Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Daň z nemovitých věcí můžete platit přes SIPO


Bc. Michaela Sobotková
26. 11. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Od roku 2016 můžete zaplatit daň z nemovitých věcí přes SIPO. Oznámení o tomto způsobu platby musíte doručit příslušnému finančnímu úřadu nejpozději do 31. ledna. Jak na to, vám poradíme v následujícím článku.


 
Od zdaňovacího období roku 2016 Finanční správa umožní v rámci pilotního projektu placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím soustředěné inkasní platby obyvatelstva („SIPO“).
 
Možnost platby daně prostřednictvím SIPO je určena pro fyzické osoby, a to pouze pro poplatníky, kterým Česká pošta přidělila spojovací číslo, a na dané zdaňovací období jim byla stanovena daň a předepsána na jejich osobní daňový účet. Poplatníci nemohou platit daň prostřednictvím spojovacího čísla třetí osoby, a to ani v případech, kdy se jedná o spoluvlastníka nemovité věci.
 
Poplatník, který se rozhodne platit daň přes SIPO, vyplní tiskopis Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO (dále jen „Oznámení“). Oznámení musíte doručit místně a věcně příslušnému finančnímu úřadu nejpozději do 31. ledna zdaňovacího období, od kterého má být daň prostřednictvím SIPO placena. Jestliže chcete platit daň přes SIPO na více finančních úřadech, uplatníte Oznámení na každém příslušném FÚ.
 
Na základě uplatněného Oznámení bude daň hrazena prostřednictvím SIPO i v následujících zdaňovacích obdobích, dokud poplatník neprovede odhlášení.
 
Nedílnou součástí Oznámení je doklad prokazující přidělení spojovacího čísla (např. doklad o přidělení spojovacího čísla nebo aktuální platební doklad SIPO, resp. rozpis bezhotovostní platby SIPO).

Přeplatky a nedoplatky na dani

Prostřednictvím SIPO je možné platit daň pouze v aktuální výši celkové roční daně stanovené na zdaňovací období příslušným FÚ. Pokud celková roční daň přesahuje 5 000 Kč, bude prostřednictvím SIPO placena pouze ve splátkách a nelze ji uhradit najednou (viz § 15 odst. 1 zákona o dani z nemovitých věcí).
 
Případné nedoplatky na dani, doměřenou daň a příslušenství daně nelze hradit prostřednictvím SIPO, musí být uhrazeny jiným způsobem.
 
Pokud chcete při platbě přes SIPO zohlednit přeplatek na dani, označíte tuto skutečnost v Oznámení. Když nebude zohlednění přeplatku v Oznámení označeno, bude prostřednictvím SIPO uhrazena daň bez zohlednění případného přeplatku na dani.

Jak zrušit placení daně prostřednictvím SIPO?

Pokud se rozhodnete ukončit placení daně přes SIPO, zatrhnete možnost „Oznámení o ukončení placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO“ křížkem v tiskopise Oznámení a odevzdáte na příslušném FÚ nejpozději do 15. března zdaňovacího období, ve kterém již nechcete platit daň prostřednictvím SIPO.
 
Platbu daně prostřednictvím SIPO ukončíte také tím způsobem, že oznámíte příslušnému FÚ podle § 13a odst. 9 zákona o dani z nemovitých věcí, že již nejste na zdaňovací období u příslušného FÚ poplatníkem daně a správce daně ověří, že vaše poplatnictví skutečně zaniklo.
 
UPOZORNĚNÍ: Vzhledem k tomu, že placení daně přes SIPO je pilotním projektem Finanční správy, může být poplatník v průběhu jeho realizace informován o nutnosti uhradit daň jiným způsobem.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

OSVČ si mohou podávat žádosti o ošetřovné za březen

23. 4. 2021 | Od 22. 4. si mohou OSVČ zažádat o ošetřovné poskytované z důvodu uzavření škol za období od 1. 3. do 31. 3. 2021. Žádost můžete podat prostřednictvím elektronického formuláře nebo také e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem či poštou, a to do 21. 5. 2021. Výše ošetřovného činí 400 Kč za den včetně víkendů. Ošetřovné nelze ale kombinovat s kompenzačním bonusem.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
COMPO PRAHA, s.r.o.
Prodáváme čalounické potahové látky od renomovaných světových výrobců.
www.compo-potahove-latky.cz

ATELIÉR MAUR s.r.o.
Výroba, prodej a montáž vánočních dekorací
www.ateliermaur.cz

Daňový kalendář

26. 4. 2021 Přiznání DPH (za 1. čtvrtletí 2021) – daň je možné uhradit bez sankcí až do 16. 8. 2021 (platí pro ty, kterým byla zakázána či omezena činnost a tuto skutečnost oznámili správci daně)
26. 4. 2021 Souhrnné hlášení (za březen 2021 a 1. čtvrtletí 2021)
26. 4. 2021 Kontrolní hlášení (za březen 2021 a 1. čtvrtletí 2021)
26. 4. 2021 Přiznání DPH (za březen 2021) – daň je možné uhradit bez sankcí až do 16. 8. 2021 (platí pro ty, kterým byla zakázána či omezena činnost a tuto skutečnost oznámili správci daně)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,85 Kč
-0,015 Kč
21,42 Kč
-0,048 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 23.04.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru