Dynamická konverze okamžitě převede účtovanou částku na měnu, ve které je veden účet zákazníka, takže ten hned vidí, kolik po přepočtu zaplatí. Zní to jako usnadnění, ale má to i své nevýhody. Jaké? To se dozvíte v následujícím článku.
Služba Dynamic Currency Conversion (dále jen „DCC“) určuje typ konverze měny při výběru v bankomatu nebo platbě kartou. S nabídkou využití DCC se mohou běžně setkat jak zahraniční turisté v České republice, tak čeští občané v zahraničí.
Tzv. dynamická konverze spočívá v okamžitém převodu účtované částky na měnu, ve které je veden bankovní účet klienta. DCC tak nabízí úhradu transakce přímo v českých korunách, nikoliv v měně dané země.
Obr.: Dynamická konverze kurzu
Ačkoli se služba jeví na první pohled výhodně, neboť zákazník ihned ví, kolik po přepočtu zaplatí, směnný kurz je ve většině případů méně výhodný než následná konverze provedená bankou klienta. Kurz převodu měny totiž určuje společnost, která daný platební terminál nebo bankomat provozuje.
V případě platby nebo výběru z bankomatu v zahraničí je tak z pohledu zákazníka většinou lepší nechat si transakci vyúčtovat v místní měně a využití služby DSS, kterou nabízí terminál, odmítnout.
Přehlednější informace od roku 2020
Na problém zareagovala Evropská unie, která v březnu přijala nové evropské nařízení. Od dubna 2020 tak budou bankomaty muset zákazníkovi ukázat nejen kurz, kterým se provádí přepočet, ale i odchylku od středového kurzu Evropské centrální banky a některé další informace. Tím se posílí informovanost zákazníků a zvýší se transparentnost transakcí.
Tedy, pokud budeme při výběru z bankomatu v zahraničí obezřetní, není třeba se bát kartu používat. Když se na platebním terminálu či v bankomatu zobrazí nabídka služby DCC, je prostě zpravidla výhodnější ji odmítnout a pokračovat bez směny, tj. platit v místní měně.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.