Náš příběh se stal na přelomu let 2001 a 2002 ve východních Čechách. Drobnému podnikateli panu XY vlastnícímu malou firmu se specializací na kovoobrábění byla oznámena kontrola na daň z příjmů. Při hloubkovém auditu jeho účetnictví byla nalezena nesrovnalost ve vystavovaných fakturách.
Problémem se stalo jedno slovo, a to slovo „výroba“, které podnikatel běžně používal při fakturaci. Jenže jeho živnostenské oprávnění bylo vydáno na „obrábění kovů“, nikoliv na „výrobu“.
Samotná daňová kontrola proběhla bez průtahů. Na jejím konci byl podnikateli předložen protokol se zprávou o výsledku daňové kontroly s nulovým doměrkem. Zároveň byl upozorněn, že by jeho jednání mohlo být považováno za neoprávněné podnikání. Aniž by si řádně přečetl zaprotokolovaná zjištění, podnikatel protokol souhlasně podepsal. Asi tušíte, že to byl jen konec daňové kontroly, ale ne problémů. Ty teprve začaly.
Od ukončení kontroly neuplynulo ani čtrnáct dní a podnikateli bylo poštou doručeno obvinění z neoprávněného podnikání. Při konzultaci se svým právním zástupcem se podnikatel dozvěděl, že souhlasným podpisem uznal své pochybení a obhajoba bude v tomto případě velice složitá.
Následovalo několik soudních přelíčení s konečným verdiktem – vinen. Za dlouholetou práci byly podnikateli „odměnou“ vysoká pokuta za neoprávněné podnikání a podmíněný trest. Za vše přitom mohlo jedno jediné slovo.
Poučení pro příště
Trestný čin neoprávněného podnikání podle § 251 odst. 1 trestního zákoníku může spáchat i ten, kdo sice byl držitelem určitého oprávnění k podnikání (např. živnostenského listu), ale prováděl ve větším rozsahu podnikatelskou činnost překračující rámec tohoto oprávnění. To platí i tehdy, jestliže pachatel prováděl některé práce či poskytoval služby prostřednictvím tzv. subdodavatelů, kteří rovněž neměli příslušné podnikatelské oprávnění.
K naplnění skutkové podstaty trestného činu neoprávněného podnikání se nevyžaduje způsobení škody ani získání prospěchu v určité výši. Jeho zákonný znak je naplněn už tím, že pachatel neoprávněně podnikal po delší dobu a jeho cílem bylo získat trvalejší zdroj finančních prostředků.
Výše konečného výdělku pachatele není pro spáchání trestného činu neoprávněného podnikání významná, neboť neoprávněným podnikáním prováděným ve větším rozsahu může být i neúspěšné podnikání, které z nejrůznějších příčin skončilo bez dosažení zisku, resp. bylo dokonce ztrátové.
Rada na závěr: Jedno jediné slovo je schopno změnit celý život. Zkontrolujte si, co máte uvedeno ve svém oprávnění k podnikání.
www.zadaas.cz