Výjimka pro podávání formulářů pouze v elektronické podobě bude platit také v roce 2014. OSVČ zatím tedy s Českou správou sociálního zabezpečení elektronicky komunikovat nemusí ani v nadcházejícím roce.
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci i příští rok podávat Přehled o příjmech a výdajích za rok 2013, oznámení o zahájení činnosti či přihlášky k účasti na důchodovém a nemocenském pojištění také v klasické papírové podobě. Povinnost podávat tyto formuláře pouze elektronicky Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) znovu o rok odloží.
„Zejména malí živnostníci, kteří jsou věčně v terénu, nemusí být v současné době na elektronickou komunikaci s Českou správou sociálního zabezpečení připraveni. Rozumím tedy tomu, že řada z nich dnes volá po odložení či dokonce zrušení této zákonné povinnosti,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček.
„Pro případné zrušení by se ale musel měnit zákon, což v současné době není reálné. Proto ČSSZ zvolila možnost zákonné výjimky,“ dodává na vysvětlenou ministr Koníček.
Podle ředitele ČSSZ Viléma Kahouna roční výjimkou z elektronické komunikace pro OSVČ a dvouletou výjimkou pro lékaře (elektronické odesílání neschopenek), kterou udělili nedávno, v žádném případě nerezignují na elektronickou komunikaci jako takovou a jde pouze o dočasná opatření.
Lidé nejsou na elektronickou komunikaci připraveni
Zaměstnavatelé, lékaři i osoby samostatně výdělečně činné mají podle zákona č. 470/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, povinnost podávat dokumenty ČSSZ pouze elektronicky od začátku letošního roku.
Týká se to zákonem předepsaných tiskopisů, které tyto subjekty posílají ČSSZ. Řada subjektů však nebyla od 1. ledna 2013 na e – Podání dokumentů připravena, proto ČSSZ podle zákona přijala roční výjimku, a tím umožnila klasické podávání vytištěných dokumentů i v letošním roce.
Z vyhodnocení přechodného období, které provedla ČSSZ, vyplývá, že existují velké rozdíly mezi jednotlivými subjekty, které mají povinnost posílat vybrané formuláře ČSSZ elektronicky, i mezi jednotlivými druhy podání. Například zaměstnavatelé letos elektronicky podali už přibližně 71 % evidenčních listů důchodového pojištění (ELDP) a 54 % formulářů oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání).
Naproti tomu tiskopis Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění elektronicky posílá jen necelých 5 % zaměstnavatelů. Z ošetřujících lékařů a OSVČ využívá elektronickou komunikaci s ČSSZ pouze zanedbatelné množství subjektů, jde tak pouze o zlomky procent z celkového počtu podání.
Technicky je na elektronickou komunikaci ČSSZ již několik let připravena. Jako první ze státních institucí umožnila tzv. e – Podání formulářů. Systém pro elektronickou komunikaci funguje od roku 2005 a elektronicky se přijímají miliony formulářů.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.