Přiznání k dani z nemovitých věcí je letos třeba podat příslušnému správci daně do 31. ledna 2017. Kdo musí přiznání podat a kdo může očekávat ve schránce pouze složenku s již vyčíslenou daní? Na to se zaměříme v dnešním článku.
Povinnost podat letos daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se týká každého, kdo v roce 2016 získal do svého vlastnictví nemovitou věc (pozemek, zdanitelnou stavbu, bytovou či nebytovou jednotku). A nezáleží na tom, zda jste ji koupili, nebo dostali.
Přiznání k dani z nemovitých věcí je poplatník povinen podat příslušnému správci daně do 31. ledna 2017.
Podat daňové přiznání musíte i tehdy, když jste v minulém roce provedli nástavbu či přístavbu nebo jste nemovitost částečně zlikvidovali. Podstatné je, že došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku či stavby, popřípadě jste přistavěli například podlaží apod. Jednoduše řečeno, pokud došlo ke změnám, které ovlivní vyměření daně z nemovitých věcí.
Pokud dojde ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně okolností rozhodných pro stanovení daně nebo ke změně v osobě poplatníka, jste povinni daň do 31. ledna zdaňovacího období přiznat. V těchto případech lze daň přiznat buď podáním daňového přiznání, nebo podáním dílčího daňového přiznání. V dílčím daňovém přiznání uvedete pouze nastalé změny a výpočet celkové daně.
Kdy daňové přiznání nemusíte podávat?
Daňové přiznání nepodáváte, pokud jste jej podali na některé z předchozích zdaňovacích období nebo daň byla stanovena na některé z předchozích zdaňovacích období z moci úřední a ve srovnání s tímto předchozím zdaňovacím obdobím nedošlo ke změně okolností rozhodných pro stanovení daně. V tomto případě se daň vyměří ve výši poslední známé daně.
V případě, že dojde ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím pouze:
- ke změně sazeb daně,
- ke změně průměrné ceny půdy přiřazené ke stávajícím jednotlivým katastrálním územím,
- ke stanovení nebo ke změně koeficientu,
- k zániku osvobození od daně, jestliže tak obec stanoví obecně závaznou vyhláškou nebo uplynutím zákonem stanovené lhůty anebo uplynutím lhůty stanovené obecně závaznou vyhláškou a předmět daně není ani částečně osvobozen od daně z jiného důvodu, nebo
- ke změně místní příslušnosti,
nejste povinni podat daňové přiznání nebo dílčí daňové přiznání ani sdělit správci daně tyto změny. Daň se stanoví ve výši poslední známé daně upravené o výše uvedené změny automaticky.
Spoluvlastnění nemovité věci
Poplatníci, kteří jsou spoluvlastníky nemovité věci, nebo u nichž nelze určit podíl na nemovité věci, jsou povinni plnit daňovou povinnost společně a nerozdílně.
Pokud ve lhůtě do 31. ledna zdaňovacího období podá daňové přiznání alespoň jeden z poplatníků, který je spoluvlastníkem, za jeho spoluvlastnický podíl na nemovité věci, má povinnost podat daňové přiznání každý spoluvlastník za svůj podíl na nemovité věci samostatně. V tomto případě přiznává a platí každý spoluvlastník daň ve výši svého podílu na celkové dani odpovídající jeho podílu na nemovité věci.
Jestliže některý ze spoluvlastníků nemovité věci daňové přiznání nepodá, správce daně mu stanoví daň z moci úřední, bez předchozí výzvy k podání daňového přiznání.
Placení daně z nemovitých věcí
Daň z nemovitých věcí je splatná:
- u poplatníků daně provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. srpna a do 30. listopadu,
- u ostatních poplatníků daně ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. května a do 30. listopadu.
Pokud nepřesáhne roční daň z nemovitých věcí částku 5 000 Kč, je splatná najednou, a to nejpozději do 31. května. Ke stejnému datu lze daň z nemovitých věcí zaplatit najednou i při vyšší částce.
Pokud se s podáním daňového přiznání zpozdíte, nehrozí vám pokuta ihned. Penále začíná nabíhat až od šestého pracovního dne od uplynutí lhůty a činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně (maximálně 300 000 Kč). Pokutu ale nedostanete, pokud částka nepřekročí 200 Kč.
Související články:
Daň z nemovitých věcí můžete platit přes SIPO
Místo složenky na daň z nemovitých věcí přijde e-mail
Komentáře
Eva
26. 01. 2017, 15:54Dobrý den,
prosím o informaci. V prosinci 2016 dostal otec darem od snachy nemovitost. Tuto stejnou nemovitost bude v průběhu tří měsíců darovat dceři. Platí otec v tomto případě daň z příjmu 15%, když nemovitost nevlastnil 5 let??
Děkuji
Petra
26. 01. 2017, 12:17Dobrý den, moc prosím o info. Jak je to prosím s osvobozením v případě pořízení tepelného čerpadla v budově? Budova je určena pro podnikání.
Michaela Sobotková
26. 01. 2017, 10:17Julie Vasko:
Dobrý den, nadpis je správný, protože povinnost podat letos daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se týká každého, kdo v roce 2016 získal do svého vlastnictví nemovitou věc. Čili “za rok 2016”.
Julie Vasko
26. 01. 2017, 09:57V nápisu by měl být rok 2017