Pojďme se na chvíli přenést na letní hudební festivaly a koncerty. Vyhlížíte svého oblíbeného interpreta a s napětím očekáváte jeho úvodní píseň. A vtom se ozývají první tóny – velice často to jsou právě bicí. Bubeník paličkami udává rytmus a zahajuje koncert. A právě tyto paličky mnohdy svoji cestu začínají v malé vesničce na jihu Čech.
Ručně vyráběné paličky PELLWOOD totiž doslova dobývají muzikantský svět. Pan Vojtěch Pelíšek ve své dílně v Česticích v podhůří Šumavy ročně vyrobí na čtyřicet tisíc párů. Mezi nejslavnější bubeníky, kteří na paličky PELLWOOD nedají dopustit, patří například Šimon Bílý ze skupiny Mirai, Russel Gilbrook z rockové kapely Uriah Heep, Mika Ronos, kterého můžete znát z uskupení Marpo &TroubleGang, Martin Houdek z Monkey Business, Jiří Pátek z kapely Visací zámek nebo vítězka Česko Slovensko má talent Nikoleta Šurinová.
Jak to ale všechno začalo? Psal se rok 1969, když se tatínek současného majitele začal učit hrát na bicí. Jeho tehdejší učitel jej jakožto budoucího uměleckého truhláře poprosil, aby mu prodloužil bubenické paličky. „Otci se to povedlo a pak ho napadlo udělat si paličky také pro sebe. Za minulého režimu se tady totiž prodávaly jen asi dva modely a ty byly hrozné,“ popisuje pan Pelíšek. „Začínal s podomácku sestrojeným soustruhem a vyráběl paličky pro sebe, své kamarády a svého učitele,“ dodává.
Dnes už PELLWOOD vyrábí 60 druhů paliček ze dvou druhů dřeva a vyváží je do 29 států.
Foto: Archiv Pellwood
Po změně režimu okamžitě zahájil profesionální výrobu, a to s 15 druhy habrových paliček. Dnes už PELLWOOD vyrábí 60 druhů paliček ze dvou druhů dřeva a vyváží je do 29 států. Přestože paličky vyrábí pomocí moderních technologií, stále si zakládají na tradičním procesu. Dřevo – buď habr nebo americký hickor – se nejdříve suší přírodní cestou, do kondenzační sušárny jde až kvůli finálnímu dosažení požadované vlhkosti. Následně se rozřeže a roztřídí, aby do výroby šly jen ty opravdu nejkvalitnější kusy. Dřevo se tu navíc váží už před výrobou, díky čemuž dosáhnou toho, že každý typ paliček má vždy stejnou váhu. Poté, co jsou paličky vysoustruženy, ještě prochází broušením a případně i lakováním – tady už záleží na přání zákazníka.
Pan Pelíšek i jeho otec na bicí hrají, a kvalitu svých paliček tak testují nejdříve sami na sobě. I díky těmto osobním zkušenostem a poctivě odvedené práci jejich paličky využívají bubeníci po celé Evropě. A my jsme hrdí na to, že bubnují také v rytmu Pohody.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.