradli nám obchod a bylo kvůli tomu zavreno.My do práce přišli,ale nemohli jsme pracovat a po třech hodinách vyšetřování nás poslali domu.Nyni nám sdělili,ze si musíme celou směnu naddelat.Maji na to právo?
Hlášení závadného obsahu

Irisek65
3. 5. 2018 7:17:34
dala jsem výpověď ke konci KVĚTNA A CHCI SI VYBRAT DOVOLENOU A ZBYTEK DNŮ NÁHRADNÍ NEPLACENÉ VOLNO OTÁZKA ZNÍ PŘI NESOHLASU ZAMĚSTNAVATELE MŮŽE MI DÁT ZAMĚSTNAVATEL tzv. AČKO A KRÁTÍ SE MI PŘITOM DOVOLENÁ
Hlášení závadného obsahu

kutilpc
6. 4. 2018 20:25:28
Dobrý den,chtěl bych se zeptat, jak by měl zaměstnavatel postupovat vůči zaměstnancům v následující situaci? Dodavetelem elektrické energie bylo 14 dnů předem firmě oznámeno že v úterý od 7:00 do 16:00 bude přerušena dodávka elektrické energie. Vedoucí zaměstnancům tuto skutečnost oznámil s tím, že v tento den se nepůjde do práce a musí si jej všichni nadpracovat v termínu, který jím bude určen dodatečně. Pravděpodobně to bude sobota, nebo neděle. To se ještě dozví. Chtěl bych se zeptat, jestli zaměstnavatel postupoval správně a všichni jsou povinni si den, kdy byla přerušena dodávka elektrické energie, nadpracovat? Ve výše uvedených paragrafech zákoníku práce jsem tuto situaci nenašel. Nejedná se o prostoje a přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí, ale o plánované a ohlášené přerušení dodávek elektrické energie. Jaký je v této situaci správný postup zaměstnavatele, případně zaměstnanců, aby bylo učiněno zadost liteře zákona?

Děkuji.
K. Pohanka
Hlášení závadného obsahu

Artemis
28. 3. 2018 14:00:09
Dobrý den, pracuji v Mateřské škole. Smlouvu mam na dobu urcitou do 31.8.2018. Naše Ms má však celé prázdniny (cervenec,srpen) zavřeno,tudíž si musíme vzít dovolenou. Vzhledem k tomu,ze nemam úvazek na celý rok, nemam ani dostatek dovolené,abych mohla cerpat dovolenou i v srpnu. Pokud by mi byla smlouva prodlouzena, nascita se mi i dovolena a tudiz bych mela dovolenou i na srpen ( nicméně jsem tehotna a smlouvu mi neprodlouzi). A ted otazka. Je to jako prekazka ve vykonu prace ze strany zaměstnavatele? Nechci být celý srpen bez příjmu. Jak tohle resit prosim?
Hlášení závadného obsahu

Artemis
28. 3. 2018 13:58:07
Dobrý den, pracuji v Mateřské škole. Smlouvu mam na dobu urcitou do 31.8.2017. Naše Ms má však celé prázdniny (cervenec,srpen) zavřeno,tudíž si musíme vzít dovolenou. Vzhledem k tomu,ze nemam úvazek na celý rok, nemam ani dostatek dovolené,abych mohla cerpat dovolenou i v srpnu. Pokud by mi byla smlouva prodlouzena, nascita se mi i dovolena a tudiz bych mela dovolenou i na srpen ( nicméně jsem tehotna a smlouvu mi neprodlouzi). A ted otazka. Je to jako prekazka ve vykonu prace ze strany zaměstnavatele? Nechci být celý srpen bez příjmu. Jak tohle resit prosim?
Hlášení závadného obsahu

jana
3. 2. 2018 13:17:05
Dobrý den, pracuji v prodejně, která je umístěna v hypermarketu, ten se bude celý rekonstruovat, a to po dobu asi 6 měsíců. V případě,že nebudu přidělena na jiné pracoviště/mají plný stav/, mám nárok na překážky v práci a v jaké výši? Moc děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Lili
27. 1. 2018 17:01:48
Dobry den, prosim o informaci. Nyni jsem na prekazkach v praci ve vypovedni lhute, z duvodu organizacnich zmen. Mohu jit na neschopnost, pokud jsem na nemocna a ztezuje mi to si najit jinou praci? Jak toto probiha? Dekuji moc za odpoved.
Hlášení závadného obsahu

Julie
19. 12. 2017 17:49:03
Dobrý den, pracuji v prodejně, která se bude stěhovat. Tím pádem naší prodejnu musejí zavřít na 2 až 3 měsíce. Zajímalo by mně na kolik procent ze mzdy máme nárok? Děkuju
Hlášení závadného obsahu

Krista
22. 11. 2017 20:23:51
Dobrý den, pracuji v prodejně, která sídlí v obchodním domě, který se bude předělávat. Tím pádem naší prodejnu musejí zavřít na 2 až 3 měsíce. Zajímalo by mně na kolik procent ze mzdy máme nárok? Děkuju
Hlášení závadného obsahu

Klára
31. 10. 2017 9:10:50
Dobry den
V praci mame listopad-prosinec prekazky ze strany zamestnavatele,takze jsme doma.
Priklad- 1.12. Me vezmou do nove prace.
Muzu byt i tak do konce roku u jedne firmy na prekazkach a u druhe uz zamestnana?
Diky za odpoved.
Hlášení závadného obsahu

karlos
26. 10. 2017 21:27:51
Dobrý den,chci se zeptat,jestli se jedná o překážku ze strany zaměstnavatele,pokud je je distributorem elektrické energie předem nahlášena odstávka elektrické energie.Zaměstnavatel řekl,že si směnu musíme naddělat. Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Dáda
12. 9. 2017 12:45:00
Dobrý den , má zaměstnanec nárok na plat? pokud zaměstnanec v důvodů uzavření prodejny na dobu prázdnin, dostane 20 dní dovolené,zbytek neplacené volno.A nebyl převelen na jinou práci.
Děkuji Dáda
Hlášení závadného obsahu

Jakub
17. 7. 2017 11:02:22
Dobrý den,

Zajímalo by mne, pokud se jako překážka bere i to, že nám dnes v práci neteče pitná voda. Pracuji v průmyslu, v prachu, s mazivy a vodu používám samozřejmě krom mytí i k pití. Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Sam Kostkenkorva
15. 7. 2017 10:14:06
Chtěl bych se zeptat, zaměstnavatel po mně chce abych si napracoval jím nahlášené odstávky ve výrobě, má na to nárok? Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Dali
23. 2. 2017 14:53:56
Zaměstnavatel utrpěl nepracovní úraz.Jak odměňovat zaměstnance při této překážce ze strany zaměstnavatele.
Hlášení závadného obsahu

votax
1. 12. 2016 11:48:14
V říjnu jsem nastoupila do nové práce. Do konce roku mi náleží 5 dní dovolené. Zaměstnavatel oznámil, že celozávodní dvolená začne již 19.12. Nám, co nemáme dost dovolené napřed řekli, že si zameškané dny naděláme přesčasy. Pak zjistil, že není dost práce a prý budeme mít neplacené volno. Čtyři dny neplaceného se mi vůbec nelíbí, oznámila jsem, že klidně půjdu do práce i 23.12, ale pokud práci nemají, je to překážka na straně zaměstnavatele a rozhodně na neplaceném doma nebudu.
Hlášení závadného obsahu

Helena
11. 9. 2016 23:18:36
Dobrý den zajimalo by mě jak mohu řešit problem, pracuji na pumpě uklid venkovní prostor, ale problem je v tom že si zaparkuji auta na místě, kde mam uklízet, řidič necha i auto 6 hodin na místě kde mam uklízet děkuji za každou radu či i pomoc s pozdravem helena
Hlášení závadného obsahu

Martass
6. 8. 2016 11:34:49
Dobrý den,
Zamestnavatel mne poslal na tzv.60%, chtel jsem se zeptat zda mám žádat nejake dobrovzdáni o tom že jsem opravdu na 60-ti procentech? Mam strach že mi muže zaměstnavatel připstat absenci a nasledne mi dat paragraf hrube poruseni prac. kazně?
Děkuji za odpověď,
Hlášení závadného obsahu

martin
17. 6. 2016 11:26:08
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na situaci,kdy manželka pracuje v provozovně jako cukrářka, provozovna funguje zároveň i jako restauravce a zaměstnavatel má v pondělí zavřeno. Manželka má pracovat od pondělí do pátku a po dohodě io SO a NE. Bere se za překážku na straně zaměstnavatele i situace,kdy má manželka chodit do práce, avšak z provozních důvodů (sanitární den) zaměstnavatele je doma. Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Mgr. Jana Doušová
11. 4. 2016 8:53:53
Mates, Nikola: To znamená, že zaměstnavatel místo aby dal zaměstnanci 60 či 80 procent výdělku, tak raději přiměje zaměstnance si vzít dovolenou nebo volno.

Překážky v práci na straně zaměstnavatele naleznete v zákoníku práce v §207 až §209.
Hlášení závadného obsahu

Mates
30. 3. 2016 7:20:59
Viz Nikola - tahle odpověď mne také zajímá. Nevíte někdo? Díky

Dobrý den,
mě zaujala věta: V praxi se řada zaměstnavatelů snaží řešit překážky na své straně pomocí dovolené či neplaceného volna zaměstnance, čímž obcházejí ustanovení zákoníku práce.
Zajímalo by mě o jaký § se jedná?
Hlášení závadného obsahu

pedro
13. 10. 2015 12:43:02
Dobrý den, v práci nám nepůjde celý den proud. Může nás zaměstnavatel nahnat do práce o víkendu? Pokud ano za jakých podmínek. Předpokládám, že čerpat dovolenou nám nesmí...?děkuji Jan
Hlášení závadného obsahu

Marta
29. 6. 2015 13:49:15
Dobrý den, prosím o radu. Jsme školská organizace. Paní je na neschopence od října loňského roku. 7.7.2015 nastupuje zpět do práce s tím, že si bere dovolenou (má ještě 10 dnů staré dovolené. Začátkem září odjíždí do lázní a předpokládáme, že bude nadále na neschopence. Nevíme se rady s dovolenou na prázdniny. Co když bude na neschopence do konce roku? Má si vybrat pouze starou dovolenou a potom zbytek řešit neplaceným volnem nebo překážkou na staně zaměstnavatele? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Míla
17. 6. 2015 14:17:47
Pro Ditu:
Osobně bych to viděla na "jiné překážky v práci" a zaměstnancům by tam měla náležet náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Dovolenou jim sice můžete nařídit, ale nezdá se mi těch celých 25 dní. Viděla bych to tak na 14 dní nebo 3 týdny, ale ne celou výměru.
Hlášení závadného obsahu

Dita
17. 6. 2015 9:22:14
Dobrý den, naše mateřská škola bude od 1.7.2015 uzavřena po dobu dvou letních měsíců (červenec a srpen) z důvodu rekonstrukce. Nevíme si rady s provozními pracovníky, kteří mají dovolenou ve výši 25 dnů v roce. Musí po dobu rekonstrukce si pracovníci vybrat celou dovolenou a v pak být doma na neplaceném volnu nebo za 60% platu? Předem děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Nikola
28. 5. 2015 17:39:09
Dobrý den,
mě zaujala věta: V praxi se řada zaměstnavatelů snaží řešit překážky na své straně pomocí dovolené či neplaceného volna zaměstnance, čímž obcházejí ustanovení zákoníku práce.
Zajímalo by mě o jaký § se jedná? Může dostat zaměstnanec, který je na překážkách ze strany zaměstnavatele, tak zvané áčko v případě kdy si nepřijde vyzvednout výpověď/dohodu?
Hlášení závadného obsahu

analytici STORMWARE
16. 4. 2015 11:59:02
Dobrý den, na postup, jak by se mělo řešit zadání překážek ze strany zaměstnavatele v programu POHODA, je vytvořené FAQ: http://www.stormware.cz/Podpora/FAQ/pohoda/168/Jakym-zpusobem-zadam-nepritomnost-kdyz-zamestnanci-nepracuji-z-duvodu-prekazek-v-praci-na-strane-zamestnavatele-a-dostavaji-nahradu-mzdy-ve-vysi-60--prumerneho-vydelku/?id=1884.

Hodnota je poté součástí hrubé mzdy a zaúčtuje se na účty 521/331.
Hlášení závadného obsahu

kvitek75
14. 4. 2015 20:37:26
jak se takové snížení např. na 60% bude účtovat, respektive např. v POHODĚ kde uvedu překážku na straně zaměstnavatele a 2 dny za 60%? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Zahraniční stravné pro rok 2024

5. 12. 2023 | Ministerstvo financí stanovilo na základě nové vyhlášky č. 341/2023 Sb. výši základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2024. Oproti aktuálně platné vyhlášce č. 401/2022 Sb. se od 1. 1. 2024 změní sazby zahraničního stravného u 22 států. Jedná se například o Estonsko, Lotyšsko, Maďarsko, Chorvatsko, Španělsko, Norsko či Švédsko.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
DataDetektiv.cz (ERKOtyp)
Záchrana a organizace dat, údržba a čištění PC, instalace sítí,...
www.erkotyp.cz

EPIMO spol. s r.o.
slaboproudé a zabezpečovací systémy
www.epimo.cz

Daňový kalendář

15. 12. 2023 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 12. 2023 Daň z příjmů (pololetní záloha)
27. 12. 2023 Přiznání DPH (za listopad 2023)
27. 12. 2023 Souhrnné hlášení (za listopad 2023)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,37 Kč
-0,020 Kč
22,52 Kč
0,081 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.12.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme