Prezident podepsal novelu insolvenčního zákona. Novela reaguje na rozmáhající se praxi v podávání bezdůvodných insolvenčních návrhů ze strany věřitelů. Soudům umožňuje takové návrhy nejen odmítat, ale i pokutovat.
Všichni podnikatelé, kteří se setkali s nepravdivým obviněním, že je jejich společnost v úpadku, si mohou oddechnout. Zákonodárci chtějí dát těmto praktikám přítrž a odsouhlasili novelu insolvenčního zákona, která zpřísní „pravidla hry“.
I když má zahájení insolvenčního řízení pouze informační charakter a neznamená automaticky úpadek dlužníka (o něm rozhoduje až soud), může okolí tuto informaci vnímat tak, že se firma nachází ve finančních problémech a stává se nedůvěryhodnou. Toho někteří věřitelé rádi zneužívají a podávají bezdůvodné insolvenční návrhy, které mohou vést k likvidaci i těch firem, které jsou z ekonomického hlediska zdravé a žádné potíže s placením nemají.
„Někteří věřitelé podávají insolvenční návrhy na své konkurenty se záměrem poškodit je na pověsti a vyřadit je tak z konkurenčního boje. Cílem schváleného návrhu je proto zamezit takovému podávání návrhů na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů, které je vedeno nepoctivými úmysly,“ popsal už dříve bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Novela počítá s tím, že pokud soud uzná daný insolvenční návrh za bezdůvodný, bude za něj navrhovateli hrozit mnohatisícová pokuta. Soud bude muset do sedmi dnů přezkoumat, zda návrh na vyhlášení konkurzu není zcela bezdůvodný. Věřitelé budou muset také skládat určitou částku určenou na krytí případných škod, které by mohly návrhem vzniknout.
Insolvenční návrhy šikanózního charakteru jsou typické zejména pro sektory, které stojí na dlouhodobých a opakujících se vztazích. Nejčastějším terčem je obor stavebnictví. Častým cílem jsou ale také známé společnosti, které tak mohou ztratit dobrou reputaci.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.