Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Podnikání v zahraničí a placení daní a pojistného


Bc. Michaela Hauzarová
6. 9. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Chystáte se podnikat v některé ze zemí Evropské unie a nevíte, jaké povinnosti vás čekají ohledně placení sociálního a zdravotního pojištění a kde budete platit daně? Odpovídáme na další z vašich dotazů z poradny.


 
 Dotaz:
Chystám se do Německa za prací jako instalatér. Vím, že si musím vyřídit „formulář A1“. Ale jak správně platit daně, zdravotní a sociální pojištění?
 
 Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:
 
Na úvod je důležité rozlišit, zda osoba samostatně výdělečně činná („OSVČ“) odchází pracovat do Německa dočasně (je tzv. vyslaná), nebo trvale. Co se týká zdravotního a sociálního pojištění OSVČ v rámci EU, tak je stěžejní nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení (ES) č. 883/2004. Při pochybnostech o správnosti postupu ve specifických případech doporučuji konzultaci s příslušnou okresní správou sociálního zabezpečení.
 
Pokud se OSVČ rozhodne svou činnost vykonávat v jiném členském státě dočasně a tato doba nepřekročí 24 měsíců s tím, že se po jejím uplynutí vrátí do ČR a bude ve své činnosti pokračovat zde, zůstává příslušná k českému systému sociálního zabezpečení. Podmínkou však je, aby před tím podnikatel v ČR po nějakou dobu tuto či podobnou činnost jako OSVČ vykonával. OSVČ bude i nadále odvádět pojistné do českého systému sociálního zabezpečení. Obdobně to platí i pro zdravotní pojištění.
 
Aby bylo zcela zřejmé, že se jedná pouze o dočasné vyslání, musí mít vyslaná osoba od okresní správy sociálního zabezpečení vystaveno osvědčení o vyslání, tzv. formulář A1.
 
Po trvalém odchodu z ČR bude OSVČ podléhat právním předpisům daného státu EU a odvádět zdravotní a sociální pojištění do německého systému a v souladu s právními předpisy daného státu jsou vypláceny i případné dávky z těchto systémů.

Zdanění podnikatele působícího v zahraničí

Ohledně zdanění je podstatné, zda bude OSVČ stále daňovým rezidentem ČR, popřípadě zda takovému daňovému rezidentovi nevznikla v Německu stálá provozovna. V takovém případě vznikne OSVČ povinnost registrace k placení daně v Německu a takové příjmy budou zdaňovány podle příslušných německých předpisů. Dále se postupuje podle principu zamezení dvojího zdanění na základě uzavřené smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
 
Z uvedených informací je zřejmé, že v rámci podnikání mimo území ČR může být více řešení závislých zejména na tom, zda se OSVČ v zemi EU trvale usadí, či zda se jedná jenom o dočasné vyslání.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Iva
22. 10. 2020 12:28:32
Dobrý den,chtěla bych se zaregistrovat pod LR v SRN s využívat německé nastavení.Za jakých podmínek je to možné?Musím být OSVČ v Německu?Platit sociální zdravotní?Děkuji moc za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Marta
10. 8. 2020 9:58:43
Dobrý den,chtěla bych jít pracovat do Německa jako pečovatelka do německé rodiny, která by mě platila. Bylo mě řečeno že si mám v čr udělat živnostenský list.Jak mám tedy platit daně , zdravotní a soc. pojištění.Byla bych nejraději aby se mě příjem započítával do českého důchodu, a proto mohu platit v čechách ...nebo???děkuji za radu.Marta
Hlášení závadného obsahu

Lucie
14. 9. 2019 18:34:32
Dobry den, chtela bych se zeptat. Pracuji uuz 9 sezonu na ostrove Rhodos. Dokud jsem byla studentka, vse slo pres skolu, ted tu jezdim sama za sebe, delam tu kazdy rok danove priznani. Zbytek za me odvadi zamestnavatel. Moje otazka zni, kdyz bych pobirala podporu tu z recka, tzn bych dojizdela do recka jen podepisovat papiry, a zda jde byt v cr normalne prihlasena, popripade si platit zdravko sama. Kdekoliv jsem se ptalato, rekli mi najdete si to na internetu, a ja prave nevim kde a ja to hledat takovou problematiku. Kdyz se vracim zpet do cr dokladam papiry o tom ze za me bylo placene zdravko atd. Predem dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Martin Bezrouk
2. 6. 2019 17:06:27
Dobrý den. Chci pracovat v Německu na deset měsicu,jako Osvč, A1 mi údajně nebude schválena, protože nemám 25% odpracovano v čr.za rok . Mam se nahlásit v Německu a nebo je jina možnost? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Richard
30. 8. 2018 20:38:58
Dobrý den .... Chci se zeptat. Jak dlouho můžu jako OSVČ s A1 pracovat v Německu ? Ono to bylo 183 dní ....? A nebo to zvedli o 60 dní navíc ?? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Marcela Kuchařová
20. 7. 2018 12:14:20
Dobrý den, můj dotaz: FO podnikající začal podnikat na Slovensku, ale teď už téměř rok bydlí v ČR a také zde pracuje na HPP. Sídlo podnikání, ale zůstalo na Slovensku, jak řešit odvody soc. a zdrav. pojištění? Stále platí na Slovensku, ale chtěl by v ČR. Co by pro to měl udělat, změnit sídlo podnikání?
Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Prominutí DPH při dodání elektřiny nebo plynu

25. 10. 2021 | Daň z přidané hodnoty bude prominuta při dodání elektřiny či plynu, jejich pořízení z jiného členského státu nebo dovozu. Bude se to týkat všech dodání, která se uskuteční v měsíci listopadu a prosinci 2021, nebo zálohových plateb na dodání, které v tomto období budou přijaty. Rozhodnutí bylo zveřejněno ve Finančním zpravodaji 34/2021 a nijak neomezuje okruh osob, na které se vztahuje. Prominutí se tedy týká nejen domácností a drobných podnikatelů (neplátců DPH), ale i dodávek pro plátce DPH.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
DANFIS HK s.r.o.
Daňový poradce, účetnictví s přidanou hodnotou
www.danfis.hk

Strojírny Cheb a.s.
Zakázková výroba ocelových konstrukcí,technologických celků
www.strojcheb.cz

Daňový kalendář

31. 10. 2021 Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu (za 4. čtvrtletí 2021)
25. 11. 2021 Přiznání DPH (za říjen 2021)
25. 11. 2021 Souhrnné hlášení (za říjen 2021)
25. 11. 2021 Kontrolní hlášení (za říjen 2021)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,74 Kč
0,080 Kč
22,18 Kč
0,119 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.10.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru