Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Ženy hledají zkrácený úvazek, muži chtějí spíš podnikat

V posledních letech roste podíl lidí, kteří chtějí být zaměstnaní také jinou formou než na trvalý poměr. Zájem mají o živnosti i práci na dohodu. Nadále ale platí, že převážná většina lidí chce pracovat na trvalý pracovní úvazek.

Stále platí pravidlo, že lidé hledají práci zejména na trvalý pracovní poměr. Téměř dvě třetiny lidí ale už přímo ve svém životopisu uvádějí, že si hledají práci i na jiný než plný úvazek.
 

Forma úvazku* Podíl uchazečů
plný úvazek 88 %
zkrácený úvazek 29 %
na dohodu 25 %
živnost 9 %

* uchazeč o práci může zadat současně více preferovaných forem úvazku
Zdroj: Profesia.cz
 
Z toho, o jakou formu pracovního úvazku se lidé ucházeli, vyplývá, že čím mladší člověk, tím častěji chce pracovat formou alternativního pracovního úvazku – na zkrácený pracovní poměr, na dohodu, na živnost nebo u nejmladší věkové generace formou studentské praxe.
 
„V nejmladší věkové kategorii do 24 let je nejnižší podíl lidí, kteří si hledají práci na trvalý pracovní poměr, a naopak nejvyšší podíl lidí, kteří chtějí pracovat na zkrácený pracovní úvazek nebo na dohodu,“ říká PR manažerka společnosti Profesia Lucia Burianová.
 
S přibývajícím věkem je vidět přímou úměru v podílu lidí, kteří chtějí pracovat na živnost. Zatímco mladí lidé chtějí pracovat na živnost jen v sedmi procentech, lidé ve věku od 45 do 54 let se do živnosti pouštějí již ve 12 procentech.
 

Nejflexibilnější jsou překladatelé, žurnalisté a umělci

 
Z porovnání, jaké formě úvazku dávají lidé přednost, vyplývá, že ženy jsou na trhu práce flexibilnější. Muži si hledají práci na trvalý poměr v 90 procentech. Jinou formu úvazku vyhledává 60 procent mužů. Ženy chtějí pracovat na plný úvazek v 86 procentech případů, na některou z jiných forem úvazků si myslí až 67 procent žen.
 
Nejvyšší podíl uchazečů, kteří si hledají práci na alternativní pracovní úvazek, je ve skupině lidí se základním vzděláním. Přestože často uvádějí, že by rádi pracovali také na jiný než trvalý poměr, je u nich vidět největší nezájem o živnosti. Z alternativních úvazků jsou pro ně atraktivní dohody nebo práce na zkrácený úvazek. Naopak živnost je nejrozšířenější mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním.
 
Vysoký podíl lidí zajímajících se o práci na některý z alternativních úvazků je zejména v kategoriích překladatelství a tlumočnictví, žurnalistika, polygrafie a média nebo v umění a kultuře.
 
„Spíše umělecké nebo kreativní kategorie mají vysoký podíl lidí, kteří si hledají práci na dohodu nebo na zkrácený pracovní úvazek. Mezi kategorie, kde lidé hledají práci také na jiné formy úvazku než trvalý pracovní poměr, patří i leasing nebo informační technologie, kde je silně zastoupena práce na živnost,“ uzavírá Lucia Burianová.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Nové povinnosti zaměstnavatelů při odměňování od června 2025

    |

    Od 1. června 2025 začíná platit novela zákoníku práce, která přináší důležité změny v oblasti odměňování. Nově musí zaměstnavatel předat zaměstnanci mzdový nebo platový výměr nejpozději před zahájením výkonu práce, nikoliv až v den nástupu. Bezhotovostní výplata se stává standardem, výjimky budou možné jen na základě písemné dohody. Nově se řeší také výplaty v cizí měně, přesnější vymezení nelegální práce a náhrady zaměstnancům pracujícím v zahraničí, včetně podpory rodičů čerpajících dovolenou mimo ČR.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících