Přiznání k dani silniční za rok 2020 podejte do 1. dubna


Redakce
25. 3. 2021
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zaplatit silniční daň za rok 2020 můžete bez úroku z prodlení taktéž do 1. 4. 2021.

Foto: 123RF

 

Přiznání k dani silniční za rok 2020 můžete letos výjimečně podat až do 1. 4. 2021, aniž by vám vznikla pokuta za opoždění. Ve stejné lhůtě je možné silniční daň i uhradit bez úroku z prodlení. Jak na podání přiznání k dani silniční?


 
Poslední lednový den patří již tradičně přiznání k dani silniční. Letos tomu tak ale výjimečně nebylo. Kvůli současné mimořádné situaci byla prominuta pokuta za opožděné podání přiznání k dani silniční za zdaňovací období roku 2020. A to za podmínky, že k podání daňového přiznání dojde nejpozději ve čtvrtek 1. 4. 2021.

Zaplatit silniční daň za rok 2020 můžete bez úroku z prodlení taktéž do 1. 4. 2021. Vybrané daňové subjekty dokonce až do 16. 8. 2021 (podrobnější informace ohledně vybraných daňových subjektů najdete ve Finančním zpravodaji 38/2020). Číslo účtu vašeho finančního úřadu pro platbu silniční daně najdete na webu Finanční správy.

Přiznání by neměli zapomenout podat zejména ti, jejichž silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla podléhají dani silniční. Dani silniční podléhají vozidla registrovaná v České republice, provozovaná v České republice a používaná:
  • poplatníkem daně z příjmů právnických osob s výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů, nebo
  • poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů.
Dani silniční podléhají vždy nákladní automobily s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrované v České republice a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrovaná v České republice.

Dani silniční nepodléhají například:
  • zvláštní vozidla (např. pracovní stroje samojízdné, traktory a jejich přípojná vozidla),
  • ostatní silniční vozidla (vozidla uvedená v § 3 odst. 2 písm. g) zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích),
  • vozidla, kterým byla přidělena zvláštní registrační značka,
  • speciální pásové automobily.
Pokud má daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku, která mu byla zřízena ze zákona, nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky – datovou zprávou. K podání daňového přiznání můžete použít aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu, tzv. EPO.
 
Ještě jednodušší variantou je, využít program TAX, který přiznání vyplní hravě za vás. V případě, že budou údaje o vašich autech v agendě Vozidla kompletní, práce na samotném přiznání bude minimální. TAX umožňuje též elektronické odeslání daňového přiznání na Daňový portál Finanční správy ČR (EPO) nebo do datové schránky příslušného úřadu. Program TAX vám rádi představíme i na online konzultaci.

Nevíte si s vyplňováním přiznání k dani silniční rady? Podívejte na náš videonávod Jak vyplnit přiznání k dani silniční?, kde si postupně projdeme celé přiznání krok za krokem.
Související článek:
Jak na přiznání k dani silniční za rok 2020?
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Zrušení slevy na studenta

29. 2. 2024 | Sleva na studenta, která dlouhodobě činila 4 020 Kč ročně, se od roku 2024 ruší, takže si ji poplatníci mohou naposledy uplatnit v daňovém přiznání za rok 2023. Jedná se o poplatníky, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání studiem či předepsaným výcvikem, a to až do dovršení věku 26 let, případně do 28 let u prezenční formy doktorského studia. Hlavním důvodem zrušení je její nízká efektivita vůči klasickým studentům, kterým by měla zcela postačit sleva na poplatníka, která plně eliminuje zdanění u výdělku 205 600 Kč ročně.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Účetnictví je služba
komplexní služba, za kterou u nás platíte jen jednu dohodnutou cenu
www.trykonto.cz

econac
účetní a daňová kancelář na Praze 8 Ládví
www.econac.cz

Kurzovní lístek

25,36 Kč
0,025 Kč
23,38 Kč
-0,051 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 04.03.2024

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme