Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Vysoké školy chtějí zapojit do studia také firmy


Bc. Michaela Sobotková
21. 10. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Vysoké školy by rády zavedly pro bakalářské obory povinnou praxi.

Foto: Fotolia.eu

 

Rektoři českých vysokých škol chtějí pro studenty bakalářských oborů povinnou praxi a nebrání se ani podnikovým stipendiím.


 
Absolventa by měla vysoká škola vybavit především odbornými znalostmi, „měkkými“ dovednostmi (například komunikačními schopnostmi), cizími jazyky a praxí. Na tom se shodli účastníci semináře z řad univerzit, který uspořádala Agentura pro podporu podnikání a investic.
 
Právě praxe může studenty co nejvíce připravit na pracovní život. Měla by být jednosemestrální a povinnou součástí bakalářského studia. Významně pomoci při propojování aktuálních potřeb trhu práce s nabídkou vysokých škol by mohla i podniková stipendia.
 
Tématem pracovního setkání byl věcný záměr nového vysokoškolského zákona a jeho dopad na vysoké školy a veřejnost. Václav Havlíček, rektor pražské ČVUT, uvedl, že legislativní úprava mimo jiné počítá s posilováním vysokých škol neuniverzitního typu a s dělením vysokých škol na výzkumné a nevýzkumné univerzity. Tuzemské vysoké školy mají také mít zejména tříleté bakalářské studium.

Praxe při studiu


„Na delší praxi v rámci takového studia nezbývá čas. Často se pak na bakaláře nedívá jako na plnohodnotného absolventa. Kdyby bylo bakalářské studium o semestr delší, mohli bychom studenta učit tak, aby hned mohl začít pracovat,“ upřesňuje Havlíček.
 
Rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais míní, že nový zákon o vysokých školách je konfliktem mezi tradičním školstvím a otevřenými univerzitami. „Řada vysokých škol funguje způsobem „Dejte nám peníze na hlavu a o víc nestarejte“, jenže technické školy jsou velmi závislé na odběratelích a potřebují mít prakticky připravené lidi. Některé obory se bohužel studují, aniž by bylo jasné uplatnění absolventů na pracovním trhu,“ domnívá se Rais.
 
S povinnou praxí studentů má výborné zkušenosti Škoda Auto Vysoká škola. Pátý semestr tráví jejich studenti na praxi ve strojírenském podniku. Nejčastěji ve Škodě Auto. Ti nejlepší odjíždějí do zahraničních závodů společnosti či koncernu VW.

Pomoci můžou podniková stipendia


„Škola připravuje absolventy podle potřeb podniku. Její strategii rozvoje určuje představenstvo akciové společnosti. Náplň studia ovlivňují odborníci z praxe a pozorně také sledujeme uplatnění našich absolventů,“ podotýká rektor Vladimír Hamáček.
 
Podle generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka by mohla efektivně pomoci také podniková stipendia. „Podniková stipendia by přinesla zvýšení zaměstnanosti a vyšší kvalifikaci zaměstnanců už v rámci studia. Rovněž by se podpořila efektivní výměna informací mezi akademickou obcí, podniky a studenty samotnými. V případě, že by se firmy prostřednictvím podnikových stipendií a přípravy studentů více zapojily do výzkumů, které realizují univerzity, mohly by rychleji přenášené poznatky z této oblasti táhnout průmyslovou poptávku,“ říká Křížek.


Zdroj: CzechInvest
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Od příštího roku by měl fungovat tzv. stravenkový paušál

8. 7. 2020 | Poslanci projednávají daňový balíček, který mimo jiné přináší stravenkový paušál. Zaměstnavatelé budou moci vedle závodního stravování a stravenek poskytovat příspěvek na stravování přímo v peněžní formě. Příspěvek od zaměstnavatele zaměstnanci bude i nadále osvobozen od daní i pojistných.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ALTOMA spol. s r.o.
Garážová vrata HÖRMANN. Montáž vratové techniky a závor.
www.altoma.cz

Zlínská účetní kancelář
Účetní kancelář poskytující kompletní účetní servis a poradenství.
www.ucetni-zlin.cz

Daňový kalendář

15. 7. 2020 Daň silniční (záloha za 2. čtvrtletí 2020)
20. 7. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
20. 7. 2020 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2020)
27. 7. 2020 Přiznání DPH (za červen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,62 Kč
-0,125 Kč
23,47 Kč
-0,224 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 09.07.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru