Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Podnikání v zahraničí a placení daní a pojistného


Bc. Michaela Hauzarová
6. 9. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Chystáte se podnikat v některé ze zemí Evropské unie a nevíte, jaké povinnosti vás čekají ohledně placení sociálního a zdravotního pojištění a kde budete platit daně? Odpovídáme na další z vašich dotazů z poradny.


 
 Dotaz:
Chystám se do Německa za prací jako instalatér. Vím, že si musím vyřídit „formulář A1“. Ale jak správně platit daně, zdravotní a sociální pojištění?
 
 Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:
 
Na úvod je důležité rozlišit, zda osoba samostatně výdělečně činná („OSVČ“) odchází pracovat do Německa dočasně (je tzv. vyslaná), nebo trvale. Co se týká zdravotního a sociálního pojištění OSVČ v rámci EU, tak je stěžejní nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení (ES) č. 883/2004. Při pochybnostech o správnosti postupu ve specifických případech doporučuji konzultaci s příslušnou okresní správou sociálního zabezpečení.
 
Pokud se OSVČ rozhodne svou činnost vykonávat v jiném členském státě dočasně a tato doba nepřekročí 24 měsíců s tím, že se po jejím uplynutí vrátí do ČR a bude ve své činnosti pokračovat zde, zůstává příslušná k českému systému sociálního zabezpečení. Podmínkou však je, aby před tím podnikatel v ČR po nějakou dobu tuto či podobnou činnost jako OSVČ vykonával. OSVČ bude i nadále odvádět pojistné do českého systému sociálního zabezpečení. Obdobně to platí i pro zdravotní pojištění.
 
Aby bylo zcela zřejmé, že se jedná pouze o dočasné vyslání, musí mít vyslaná osoba od okresní správy sociálního zabezpečení vystaveno osvědčení o vyslání, tzv. formulář A1.
 
Po trvalém odchodu z ČR bude OSVČ podléhat právním předpisům daného státu EU a odvádět zdravotní a sociální pojištění do německého systému a v souladu s právními předpisy daného státu jsou vypláceny i případné dávky z těchto systémů.

Zdanění podnikatele působícího v zahraničí

Ohledně zdanění je podstatné, zda bude OSVČ stále daňovým rezidentem ČR, popřípadě zda takovému daňovému rezidentovi nevznikla v Německu stálá provozovna. V takovém případě vznikne OSVČ povinnost registrace k placení daně v Německu a takové příjmy budou zdaňovány podle příslušných německých předpisů. Dále se postupuje podle principu zamezení dvojího zdanění na základě uzavřené smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
 
Z uvedených informací je zřejmé, že v rámci podnikání mimo území ČR může být více řešení závislých zejména na tom, zda se OSVČ v zemi EU trvale usadí, či zda se jedná jenom o dočasné vyslání.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Richard
30. 8. 2018 20:38:58
Dobrý den .... Chci se zeptat. Jak dlouho můžu jako OSVČ s A1 pracovat v Německu ? Ono to bylo 183 dní ....? A nebo to zvedli o 60 dní navíc ?? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Marcela Kuchařová
20. 7. 2018 12:14:20
Dobrý den, můj dotaz: FO podnikající začal podnikat na Slovensku, ale teď už téměř rok bydlí v ČR a také zde pracuje na HPP. Sídlo podnikání, ale zůstalo na Slovensku, jak řešit odvody soc. a zdrav. pojištění? Stále platí na Slovensku, ale chtěl by v ČR. Co by pro to měl udělat, změnit sídlo podnikání?
Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
RVC NET s.r.o.
Nabízíme rozsáhlé portfolio služeb, které usnadní vaše podnikání!
www.rvcnet.cz

Raskwer s. r. o.
Firma zabývající se instalacemi vody, topení a plynu.
www.raskwer.eu

Kurzovní lístek

25,70 Kč
-0,090 Kč
22,82 Kč
-0,062 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 15.02.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru