Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Loterijní zákon by dělil sázkové hry na povolované a ohlašované


Bc. Michaela Sobotková
29. 2. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Loterijní zákon by zcela změnil pravidla pro provoz loterijních her.

Foto: Fotolia.eu

 

Nová právní úprava by zcela změnila pravidla pro provoz loterijních her. Pojem loterie by nahradil termín „sázkové hry“ a vymezila by se také pravidla a podmínky pro internetové kurzovní sázky.


 
Mezi jednu z hlavních novinek loterijního zákona patří rozdělení sázkových her do dvou skupin:
  • povolované hry, do kterých mají nově spadat i turnaje a nové hry provozované pomocí technických herních zařízení obsluhovaných sázejícím
  • ohlašované hry, mezi které mají patřit tomboly, u kterých je celková výše výher vyšší než 100 tisíc korun a soutěže, ankety a jiné akce o ceny, kde celková výše výher nesmí přesáhnout částku dva miliony korun (tato skupina her spadá do režimu ohlašování Specializovanému finančnímu úřadu)
Zákon se mimo jiné zabývá také rozlišením herních prostor, ve kterých bude možné sázkové hry provozovat. Lišit se mají druhem sázkových her, které v nich mohou být provozovány a takzvanou mírou hazardu.
 
Nová právní úprava má zohlednit také technický vývoj a rozmach internetu. Návrh poprvé jasně a podrobně vymezuje pravidla a podmínky zejména v případě internetových kurzovních sázek.
 
Navrhovaný zákon z dílny ministerstva financí zahrnuje také změny ve zdanění a poplatků spojených s provozováním loterií. Zavádí speciální loterijní daň, která má nahradit současné poplatky a odvody. Daň ze sázkových her má pak být příjmem státního rozpočtu a rozpočtů obcí.
Povolovací řízení s dvojím režimem
Předkládaná právní úprava navrhuje dvojí režim povolovacího řízení. První část spočívá v získání základního povolení, které má celostátní platnost pro konkrétní druh sázkové hry, popřípadě druh technického herního zařízení, jehož prostřednictvím bude sázková hra provozována. Smyslem řízení o vydání základního povolení je ověření způsobilosti žadatele být provozovatelem příslušné sázkové hry.
 
Druhá část spočívá v získání povolení k umístění hry, jehož platnost je místně omezena na konkrétní místo provozování sázkové hry. V řízení o vydání povolení k umístění hry bude posuzováno, zda je umístění konkrétní hry a technického herního zařízení v souladu se zákonem.
 
Stávající zákon upravující pravidla loterií je z roku 1990. Od té doby se zvýšil jak zájem veřejnosti, tak i počet provozovatelů těchto her. Změny nastaly ale i u zařízení, na kterých jsou hry provozovány. Neustále se vyvíjejí nové typy, na které již jednadvacet let starý zákon nepomýšlí.


Zdroj: Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Reelton s.r.o.
Obchodní a poradenská společnost.
www.reelton.com

Funkcniponozky.cz
Ponožky se stříbrem - velmi kvalitní české antibakteriální ponožky.
www.funkcniponozky.cz

Daňový kalendář

16. 9. 2019 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
25. 9. 2019 Přiznání DPH (za srpen 2019)
25. 9. 2019 Souhrnné hlášení (za srpen 2019)
25. 9. 2019 Kontrolní hlášení (za srpen 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,85 Kč
0,015 Kč
23,29 Kč
-0,279 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 13.09.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru